Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @İpek-Dedemen-Erdur Böyle bir konunun pratikte işlediğini düşünmüyorum. Yani Greencard lı amerikadasın, o sırada TR de bir miras kalıyor - veya TR de bir evin var ve bunun ABD de yarısını vergi olarak veriyorsun - işler veya şimdiye kadar işlemiş bir mekanizma olarak görünmüyor. TR deki malını satıp, nakit paranı ABD ye geçirirsen ve mal varlığı olarak beyan edersen OK gibi, ama TR de gayrimenkul olarak duran bir mal varlığı için bilemedim. Ben de merak ettim bu tarz tecrübesi olanlar varsa, tecrübelerini paylaşırlar umarım.

• @hulyaek benim abd de bir uzman muhasebeci den aldığım bilgi bu yönde. sizde araştırmanızı yapın ..

• @İpek-Dedemen-Erdur kanun olarak doğrudur illa ki, sizin araştırdıklarınızı yargılamak için demedim.. Sizin gibi bana da garip ve ürkütücü geldi. Uygulamasını tecrübe eden arkadaşlar varsa merak ettim ben de.

• @İpek-Dedemen-Erdur Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi olan bir kişiye Amerika ile bağları olmayan bir aile ferdinden miras kaldığı takdirde bununla ilgili vergi ödemek zorunda değildir. Zira miras vergisini Amerikan sisteminde mirası bırakan kişi öder, bu durumda mirası bırakan kişinin oturumu veya Amerikan vatandaşlığı olmadığı için Amerika’daki veraset vergisi ile bir bağı bulunmamaktadır. Yine Amerikan veraset vergisi kurallarına göre miras kalan kişi Amerika’da yaşıyor olsa bile kalan mirastan dolayı vergi ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Mirası bırakan kişinin Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi olması durumunda bile veraset vergisi açısından yine de düşünüldüğü kadar ağır bir tablo ile karşılaşılmamaktadır. Amerika’da bırakılan mirasın belirli bir kısmı veraset vergisinden muaftır. Her yıl güncellenen bu rakam 2020 yılı için $11.58 (evli bir çift ise 23.16 milyon $) milyondur. Yani bırakılan mirasın $11.58 milyon tutarındaki kısmından veraset vergisi ödenmemektedir.

• @DonTurcos, içinde söyledi: Biden'in Göçmenlik Reformu Yasa Tasarısı (20 Ocak 2021)

@İpek-Dedemen-Erdur Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi olan bir kişiye Amerika ile bağları olmayan bir aile ferdinden miras kaldığı takdirde bununla ilgili vergi ödemek zorunda değildir. Zira miras vergisini Amerikan sisteminde mirası bırakan kişi öder, bu durumda mirası bırakan kişinin oturumu veya Amerikan vatandaşlığı olmadığı için Amerika’daki veraset vergisi ile bir bağı bulunmamaktadır. Yine Amerikan veraset vergisi kurallarına göre miras kalan kişi Amerika’da yaşıyor olsa bile kalan mirastan dolayı vergi ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Mirası bırakan kişinin Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi olması durumunda bile veraset vergisi açısından yine de düşünüldüğü kadar ağır bir tablo ile karşılaşılmamaktadır. Amerika’da bırakılan mirasın belirli bir kısmı veraset vergisinden muaftır. Her yıl güncellenen bu rakam 2020 yılı için $11.58 (evli bir çift ise 23.16 milyon $) milyondur. Yani bırakılan mirasın $11.58 milyon tutarındaki kısmından veraset vergisi ödenmemektedir.

Sayin @DonTurcos sizin yukarida bahsettiginiz, olen kisinin mulkunun reel degeri uzerinden daha miras devir islemi yapilmadan hesaplanan vergi icin gecerli. Bu konuda hem federal hemde eyalet vergileri olabilir. Buna estate tax deniyor.

Birde inheritance tax var. Bu ise kisi olunce, mirascilarina mulk ve diger mallarin gecmesinden sonra, mirascilarin bulundugu eyaletin vergi kurallarina gore hesaplanan vergidir. Burada hangi eyalette yasadiginiz cok onemli. O eyaletin vergi kurallarini incelemek gerekiyor.

Genel olarak, eger yurtdisindan size herhangi bir miras kalmissa veya hediye olarak size bir mal-mulk-para verilmisse, degeri $100 bin (2020 yili icin) uzerindekileri form 3520 kullanarak, tax return yaparken beyan etmeniz gerekiyor. Yine eger yabanci holding-sirket veya ortakliklardan $16,388 uzeri hediye aldiysaniz, bunu da ayni form ile beyan etmeniz gerekiyor. Eger yurtdisindaki mulk vb miraslardan gelir elde ediyorsaniz (kira-borsa-faiz vb gibi), o zaman birde federal income olarak o geliri girmeniz gerekiyor.

Bu arada bu vergi beyanini yapmazsaniz ve IRS bunu ileride ogrenirse, degerinin %35'i uzerinden ayrica cezasi var.

• @MySea bende sizin yonlendirmenizle bir uzman la görüştüm bir de @knnrn yonlendirmesiyle. @DonTurcos bilgilerinizi güncellenmeniz gerek.

• Sayin @MySea mesela bu konuyla ilgili Florida eyaleti vergileri var mı ? eyaletler önemli demissiniz ya mesela Florida için ne diyorsunuz ? teşekkürler

• @İpek-Dedemen-Erdur Asagidaki linkden inceleyebilirsiniz: (Bu konuda en kotu eyalet Maryland. Her ikisi yani hem estate hemde inheritance icin ayri ayri tax uyguluyorlar)

• ⭐⭐⭐

@MySea şimdi bu durumda kendi durumumla ilgili bir soru sormak istiyorum aile mülkümüz var green card dan sonra satıp bana nakit olarak gönderecekler 60 bin $ civarı bunda durum nasıl oluyor veya daha önce açılmış bir konu var mı ?

• @tolgasatir Asagidaki linklerden bakabilirsiniz:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tolgasatir, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

@MySea şimdi bu durumda kendi durumumla ilgili bir soru sormak istiyorum aile mülkümüz var green card dan sonra satıp bana nakit olarak gönderecekler 60 bin $ civarı bunda durum nasıl oluyor veya daha önce açılmış bir konu var mı ?

Satın alındıktan sonra 5 yıl geçmeden mülkü satarsanız gelir vergisi ödemeniz gerekebilir. Türkiye'de satış vergileri ödenmişse ABD'de ödemezsiniz, ancak yine de vergi beyanında bildirmek gerekir.

• @MySea, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

@İpek-Dedemen-Erdur Asagidaki linkden inceleyebilirsiniz: (Bu konuda en kotu eyalet Maryland. Her ikisi yani hem estate hemde inheritance icin ayri ayri tax uyguluyorlar)

Evet taxfoundation grafiğinde görüldüğü gibi 11 eyalette "estate tax" 5 eyalette "inheritance tax" 1 eyalette her ikiside var.Eyalet bazında bakıldığında tam 34 eyalette bu vergiler yok.
    Federal bazda vergi muafiyetinin 2017 de ne olduğunu taxfoundation grafiğin altında açıkca yazmış.

"In the Tax Cuts and Jobs Act of 2017, the federal government raised the estate tax exclusion from $5.49 million to $11.2 million per person, though this provision expires December 31, 2025."

IRS linklerinden de estate tax'ın içine hangi kalemlerin girdiği,muafiyet oranları,ne şekilde beyan edileceği,hangi formların doldurulması gerektiği ögrenilebilir.
    Bizdeki adıyla veraset vergisi ile işi olan ve güncel bilgi isteyenler IRS den edinebilirler.

Sayın @İpek-Dedemen-Erdur benim önceki mesajımda IRS de olmayan yada güncel olmayan bir bilgi,rakam var ise sizi yanılttığım için özür dilerim.

• Merhaba, Delaware eyaletindeki sirket ile alakali tax islemlerimizi yapip bilgi verecek bir kisi tavsiyesi olan varsa cok memnun oluruz. Eger burdan kontak paylasmak yasaksa ozelden iletebilirsiniz. Cok tesekkurler

• @zephyr Atilla Accounting. NJ'deler ama Delaware lisanslari da var. Benim bir arkadasim Delaware'deki isyerinden dolayi kendileri ile uzun yillar calismis, hem cok iyiler hemde hesaplilar dedi. Tel no: 856-906-6162

• @MySea cok tesekkurler kontaga gececegiz muhakkak

• @DonTurcos, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

@İpek-Dedemen-Erdur Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi olan bir kişiye Amerika ile bağları olmayan bir aile ferdinden miras kaldığı takdirde bununla ilgili vergi ödemek zorunda değildir. Zira miras vergisini Amerikan sisteminde mirası bırakan kişi öder, bu durumda mirası bırakan kişinin oturumu veya Amerikan vatandaşlığı olmadığı için Amerika’daki veraset vergisi ile bir bağı bulunmamaktadır. Yine Amerikan veraset vergisi kurallarına göre miras kalan kişi Amerika’da yaşıyor olsa bile kalan mirastan dolayı vergi ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bu paylaşımı eksileyen arkadaşlar
    amenna,hiç bir sözüm yok,sadece bir ricam var.
    Bu konudaki doğru ve güncel bilgiyide paylaşında ,öğrenelim ve teşekkür edelim. Hem de GC ile Amerikaya gidecek olan ve hali hazırda orada yaşayan forumdaşların kafasında soru işareti kalmasın.

• Eyaletler sales tax alıyor bile olsalar her kalemden tax toplamıyorlar. Buna da dikkat etmek gerek. New York için söylemem gerekirse grocery (ekmek, süt, yumurta, bisküvi vb...), clothing, ilaçlar gibi kalemlerde vergi alınmıyor. Ama onun dışında elektronik üründe veya bardak vs gibi ürünlerde %8.75 vergi toplanıyor.
    4. By jurisdiction maddesine giderek detaylı tabloyu görebilirsiniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@CacaoChan, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

Eyaletler sales tax alıyor bile olsalar her kalemden tax toplamıyorlar. Buna da dikkat etmek gerek. New York için söylemem gerekirse grocery (ekmek, süt, yumurta, bisküvi vb...), clothing, ilaçlar gibi kalemlerde vergi alınmıyor. Ama onun dışında elektronik üründe veya bardak vs gibi ürünlerde %8.75 vergi toplanıyor.
    4. By jurisdiction maddesine giderek detaylı tabloyu görebilirsiniz

aynen dediginiz gibi... Ben de New York icin soyleyeyim (diger eyaletlerde de benzerdir diye tahmin ediyorum), markette nerdeyse orada hazirlanmis ve tuketime hazir sandvic, corba, dilim pizza, kizarmis tavuk vs. gibi hazir yiyecekler disinda pek cok urun vergiden muaf...

Ayrica NY'ta kiyafetler icin vergi 110 dolar sonrasinda basliyor, yani bir kiyafetin fiyati 110 dolardan az ise o zaman vergiden muaf, eger 110 dolardan fazla ise vergiye tabi oluyor.

• @crazycells Öncelikle konu için teşekkür ederim. İnternetten gelir vergisi hesaplama sitesinden hesap yapıyorum. Örneğin New York'ta ayda 3000 dolar kazanırsam, $588 doları vergiye gidiyormuş. Bana net $2,412 dolar kalıyormuş. Aşağı yukarı bu miktar doğru mu hocam ? Ortalama olarak gelirimin %20'si vergiye mi gidecek yani ?

Kaynak: https://www.talent.com/tax-calculator/New+York

alt metni

• ⭐⭐⭐

@orhan-cabarov Ben şimdi bir HR danışmanlık şirketinin sitesindeki araçtan hesapladım, saatlik 18.75 dolar ile ayda 160 saatlik çalışma neticesinde 3000 dolar brut ödemeden eline geçen 2331 dolar olacak.

Hesaplama Aracı:

Benzer Başlıklar

• 3
  • 37
  • 14
  • 99
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

143

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |