Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Eyaletlerin Vergi Oranları

• Forumdan arkadaşların da bahsettiği gibi; Türkiye'deki yaptığımız işin de, diplomamızın da, Amerika'ya ilk girişimizden, dilimizi geliştirene kadar harhangi bir katkısının olması zor gözüküyor. Indeed ve Monster'da açtığım üyeliğe Aldi ve Costco depo işi dışında bir dönüş olmadı. Bu tarz çalışma saat ücreti düşük işler için önereceğiniz eyaletler neresidir? Hem kazançtaki vergilendirme hem de alışverişte düşük vergisi olan uygun eyaletler nerelerdir? Ne yazıkki bazı eyaletlerde aileler için tercih edilecek apartmanların kiraları yüksek. Örneğin; New Hampshire.

• @crazycells abi income vergisi ,sales tax gordim .ama state tax vergisi yok sizin yazinizda

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

@crazycells abi income vergisi ,sales tax gordim .ama state tax vergisi yok sizin yazinizda

income vergisi kisminda, her eyaletin vergi oranlari yaziyor. Bu konular A'dan Z'ye her seyi anlatan konular degil, zaten vergi konusunun tek bir yazida ozetlenmesini beklemeyin 🙂 vergi konusunu her seyiyle anlatmak isterseniz yillarca ugrasip ciltlik kitap serisi yapmaniz gerekir 🙂

O nedenle bu konuda bulamadiginiz bilgileri ogrenmek istiyorsaniz, resmi sitelerden kendiniz arastirabilirsiniz.

• Eyaletlerin interaktif vergi haritası.

statetaxindex.org

• Merhaba arkadaşlar, gelir vergisini maaştan otomatik mi düşüyorlar yoksa bize brüt ücreti verip, vergisini biz ayrı mı ödüyoruz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Alperen-Göçmen, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

Merhaba arkadaşlar, gelir vergisini maaştan otomatik mi düşüyorlar yoksa bize brüt ücreti verip, vergisini biz ayrı mı ödüyoruz?

Genelde otomatik kesiliyor, ama W-4 formunda verdiğiniz bilgilere bağlı olarak maaştan sıfır vergi kesilmesini de sağlayabilirsiniz. Halkın çoğunluğu bunun tersini yapıyor, yani normalden fazla vergi kesilecek şekilde ayarlıyor, yıl sonunda yüklü vergi iadesi alıyor. Bir nevi para biriktirme yöntemi.

• merhaba,
    dover şehrine bağlı bir şirketimiz var. wayfair üzerinden satış yapıyoruz. burdaki tabloya göre gelir vergisi olmadığını görüyorum ama bu konuda kaynak bulma şansım nedir? resmi evraklara nasıl ulaşabilirim? daha detaylı bilgi almam gerekiyor. teşekkürler

• @bbasturk Eyaletin gelir vergisi olmasa dahi federal gelir vergisi oranları üzerinden kazancınızı vergilendirmek zorundasınız.Hangi eyaletteyseniz o eyaletin ilgili sitesi üzerinden gerekli bütün bilgileri alabilirsiniz.

• @bbasturk Sanirim sirketiniz Dover, Delaware'de. Asagidakiler Delaware resmi websiteleri:

Eger baska bir Dover'dan bahsediyorsaniz, o sehrin bulundugu eyaleti arastirmaniz gerekir.

• ikinci el eşya sattık diyelim misal mac book pro buradan gelen paranın vergisi income tax mı oluyor yoksa sales tax mı oluyor?

• This post is deleted!

• @faber Eger bu satistan bir kazanc elde ettiyseniz, evet income tax oluyor.

Basitce anlatmak gerekirse, eger satistan elde ettiginiz para, sattiginiz urunun size maliyetine esit ve altindaysa, ortada bir kazanc yok. Ustundeyse, kazanc elde etmissiniz demektir.

• Tüm verileri bir araya getirince Texas vergisizlikte en iyi eyalet görünüyor. Burada yazılmamış ama corporate tax'ın alınmadığı 5 eyaletten de 1i Texas.
    En çok vergi topladıkları kalem satış vergisi oluyor gibi
    kalifornya ile kıyaslayınca kalifornya insan gibi vergi toplamıyor. sokakları evsiz dolu altyapı pislik sorunu vs varmış. insanlar haklı kalifornyaya çamur atmakta gibi.
    Texas'daki bu durum yüzünden merak ettiğim konu şu Cumhuriyetçi ağırlıklı eyalet tamam. İş verenler düşük maaş vereceklerdir, ayrıca sigorta olmayacaktır 401k falan, sendika vs olmayacaktır muhtemelen bu vergisizlikten dolayı değilmi? en azından Her işte olmasa bile. Insurance oranlarına baktım cumhuriyetçi eyaletlerde daha düşük olma eğilimi var.
    Texas'ta yaşayan biri varsa daha iyi bilgilendirebilir mi acaba? İş kurmak için çok iyi ama işçi olmak için kötü biryer gibi görünüyor gibi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Abdullah-Yaz Texas'ta çalışan bir işçi olarak çok memnunum. Ücretler yüksek, sigorta ve emeklilik var. Çevremde maaşlı çalışan herkesin de sağlık sigortası işveren tarafından yapılıyor. Öyle olmasa zaten Texas bu kadar popüler olmazdı. Ücretlere göre yaşam masrafları çok düşük kalıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

@Abdullah-Yaz Texas'ta çalışan bir işçi olarak çok memnunum. Ücretler yüksek, sigorta ve emeklilik var. Çevremde maaşlı çalışan herkesin de sağlık sigortası işveren tarafından yapılıyor. Öyle olmasa zaten Texas bu kadar popüler olmazdı. Ücretlere göre yaşam masrafları çok düşük kalıyor.

belki konu başlığı burası degil ama kisa şekilde cevaplarsanız cok memnun olurum.

bu vergi oranlari ve imkanlar, yaşanan sıcaklari cekilir hale getiriyor mu cidden? 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gucarslan Her yıl Temmuz ayında çekip gitmek istiyorum, ama Ekim'de fikrim değişiyor. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

@gucarslan Her yıl Temmuz ayında çekip gitmek istiyorum, ama Ekim'de fikrim değişiyor. 🙂

cok net bir cevap oldu bu 🙂
    başka sorum yok sayın yargıç..

• ⭐⭐⭐

Merhaba,

Bugün eyaletlerin vergilerini kıyaslarken karşıma güzel bir site çıktı. İnteraktif bir harita üzerinden eyaletlerin vergilerini kıyaslayabiliyor, eyaletleri kendi içlerinde detaylı inceleyebiliyorsunuz:

• 2021 State Business Tax Climate Index

The 10 best states in this year’s Index are:

1. Wyoming
    2. South Dakota
    3. Alaska
    4. Florida
    5. Montana
    6. New Hampshire
    7. Nevada
    8. Utah
    9. Indiana
    10. North Carolina

The 10 lowest-ranked, or worst, states in this year’s Index are:
    41. Alabama
    42. Louisiana
    43. Vermont
    44. Maryland
    45. Arkansas
    46. Minnesota
    47. Connecticut
    48. New York
    49. California
    50. New Jersey

Kendi koşullarıma ve beklentilerime göre yaptığım araştırmada, ilk 10 eyaletten 8'i tuttu. Farklı olanlar, Utah ve North Carolina yerine, bende Delaware ve Tennessee çıktı. Gider kısmında vergiler önemli bir yer tuttuğu için, eyalet seçimi yaparken herkesin kendi koşullarına göre simülasyon yapması faydalı olacaktır. Çünkü farklar büyük olabiliyor, bende NJ toplam vergi maliyeti Wyoming'in neredeyse 4 katı çıktı. Tabii ki tek kriter bu değil ama göz önüne alınması gereken bir faktör.

• Bu forumda sorduğum bir soruyu sağolsun forumda ki arkadaşlar in yönlendirmesiyle biraz araştırdım @crazycells @knnrn çok teşekkürler verdiği bilgiler için 🙂 araştırmam şu oldu : eğer tr de mal varlığınız varsa ve abd de yaşamaya başlarsanız mal varlığınızı beyan etmeli ve vergisi yıllık %25-30 olarak eyalet ve federal vergiler üzerinden ödenmeli abd ye. Yani greencard ile giriş yaptıktan önce ki mallarınızdan bahsediyorum.Abd onunda vergisini istiyor yıllık. Ayrıca size miras kaldı tr den diyelim Abd de miras hakkinizin %20-40 arası o oran sanırım olan eylate gore değişiyor , Abd bunlarında vergisini alıyor. Yani şimdi dese ki greencard ile giriş yaptıktan sonra edindiğin mal mülk vergisi onu anlarim ama öncesinden anne babamızın çalışıp didindigi mallar için abd ye vergi hemde yüksek bir oranla bilemedim sırf bu yüzden şuan 2021 gc talihlisi olduğumuza sevinemiyorum ve düşünüyoruz bu vergilerden dolayı gitmemeyi. Şuan abd resmen greencard ile veya öyle ya da böyle bir vizeyle geleni yolunacak tavuk gibi gördüğü için kabul ediyor resmen kapitalizm dibi..
    Tabi bunlar benim abd de bir muhasebe firmasından edindiklerim eğer siz tecrübe ettiyseniz lütfen paylaşın arkadaşlar bizimle de çünkü biz şuan karamsarliga kapılmış durumdayız. iyi günler. 😊

Benzer Başlıklar

• 760
  • 54
  • 3
  • 99
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

47

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |