Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba,

Şuan bir takım işler nedeni ile TR'ye geri dönmüş bulunmaktayım ve Amerika'da ki banka hesabımı kapadığım için BoA bana bir çek yolladı. Bu çeki bozdurmam için bana TEB'e gitmemi söylediler fakat bu konuda biraz zorluk yaşıyorum.

Daha önce burada Amerika'dan gelen bir çeki bozduran oldu mu ve nasıl yol izledi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@thisisrandom Çek bozdurma! içinde söyledi:

Herkese merhaba,

Şuan bir takım işler nedeni ile TR'ye geri dönmüş bulunmaktayım ve Amerika'da ki banka hesabımı kapadığım için BoA bana bir çek yolladı. Bu çeki bozdurmam için bana TEB'e gitmemi söylediler fakat bu konuda biraz zorluk yaşıyorum.

Daha önce burada Amerika'dan gelen bir çeki bozduran oldu mu ve nasıl yol izledi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

ABD'de hicbir bankayla iletisiminiz kalmadi mi? TEB ile iletisime gectiniz mi acaba?

Ceki baskasina ciro edip, onun ABD'de bozdurmasini saglayabilirsiniz.

Bir de ek bilgi olarak belirteyim, artik nerdeyse her bankanin app'i var ve cep telefonunuzdan cekin fotografini cekerek app'e yuklediginizde banka cek'i cash edebiliyor. Tabii bu ozellik her bankada olmayabilir.

• ⭐⭐⭐

@thisisrandom Belki bu yöntemi uygulayabilir siniz;

• Capital One bankasından online bir hesap açın (Oldukça sorunsuz açıyorlar)
    • sayın @crazycells dediği gibi Capital One telefon uygulaması ile çekin fotosunu çekerek hesabınıza yatırın (Bu işlem uzun sürecektir muhtemelen 1 hafta)
    • Sonrasında TransferWise uygulaması ile ABD hesabınızdaki paranızı TL olarak TEB hesabınıza 4-5 saat içerisinde aktarın

Tahminim daha az masraf ile çıkarsınız.

• @crazycells Tek banka vardı onun da hesabını kapadım zaten. Başkası bozdurabilir mi acaba ben fotoğrafını çekip yollasam?

Bu application olayını yapabilirim tabi ama dediğim gibi bir ilişiğim kalmadı herhangi bir banka ile.

Teb bankası biraz garip, yapabiliriz dediler fakat şubeye gittiğimde ''yapamayız'' ile karşılaştım.

@freeworld Çek bozdurma! içinde söyledi:

• sayın @crazycells dediği gibi Capital One telefon uygulaması ile çekin fotoğrasını çekerek hesabınıza yatırın (Bu işlem uzun sürecektir muhtemelen 1 hafta)
    • Sonrasında TransferWise uygulaması ile ABD hesabınızdaki paranızı TL olarak TEB hesabınıza 4-5 saat içerisinde aktarın

Şunu bir denemek istiyorum, umarım olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Tek banka vardı onun da hesabını kapadım zaten. Başkası bozdurabilir mi acaba ben fotoğrafını çekip yollasam?

Bu application olayını yapabilirim tabi ama dediğim gibi bir ilişiğim kalmadı herhangi bir banka ile.

Teb bankası biraz garip, yapabiliriz dediler fakat şubeye gittiğimde ''yapamayız'' ile karşılaştım.

• sayın @crazycells dediği gibi Capital One telefon uygulaması ile çekin fotoğrasını çekerek hesabınıza yatırın (Bu işlem uzun sürecektir muhtemelen 1 hafta)

hayir, kendi adina degil ise, sizin imzalamaniz ve kendisine ciro etmeniz lazim ceki. Ayrica bu durumda sanirim cekin kendisine ihtiyaci olacak, fotografina degil.
    Application olayini eger banka hesabiniz yoksa yapamazsiniz kanimca, daha once hesabi kurmaniz gerekirdi.

TEB subesindekiler bilmiyor olabilir, baska bir subeye gidip sansinizi deneyebilirsiniz.

• @thisisrandom benim de böyle bir durumum var. Bahsedilen yoldan siz halledebildiniz mi işi? Bilgilendirirseniz sevinirim hocam.

• ⭐⭐

@crazycells Çek bozdurma! içinde söyledi:

@crazycells Tek banka vardı onun da hesabını kapadım zaten. Başkası bozdurabilir mi acaba ben fotoğrafını çekip yollasam?

hayir, kendi adina degil ise, sizin imzalamaniz ve kendisine ciro etmeniz lazim ceki. Ayrica bu durumda sanirim cekin kendisine ihtiyaci olacak, fotografina degil.
    Application olayini eger banka hesabiniz yoksa yapamazsiniz kanimca, daha once hesabi kurmaniz gerekirdi.

TEB subesindekiler bilmiyor olabilir, baska bir subeye gidip sansinizi deneyebilirsiniz.

Aslinda WAT yapan bir arkadasim, arkadasina ait imzali tax return checkini Wells Fargo'ya giderek bozdurabilmisti. Mobil uygulama buna izin verir mi bilmiyorum ancak bozdurmak mumkun diye biliyorum.

• 1200 dolar çekimi Türkiyeden nasıl bozdurabilirim? Türk bankaları bozmuyor. abd hesabım yok. Online vb Fikri olan?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@SAVAS, içinde söyledi: Türkiye'deyken ABD Çeki Bozdurmak!

1200 dolar çekimi Türkiyeden nasıl bozdurabilirim? Türk bankaları bozmuyor. abd hesabım yok. Online vb Fikri olan?

ABD'deki hesaplarin hepsini kapattiniz mi? artik pek cok banka online app'lere cekin fotosunu yukleyerek hesabiniza aktarmaya izin veriyor...

Turkiye'de hangi bankalarin bozdugunu bilemiyorum ama biraz ugrasmak gerekebilir... Daha once sayin @monsieur , bir subenin ceki bozmazken, diger subede bozabildigini aktarmisti... Siz de cevrenizdeki tum subeleri ziyaret edip sorabilirsiniz...

@monsieur, içinde söyledi: WAT ogrencileri ve Federal Yardim (CARES Act) problemi

tekrar merhaba. bilgilendirme amaçlı yazıyorum. çeki yapı kredi bankası'nın başka bir şubesi üzerinden bozdurdum. daha önce vergi iadesi alan arkadaşlar hangi bankadan çekini bozdurdu ise o bankadan işlemlerini yapmasını tavsiye ediyorum.
    Selamlar

Eger Turkiye'de bozamazsaniz, ABD'de guvendiginiz birine gonderip kendisinin bozup size gondermesini de isteyebilirsiniz, ilgili konu surada:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3418/başkasına-ait-çeki-bozdurmak

• @SAVAS hocam banka banka gezeceksin. aslında bazı bankalar bozuyormuş, özellikle yurt dışı kaynaklı bankalar. fakat biz bozmuyoruz, biz bilmiyoruz diyerek geçiştiriyorlar. biraz şansını zorlaman lazım kanaatimce. ben yapı kredi bankası'na gittim çeki bozmadı, başka bir şubesine gittim aynı bankanın o bankadaki görevli bozdu. daha önce vergi iadesi vs. alan tanıdığın varsa ona sor hangi bankadan bozmuş ise direk oraya gidebilirsin. çeki bozdurma işlemi yarım saat civarı sürüyor, bu yüzden uğraşmak istemiyor sanırım banka görevlileri.

• @monsieur kardeş dediğin gibi birkaç banka yokladım oralı olmadılar. yapı kredi de bir tanıdık vardı bir günde hallettiler..

• @monsieur, içinde söyledi: Türkiye'deyken ABD Çeki Bozdurmak!

@SAVAS hocam banka banka gezeceksin. aslında bazı bankalar bozuyormuş, özellikle yurt dışı kaynaklı bankalar. fakat biz bozmuyoruz, biz bilmiyoruz diyerek geçiştiriyorlar. biraz şansını zorlaman lazım kanaatimce. ben yapı kredi bankası'na gittim çeki bozmadı, başka bir şubesine gittim aynı bankanın o bankadaki görevli bozdu. daha önce vergi iadesi vs. alan tanıdığın varsa ona sor hangi bankadan bozmuş ise direk oraya gidebilirsin. çeki bozdurma işlemi yarım saat civarı sürüyor, bu yüzden uğraşmak istemiyor sanırım banka görevlileri.

izmitte bir çok banka gezdim sadece akbank çekin fotokopisini alıp genel merkeze göndericez bakıcaklar dedi eğer olursa 1 ay falan sürer 75 dolar masraf alırız karşı bankanın alacağı masraf hariç dediler yapı kredi sizden ne kadar masraf aldı

• @Tunahan-Toklu kardeş 1200 dollar çek için 13 dolar masraf aldırlar. Bir günde hesaba yatırdılar.

• @SAVAS hocam peki çeki istediler mi? Yoksa fotoğrafı ya da fotokopisi yeterli oluyor mu? Acil cevaplarsanız çok sevinirim teşekkür ederim

• @M-Aydın-Arslan tabiki çekin aslını alıyorlar ve kimlik gerekli...

• @SAVAS bey bu süreci ayrıntılı olarak nereden ve nasıl olduğunu anlatabilme şansınız var mı? Bize de çek geldi ancak nasıl yapılacağını bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

• @Athloryzed Yapı Kredi bankasına çekin aslını ve kimliğinizi götürüyorsunuz. 1-2 saat onay almaları gerekiyor İstanbul genel müdürlükten.. Onay geldikten sonra çeki ciroluyor yani arkasını imzalayıp teslim ediyorsunuz. Dolar hesabınız varsa oraya yoksa elden nakit olarak ödemenizi yapıyorlar. Kolay gelsin...13 dolar masraf kesildi benden $1200 için..

• @SAVAS hangi yapıkredi şubesine götürdüğünüzü de öğrenebilir miyim? Birkaç yere sordum ancak yapmıyoruz dediler. Birde bahsettiğiniz şey pandemi çeki değil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Athloryzed bu basliktaki bilgileri ABD'den gelen tum cekler icin kullanabilirsiniz.

• @crazycells anladım. Sağolun cevap için. Dün banka banka dolaştım hiçbiri kabul etmeyince sorayım dedim.

Benzer Başlıklar

• 10
  • 68
  • 4
  • 57
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |