Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler

• Indiana eyaletinde kizimi ilkokul 3'e kaydettirdik. Bir hafta sonra Hepatit A asisinin eksik oldugu ile ilgili bilgi geldi okuldan ve yaptirilmasi istendi. Unganlardan aldigimiz asi kartinda da Hepatit A yoktu. Eyaletin saglik kurulusundan randevu alip yaptirdik. 6 ay sonra bir doz daha olacak. Bilgi olarak buraya yazmis olayim. Merak ettigim Hepatit A USA genelinde istenen birsey mi ? Oyle ise Unganlar neden yapmadi acaba.

• Hic duymadim hep A nin istendigini. Bazan bir asinin 1. dozu yapildiginda 2. ve sonrakilerin istiyor olabilirler. Eger asi yaptirmak istemiyorsaniz okuldan "immunization waiver form" istiyorsunuz, oradaki seceneklerden personal/religious sebeplerden dolayi asi yaptirmak istemiyorum'u seciyorsunuz, bir daha sormuyorlar.
    Ek: 10 eyalette isteniyormys hep-A.
    https://vaccines.procon.org/view.resource.php?resourceID=005979

• Selamlar biz California'dayız büyük kızımı (5 yaşında) Kindergarden'a yazdırmak için en yakın okula gittik kayıt olacak ama bizde diş ve fiziksel aktivite için doktor muayenesi istediler. Sıkıntımız şu daha SSN gelmedi herhangi bir sağlık güvencemiz yok. Report of health examination for school ve oral health assessment form formalarını nasıl , nereye ve nasıl bir ücret karşılığında yaptırabiliriz. Bir bilgisi olan var mıdır acaba
    California-Stockton'dayız

• @gkhanfeez
    Sonradan getirecegiz deyip kaydini yaptirirsiniz, sorun olmaz. Zaten okullar acildiktan sonra bir ay icinde getirin diyorlar, hic goturmeseniz de bir daha istemiyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez sorunuzun net cevabi yok bende, ama sadece kucuk bir hatirlatma yapacagim...
    Ungan'larda saglik kontrolu sonrasi bir asi belgesi almis olmaniz lazim, bu belgeyi examination'i yapacak doktora vermeyi unutmayin.

• @crazycells teşekkürler. @Senay-Sirin belgeleri eşime vermiş getirince kayıt olacak diye. Artık çok pahalı birşey değilse parayla yaptırırız. Bilemiyorum.

• @gkhanfeez
    Diger belgeleri teslim ederken, sigortanizin henuz olmadigini, ucretsiz ya da dusuk ucretli bir clinic tavsiyesi sorabilirsiniz okula isterseniz. Hem Philadelphia hem charlotte'ta gocmenlere yonelik ucretsiz ya da cok cok ucuza saglik hizmeti veren yerler var. buralarda olduktan sonra, mutlaka CA da da vardir.
    Biz Amerikada cok yer degistirdik ve 3 cocugun kayit islemleri oldu surekli, aktif olarak bir spora katilmayacaksa, doktor kagidi cok onemli degil, sorun yapmiyorlar. Sonradan da verebiliyorsunuz.

• @Senay-Sirin sizin dediğiniz gibi ertesi gün kayıt belgelerini doldurduk okula gittik durumumuzu anlattık. Sonra diş ve sağlık için belgelerin altına benim imzamı aldı hallederiz gibi birşey söyledi anlamadım sonra kayıt tamamdır. Haftaya gelirsiniz dedi ve yolladı. Teşekkürler. Simdi farklı birşey sormak isterim. Buradaki okul güzel diye kayıt için uğraştık ama bu bölgeden taşınacağız o kesin hatta okulun bölgesinin dışına çıkacaz o zaman seneye de bu okulda devam edebilir mi yoksa kayıt aldırmak lazım mı. Birde uzağa taşındığımızda servis sağlama durumu nasıl olur acaba bu servisler sadece okulun bağlı olduğu semtteki öğrenciler için midir? Teşekkürler 🙂

• @gkhanfeez bulundugunuz eyaletteki uygulama farkli olabilir. MA’dekinden bahsedeyim. Yasaginiz town’dan komsu bir town’a tasinirsaniz (ayni eyalette olmak kaydiyla) School of Choice denen haktan yararlanarak cocugunuzu baska bir okul bolgesindeki okula gondermeyi talep edebilirsiniz. Okul yonetimi kontenjanina gore bu talebinizi kabul ya da reddedebilir. Bazi okullarin bu durumda ucret alep ettiklerini duydum ama istisna oldugunu tahmin ediyorum. Cocugunu school of choice ile baska bir okul bolgesindeki okula yollayan kisi cocugunun okula getirilip goturmesinden kendi sorumludur.
    Yil icerisinde tasinsaniz dahi yil sonuna kadar cocuk school of choice islemine gerek kalmadan ayni okulda egitim yilini tamamlayabilir.
    Okul mudurune emaille basvurup bu bilgileri teyit edebilirsiniz.

• @gkhanfeez
    Sorunsuz kayit yaptirabilmenize sevindim, hayirli olsun. Tasininca, servis olmayacagi kesin, sizin getirip goturmeniz gerekecek.
    Ayni okula gidip gidemeyecegi, eyaletten eyalete degisiyor, bazi yerlerde Sadri beyin bahsettigi gibi bir uygulama var, bazi yerlerdeyse sahtecilige giriyor, eger farkedilirse ozel okula gondermis gibi parasini sizden talep edebiliyorlar (pratikte zannetmiyorum boyle birsey yaptiklarini).
    En iyisi tasinma vakti okulla gorusup, devam etmesinin mumkun olup olmadigini sormak.
    Bir de dil konusunda sorun yasiyorsaniz, okuldan ucretsiz tercuman talep edebilirsiniz, onceden soyleyip randevu alirsiniz

• Bizimde bir kaç sorumuz olacikdir,,, 3 cocuk var onumuz sene , 1 sınıfa, 4 sınıfa ve 7 sınıfa baslayacaklar.
    NJ Bolgesinde;
    1 -Devlet ve Ozel okul arasında Egitim bakımında çok fark varmidir, Fiyat araliklari nekadardir
    2- Okullar ne zaman aciliyor
    3-Okullarin kalitesini nasıl anlayacağız , puanlama web varmidir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meer

Bizim oğlumuz bir devlet okuluna gidiyor. Türkiye'deki pek çok özel okuldan daha iyidir herhalde. (Eşim yıllarca Enka, Işık gibi okullarda çalıştı)
    Okullar genelde Ağustos ortasında açılır ama ülke genelinde belirli bir tarih yok. İlgili bölgenin "school district" web sitesinden bakmak gerekir.

• @meer Biz Indiana'dayiz, bizim cocuklarda devlet okuluna gidiyor. Turkiye'de iken kizim ozel okula gidiyordu. Burdaki devlet okullari @knnrn beyin dedigi gibi TR deki ozel okullardan cok daha iyi. Burada okula baslama yasi konusunda cok netler. Agustos ayi referans noktasi, oglum Subat 2013 dogumlu ve su anda Kindergarten'a gidiyor. Kizim Eylul 2008 dogumlu ve 4.sinif okurken buraya geldik. Su an burda tekrar 4.sinifa gidiyor. Son olarak burda okuma-yazma kindergarten da ogretilmeye basliyor.

• ⭐⭐

Bu konu bizimde ilgi alanımızda. Oğlum 2009 Şubat doğumlu. 4+4+4 sistemine geçildiği sene bizde erken ilkokula başlattık. Şu anda yaşıtları 4 üncü sınıftayken bizimki 5.nci sınıfta. Bu sene vizemiz Ağustosda onaylandığı için apar topar gitmek istemedik. Şimdi biz oraya gidinde 5 inci sınıfı çok büyük ihtimalle tekrar okutacaklar. Bizimkide burada Orta 1 i bitirip orada ilkokul sona mı başlayacağım diye hafiften bir mızırdanıyor.

• @arnblt
    Sinif tekrari pek yapilmiyor, yasitlariyla ayni sinifta okumasina oncelik veriyorlar. Hele de ailenin rizasi olmadan oyle bir sey yapmazlar.

Bir de burda herseyi, oyun gibi, bol aktivite yaptirarak ogretiyorlar. Kizim ilkokulu amerikada, ortaokulu turkiyede okuduktan sonra, bu sene amerikada liseye basladi, "kendimi yeniden ilkokulda gibi hissediyorum, ogretmenler dersi cok eglenceli anlatiyorlar, turkiyede ogretmenler bize bir sey ogretebilmek icin cok cabalarlardi, yine de sinifin yarisi anlamazdi, burda ogretmenler cok sakin, rahat ama neyi nasil ogreteceklerini cok iyi biliyorlar, turkiyede ogretmen okullarinda cocuga ders nasil ogretilir konusunda iyi bir egitim vermiyorlar herhalde" diyor. Cocuktan al haberi derler ya, 14 yasinda yaptigi analiz, bence cok yerinde.

• konsolosluk randevumuzda ve gorusmede bir sıkıntı yaşanmazsa 2019 ocak ayında NJ ye gitmeyi planlıyoruz ve ilkokul 1e başlamış olan kızımız orda devam edecek , dil öğrenme iletişim ve adaptasyon açısından çekeceği zorluk konusunda endişeliyim , ilkokul oncesi 2 sene okula gittiği ve yabancı dil eğitimi de aldığı için ingilizceye aşinalığı sıfır değil tabi ama iletişimi yok sadece kelime dağarcığı mevcut.

• ⭐⭐

@Senay-Sirin merhaba,
    Bizim oğlan burada 5 nci sınıfta. Bu sene şansımıza çok yoğun bir ingilizce dersi (hazırlık düzeyinde) görüyorlar. Ana okuldan bu yana zaten ingilizce hep gördü. Dil konusunda bir sıkıntı yaşayacağını zannetmiyorum.
    Fakat burada BİLFEN adında bir okula gidiyor. Okul çok iddialı bir okul. Matematik ve Fen de gördüklerini ABD de okula göstersem herhalde liseye falan alırlar 🙂 .
    Baba mesleğinden olsa gerek bir de boş zamanlarında ARDUINO devrelerini programlıyor. Şimdi bunu götürüp ilkokulda oyun tadında eğitime sokarsak sıkılır mı bilmiyorum.
    Hakkımızda hayırlı olsun. Sonuçta her şey onlar için.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sash Daha önce de defalarca yazmıştım. İngilizce konusunda endişe etmesi gerekenler yetişkinler, çocuklar değil. Endişemizin kaynağı çocukları da kendimiz gibi düşünmemiz.

• Sizin oglan asmis masaallah 🙂
    Bilfen'in egitimi kalitelidir mutlaka, bizzat bir tecrubem olmadi. Turk egitim sisteminin yapisindan dolayi, ister istemez okullar ilkogretinden itibaren, cocuklara testte basarili olup okulun adini duyuracak sekilde bir egitim veriyorlar, cocuklar da gerekli gereksiz bir suru bilgiyi ezberlemek zorunda kaliyorlar.

"Bloom's taxonomy", "higher levels of learning", "differentiated instruction" konseptleri amerikadaki okullardaki egitimin vazgecilemez bir parcasi, yasayan bir ornegi. Bir yazmaya baslarsam kendimi alamam diyerek detaya girmeyeyim.
    Cogu district te choice school lar oluyor. Belli alanlarda daha yogun egitim veriyorlar. Tasinacaginiz bolgedeki districtin web sayfasindan arastirin.
    Bizim cocuklarin vaktiyle gittikleri okullarin linkleri asagida. Bir sene oncesinden kurayla ogrenci aliyorlar choice school lar. Public school district icinde, belli alanlarda ileri egitim veriyorlar.
    https://tesla.lwsd.org
    https://ics.lwsd.org

• ⭐⭐

Aklıma takılan bazı sorular var, sırayla soruyorum:

1. 2019 Ağustos ortasında ABD'de yeni okul döneminin başlayacağını anlıyorum yukarıdaki mesajlardan. 2013 doğumlu bir çocuğum var. 6 yaşını doldurmuş, 7'den gün alıyor oluyor 2019 Ağustos'ta. Bu tarihte ilkokul 1. sınıf kaydını yaptırabilir miyiz?

2. Diyelim şartları hazırlayamadık ve 2019 Ağustos'a yetişemedik. 2020 Ağustos ile 2019 Ağustos arasında ara dönemde kayıt yapılır mı yoksa 2020 Ağustos'u mu beklemek gerekir?

3. 2020 Ağustos'ta kayıt yaptırırken yaştan dolayı bir sorunla karşılaşır mıyız? 7 yaşını doldurmuş 8'den gün alıyor olacak.

4. Kayıt için ne kadar süre önceden işlemlere başlamak lazım?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.8k
Users

4.4k
Topics

425.0k

| | | |