Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@maykil, içinde söyledi: Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN)

bende tr üzerinden itin numarası almak istiyorum fakat yeni kurallara göre w7 formu yanında tex return istiyorlar artık. non-residentler için! şimdi w7 formuyla beraber tax return 1040 formunu gönderip çoğu alanı boş bırakmalıyım galiba çünkü henüz bir gelir elde etmedim abd'den!

bunun yanısıra noter onaylı pasaport kopyası geçersiz diyor irs sitesinde. pasaportu veren kuruluştan "original certified copy" istiyorlar artık. düzenleme gelmiş. şiket falan açmıyacağım bu arada.
    abdye gidince itin çok işime yarayabilir ve gelmesi uzun sürebiliyor o yüzden şimdiden almak istiyorum.

passportun kopyasını nüfus müdürlüğü mü veriyor. başka bi yazıda bazı ülkenin konsoluslukları certification hizmeti veriyormuş falan diye okudum.

off bu işler neden bu kadar karışık olmalı.

ABD'deki gocmenlik statunuz nedir?

• @crazycells biraz yanlış anlaşıldı sanırım. ben daha abdye hiç gitmedim. ama yinede itin no almaya çalışıyorum. itin no ile online banka hesabı açacağım. şirket kurmak istemiyorum ve acentalara da para vermek istemiyorum.
    amacım itin ile secured card alıp kredi skoru oluşturmak.
    onun yanısıra, gidince itin almak uzun sürüyormuş ve mağdur kalmak istemiyorum.

bide interactive brokers gibi platformlarda wallstreet stocks alış-satışını yapacağım. bunuda beyan etmek istiyorum.

yani benim öğrenmek istediğim o certified copy of passport nasıl alınır. çünkü noter onaylı "aslı gibidir" kopyası artık kabul edilmiyor diyor irs sitesinde.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@maykil, içinde söyledi: Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN)

@crazycells biraz yanlış anlaşıldı sanırım. ben daha abdye hiç gitmedim. ama yinede itin no almaya çalışıyorum. itin no ile online banka hesabı açacağım. şirket kurmak istemiyorum ve acentalara da para vermek istemiyorum.
    amacım itin ile secured card alıp kredi skoru oluşturmak.
    onun yanısıra, gidince itin almak uzun sürüyormuş ve mağdur kalmak istemiyorum.

bide interactive brokers gibi platformlarda wallstreet stocks alış-satışını yapacağım. bunuda beyan etmek istiyorum.

yani benim öğrenmek istediğim o certified copy of passport nasıl alınır. çünkü noter onaylı "aslı gibidir" kopyası artık kabul edilmiyor diyor irs sitesinde.

Hmm... ABD'de veya Amerikali kurumlarla bir is yapmiyorsunuz, herhangi bir gocmenlik statunuz de yok... Kacirdigim bir ayrinti yoksa, sizin durumunuzun ITIN almak icin uygun oldugunu sanmiyorum... Neden vergi numarasi almaya hakkiniz oldugunu dusunuyorsunuz? Trading'den dolayi mi? Maalesef o sartlari cok iyi bilmiyorum ama yanlislik yapmamak icin calismak istediginiz platforma bir sorun isterseniz, kayit yaptirmadan almaniz mumkun mu emin degilim... Cunku genelde boyle basvurular "niyet" ile yapilmiyor, o nedenle dediginiz durum biraz garip geldi bana...

• Bizim de ITIN numaralarimiz geldi. Mart ayinda basvuru yapmistik w7 formu ile beraber tax return yapmamistik. Bunun icin Abd'de bulunan bir firmadan hizmet aldik, pasaport kopyalarimizi, sirket bilgilerimizi ilettik formu doldurup sirkete postaladik. Onlarin araciligi ile ITIN almis olduk ama sirket acmadan yapilip yapilamayacagini bilemiyoruz.

Ayrica certified copy icin sizin durumunuzda kullanilabilir mi bilemiyorum ama internette online notary service ya da virtual notary service olarak arama yapip goruntulu gorusme, beyan ve belgeler ile noterlik hizmeti alabiliyorsunuz.

• @maykil
    https://einexpress.com/home bu ve bunun gibi aracı siteler vasıtasıyla ITIN alabilirsiniz.Başvurmadan önce IRS deki listelerden yetkili olup olmadıklarını kontrol edin.Sizinle irtibata geçip kimlik dökümanlarınızı onaylıyorlar pasaport aslını IRS ye yollamak zorunda olmuyorsunuz.

• Kendinizde ilgili başvuru formunu doldurup IRS ye posta yoluyla başvurabilirsiniz ama o zaman IRS nin istediği kimlik kanıtlayıcı belgelerinizin aslını başvuruyla beraber IRS ye göndermek zorundasınız.Yabancılar için haliyle o belge geçerli bir pasaport aslı.POstada kaybolma riskini ve bu pandemi dönemindeki yavaşlığıda göz önüne almalısınız,pasaportunuzun size geri gelmesi 5-6 ayı bulabilir.

• @crazycells merhaba, esim F2A sureci devam ettigi icin Turkiye de ikamet etmekte ve calismaktadir.Ben ise 1 senedir NY ta ikamet ediyorum ve calisiyorum 2019 icin gelir beyaninda bulundum (Married but seperate file ettim ) ve esim icin ITIN numarasi almak icin W7 formunu gonderdik. IRS ten pasaportun orjinalini gondermemizi gerektiren bir donus aldik fakat orjinal pasaportta esim in entry date i olmasi gerekiyormus . IRS in sitesinde asagidaki ibare yer aliyor . Esim hic amerika ya giris yapmadi ve yakin vadede gocmenlik surecinden dolayi giris yapmasi mumkun degil , benim gelir vergisi beyan surecimi devam ettirebilmem icin ne yapmam gerekiyor yada soyle de sorabilirim benim gelir vergisi beyanim bu durumdan dolayi ITIN numarasi alamasakta kabul edilecek mi isleme alirlar mi ?
    Tesekkurler
    ''The passport isn’t a stand-alone document for certain dependents if no date of entry into the United States is present.''

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ipeke, içinde söyledi: Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN)

@crazycells merhaba, esim F2A sureci devam ettigi icin Turkiye de ikamet etmekte ve calismaktadir.Ben ise 1 senedir NY ta ikamet ediyorum ve calisiyorum 2019 icin gelir beyaninda bulundum (Married but seperate file ettim ) ve esim icin ITIN numarasi almak icin W7 formunu gonderdik. IRS ten pasaportun orjinalini gondermemizi gerektiren bir donus aldik fakat orjinal pasaportta esim in entry date i olmasi gerekiyormus . IRS in sitesinde asagidaki ibare yer aliyor . Esim hic amerika ya giris yapmadi ve yakin vadede gocmenlik surecinden dolayi giris yapmasi mumkun degil , benim gelir vergisi beyan surecimi devam ettirebilmem icin ne yapmam gerekiyor yada soyle de sorabilirim benim gelir vergisi beyanim bu durumdan dolayi ITIN numarasi alamasakta kabul edilecek mi isleme alirlar mi ?
    Tesekkurler
    ''The passport isn’t a stand-alone document for certain dependents if no date of entry into the United States is present.''

kendisini 'dependent' olarak mi gosterdiniz? Isterseniz bir muhasebeciye danisin, sectiginiz seceneklere dayanarak bilgi istemis olabilirler. Yazdiklarinizla tam olarak uyusmayan bir bilgiyi onaylamak istiyorlar gibi gorunuyor.

Elinizdeki bilgileri bir mektup yazarak tekrar gonderin isterseniz, kendileri ona gore duzenleme yapip size son halini gonderirler. Gonderdikleri son halini de kabul edersiniz ve vergi beyanini tamamlamis olursunuz.

• Merhaba Ben Azerbaycan uyrukluyum İstanbulda yaşıyorum. Benim ABD'de Tek sahibi olduğum LLC var. ayrıca EIN numarasıda aldım. Şimdi ITIN başvurusu yapmak istiyorum exception 1 e dahil olduğum düşünüyorum bu nedenle tax return göndermeme gerek kalmayacak, fakat certified copy of pasport durumunu çözemedim notere sordum biz noter onayı yaparız dediler. IRS de açıkca belirtmiş kabul etmeyceklerini notarized copy'leri. Bende orda embassy or consulate yapabilir ibaresini grünce Azerbaycanın İstanbuldaki konsolosluğundan belgenin aslıyla aynı olduğunu değişiklik ves. gibi yalnış bir durumun olmadığı yazan kaşe (seal) vuruldu. Fakat sorun kaşeyi Azerbaycan dilinde yapmış olmaları:(( ingilizce yapmayız dediler. Bu halde IRS e göndermek mantıklı olabilirmi ? bir diğer sorum Apostil yaparsam pasaportu kabul ederlermi ? Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Teşekkür ederim

• @Tarlan-A IRS Pasaport kopyası kabul etmiyor,pasaportunuzun aslını yollamak zorundasınız.
    Ancak IRS'nin anlaşmalı acentaları vasıtasıyla ITIN başvurusu yaparsanız onlar pasaport kopyanızla başvuru yapıyorlar,pasaportunuzu IRS ye göndermek zorunda kalmıyorsunuz.
    Aracı acentanızın bulunduğunuz ülkede olması gerekmiyor,Amerikada yerleşik bir acenta vasıtasıyla da başvuru yapabilirsiniz.Onlar pasaport kopyanızı,şirket belgelerinizi,EIN numaranızın olduğu IRS belgenizin kopyalarını alıp sizinle video konferans yoluyla iletişime geçiyorlar,kimlik ve pasaport doğrulamalarınızı bu yolla yapıp başvurunuzu gerçekleştiriyorlar.Ayrıca düzenledikleri W7 başvuru formunu mutlaka ıslak imzalı olarak onlara geri göndermelisiniz.
    Her acenta da yabancılar için yukarda anlattığım şekilde hizmet vermiyor.
    IRS nin anlaşmalı acenta listeleri bu linkte:

• @DonTurcos Evet aslını talep ediyor ama göndermek istemezseniz diyede seçenekler sunmuş bunlardan birtanesi de certified copy of document. Tabi güncellenmiş olada bilir . Teşekkürler cevabınız için.

• @Tarlan-A "certified copy of document" sizin göndereceğiniz noter,konsolos vs. herhangi bir kurum onaylı örnek değil ,kendilerinin ya da anlaşmalı acentalarının bizzat doğruladıkları belge örneğidir.

Linklerde noter onaylı kopyaların kabul edilmeyeceği açıkca belirtilmiş,
    ikinci linkte
    "The IRS will accept copies of original documents, if the copies have been properly certified by the government agency (foreign or domestic) which issued the documents. "yazıyor.
    Ayrıca Amerikaya giriş tarihine sahip olmayan pasaportlarıda artık kabul etmiyor.(bu durumdaki pasaportları acentalar kabul ettirebilir)

Başvurunuzu orjinal belgelerle kendiniz yapmak isterseniz bu pandemi ortamında sürecin sonlanması için en az 6 ayı gözden çıkarmalısınız.Orjinal belgelerin güvenliğide cabası.

Bence en iyi yöntem belli bir maliyeti göze alarak IRS'nin anlaşmalı acentaları yoluyla bu başvuruyu yapmak,siz kendi durumunuza göre bir tercih yapmalısınız.

• Referenced by  disenfranchised disenfranchised 

• Evli ve eşin SSN'i yoksa ve alması gerekmiyorsa Married Filing Seperately olarak beyan yapılacaksa eşin ITIN alması gerekmiyor. Sistem e-file'a izin vermeyecek postayla gönderim gerekecektir. Bu durumda eşin SSN alanına NRA (Yani non-resident alien) yazmak gerekecek. Ve neden SSN'i olmadığıyla ilgili cover letter yazılması tavsiye ediliyor.

bkz: https://www.irs.gov/publications/p17

How to file. If you file a separate return, you generally report only your own income, credits, and deductions. Select this filing status by checking the “Married filing separately” box on the Filing Status line at the top of Form 1040 or 1040-SR. Enter your spouse's full name and SSN or ITIN in the entry space at the bottom of the Filing Status section. If your spouse doesn't have and isn't required to have an SSN or ITIN, enter “NRA” in the space for your spouse's SSN. Use the Married filing separately column of the Tax Table, or Section C of the Tax Computation Worksheet, to figure your tax.

• @FreeWoRLD merhaba w7 formu doldurduktan sonra nereye başvurmam lazım? Online başvuru yapılıyor mu?

• Merhaba,
    Ben bağımsız bir sanatçı (görsel sanatlar) olarak grant veren kar amacı gütmeyen bir enstitüye başvurdum.
    ABD'ye sanatsal aktiviteler ve misafir sanatçı programları ile girişlerim hep B1/B2 vizesi ile. Ama I-94 formumda hep B-2 yazılı. ITIN numarasına başvurabilmem için grant'e hak kazanmam yeterli mi? B-2 vizesi ile başvurabilir miyim?
    Yoksa B-1 vizesi ile mi giriş yapmam gerekir?

• 6.5 yasindaki oglum icin ITIN alma maceramiza basladik.

Oncelikle calisma izni olmadigi ve bu sebeple SSN alamayacagini kanitlamak icin Social Security officeden bireysel basvuru yapip buna dair belgeyi almak gerekti. Daha sonra acceptance agents yolu ile almayi denedim ama aradigim 3-4 tanesi konuya cok hakim olmadigi icin direkt IRS'den randevu aldim.

2022 Tax Return Dokumanimizi (esimle joint sekilde dolduruyoruz) alip W-7 formunu doldurmus bir sekilde oglani alip randevuya gittim. dokumani imzaladik ve ssn'lerimizi soyledik. bundan sonra IRS'dan 7 haftaya cevap gelecegi soylendi. 3 ihtimalli bir durum.

1. Basvuru kabul edilip ITIN numarasi verilecek.
    2. Basvuru reddedilecek.
    3. Basvuru icin ek belgeler istenecek.

Ileride guncellerim durumu.

• Aos surecindeki esim icin ITIN surecini ozetleyeyim.

Oncelikle amerika icindeki SSN numarasi alamayacak esiniz icin IRS i arayarak randevu alip IRS ofisine gidiyorsunuz. Randevuya esinizle birlikte ve TAx return formu ve W7 formunu ve tabiki ssn i olmayan esin pasaportu getiriyorsunuz. Tum islemleri oradaki agentler sizin icin yapip belgeleri sizden alip IRS texas a gonderiyorlar herhangi bir ucret odemiyorsunuz. Hatta tax return formlarinida uygulama yardimiyla doldurabilirsiniz. Sadece burdaki arkadasin anlattigi yontemi uygulamaniz yeterli olacaktir. https://yesilkartforum.com/forum/topic/6227/h1b-ile-tax-return/4?lang=en-US
    Biz bu sekilde 30 Martta islemlerimizi tamamladik. Bugun (9 haziran) ITIN number elimize ulasti.
    Ancak bir sorum var. Biz Tax return file i da IRS e teslim ettik. Belgelere bi kase vurup gonderdiler kaseli belgenin bir kopyasida bana verildi ve agent a sordugumda siz tax returnu file etmis oldunuz dedi. Ama herhangi bir yerde bir borc bilgisi bulunmuyor. IRs den kontrol ettigimde hala tax return is not processed uyarisi bulunmakta, Benim tax borcum cikmisti bu islemlerin sonuclanmasini bekledigim icin herhangi bir odeme gerceklestirmedim. Simdi ITIN de onaylandigina gore odeme yapmaliyim diye dusunuyorum. Ama nasil nereye yapacagim. Gelen ITIN number mailinde herhangi bir instruction ya da tax payment ile ilgili bir bilgilendirme yok. Bu konuyla ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim. @crazycells @FreeWoRLD @MySea @knnrn sizlerin ayrica bilgisi var mi? Cok tesekkurler

• Aslinda sorum su,

ITIN number icin basvururken Esimle Joint olarak formlari doldurduk. Ancak Formlari doldururken Esimin SSNi henuz olmadigi icin xxxx olarak doldurduk. ITIN icin ise yaradi ve numaramizi alabildik. Ancak formu gercekten IRS tax return olarak kabul etti mi? Yoksa Ben gelen ITIN ile tekrar form doldurup, gondermem mi gerekiyor. Bu ikilemden cikamadim. Bilgisi olan? @crazycells

• Referenced by  crazycells crazycells 

Benzer Başlıklar

• 4
  • 57
  • 33
  • 8
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

143

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |