Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!
DV2023 Talihlileri DV2023 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!

İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler


 • Arkadaşlar merhabalar, çocuğumun Houston'daki okul kaydı için yazıyorum ama diğer eyaletlerdeki ve şehirlerdeki arkadaşlar da konuya katkı yaparlarsa herkesin yararlanabileceği bir konu olmuş olur...

  HOUSTON'A YENİ GELECEK ÇOCUKLU AİLELERİN DİKKATİNE.....

  13 yaşındaki oğlumu Houston Clear Crek (CCISD) okul bölgesi 8'inci sınıfına kaydını yaptık. Okul yönetiminin istediği belgeleri bilgi amacıyla sunuyorum (eyaletler ve okul bölgeleri arasında istenen belgelerde farklılıklar olabilir).

  • 1- Doğum belgesi (TR'de nufüs müdürlüklerinden "Uluslararası Doğum Belgesi" olarak alabilirsiniz.)

  • 2- Aşı belgeleri (Göçmen Vize Başvurusu yaparken Dr.Unganlardan alınan kayıtlar)

  • 3- TR'de en son bitirdiği okuldan İngilizce veyahut Türkçe çevirili "Öğrenci Eğitim Sertifikası" (öğrencinin not ortalamasını ve aldığı dersleri gösteren transcript belgesi)

  • 4- Adres kanıtı için 2 belge (kira kontratı ve elektrik faturası yeterli)

  • 5- Velinin fotoğraflı kimliği (pasaport)

  • 6- Çocuğa ait "Tüberküloz Testi Sağlık Raporu" (TR'de herhangi bir Verem Savaş Dispanserinden ingilizce olarak ve ücretsiz alınabiliniyor), bu belgeyi TR'den almamı Göksel Kanat bey tavsiye etti, kendisine tekrar teşekkürlerimi sunarım.

  • 7- Okul bölgesinin resmi sitesinden online kayıt.

  Herkese kolay gelsin, işleriniz rast gitsin.

 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  Tüberküloz ile ilgili belge her bölgeden istenmiyor. Bizde böyle bir şey istemediler. Oğlumuz için 2 adet eksik aşı vardı, okula yakın bir toplum sağlığı merkezine gidip tanesi 10 dolara yaptırdık. Sigortamız falan da yoktu. Hatta aşıları ücretsiz yaptırabilirsiniz dediler ama çok pahalı olmadığı için o prosedürle uğraşmak istemedik.

  HISD'ye bağlı okullar için online kayıt da yok. Gerekli belgeleri web sitesinden indirip çıktı aldık, doldurup okula teslim ettik.

 • ⭐⭐

  @levantino70 Merhabalar, benimde 8 yaşında bir oğlum var. DV2018 talihlisiyiz. Vizeyi alırsak bizde Houstona yerleşmeyi düşünüyoruz. Burada 4.ncü sınıfı bitirmiş olacak. Anaokulundan beri ingilizce ders alıyor haftada 20 saat.
  Oraya gelince 5.nci sınıftan mı başlatıyorlar yoksa 1 sene oryantasyon gibi bir şey varmı? .
  Son olarak orada kayıtlar ne zamana kadar yapılmalı?
  Saygılar,

 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  @arnblt İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler içinde söyledi:

  @levantino70 Merhabalar, benimde 8 yaşında bir oğlum var. DV2018 talihlisiyiz. Vizeyi alırsak bizde Houstona yerleşmeyi düşünüyoruz. Burada 4.ncü sınıfı bitirmiş olacak. Anaokulundan beri ingilizce ders alıyor haftada 20 saat.
  Oraya gelince 5.nci sınıftan mı başlatıyorlar yoksa 1 sene oryantasyon gibi bir şey varmı? .
  Son olarak orada kayıtlar ne zamana kadar yapılmalı?
  Saygılar,

  Oryantasyon gibi bir şey yok. Çocuk yaşına uygun olan sınıfa başlar. Duruma göre bir alt sınıftan başlamasını talep edebilirsiniz.

  Okul kaydını istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Hiçbir zaman sizi geri çeviremezler. Ama bağlı olduğunuz okulda yer yoksa başka bir okula yollayabilirler. Çoğu eyalette okullar Ağustos ayında açılıyor. Adresinizi kanıtlayacak belgeleriniz hazır olduğunda hemen okula gidip kayıt yaptırın. Çocuğu hemen ertesi gün derse başlatıyorlar.


 • Çocuğunuzun TR deki okulundan okuduğu dersleri, aldığı ders notlarını içeren transclip kağıdını ingilizce olarak (onaylı ve mühürlü olarak) almayı sakın unutmayın. Doğum belgesini ingilizce olarak almayı unutmayın. USA'ya gelirken yaptırmış olduğunuz sağlık kontrolü kağıdını (yapılan aşılar vs..) unutmayın. Kayıt yaptırırken bunları isteyecekler. Ayrıca ikamet ettiğiniz yerin ispatı için sizden adresinize gelen faturalardan ikisini talep edecekler.
  Çocuğunuzun ingilizce dilini konuşmada derse adapte olmasında sıkıntı çekmesi yönünde bir kaygınız olmasın. Siz sadece çocuğunuzu yüreklendirin yeter. Geri kalanını okul hallediyor. Eğer dile yeterince hakim değil ise ayrı bir öğretmen tahsis ediliyor çocuğa. Bu öğretmen ayrıca ingilizce dersi veriyor. Sınıfta sınıf öğretmeni ile anlaşma sorunu oluyorsa ayrıca bir tercüman tahsis ediliyor. Yani türkçe ingilizce tercüman tahsis ediliyor. İlk sene bitiminde çocuğunuz sizden daha iyi ingilizce konuşuyor oluyor. 🙂 Tecrübe ile sabittir. 🙂 Bunların hiçbirinden dolayı sizden para talep edilmiyor.
  Selamlar;

 • ⭐⭐

  Sn. @knnrn ve Sn. @aziz geri dönüşleriniz için çok teşekkür ederim.


 • 6 ve 7 numara bizden istenmedi. 4 numara-sadece kira kontrati yeterli oldu. Massachusetts.

 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  Yetişkinlerin aksine çocuklar tercümana ihtiyaç duymuyor. Bizim öğretmenimiz ESL sertifikalı, yani hem sınıf öğretmeni hem de İngilizce. Çok acil bir durumda okulda çalışan bir Türk öğretmen yardımcı oluyordu. Hiç İngilizce bilmeyen ve çok utangaç olan oğlumuz birkaç ayda İngilizce'yi rahatça anlar, 6-7 ayda da akıcı konuşur hale geldi. Tabii bunlarla uğraşırken okuma-yazma öğrenecek fırsatı olmadı, o nedenle öğretmeniyle birlikte anaokulunu tekrar etmesi kararını aldık. Okullar çocuğun yararı için her konuda yardımcı oluyorlar.


 • @arnblt İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler içinde söyledi:

  @levantino70 Merhabalar, benimde 8 yaşında bir oğlum var. DV2018 talihlisiyiz. Vizeyi alırsak bizde Houstona yerleşmeyi düşünüyoruz. Burada 4.ncü sınıfı bitirmiş olacak. Anaokulundan beri ingilizce ders alıyor haftada 20 saat.
  Oraya gelince 5.nci sınıftan mı başlatıyorlar yoksa 1 sene oryantasyon gibi bir şey varmı? .
  Son olarak orada kayıtlar ne zamana kadar yapılmalı?
  Saygılar,

  Merhabalar, çocuğunuzun durumuna ve ingilizce seviyesine göre okul yönetimi mutlaka değerlendirme yapar, siz hiç merak etmeyin, okul çocuğa göre kendini ayarlıyor, oryantasyon yada diğer benzeri çalışmaları yapmaktan ziyade çocuklarımızı kendi yaş gruplarına yetiştirmek için çalışıyorlar. Endişeye mahal yok, okul bölgesi ve yaşayacağınız yeri şimdiden araştırmanızın daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.
  Kayıtlar okul bölgesi, şehire ve eyalete göre farklılık gösterebilir.


 • Kızım şu anda ilkokul 4 okuyor. Nisan gibi gittiğimiz zaman spring break tatilinden sonra kızımı okula kaydettirmiş olacağım. Yani USA'da sadece 2 ay 4.sınıf okuyacak. Acaba bundan dolayı tekrar bir sonraki yıl 4.sınıfı okumasını isterler mi?


 • @mehmett İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler içinde söyledi:

  Kızım şu anda ilkokul 4 okuyor. Nisan gibi gittiğimiz zaman spring break tatilinden sonra kızımı okula kaydettirmiş olacağım. Yani USA'da sadece 2 ay 4.sınıf okuyacak. Acaba bundan dolayı tekrar bir sonraki yıl 4.sınıfı okumasını isterler mi?

  Zannetmiyorum. Burada oncelik cocugun yasitlariyla ayni sinifta olmasi. Turkiyedeki gibi yarismaci, kati ve cocugu ezen bir anlayis yok.
  Hic zannetmiyorum ama olur da yil tekrari onerirlerse, kabul etmek zorunda degilsiniz. Istisnalar haric cocuklarin cogu turkiyede kaldigi yerden devam ediyor.
  Ingilizce yaz okulu konusunda bilgi isteyin, waiting list tutup yeterli talep olursa acabiliyorlar. Ingilizcesini yazin ilerletip bir sonraki seneye rahat eder. Okulun ell yaz programi yoksa, cebinizden odeyip school age summer programlarina gonderebilirsiniz.


 • Merhaba arkadaşlar Newjersey de yerleşmeyi düşünüyoruz. Kızım 13 yaşında ve 7 sınıfta. Newjersey'de devlet okullarının hangi belgeleri istediğini bilen var mı? Transkript alacağız bunu ingilizceye çevirtmek gerekir mi ? aldığımız bu belgeyi apostil ettirmek gerekir mi ? Tüberküloz testi demiş bir arkadaş Newjersey'deki okullar istiyor mu bu testi ?

 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  @susam-hanım Şuradan çocuğun gideceği okulun web sayfasına girip Enrollment-Admission sayfasından gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz. Okuldan okula değişebiliyor. Transkripti İngilizce'ye çevirtin, apostil gerekmez.


 • www.niche.com sitesinin Amerika da yapmış olduğu en uygun okullar ve semtleri gösteren sitenin ilkokullar ile ilgili yapmış olduğu araştırma.Bu konu hakkında arkadaşlarda çocuklarının gitmiş olduğu okullar ile ilgili bilgi verirlerse konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi oluruz.
  Değerlendirme yapılırken eğitmenler,öğrenciler,veliler ile yapılan anket sonuçları değerlendirilerek paylaşılmış.
  https://www.niche.com/k12/search/best-public-elementary-schools/


 • İlkokullar ile ilgili bir araştırma daha buldum.


 • @knnrn Çok teşekkür ederim


 • @susam-hanım İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler içinde söyledi:

  Merhaba arkadaşlar Newjersey de yerleşmeyi düşünüyoruz. Kızım 13 yaşında ve 7 sınıfta. Newjersey'de devlet okullarının hangi belgeleri istediğini bilen var mı? Tüberküloz testi demiş bir arkadaş Newjersey'deki okullar istiyor mu bu testi ?

  NJ'ye komsu eyaletteyiz, kayit yaptirirken "daha onceden tuberkuloz gecirdi mi, ya da tuberkuloz testi yapilmasina gerek duyuldu mu" seklinde sordular, ben de hayir dedim. Bazi ulkelerden gelenlere soruyorlar sanirim cunku " zaten turkiye o listede degil galiba" gibi bir seyler mirildandi, yanlis anlamdiysam. Yani istenmiyor. Zaten tuberkuloz icin skin test yapilirsa, tr'de verem asisi oldugumuz icin sonuc positif cikiyor, sonra tuberkuloz olmadigini kanitlamak icin xray ciger filmi gerekiyor, bir suru gereksiz is.


 • @senay-sirin Çok teşekkür ederim.


 • Bir bilgide ben vereyim. Kayıtlar 2 yerde yapılabiliyor. Okulda ve okulların bağlı bulunduğü school distric denilen yerde.
  Yani bizdeki ilçe milli egitim müdürlüğü gibi bir yer. Bulunduğunuz county deki tüm okullar buraya bağlı.
  Özellikle okullar açılırken yeni kayıtlar nedeniyle çok kalabalık oluyor. Okullar her türlü belgeyi sizden alıp onay için dıstric e gönderiyorlar.
  Eğer direkt distric e giderseniz ayni gün onayı alıyorsunuz.
  Biz iki çocuğum için distric te gittik. İşlemleri orada bitirdik. Okul açıldığı gün çocuklar okula gittiler.
  Son derece ilgililer ve yardımcı oluyorlar.

  Diğer bir konu ise ingilizce bilip bilmeme.
  Çocukları okulda dil sınavına aliyorlar. Durumlarına göre ya direkt normal sıniflara yönlendiriyorlar. Yada Esol denilen sınıflara alıyorlar. Esol sınıflarında genekde ingilizcesi yeterli olmayan öğrenciler bulunuyor. Bu çocuklara her anlamda yardımcı oluyorlar. Sinavlarda sözlük kullanmalarına izin veriyorlar. Zaman zaman seviye sınavı yapıyorlar. Duruma göre Esol sınıfından çıkıp normal sınıfa devam ediyorlar.
  Oglum Esol sınıfına hiç girmedi. Kızım ise 2. Dönem Esol dan çıktı. Her ikiside normal sınıflara devam ediyorlar.
  Okul sistemi Türkiyeden farklı. Son derece kolay. Sınıf içi çalışmalardan not aliyorlar, ev ödevlerinden not alıyorlar. Bunlar hemen hemen sinav notları kadar değerli. Hepsinin ortalaması notu oluşturuyor.
  Çocukların notlarını Edline denilen bir yerden internet üzerinden günlük takip edebiliyorsunuz. Her not buraya günlük giriliyor.
  Eğer çocuğunuz okula gitmediyse yada herhangi bir derse girmediyse size telefonla ve mesajla bilgi veriyorlar.

  Merak etmeyin ingilizceyi çok kısa bir zamanda öğreniyorlar. Okulda yabancılık çekme diye bir şey yok. Hemen arkadaş ediniyorlar. Irkçılık diye bir şey kesinlikle yok.


 • This post is deleted!

Benzer Başlıklar

 • 53
 • 34
 • 50
 • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73
Online

22.8k
Users

4.2k
Topics

293.4k
Posts


| | | |

Powered by NodeBB