Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler

• @saulgoodman İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler içinde söyledi:

Aklıma takılan bazı sorular var, sırayla soruyorum:

1. 2019 Ağustos ortasında ABD'de yeni okul döneminin başlayacağını anlıyorum yukarıdaki mesajlardan. 2013 doğumlu bir çocuğum var. 6 yaşını doldurmuş, 7'den gün alıyor oluyor 2019 Ağustos'ta. Bu tarihte ilkokul 1. sınıf kaydını yaptırabilir miyiz?

2. Diyelim şartları hazırlayamadık ve 2019 Ağustos'a yetişemedik. 2020 Ağustos ile 2019 Ağustos arasında ara dönemde kayıt yapılır mı yoksa 2020 Ağustos'u mu beklemek gerekir?

3. 2020 Ağustos'ta kayıt yaptırırken yaştan dolayı bir sorunla karşılaşır mıyız? 7 yaşını doldurmuş 8'den gün alıyor olacak.

4. Kayıt için ne kadar süre önceden işlemlere başlamak lazım?

Baslama yasi konusunda net bir bilgim olmadigi icin yourm yapamayacagim.
    Acilisa yetismek zorunda degilsiniz. Ne zaman yerlesirseniz ve gotururseniz cocugunuzu kayit ederler.
    Websitesinden mudurun email adresini bulun istedikleri evraklarin listesini sorun. Kolay gelsin.

• @saulgoodman İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler içinde söyledi:

Aklıma takılan bazı sorular var, sırayla soruyorum:

1. 2019 Ağustos ortasında ABD'de yeni okul döneminin başlayacağını anlıyorum yukarıdaki mesajlardan. 2013 doğumlu bir çocuğum var. 6 yaşını doldurmuş, 7'den gün alıyor oluyor 2019 Ağustos'ta. Bu tarihte ilkokul 1. sınıf kaydını yaptırabilir miyiz?

2. Diyelim şartları hazırlayamadık ve 2019 Ağustos'a yetişemedik. 2020 Ağustos ile 2019 Ağustos arasında ara dönemde kayıt yapılır mı yoksa 2020 Ağustos'u mu beklemek gerekir?

3. 2020 Ağustos'ta kayıt yaptırırken yaştan dolayı bir sorunla karşılaşır mıyız? 7 yaşını doldurmuş 8'den gün alıyor olacak.

4. Kayıt için ne kadar süre önceden işlemlere başlamak lazım?

Benim oglum Subat 2013 dogumlu, su anda kindergarten da. Seneye 1.sinif olacak. Sizin oglunuzda 1.sinifa baslar.

• @saulgoodman
    Biz geldigimizde okullar acilali iki ay olmustu , sifir ingilizce ile sorun olmadan 2. Sinifa basladi. genelde 5 yasini bitirdigi sene kindergarten, 6 yasini bitirdigi sene 1 sinifa baslatiyorlar , tabi dogum tarihi eylulden sonraysa bir sonraki sene ile baslamasi daha iyi olabilir. Oglumun sinifinda 2008 eylul sonrasi dogumlular ve 2009 eylule kadar dogumlular var mesela
    Kolay gelsin

• Bu arada her okulun belgeleri farkli olabilir tabi ama biz kira kontratimizi, tr den aldigimiz asi belgesini, tr den aldigimiz belgesini ibraz etmistik diye hatirliyorum

• NJ ilkokul kaydinda sikinti yasiyoruz , tecrube ve tavsiyeye ihtiyacim var.
    Kardesim orda yasiyor oglu ilkokul 2 ye gidiyor, biz onlarin yanina gidiyoruz ve ayni yerde ev tutacagiz . 29ocak gibi orda olacagiz ve kardesimin hanimi biz gitmeden okula durumu anlatti, 1 sinifa devam edecegini anlatiyor kizimin ancak bizden o adreste oldugumuza dair israrla 3 proof istiyorlar ve nuh diyip peygamber demiyorlar. Gider gitmez ev tutma ve 3 fatura hazirlamamiz 15~30gunu bulabilir bu surede kizimin okula devam etmemesi cok kotu bir durum bunu nasil hizlandirir ve kolaylastiririm, yol yordam gostermiyor 3proof istiyorlar Ve medical exam istiyorlar , medical exam 240 dolar tutuyormus bunu ucretsiz yada ucuza nasil mal ederim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sash bilen arkadaslar cevap verirler, ben bir oneri getirecektim...

acaba kardesinizi "legal guardian" olarak atarsaniz, bu adres surecinden kurtulabilir misiniz?

• @crazycells araştırdımda legal guardian biraz komplike bir mevzu diye gorunuyor, child custody daha uygun gibi bu durum için.

• @sash
    Bence onceden birsey yapmak zor, nj ye gittikten sonra, okula gitmek yerine district ofise gidip durumunuzu anlatirsaniz daha iyi olur. Gider gitmez cep telefonuna basvurursunuz, iki bankada hesap actirirsiniz. Eve posta gelmesini beklemeden, bankadan adiniza bir resmi yazi verebiliyorlar, heryer kabul etmiyor ama okullar kabul eder. Saglik muayesi de okula kabul edilme sarti degil, "haftaya yaptiracagiz" gibi birsey soyleyip sonradan verebiliyorsunuz. Ucretsiz bu muayeneyi yapan yerlerin listesi oluyor, cocugu kayida goturunce district ofise sorarsiniz.
    Yine de de hersey bir kac haftayi bulabilir, cok sorun etmeyin bence, 1. sinif ogrencisi icin bir kac hafta once ya da sonra cok da sorun olmaz. Internette, okuma yazmayi ogreten interaktif ucretsiz pekcok kaynak var. Letters, sounds, phonics, first grade activities gibi kelimelerle arama yapip, birlikte on hazirlik yaparsaniz cocuk icin de hizlandirilmis bir kurs gibi olur.

• @sash İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler içinde söyledi:

@crazycells araştırdımda legal guardian biraz komplike bir mevzu diye gorunuyor, child custody daha uygun gibi bu durum için.

Iki hafta gec baslasin daha iyi, ugrastiginiza degmez bence.

• @sash Senay hanimin dedikleri cok dogru. Bir kac hafta, bir ay birkac ay birsey degil. Gecis surecinde oglum birinci siniftayken TR’de 6 hafta burada iki hafta toplam iki ay okula gidememisti. Su an 3e gidiyor. Hatirlamiyoruz bile.
    Uzaktan dusun dusun elinizden birsey gelmiyor. Buraya geldiginizde daha kolay olacaktir. Senay hanimin dedigi gibi once mudurle sonra superintendent ile gorusursunuz ama o kadarina gerek olacagini sanmiyorum. Durumu izah edince bazi belgeleri daha sonra getirmenize izin vereceklerdir.
    Bizden saglik raporu degil asi bilgilerini istemislerdi onu da Unganlardan aldiniz getirir verirsiniz. Cogu zaman TR’deki gibi cozumsuzluk veya kisiyi zora kosma uzerine kurulu bir duzen yok burada. Isbirligi yapmaya hazir oldugunuzu, kurallara uygun hareket etmeye niyetli oldugunuzu ifade ettiginiz surece (Iyi niyetli oldugunuzu gosterdiginiz surece demiyorum cunku aksine sahit olmadiklari surece insanlar sizi her zaman iyi niyetli ve durust kabul ediyorlar) gorevliler size yardimci olacaktir. Gonlunuzu ferah tutun.

• Yerleşeceğimiz yer okul puanı yuksek bir yer , yardımcı olmaktan ote strict kuralları olan bir yer gibi davranıyorlar, boyle olacağını bilseydim 15 tatilden once ben gider herşeyi ayarlar onların gelişini 15 tatilin sonuna ayarlardım. Eylulde geldiğimde banka hesabı açmıştım, olmadı biriki fatura ayarlayacağız.

• Gitmeden hala okul işini ayarlatmaya çalışıyoruz moralim bayağı bozuktu ama yuzyuze gorusup çözmeye çalışacak kardeşim. Kızım okulundacok başarılı 1.sınıfta, 1 donem bitmeden okumayı söktü , roman kıvamında kitap okuyor , Ataturkun hayatını okutuyoruz. 6 haneye kadar toplama çıkarma yapabiliyor. Öğretmeni boyle başarılı bir öğrencisini ABD ye kaptırıyor gözü ile bakıyor ve kendi adına üzülüyor. 15 tatil sonrası orda da bi 15 gun açıkta ve geri kalsın istmiyorum , oyle olacaksa ben işleri yoluna koyuna dek onları geri gondereceğim burda okusun , hazır olunca gelsin ABD ye.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sash Burada yariyil tatili yeni bitti, okullar bu hafta basinda acildi. Yani her halukarda donem ortasinda baslamis olacak. Ben bunun cocuk icin bir sorun olacagini sanmiyorum. Burada mufredat cok farkli. Ornegin okuma yazma anaokulunda ogretiliyor. Matematik konusunda cok daha yavas gidiyorlar. Hicbir sekilde Turkiye'de kaldigi yerden devam etme gibi bir durum olmayacak yani.

• Çok faydalı bir konu başlığı olmuş. Katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederim.

• Banned

@senay-sirin İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler içinde söyledi:

@arnblt
    Sinif tekrari pek yapilmiyor, yasitlariyla ayni sinifta okumasina oncelik veriyorlar. Hele de ailenin rizasi olmadan oyle bir sey yapmazlar.

Bir de burda herseyi, oyun gibi, bol aktivite yaptirarak ogretiyorlar. Kizim ilkokulu amerikada, ortaokulu turkiyede okuduktan sonra, bu sene amerikada liseye basladi, "kendimi yeniden ilkokulda gibi hissediyorum, ogretmenler dersi cok eglenceli anlatiyorlar, turkiyede ogretmenler bize bir sey ogretebilmek icin cok cabalarlardi, yine de sinifin yarisi anlamazdi, burda ogretmenler cok sakin, rahat ama neyi nasil ogreteceklerini cok iyi biliyorlar, turkiyede ogretmen okullarinda cocuga ders nasil ogretilir konusunda iyi bir egitim vermiyorlar herhalde" diyor. Cocuktan al haberi derler ya, 14 yasinda yaptigi analiz, bence cok yerinde.

İşte benim Abd ye yerleşme istegimin en temel sebeblerinden biri bu. Kendim de ögretmenim ve sistem ne derece felaket aşinayım. 😞 ülkemin EGİTİM olarak bu durumndan bir an önce kurtulmasını can-ı gönülden diliyorum. :(((

• amerka da olup çocukları okullara giden forum üyeleri buraya sık sık yaşadıklarını gözlemlerini yazsa çok faydalı olur.

• @saulgoodman
    sadece bir konuya cevap verebilirim, NJ biz okula sorduk Ocak ayında,develet okulu, evin elektrik fatura getirin simdi yapalım dediler , kayıtları erken yapıyorlar, Bu ara bizde 3 cocuk var,

• Herkese merhaba, "public district" ve "public charter" okullar arasındaki farklar nelerdir acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@daydreamer charter okullar ozel olanlar yani para odediginiz, public olanlar ise devlet okullari yani ucretsiz. "public charter"i ilk defa gordum, bu sekilde gectigine emin misiniz?

• @crazycells İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler içinde söyledi:

@daydreamer charter okullar ozel olanlar yani para odediginiz, public olanlar ise devlet okullari yani ucretsiz. "public charter"i ilk defa gordum, bu sekilde gectigine emin misiniz?

Evet, greatschools'da arattırdığımda okul açıklamaları o şekilde görünüyor;

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |