Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sekendiz Sadece adresinizin bağlı olduğu okula kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun dışında bazı okullar Magnet programı ile bölge dışından öğrenci de kabul edebilir, ancak yeni geldiğinizde buna başvuru yapabileceğinizi sanmıyorum. ISD şeklinde ifade edilen okullar daha dahil olmak üzere tüm devlet okullarında eğitim ücretsizdir. Hatta Türkiye'den farklı olarak, okul servisi ve yemek gibi şeyler de ücretsiz olabiliyor.

• @knnrn üstadım cevap için çok teşekkür ediyorum. Birkaç sorum daha olacaktı. Adresime bağlı okul/okulları nereden ve nasıl görebilirim? Haritada evin konumunu seçip çıkan sonuca en yakın okula mı kayıt yaptırmam gerekiyor? Böyle bir site var mıdır?

Diğer sorum ise Independent School'lar federal hükümetten bağımsız ve ücretsiz(eğitim, yemek+servis) ise gelirini nasıl temin ediyor. Öğretmen maaşları vs diğer giderleri hangi kaynaktan ödeniyor. Destek olmak için bağış yapmak aklıma geldi ama yine de sorayım istedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sekendiz, içinde söyledi: İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler

@knnrn üstadım cevap için çok teşekkür ediyorum. Birkaç sorum daha olacaktı. Adresime bağlı okul/okulları nereden ve nasıl görebilirim? Haritada evin konumunu seçip çıkan sonuca en yakın okula mı kayıt yaptırmam gerekiyor? Böyle bir site var mıdır?

Diğer sorum ise Independent School'lar federal hükümetten bağımsız ve ücretsiz(eğitim, yemek+servis) ise gelirini nasıl temin ediyor. Öğretmen maaşları vs diğer giderleri hangi kaynaktan ödeniyor. Destek olmak için bağış yapmak aklıma geldi ama yine de sorayım istedim.

Genelde emlak sitelerinde ilanlara bakarken bağlı olduğu okulları da gösterir. Trulia, Zillow, HAR vb tüm sitelerde bu özellik var. Buradaki bilgiler Greatschools.org diye bir siteden geliyor. Doğrudan bu adresten de bakabilirsiniz.

Siz independent kısmına pek takılmayın, orası yönetimle ilgili bir konu. Federal ve yerel hükümetten bütçe alıyor. Emlak vergisinin de bir kısmı okullara gidiyor, o nedenle okul kalitesi ev fiyatlarını etkiliyor. Dolayısıyla siz ödediğiniz kira üzerinden zaten okulu ödemiş oluyorsunuz. Bağış yapmak şart değil, ama okul aile birliği bağış toplar zaten.

• @knnrn Bizim rasladigimiz istisnai 2 durumu eklemek istedim.

1. ESL ogretmenleri yoksa veya overload olmuslarsa yakindaki baska bir okula paslayabiliyorlar.
    2. Ogrencinin evinin konumu alternatife daha yakin ve okulun toplam ogrenci kapasitesi alternatif olabilecek 2. okuldan fazla ise alternatif okula paslayabiliyorlar.
      Burada bir sokakla bolgeler ayrildigindan, yolun karsisindaki ev A okuluna bagli iken bu taraftaki ev B okuluna bagli oluyor. Bizim de durum boyleydi. Evimizin karsisindaki okul yerine 15 dk uzaktaki okula bagliydik. Kaydimizi da ona gore yaptirdik. Ancak bizi evin karsisindaki okuldan arayip, ustteki nedenlerle kendilerine kayit yaptirmamiz gerektigini soylediler. Biz de sevinerek oyle yaptik. Ancak bizim sitede onceden oturanlarin cocuklari A okuluna gidiyor. Resmi sistemde de biz A okuluna bagliyiz. Buna genellikle kendileri karar veriyor, basvuruda zaten mecburen bagli okulu seciyorsunuz.
      Bu sene TX da saniyorum her yerde kahvalti ve ogle yemegi ucretsiz oldu (ucretliyken de 1.5$ idi sanirim). Kirtasiye vb. ye 40$ harcadik (abarttik). PTA (Parent Teacher Association) bizdeki okul aile birligi, uye olabilecek herkesi uye olmaya tesvik ediyorlar. 10$ uyelik. Bagis da aliyorlar ve ust limit yok 🙂
      Eger cocugun ailesinin maddi durumu iyi degilse, haftasonu yemekleri (paket seklinde), cantalar, giysiler, iccamasir, ayakkabi ve akliniza gelen her turlu malzeme temin ediliyor. Din, irk ayirmaksizin kiliseler de ayrica yardimda bulunuyorlar.
      Kizim kindergarten a basladi bu sene toplam harcamamiz 100$ i gecmemistir.
      Okul puani ile ev kiralari paralellik gosteriyor. Ama burada kotu okul diye bir kavram yok. Puani 5-6 olan okullar bile gayet nizami ve guzel egitim veriyor.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror Açıkçası okul puanına çok takılmayın derim ben. Bizim çocuk 2 yıl boyunca 10/10 bir okula gitti ama hem o hem de biz mutsuzduk. Şimdi 7/10 bir okuldayız, çocuk da mutlu biz de. Puanı yüksek olan okul daha iyidir diye bir şart yok. Okul puanları genelde öğrencilerin test başarısına göre belirleniyor. Bir okulda kendi gölgesiyle bile rekabet etmeye alışmış Asyalılar ağırlıktaysa, okul puanları (okul pek iyi olmasa da) yüksek oluyor.

• @knnrn Aynen katiliyorum. Eger herhangi bir okulda Uzakdogulu ve ozellikle Hintli cocuklar cogunluktaysa, okul puani otomatik olarak yuksek oluyor. Bu cocuklar, aileleri tarafindan, deyim yerindeyse "yaris ati" gibi yetistirilip, yonlendiriliyorlar. Sosyal hayat, eglence sifir ama varsa yoksa ders...🧐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

new jersey tarafında bu okula kayıt yaptırmak isteyenler nesrin hanım işe başladı bilginiz olsun. Nesrin hanımın sosyal medyadan da iletişime geçebilirsiniz

• This post is deleted!

• This post is deleted!

• @Corona2023 transkript kapali zarfta verilecek size ve hallederim kısmında size surpriz olur, o konu da guvenmeyin kendinize. Biz lise caginda getirdik ve amacimiz oglumuzun iyi bir okulda okuması idi. Bunu bir sene arastirdik, hem Amerikadaki arkadaslarimizdan hem de internetten. Eger kizinizin okulu icin geliyorsaniz , siz de bu konuda bir calisma yapmalisiniz. Madem kizinizin egitimi icin geliyorsunuz, orasi burasi bakalim, gezelim gorelim kismi pek mantikli degil. Okulunuzu secin, gidin yerlesin . Lise kisminda biz de ara donem gelecektik, okuldaki danisman somestr arasını bekleyin en azindan ilk somestr ortasinda gelirse, adapte olamaz, notlari duser, o nedenle gelecekseniz donem ortasinda degil, somestr arasinda gelin diye tavsiye ettiler, biz de uyguladik. Sistem adrese dayali, gidecegi adrese dayali okulda yer yok ise degistirebilirsiniz ama genelde aliyorlar bildigim. Devlet okulu yerine ozel oul dusunur iseniz bildigim kadari ile sorun olmuyor. Okul acilis ve ara tatiller eyalet icindeki farkli bolgelerde degiskenlik gosterebiliyor. Yazin gelip, uc ay dolasip sonra bir yere yerlesip kizinizi yerlestirmek ve orada kalmak daha mantikli. Bu arada dersinize calisip, iyi okullar , iyi eyaletler calismasını yapar, sonra yaz doneminde buralari gezip akliniza uyan yere yerlesebilirsiniz. Cocugunuzu devamli okul degistirme durumunda birakirsaiz, okula adaptasyonu zor olacaktir. Kolay gelsin.

• @cnpist, içinde söyledi: İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler

@Corona2023 transkript kapali zarfta verilecek size ve hallederim kısmında size surpriz olur, o konu da guvenmeyin kendinize. Biz lise caginda getirdik ve amacimiz oglumuzun iyi bir okulda okuması idi. Bunu bir sene arastirdik, hem Amerikadaki arkadaslarimizdan hem de internetten. Eger kizinizin okulu icin geliyorsaniz , siz de bu konuda bir calisma yapmalisiniz. Madem kizinizin egitimi icin geliyorsunuz, orasi burasi bakalim, gezelim gorelim kismi pek mantikli degil. Okulunuzu secin, gidin yerlesin . Lise kisminda biz de ara donem gelecektik, okuldaki danisman somestr arasını bekleyin en azindan ilk somestr ortasinda gelirse, adapte olamaz, notlari duser, o nedenle gelecekseniz donem ortasinda degil, somestr arasinda gelin diye tavsiye ettiler, biz de uyguladik. Sistem adrese dayali, gidecegi adrese dayali okulda yer yok ise degistirebilirsiniz ama genelde aliyorlar bildigim. Devlet okulu yerine ozel oul dusunur iseniz bildigim kadari ile sorun olmuyor. Okul acilis ve ara tatiller eyalet icindeki farkli bolgelerde degiskenlik gosterebiliyor. Yazin gelip, uc ay dolasip sonra bir yere yerlesip kizinizi yerlestirmek ve orada kalmak daha mantikli. Bu arada dersinize calisip, iyi okullar , iyi eyaletler calismasını yapar, sonra yaz doneminde buralari gezip akliniza uyan yere yerlesebilirsiniz. Cocugunuzu devamli okul degistirme durumunda birakirsaiz, okula adaptasyonu zor olacaktir. Kolay gelsin.

işte korktuğum bu şekilde yanlış anlaşılmaktı 🙂 "orası burası, bakalım-gezelim" değil bizim göçebelik sebebi. buna başka sebeplerden mecburuz. şöyle diyeyim, şirket HQ'sunda 1 aylık eğitim, sonra oryantasyon ve en nihayetinde belirlenen 3 noktadan birinde daimi ikamet. bunlar aşağı yukarı 2 buçuk 3 aylık bir süreç. geliş zamanı da değişken değil, şubat, mart ya da nisan.
    son ikamet noktası (3 seçenekten biri) zaten karar verilmiş durumda. dediğiniz gibi orayla ilgili tüm okul araştırmaları da tamam ki çookk uzun zamandır araştırdığımız tek şey bu. oturulması planlanan ev dahi tamam ama onun için de maalesef bir giriş zamanı var belirlenen. yine şirket üzerinden olduğu için de ne tarihi ne evi değiştirebiliyoruz. hal böyle olunca da yukarıdaki sorular ortaya çıkıyor. kısacası olay düşündüğünüz gibi "zevk" meselsi değil zaruriyet. değerli fikir ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

• @Corona2023 boyle yazınca daha anlasilir oluyor dogal olarak 🙂 . Somestr tatili sonra baslayacak gibi gozukuyorsunuz. Okulun ikinci yarisini Amerikada okumaz ise, 1 sene sonra okul acildiginda ayni siniftan alacaklar sanırım, bir sene kayıp olabilir ama adaptasyon surecinde rahat edebilirsiniz. İlk gideceginiz bolgedeki okulun counselar kısmı ile konusabilirsiniz, sınıf yerlesimi nasıl olur bilgi verebilirler. Tabi aklınızda vardır ama , kiziniz seneyi Turkiyede bitirip yazında yanınıza gelebilir, ama ayrı kalmak falan zor bir karar. Ben annesi ile gonderip sonra Turkiyeye geri dondum, zor oluyor. Eger imkanınız varsa buradan sinifi bitirsin, sonra yanınıza gelsin derim, nacizane. Kolay gelsin tekrar.

• @cnpist, içinde söyledi: İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler

@Corona2023 boyle yazınca daha anlasilir oluyor dogal olarak 🙂 . Somestr tatili sonra baslayacak gibi gozukuyorsunuz. Okulun ikinci yarisini Amerikada okumaz ise, 1 sene sonra okul acildiginda ayni siniftan alacaklar sanırım, bir sene kayıp olabilir ama adaptasyon surecinde rahat edebilirsiniz. İlk gideceginiz bolgedeki okulun counselar kısmı ile konusabilirsiniz, sınıf yerlesimi nasıl olur bilgi verebilirler. Tabi aklınızda vardır ama , kiziniz seneyi Turkiyede bitirip yazında yanınıza gelebilir, ama ayrı kalmak falan zor bir karar. Ben annesi ile gonderip sonra Turkiyeye geri dondum, zor oluyor. Eger imkanınız varsa buradan sinifi bitirsin, sonra yanınıza gelsin derim, nacizane. Kolay gelsin tekrar.

bu sabah (size göre gece sanırım) daha iyi gördüm sizi, gece cevabınızdan sonra üzülmüştüm yahu 🙂
    durumu net açıkladıktan sonra detay vermeye gerek duymamıştım. nerden bileyim benim zevk-ü sefa için geldiğimi düşüneceğinizi 🙂 neyse ki anlaştık, şimdi rahatladım.
    kızımı TR'de bırakmak ve okul sonu getir(t)mek evet buradakilere göre de çözüm ama onsuz ben yapamam, gerçekten istemiyorum. kaldı ki o yaşta malum, aklı kalacak, "zaten gidicem" diye de dikkati dağılacak kesin. ayrıca geldikten sonra uzun bir süre TR'ye gidişimiz de mümkün olmayacak ki gidip alayım.
    1 yıl kaybetmesi çok önemli değil, hem kız olması hem de Ağustos doğumlu olması sebebiyle fazla etkilenmez 1 yıl kaybı. Hem dediğiniz gibi kalıca okulunda ve sene başında başlaması adaptasyonu için belki daha iyi olabilir.
    ama her türlü zor bir durum gerçekten, ince düşünmek, her datayı tartmak lazım. o yüzden de hem alternatiflerimi öğrenmek (varsa) hem de fikir danışmak için buraya yazayım dedim. yardımlarınız ve güzel temennileriniz için teşekkür ederim.

• @Corona2023 zevku sefa dusunmemştim aslinda, kimi insan gorerek,gezerek ogrenir ; sadece kızınız bu surecte , oradan oraya tasinma kısmında yorulur, adaptasyonu zor olur diye dusunmustum. Hayırlısı olsun, cocuklar daha cabuk alisiyor aslinda 🙂

@Corona2023 zevku sefa dusunmemştim aslinda, kimi insan gorerek,gezerek ogrenir ; sadece kızınız bu surecte , oradan oraya tasinma kısmında yorulur, adaptasyonu zor olur diye dusunmustum. Hayırlısı olsun, cocuklar daha cabuk alisiyor aslinda 🙂

bana da öyle geliyor, kızımdan yana korkum yok. 25 yıldır gelip gitmeme, ara ara kalmama rağmen ben kendimden daha çok korkuyorum. belki bu biraz da bu sefer ailecek olmasından, o sorumluluktan kaynaklı bir durum. amaç da kızımızın geleceği olduğu için onunla ilgili her detayı planlamaya çalışıyorum öncelikli. sizin geçmiş yazılarınızı da okudum, bilgi ve feyz aldım ama işte benim durum az biraz çetrefilli. bakalım bir şekilde olur kısmetse.

• Arkadaşlar. İlkokula baslayacak bir çocuk için 1.sinifi turkiyede okuyup 2. Sinifta amerikada devam etmekmi daha mantikli yoksa direk 1.sinifa amerikada mi başlaması daha uygun olur?

• @srhnkskn ne kadar erken baslarsa o kadar iyi olur. Su an kac yasinda ve nerede bilmiyorum ama, mesela 5 yasindaysa bu donem kindergarten'a gidebilir. Kindergarten'da okuma yazma ogreniyorlar. Daha ust siniflar da sorun olmaz. Sadece ne kadar alt sinifta baslarsa o kadar cabuk adapte olur bence.

• @Senay-Sirin Şuan 5.5 yaşında henuz turkiyedeyiz ve karar vermeye calisiyoruz. 1.sinifi turkiyede okuyup turkce okuma yazma ogrenip 2.siniftami amerikada baslasa yoksa direk 1.siniftanmi amerikada baslasa karar veremedik. Teşekkürler cevabiniz için

• @srhnkskn Turkce okuma yazmayi ogrenmek oldukca kolay, bir kac sene sonra bir yaz bir iki ayda ogrenir. Ingilizce oyle degil, daha karisik, harflerin ve kelimelerin okunusu ve yazilisi cok karmasik. Burda 3 cocuk buyutup ayrica amerikada ogretmenlik yapmis biri olarak, gorusumu paylasiyorum. Amerikada 1. sinifa baslamasi bence daha iyi olur onun icin.

1. sinifa basladiginda arkadaslari basit kelimeleri okuyabiliyor olacak. (Eskilerin Cin Ali turu kitaplarini hatirlayin). Onun icin bence okula baslamadan once internetten ingilizce okuma yazma ogreten kaynaklari arastirin. Ucretli-Ucretsiz pekcok kaliteli internet sitesi var. https://www.starfall.com/h/learn-to-read/

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

122

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.4k

| | | |