Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Amerika içi uçak seyahatlerinizde bu dökümanlardan en az birine sahipseniz güvenle uçabilirsiniz, kullanabileceğiniz geçerli dökümanların listesi:

• Yeşilkart (Permanent resident card)
    • Yabancı devlet tarafından verilen pasaport (T.C. Pasaportu vb.)
    • ABD Sürücü Ehliyeti 3 Mayıs 2023'e kadar.
    • ABD eyalet kimlik kartı 3 Mayıs 2023’e kadar.
    • ABD pasaportu
    • ABD pasaport kartı
    • Sığınmacı/Mülteci Seyahat Dökümanı (Refugee Travel Document)
    • ABD çalışma izni kartı (Employment Authorization Card I-766)
    • Kanada Ehliyeti
    • DHS güvenilir gezgin kartları (Global Entry, NEXUS, SENTRI, FAST)
    • ABD Savunma Bakanlığı Kimliği
    • Sınır geçiş kartı (Border crossing card)
    • Federal yerli kabilelerin kimlik kartı
    • HSPD-12 PIV kartı
    • Taşımacılık çalışanı kimlik kartı (Transportation worker identification credential)
    • ABD Gemiadamı cüzdanı (U.S. Merchant Mariner Credentiall)
    • Veteran Health Identification Card (VHIC)

NOT: Bu belgelerin dışında sadece ABD ehliyeti ile iç hatlarda uçak seyahati yapanlar ile ilgili olarak, 3 Mayıs 2023'ten sonra REAL ID zorunluluğu gelecek, yani sadece ABD ehliyeti ile iç hatlar uçuşu yapabilmek için ehliyet veya kimlik kartlarınızı REAL ID olarak güncellemeniz gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Genel bilgi vermis olayim oncelikle.

ABD icindeki havalimanlarinda hem TSA (Transportation Security Administration) hem de CBP (Custom and Border Protection) gorev yapiyor.

Siz ABD icinden, ABD icine seyahat ediyorsaniz ucakla, sadece TSA gorevlileriyle isiniz olacak demektir. Normal bir gunde, normal bir yolculukta CBP gorev yapmaz, sadece TSA guvenli bir ucus icin kontrol yapar. TSA sadece sizin kimliginizle ilgilenir, cogunlukla bir federal ID, ehliyet gibi bir state ID ya da pasaportun ilk sayfasi sizin kimliginizi kanitlamaniz icin yeterlidir, TSA sizin gocmenlik statunuzle ilgili size soru sormaz.

Ama bu demek degildir ki, hickimse size gocmenlik statunuz ile ilgili bir sey soramaz ya da bir CBP gorevlisiyle karsilasma ihtimaliniz %0....
    Kucuk de olsa bu gibi bir sorunun sorulma ihtimali var tabii. Eger out-of-status oldugunuz ortaya cikarsa, CBP ya da ICE devreye girer ve sizi ABD disina gonderebilirler; ama tekrardan belirteyim bunun gerceklesme ihtimali oldukca kucuk.

@erbatur Amerika İçi Uçak Seyahati içinde söyledi:

Merhaba, out of status durumundayken yani geçerli bir vizem yok ancak I-94'te çıkış tarihim D/S olduğu için kaçakta olmadığım için Amerika içi uçak seyahatlerinde pasaportum ile uçsam sorun olur mu bilgisi olan var mı?

Vizenizin olup olmamasi onemli degil, onemli olan I-94 sureniz. Eger D/S yaziyorsa sizin I-20 veya DS2019 belgenizde yazan sureye bagli.

• ⭐⭐

Global Entry yeni öğrendim. paylaşıyorum...Greencardlıların yararlanabıliyor.

güvenilir gezgin programı. Eğer başvurunuz onaylanirsa birçok havalaninda ABD'ye girişte direk kiosk'dan hızlı bir şekilde giriş yapıyorsunuz uzun uzun sora beklemeden. Bir de otomatik olarak TSA PreCheck de oluyor, havalanina ki güvenlik sırasından hızlı geçiş sağlıyor. Genelde ayrı bir girişi var, ayakkabı çıkar, ceket çıkar, elektronikleri ortaya dök falan yok. Global Entry 5 senelik $100, eğer sadece tsa PreCheck isterseniz o $85 daha hızlı approve oluyor sanırım ama dışarıdan amerikaya giriş yapanlar ve de Amerika içinde seyahat edenler için global Entry çok daha mantikli ... link aşağıda....

CBP.GOV
    Global Entry | U.S. Customs and Border Protection

• Global Entry ihtiyacim hic olmadi ama TSA PreCheck kullanmaktayim ve ic hatlarda cok buyuk rahatlik oluyor.

• Merhabalar,
    Ben turist vizesinden F1 statu degisikligi icin basvuru yaptim. Su anda USCIS'ten cevap bekliyorum. Bu sure icinde domestic flight gerceklestirebilir miyim?
    Eger bunu yapmak sorun olmaz ise, bilet aldiktan sonra gorevliye sadece papaportumu gostermek yeterli olur mu yoksa butun evraklarimi yanimda getirmem gerekir mi?
    Tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kirik, içinde söyledi: Yerel seyahat

Merhabalar,
    Ben turist vizesinden F1 statu degisikligi icin basvuru yaptim. Su anda USCIS'ten cevap bekliyorum. Bu sure icinde domestic flight gerceklestirebilir miyim?
    Eger bunu yapmak sorun olmaz ise, bilet aldiktan sonra gorevliye sadece papaportumu gostermek yeterli olur mu yoksa butun evraklarimi yanimda getirmem gerekir mi?
    Tesekkur ederim.

konuyla ilgili şöyle bir başlık var ama sorunuza yanıt olur mu emin değilim açıkcası;

amerika işi uçak seyahatı

• @gucarslan tesekkur ederim. Simdi okuyacagim yolladiginiz linki. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kirik, içinde söyledi: Amerika İçi Uçak Seyahati

Merhabalar,
    Tesekkur ederim.

Statunuzle ilgili belgeleri yaninizda tasiyin, istediklerinde gosterirsiniz. Belgeler yaninizda oldugu surece bir problem yasamazsiniz.

• Konu güncel bilgiler ile güncellenmiştir. Gereken dökümanlar hakkında.

• Merhaba,

ABD içi aktarmalı uçuşlarda eğer tek havayolu firmasıyla seyahat ediyorsak aktarma süresine ne kadar dikkat etmeliyiz?

Mesela A şehrinden B şehrine C şehri üzerinden aktarmalı seyahat ediyoruz ve A-C, C-B uçuşlarını aynı havayolu firmasıyla yapacağız. Diyelim ki aktarma süremiz de 48dk. Bir sorun olur mu?

• @ICu Eger ilk ucusda gecikme yasanmazsa ve hersey tam schedule daki gibi giderse, yurt ici ucuslarda sorun yasamazsiniz. 48 dakika uygun. Ama 15-20 dakika gecikme olursa ve havaalaninda iki gate arasinda cok mesafe olursa, biraz sikintili olabilir.

• Ben daha once aktarma suresi 1 saat olan ucuslara zor yetismistim, son dakika golu gibi olmustu 😛

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Amerika İçi Uçak Seyahati

@ICu Eger ilk ucusda gecikme yasanmazsa ve hersey tam schedule daki gibi giderse, yurt ici ucuslarda sorun yasamazsiniz. 48 dakika uygun. Ama 15-20 dakika gecikme olursa ve havaalaninda iki gate arasinda cok mesafe olursa, biraz sikintili olabilir.

Hangi havalimanı olduğuna göre değişir. Las Vegas aktarmalı olarak Seattle'a gitmiştik mesela, havalimanı Keşan otogarı kadar olduğu için yarım saatten az zamanda diğer uçağa geçebildik.

• ⭐⭐

....buyuk. hava alanlarinda buyuk terminaller vardir,ic hatlar dahi olsa bazi terminallerde boarding salonuna alinmadan evvel arama tarama yapiliyor bazen kuyruk olusabilir,bir cok ucak sirketlerinin ucaklari hemen hemen kendi terminallerini kullanirlar,boyle durumda pek SIKINTI yasanmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ICu, içinde söyledi: Amerika İçi Uçak Seyahati

Merhaba,

ABD içi aktarmalı uçuşlarda eğer tek havayolu firmasıyla seyahat ediyorsak aktarma süresine ne kadar dikkat etmeliyiz?

Mesela A şehrinden B şehrine C şehri üzerinden aktarmalı seyahat ediyoruz ve A-C, C-B uçuşlarını aynı havayolu firmasıyla yapacağız. Diyelim ki aktarma süremiz de 48dk. Bir sorun olur mu?

C sehrindeki havalimanina bagli. Havalimanlarinin cogunlugunda yetecektir diye tahmin ediyorum ama C sehrinden, B sehrine olan ucuslari ve saatlerini de kontrol edin. Eger gunde birkac ucus varsa o durumda sorun yok (eger birini kacirsaniz bile sonrakine binebilirsiniz), fakat eger sadece gunde 1 ucus varsa, daha rahat hareket edebilmek icin aktarma suresini uzatmak akillica olabilir...

• Hepinize cevaplarınız için teşekkürler.

@knnrn, Havalimanı: IAH Houston George Bush Intercntl.
    @crazycells, Hem seçmeyi düşündüğüm havayolunun, hem diğer havayollarının olmak üzere gün içinde birden fazla C-B arası uçuş var.

Aynı havayolu ile devam edince aktarma esnasında valiz al-ver durumları olmaz sanırım değil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ICu, içinde söyledi: Amerika İçi Uçak Seyahati

Hepinize cevaplarınız için teşekkürler.

@knnrn, Havalimanı: IAH Houston George Bush Intercntl.
    @crazycells, Hem seçmeyi düşündüğüm havayolunun, hem diğer havayollarının olmak üzere gün içinde birden fazla C-B arası uçuş var.

Aynı havayolu ile devam edince aktarma esnasında valiz al-ver durumları olmaz sanırım değil mi?

Havalimaninda bileti alirken bir daha sorup emin olun; ama cogunlukla bu tur aktarma ucuslarda arada valizi almiyorsunuz, direkt varis yerinde aliyorsunuz.

• ⭐⭐⭐⭐

Arkadaşlar şimdi size ABD de şehirler arası nasıl uçulur ondan bahsedeceğim. Neden diye soruyor olabilirsiniz ama okuyunca anlarsınız. Evet öyle bir zorluğu yok ama bazı ince detaylar var şimdiden söyleyeyim. Ben Türkiye'den plan yaparken baktığım zaman çok şaşırmıştım. Burada birkaç kişi sordum ki bunlar bildiğiniz izlediğiniz biz her soruya cevap veriyoruz diyen herkese yardımcı oluyoruz diyen ama yazılan mesajı okuyup size geri dönüş yapmayan youtuber arkadaşlar neyse yarama basmayın kimse cevap vermedi ya da bana salak muamelesi yaptı. Ondan buraya gelecek ya da burada şehir değiştirecek arkadaşların okuyup bilgilenmesini istediğim için yazıyorum...

Burada ki havayolu şirketleri hemen hemen hepsi de diyebilirim bagaj ücreti alıyor. Evet yanlış duymadınız hemen hemen hepsi her bagajdan ücret alıyor. Mesela Spirit kullansanız da veriyorsunuz, United kullansanız da. Ama burada detaylar devreye giriyor. Mesela hepsinde 1 el bagajı serbest. El bagajı derken sırt çantası, kadınların taşıdığı çanta, laptop çantası bu sınıfa giriyor. Ama siz bunu kabin boy valiz diye yedirmeye çalışırsanız olmuyor maalesef. Bu sefer uçak kapısındaki görevli bunun ücretini kontrol ediyor. Uçak girişinde kabinlerin boyutlarının uygun olup olmadığını test eden yerler var. Buralara herkes valizini sokmuyor ama uçağa geçerken görevli sokmanınızı isterse ve çantanız ya da valiziniz oraya girmezse sıkıntı büyük demektir. Ondan bilet alırken havayolu şirketinin valiz politikasını ve şartlarını mutlaka okuyun. Mesela Spirit te uçağa verdiğiniz valizin ağırlığı 18 kilo olmak zorunda. Üzeri için ücret ödersiniz ama United da 23 kilo. Fiyatları ona göre değişiyor firmaların ama bazen de aynı olabiliyor. Bir çok firma var ABD de bence öncelikle firma karşılaştırma sitelerinden bakın (Google Flights, Cheapflights gibi) sonra sitesinden gidip alın. Ama valiz ücretini bilet almadan önce ekliyorlar ona da dikkat edin. Mesela United check-in esnasında istiyor ücreti. Spirit te 3 çeşit valiz sınıflandırması var. Personel Item ki bu sırt çantası, laptop çantası ya da kadınların taktığı çanta anlamına geliyor ki bu ücretsiz çok şükür, Cabin Bag yani uçağa yanınıza aldığınız valiziniz yani kabin boy valiz anlamına geliyor ki bu ücretli hatta yanlış hatırlamıyorsam check-in esnasında uçağa verdiğinizden daha pahalı, son olarak da Check-in Bag yani check-in esnasında uçağa verilen valiz. Bilet alırken bunlara bakın yani fiyatlarına ve kilolarına mutlaka bakın ve boyutlarını da mutlaka ölçün sonra orada sıkıntı çıkmasın. Diğer firmaları da söyleyeyim ki onlara da bakarsınız. JetBlue, Southwest, Delta. Bu firmalar da ABD de farklı noktalara uçan firmalar. Hepsini kontrol etmekte fayda var bence.

Ben elimden geldikçe yazmaya ve anlatmaya çalıştım ama yine de sizin takıldığınız ya da sormak istediğiniz bir soru olursa buradan yazarsınız yardımcı olmaya çalışırım...

• @denizci10 spirit icin ucaga girerken oderseniz daha fazla oduyorsunuz , onceden satin alirsanz daha az aliyorlar ( dogru hatirliyorsunuz ). Valizin boyutlarini web sitelerinde belirtiyorlar. Gicik bisi 🙂

• ⭐⭐

bizde jet star diye hava yollari var bazen cok ucuz bilet satar,yanimiza ancak 7 kiloluk el cantasi alabiliriz,hayir 10 kilo olsun dersek extra ucret,bagaja valiz istiyorum dersek onunda kilosuna gore para istenir,7 kiloluk carry-on cantasiyla gidiyorsak hatun omuz cantasi bile goturemez.

Benzer Başlıklar

• 20
  • 3
  • 7
  • 11
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |