Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

• merhabalar. ben green card kazandıktan sonra amerika'ya mayıs 2018'de giriş yaptım. doğumum ise kasım 1992. buraya gelmeden önce 26. doğum günümü kasım 18'de türkiye'de kutlamıştım ve amerikaya geldiğim ilk gün 25 yaş 6 aylıktım. bundan dolayı SSS sürecini tamamlamadım. gerekli değil diye biliyordum. bugünlerde ise birkaç amerikan kaynağında 26 yaş olarak okudum ve biraz endişelendim. çünkü eğer yaptırmamışsam tamamlamam da bundan sonası için (en azından online olarak) mümkün gözükmüyordu. emin olmak için tekrardan sormak istedim çünkü vatandaşlık süreci ve öğrenci kredisi gibi önemli konuları direk etliliyor. Sizce endişelenmeli miyim? yoksa kasım 92 doğumlu ve amerikaya mayıs 18'de giriş yapmış biri olarak böyle bir gereklilik benim için yok mu? @crazycells

şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ericovic Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System) içinde söyledi:

merhabalar. ben green card kazandıktan sonra amerika'ya mayıs 2018'de giriş yaptım. doğumum ise kasım 1992. buraya gelmeden önce 26. doğum günümü kasım 18'de türkiye'de kutlamıştım ve amerikaya geldiğim ilk gün 25 yaş 6 aylıktım. bundan dolayı SSS sürecini tamamlamadım. gerekli değil diye biliyordum. bugünlerde ise birkaç amerikan kaynağında 26 yaş olarak okudum ve biraz endişelendim. çünkü eğer yaptırmamışsam tamamlamam da bundan sonası için (en azından online olarak) mümkün gözükmüyordu. emin olmak için tekrardan sormak istedim çünkü vatandaşlık süreci ve öğrenci kredisi gibi önemli konuları direk etliliyor. Sizce endişelenmeli miyim? yoksa kasım 92 doğumlu ve amerikaya mayıs 18'de giriş yapmış biri olarak böyle bir gereklilik benim için yok mu? @crazycells

şimdiden teşekkürler.

26nci yasindan once girdiginiz icin tamamlamaniz gerekirdi. Maalesef 26. dogum gununuzden sonra kayit yaptirmaniz mumkun degil. Dediginiz gibi, bu bahsettiginiz basvurular sirasinda bu kayit eksikligi onunuze cikabilir ve basvurulariniz reddedilebilir.

Konsolsolukta DS-1810 formunu imzaladiniz mi?

• @crazycells 26. doğum günümü türkiye'de kutladım. Amerika'ya geldiğimde 26. doğum günümü geçirmiş olarak geldim. kasım 1992 doğumluyum ve mayıs 2018'de Amerika'ya girdim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells 26. doğum günümü türkiye'de kutladım. Amerika'ya geldiğimde 26. doğum günümü geçirmiş olarak geldim. kasım 1992 doğumluyum ve mayıs 2018'de Amerika'ya girdim.

Sanirim bir kavram karmasasi yasiyoruz. Birinci (1.) dogum gununuz, sizin dogdugunuz gun degil, dogum yildonumuz oluyor yasal olarak ve bu gun ve sonrasinda 1 yasinda kabul ediliyorsunuz. Sizin 26. dogum gununuz de dediginize gore Kasim 2018'de oluyor, eger Mayis ayinda ABD'ye ilk girisi yaptiysaniz 26. dogum gununuzden once ABD'ye girmis oluyorsunuz.

• @crazycells

alt metni

sizin daha önce cevap verdiğiniz bir soruda, (25 yıl + 1 gün)'ün geçilmesi taktirde kayıt yaptırılmasının gerek olmadığı yazıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells

alt metni

sizin daha önce cevap verdiğiniz bir soruda, (25 yıl + 1 gün)'ün geçilmesi taktirde kayıt yaptırılmasının gerek olmadığı yazıyor.

Evet, orada yanlis anlasilma olmus olabilir, halk arasinda kullanilan yas sistemiyle, resmi olarak kabul edilen arasinda fark var ve bu uygulamalar ulkeden ulkeye degisebilir.

ABD'de yasalara gore X yasinda sayildiginiz ilk gun, sizin X. dogum gununuzden bir gun oncenin basladigi saatler kabul ediliyor. Yani 1 Ocak 2000 gununde dogan biri, 31 Aralik 2025 gunu itibariyle 26 yasina baslamis (yani 26 yasinda) kabul ediliyor.

Ben bu notu diger iletiye de ekliyorum, cunku SSS'de ozel olarak 26. dogum gununuze kadar basvuru yapabilirsiniz diyor.

SSS:

According to law, a man must register with Selective Service within 30 days of his 18th birthday. Selective Service accepts late registrations up until a man reaches his 26th birthday.

• @crazycells peki şu anda ne yapmamı öneriyorsunuz? benim okuduğum kadarıyla mazeret gerekçesiyle başvuru yapılıp, statü sorgulanabiliyor. takdir edersiniz ki vatandaşlık süreci her green card sahibi kadar benim için de önemli. biraz endişelendim şu anda.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells peki şu anda ne yapmamı öneriyorsunuz? benim okuduğum kadarıyla mazeret gerekçesiyle başvuru yapılıp, statü sorgulanabiliyor. takdir edersiniz ki vatandaşlık süreci her green card sahibi kadar benim için de önemli. biraz endişelendim şu anda.

26.yas gununuzu gectiyseniz yapabilecek bir sey yok. Su an olabilecek en kotu durum ilk vatandaslik basvurunuzun reddedilmesi olur. Boyle bir durumda 5 yil bekleyip, sonrasinda bir daha basvuru yapmak olur. Mumkun oldugu kadar suctan ve tutuklanmaktan kacinin, iyi bir 'vatandas' olun, o durumda vatandaslik basvurunuz onaylanir.

• @crazycells 5 yıl bekleyip başvuru yapmaktan kastınız bir 5 yıl daha beklemek mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells 5 yıl bekleyip başvuru yapmaktan kastınız bir 5 yıl daha beklemek mi?

evet, USCIS memuru genelde vatandaslik gorusmesinde son 5 yili degerlendiriyor, o nedenle vatandaslik basvurusu red olursa, bir sonraki basvuruyu 5 yil bekledikten sonra yapmanizi tavsiye ederim.

Daha onceki yillarda benzer durumda olan arkadaslar da vardi, yakinda vatandaslik surecine baslayacaklar. Durumlarini "naturalization" basligindan takip edebilirsiniz, onemli ipuclari elde edebilirsiniz.

• @crazycells bilginizi tabii ki sorgulamayacağım. bilginiz doğrudur ama amerika'da 5 aylık bulunma süremde, bilmediğim bir konudan dolayı vatandaşlık sürecimin bir 5 yıl daha uzaması gerçekten çok saçma. yani sonuç olarak ben 9 yıl sonra vatandaşlık alabileceğim. inanılmaz gerçekten.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells bilginizi tabii ki sorgulamayacağım. bilginiz doğrudur ama amerika'da 5 aylık bulunma süremde, bilmediğim bir konudan dolayı vatandaşlık sürecimin bir 5 yıl daha uzaması gerçekten çok saçma. yani sonuç olarak ben 9 yıl sonra vatandaşlık alabileceğim. inanılmaz gerçekten.

yok, estagfurullah. Bu benim degil, USCIS memurunun karari olacak. Siz vatandaslik basvurusu ile ilgili sorulara dondugunuz icin su konuyu kullanmaniz daha mantikli olur:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/354/vatandaslik-basvurusu-hangi-durumlarda-reddedilir

Daha once sordum ama cevap alamadim, konsoloslukta DS-1810'u imzaladiysaniz, orada askerlik kaydi yapmamanin ABD'de ciddi bir suc oldugunu, ve yapmadiginiz takdirde 5 yil hapis cezasi ve 250.000 dolara kadar ceza alabileceginizi onaylayip kabul ediyorsunuz, bilginize.

• @crazycells konsoloslukta bana ekstradan böyle bir belge vermediler. baktım çünkü az önce nasıl bir form olduğuna. hatırlardım eğer imzalasaydım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells konsoloslukta bana ekstradan böyle bir belge vermediler. baktım çünkü az önce nasıl bir form olduğuna. hatırlardım eğer imzalasaydım.

Bu belgeyi size vermiyorlar zaten, eger yas araliginiz uygunsa size imzalatip gocmenlik dosyaniza koyuyorlar. Siz "vatandaşlık sürecimin bir 5 yıl daha uzaması gerçekten çok saçma" dediginiz icin paylasmak istedim.

Askerlige kayit olmamak "ben ulkenin faydalarindan yararlanirim, ama eger acil durum olursa ulkeyi korumam" demekle esdeger, ve yasalarda 5 yil hapis cezasi ve 250.000 dolara kadar para cezasiyla tanimlanmis.

• Arkadaslar Herkese Merhaba,
    Size SSS ile ilgili deneyimlerimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
    Öncelikle yaş durumundan bahsedeceğim.Çünkü genelde bir çok kişi yaşına bastım,yaşına girdim,gün aldım konusunda tereddüt ediyor ve net olarak sonuca varmak istiyor.
    Ali Cihan sağ olsun aslında yeterince açık bir şekilde yine her şeyi açıklamış ancak ben de kendi deneyimimi ve bilgilerimi aktarmak istiyorum.
    Örnek;
    31.08.1993 dogumlusunuz ve
    2019 mart ayinda Amerikaya ilk girisinizi yaptiniz.
    Yani 01.03.2019 da Amerikaya ilk adımı attınız.Evet bu durumda 25’i doldurmuş ama 26. Doğum gününüz olan Ağustos ayından önce Amerikaya girdiğiniz için,Ağustos ayı(26.doğum gününüz) gelmeden hemen önce SSS işlemlerinizi yapmalısınız.Çünkü bu işlemler sonucunda ev adresinize SSS’den bir numara gönderilecek.Eğer bu numarayı almazsanız ilk vatandaşlık başvurunuzun reddedilebileceği söyleniyor.(Deneyim etmedim.)

-Bu işlemler nasıl yapılıyor ?

Bu adrese giriyorsunuz.

-Bir hata var sistemde- sayfa ilk girişte açılmıyor.Bir kaç kez denemelisiniz.
    Daha sonra “register” diyerek aşağıda bulunan “register online” seçeneğini de seçtikten sonra;gerekli bilgileri doldurun(ilk girişte giremiyor ve web hata veriyorsa sayfayı bir kaç kez yenileyin düzelecektir.)
    SSN olmadan yapamıyorsunuz.Bu yüzden SSN almış olmanız gerekiyor.

Buraya dikkat lütfen;
    -Sisteme bilgileri girdikten sonra amaçsızca bir hata veriyor.Bu hata da artık “Online” olarak dolduramayacağınızı.” anlayıp sizi “Post Office(USPS) ” ‘e gitmeye zorlayacaklar.
    Kısacası online bir hata alırsanız en yakın“USPS” şubesine gidin.
    Orada ilk defa geldiğinizi ve SSS registration formu istediğinizi belirtin.
    Bu form Ali Cihanın, girişte paylaştığı formun aynısı olmalı.

Olurda size “Sarı bir “ form verirlerse o değil diye uyarın.Çünkü o form;
    “Change of information “ formudur.Yani olurda bir gün kalacağınız adresi değiştirirseniz gidip dolduracağınız form bu form.
    Bana o formu verdiler.Eğer farkına varıp uyarmasaydım;haberim bile olmayacaktı. Dikkat Lütfen!

Son Olarak Burasıda Ayrıca Önemli ;
    Formun başında Ali Cihan’ın verdiği post office adresi ile internet üzerinden “USPS” e göndermenizi istedikleri adresler farklı.Sanırım güncel hali internet üzerinden yönlendirdikleri.Ben oraya gönderdim.Buraya da yazayım onu ;

Yeni Post Adresi ;

Selective Service System
    P.O. Box 94732
    Palatine,IL 60094-4732

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Halil-Şekeroğlu bilgilendirme ve guncelleme icin tesekkurler. Simdi iki adresi de karsilastirdim, ayni eyalette, ayni sehirde, ayni zipcode'una gidiyor 🙂 dolayisiyla ayni adres oldugunu soyleyebiliriz. Buyuk ihtimal ayni binaya girdiginden, orada dogru sekilde tasnif edip ilgili yere gonderirler 🙂 Bu arada sanirim formun ustundeki adres de henuz guncellenmemis.

• @crazycells ben teşekkür ederim.Evet post office’de verdikleri formun arkasında ki mail adresi de eskiydi.Belirtmekte fayda var.Onlarda internetten çıkarıp verdiler.Aynı zipcode olması yeterli.Her şey için sağ ol Ali Cihan

• @Halil-Şekeroğlu bence yanlış hesaplamışsınız. ağutos 93 doğumlu birisi geçen sene ağustosta 25 yılı doldurup 26ya girmiş olmuyor mu. yani bu yıl 26 içinde olmuyor musunuz ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@berkergn13, içinde söyledi: Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System)

@Halil-Şekeroğlu bence yanlış hesaplamışsınız. ağutos 93 doğumlu birisi geçen sene ağustosta 25 yılı doldurup 26ya girmiş olmuyor mu. yani bu yıl 26 içinde olmuyor musunuz ?

Bence ilk iletide cok net bir hesap tanimi varken, bu hesabi daha da belirsizlestirmeye gerek yok. 26. dogum gununuzden once basvuru yapabilirsiniz, sonrasinda yapamazsiniz... Hangi yasi doldurup, hangisine girdigini hesaplama yontemi bundan daha karisik ve belirsiz bir yontem, ulkeden ulkeye de degisebilir...

Eger 4 Temmuz 2000'de dogduysaniz, 4 Temmuz 2001'de ilk dogum gununuzu kutlarsiniz, 4 Temmuz 2002'de ikinci.... 4 Temmuz 2026'da da 26. dogum gununuzu... Dolayisiyla 4 Temmuz 2026 oncesinde basvuru yapabilirsiniz, 4 Temmuz 2026 sonrasinda da yapamazsiniz.

dogumgunu kelimesi de ilginc bir kelime 🙂 hicbir zaman "dogum gunu" anlaminda kullanilmiyor, hep "dogum yil donumu" anlaminda kullaniliyor. Bizim gunluk hayatta yasimizi hesaplamak icin bir yontem var, ama bunun bir de resmi yontemi var. Ve ulkeden ulkeye, hangi yasa hangi gun ve saatlerde girdiginiz degisiklik gosterebiliyor. Yakin zamanda Sayin @Yusuf-Saraçoğlu Bey ile birlikte kanun nazarinda yasinizi hesaplama yontemini foruma aktaracagiz. Konu hazir olunca, buraya da link veririm.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |