Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @newman Doğrudan "oyuncu"->"tır şoförlüğü" çizgisinde bir düşünce olmayacak, ama TR'de meslek seçimlerinin hatalı olabileceği, mutlu olacağın bir başka mesleği seçebilmek için göç'ün iyi bir fırsat yarattığı gibi bir fikre sahibim.
    Kendimi örneklemekten imtina etmiyorum - eleştirilere de açığım- eczacılığı sınav gecesi annecağızımın isteğiyle eklemiştim onlarca bilgisayar/elektronik mühendisliği arasına. 17 yıldır hemen her alanında çalıştım mesleğin. Şimdi ise -3 aydır yoğun olacak şekilde- yazılım hayalime geçmek için çabalıyorum. Umudum da Amerika'da yazılım çevresinde soluk alıp vermek ve çalışmak. Sırf bu yüzden California/Bay Area tarafına gidiyoruz. Eşim Prof. Dr. Ecz. ve o da akademik hayatını geride bırakıyor. O da sevdiği-seveceği herhangi bir ar-ge sahasında çalışmayı planlıyor. Üzeirne çok uzun konuşulabilecek bir konu aslında, ama gereksiz argümanları bir kenara bırakırsak son derece subjektif aynı zamanda. Youtube videoları çeken Ibo'da tır şoförlüğüne başlamış, çok da mutlu görüyorum kendisini 🙂
    Hedef mutlu olmak olmalı zaten 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@newman Amerika'da Tır Şoförlüğü? içinde söyledi:

Turkiye'de unlu bir film yildizi olmaktansa ABD'de kamyon soforlugu daha evladir diyor arkadas. Haber dogru.

biz yaptigi ise degil kazandigi paraya takilmistik kanimca sayin @newman , en azindan benim yorumum o yondeydi. Kendisi kim bilmiyorum ama son haberde aylik 8000 dolar lafi gecmiyor artik, ayrica su an baktim ABD'de tir soforleri ortalama yillik 42.000 kazaniyor. Bu da aylik 3500 dolar ediyor. ABD'ye yeni gelip bu isi yapacak biri, yillik 100.000 dolar ya da aylik 8000 dolar kazanmaktansa, yillik 42.000'e yakin bir sayi kazanmayi beklemeli. Daha gercekci bir plan.

• YouTube IboAbd kullanıcısı

20:00 dakikaya bakın lütfen. Daha ileri aylarda daha fazla kazanacağını viedo da rakam vererek belirtmiş. Çoluk çocuk ya da aileden uzak kalmayı göze alanlar için iyi kazandıran bir meslek. Ayda 7k-8k kazanan olduğunu muhtelif yerlerde duymuştum.

• Konu dışı yorum yapicam biliyorum ama malesef sayın @hadi size katılamıcam, sayın @caglaror ise tam düşüncelerimi aktarmış.

• @hadi Yazıdığınız yazının bazı kısımlarına katılmakla beraber bazı noktalar var ki ülkemizde maalesef üniversite seçimi yapılırken istenilen doktorluksa puan yetmiyorsa neye yeterse o meslek yapılıyor. Hadi bunu da geçtim sonra bu alanda mezun olduktan sonrada tam mesleği sevmeye başlayacakken tepeden inme torpilli kişilik bozukluğu yüksek hiçbir işten anlamadığı halde senin sahibin gibi davranan karakteri bozuk insan tipleriyle uğraşmak zorunda kalıyorsunuz.

Şimdi gelelim konumuza :)) bence Amerika'da tir şoförlüğü, doordash, uber, lyft türü işler insanlara aslında özgürlük veriyor bir anlamda çünkü ülkemizde mühendislik yaparsınız ama itile kakıla ülkemizde doktorluk yaparsınız dayak yiyerek ülkemizde öğretmenlik yaparsınız yönetmelik izin verdiği kadar yanii o kadar çok insanlar işlerinden sogutuluyor ki belkide o begenmediğiniz işler insanlara özgürlük hissi veriyor. Naçizane fikirlerimdir sürçi lisan ettiysem affola...

• @crazycells Amerika'da Tır Şoförlüğü? içinde söyledi:

Turkiye'de unlu bir film yildizi olmaktansa ABD'de kamyon soforlugu daha evladir diyor arkadas. Haber dogru.

biz yaptigi ise degil kazandigi paraya takilmistik kanimca sayin @newman , en azindan benim yorumum o yondeydi. Kendisi kim bilmiyorum ama son haberde aylik 8000 dolar lafi gecmiyor artik, ayrica su an baktim ABD'de tir soforleri ortalama yillik 42.000 kazaniyor. Bu da aylik 3500 dolar ediyor. ABD'ye yeni gelip bu isi yapacak biri, yillik 100.000 dolar ya da aylik 8000 dolar kazanmaktansa, yillik 42.000'e yakin bir sayi kazanmayi beklemeli. Daha gercekci bir plan.

8000 dolar kazananlar şu şekilde kazanıyormuş. Pazartesi newyork-newjersey den çıkıp en batıya gidip cumaya kadar çıktığı noktaya geri gelen ve en az bir yıldır o işin içinde olan kişiler kazana biliyormuş. Yani kazanmak olası evi unutursanız 🙂 lokal yapanlar o seviyelerde kazanıyormuş. Ortalamayı etkiliyende o sanırsam.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez Amerika'da Tır Şoförlüğü? içinde söyledi:

@crazycells Amerika'da Tır Şoförlüğü? içinde söyledi:

8000 dolar kazananlar şu şekilde kazanıyormuş. Pazartesi newyork-newjersey den çıkıp en batıya gidip cumaya kadar çıktığı noktaya geri gelen ve en az bir yıldır o işin içinde olan kişiler kazana biliyormuş. Yani kazanmak olası evi unutursanız 🙂 lokal yapanlar o seviyelerde kazanıyormuş. Ortalamayı etkiliyende o sanırsam.

8000 kazanan gule gule emeginin karsiligini harcasin 🙂 o kadar deneyimi varsa ve calismissa zaten o parayi sonuna kadar haketmistir. benim derdim milletin para kazanmasiyla degil, medyanin "siz de boyle olabilirsiniz" tavrina ve bunun forumda gozardi edilmesine 🙂

Resmi kaynaklar soyle diyor:

The median annual wage for heavy and tractor-trailer truck drivers was $42,480 in May 2017. The median wage is the wage at which half the workers in an occupation earned more than that amount and half earned less. The lowest 10 percent earned less than $27,510, and the highest 10 percent earned more than $64,000.

Bu isi yapan kisilerin sadece en yuksek %10'u yilda 64.000'den fazla kazaniyor. Aylik 8000 kusur, yillik 100.000 ediyor. Nedense herkes bu isi yapinca, otomatik olarak yilda 100.000 dolar kazanan kucuk bir azinliktan biri olacagini saniyor; fakat istatistikler oyle olmayacagini gosteriyor. 🙂 insanlarin ayaklari yere basmali ki, planlari islesin.

Abarti bir ornek vereyim de dedigim daha iyi anlasilsin... Medyanin bu tutumu konusunda en carpici orneklerden biri sanirim milli piyango kazananlari... medya, milli piyangoyu kazanmayan 9999 kisiyi gormez, ama kazanan 1 kisinin haberini sayfalarca yapar. Bunu okuyunca insanlar gerceklerden uzaklasip kendisini (10.000'de 1 gibi oldukca dusuk bir sansiniz olsa bile) o 9999 kisi yerine degil kazanan 1 kisi yerine koyuyor.

• @gkhanfeez AbdIbo sanıyorum eastcoast-westcoast çalışıyor. Her hafta 1300$ (yeni başladığı için). Muhtemelen 6 ay civarı deneyimi olunca 1500-2000$ arası kazanacak. Üstelik sürüş saati sınırına uymak için ve non-stop gidip gelmek için aynı tırda iki şoförler. Bu parada kalsa bile (Florida'da oturuyorlar) eve ayda $4,423.17 götürüyor (vergi düşüldükten sonra). CA için $4,258.18 götürecekti.
    Geçinme sınırı sanırım bu civarlar. Ama eşi de çalışıyor.
    Videosunda bu alanda halâ çok açık olduğundan bahsediyordu.

• @crazycells Amerika'da Tır Şoförlüğü? içinde söyledi:

Abarti bir ornek vereyim de dedigim daha iyi anlasilsin... Medyanin bu tutumu konusunda en carpici orneklerden biri sanirim milli piyango kazananlari... medya, milli piyangoyu kazanmayan 9999 kisiyi gormez, ama kazanan 1 kisinin haberini sayfalarca yapar. Bunu okuyunca insanlar gerceklerden uzaklasip kendisini (10.000'de 1 gibi oldukca dusuk bir sansiniz olsa bile) o 9999 kisi yerine degil kazanan 1 kisi yerine koyuyor.

Sayın @crazycells her zaman olduğu gibi altın vuruş yapmış. 🙂 Maalesef medya o kadar tehlikeli bir araç ki bir toplumu istediğiniz hayale istediğiniz amaca sürükleye biliyorsunuz...

• @caglaror Amerika'da Tır Şoförlüğü? içinde söyledi:

@gkhanfeez AbdIbo sanıyorum eastcoast-westcoast çalışıyor. Her hafta 1300$ (yeni başladığı için). Muhtemelen 6 ay civarı deneyimi olunca 1500-2000$ arası kazanacak. Üstelik sürüş saati sınırına uymak için ve non-stop gidip gelmek için aynı tırda iki şoförler. Bu parada kalsa bile (Florida'da oturuyorlar) eve ayda $4,423.17 götürüyor (vergi düşüldükten sonra). CA için $4,258.18 götürecekti.

ibo beyi bende takip ediyorum sagolsun elinden geldiği kadar çarpıtmadan başlarından geçen olumlu olumsuz yanları aktarmaya çalışıyor ama bilmemiz gereken ibo artık ABD vatandaşı ve yanlış hatırlamıyorsam 6-7 yıldır orada ve çekmediği sıkıntı çekmediği sorun kalmadı şu anki yaşamını yakalaya bilmek için az sıkıntılar çekmedi..

Yaptığım bazı araştırmalar neticesinde
    Burada unutulmaması gereken normal ehliyet gibi tır şoförü ehliyeti almak o kadar kolay değil bir kere iletişim kurabilecek kadar bir İngilizce bilgisi olması lazım ve ("286 saat" eyalete göre değişkenlik gösterebilir) bir eğitim alınması gerekiyor bunun bedeli ( "3.500$" eyalete göre değişkenlik gösterebilir) Bundan sonra deneyimsiz bir tır şoförü olarak çalışacak bir firma bulmak lazım ki bu durumu firmalar sizlerin yanına bir rehber şoför vermesi gerekiyor .. yani işin özü :))) hiçbir şey kolay olacağını düşünmüyorum bugün iş ilanlarına baktığımda yeni şoförler için bir çok ilanda yıllık 35.000$ başlıyor fiyatlar bundan dolayı hayal kırıklıkları yaşamamak adına deneyimlemeden bence çok umutlanmamak lazım..

ABD yerleşen arkadaşlarımızın sıkıntısız çok mutlu yaşamalarını temenni ediyorum sevgilerimle...

• @caglaror Amerika'da Tır Şoförlüğü? içinde söyledi:

@gkhanfeez AbdIbo sanıyorum eastcoast-westcoast çalışıyor. Her hafta 1300$ (yeni başladığı için). Muhtemelen 6 ay civarı deneyimi olunca 1500-2000$ arası kazanacak. Üstelik sürüş saati sınırına uymak için ve non-stop gidip gelmek için aynı tırda iki şoförler. Bu parada kalsa bile (Florida'da oturuyorlar) eve ayda $4,423.17 götürüyor (vergi düşüldükten sonra). CA için $4,258.18 götürecekti.

Sizin hesap Türk işi olmuş vergi düşme felan 🙂
    ABD ibo'nun söyledikleri üzerinden
    1300x52/12 ayda 5633 dolar
    1700x52/12 ayda 7366 dolar
    2000x52/12 ayda 8666 dolar yapar vergi olayı sabit değil biliyorsunuz eyaletine , medeni duruma ve çocuk sayısına göre değişir o 🙂 bu paranın içinde benefitler yok tabi. Ama bu paralara rağmen bu işi yapmamam 5 gün evde olmamak imkansız iki çocuklu bir babaya. Her şeyin bir sıkıntısı var maalesef.

• @iacar merhabalar herkese bende bir şekilde Amerika'ya gitmeye çalışan biri olarak çevremde bir çok kişi var bir kaçı tır şoförlüğü yapıyor öyle kurstan felan bahsedilmedi sadece eger Türkiye'den tır için geçerli bir ehliyetin varsa orada direksiyondan muaf olup yazılı sinavla oranın tır ehliyetine sahip olunuyormus şirket kurup kendi direksiyonu basına geçende var bir kurstan bahsedilmedi eger tır işini bilmiyorsa oradakiler örnek siz diyelim bir turkun yaninda veya tanıdık onunla bir süre kavrayana kadar seyhat Edip öğreniyorsunuz işi tabiri caizse staj gibi diyelim dediğim kişiler New Jersey eyaletinde yaşayan insanlar
    Faydalı olmasını ümit ederim
    Allah'a emanet

• @abdullah teşekkürler, en sağlıklı bilgi gidince öğreneceklerimiz olacak sanırım

• Merhabalar. Babamın Türkiye'de E ve D uluslararası şöforluk ehliyeti var. İngiltere-Almanya-Fransa gibi ülkelere gidiyor ürün sevkiyatı için. Bizde eşimle green cardla 3 aydır Washington'da yaşıyoruz. Babamın buraya gelme ihtimali nedir ? Veya ne gibi işlemlere gerek vardır ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@06mert Amerika'da Tır Şoförlüğü? içinde söyledi:

Merhabalar. Babamın Türkiye'de E ve D uluslararası şöforluk ehliyeti var. İngiltere-Almanya-Fransa gibi ülkelere gidiyor ürün sevkiyatı için. Bizde eşimle green cardla 3 aydır Washington'da yaşıyoruz. Babamın buraya gelme ihtimali nedir ? Veya ne gibi işlemlere gerek vardır ?

ABD'de is gucu bulabilecek sirketler, yurtdisindan birini getirmek icin gereksiz masraf yapmamayi tercih ederler. Ayrica konsolosa neden bir ABD vatandasini ise almadigini da aciklayabilmeli bu sirketler.

Eger bir sirketin sezonluk olarak sofor ihtiyaci varsa ve bunu karsilamakta zorlaniyorsa o durumda H2B vizesine bakmalisiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/102/h-geçici-çalışma-ve-staj-vizeleri-h1b-dışındakiler

• Bugun kardeşimle konuşurken geçti , devlet kurumlarında bazen uygulamalar memurun insiyatifine gore değişe-esneyebiliyormuş. İnsanlar ağır vasıta ehliyeti almak için Floridaya gidiyorlarmış, orda kamyon ve ağır vasıta ehliyeti almak çok kolaymış. Hatta babadan Amerikan vatandaşı olan arkadaşı 2 sene once floridaya yerleştiğinde ağır vasıta ehliyeti için gitmiş , memur evraklara ehliyete vs baktığında senin kursa vs gitmene gerek diyerek cok kolay şekilde ehliyetini vermiş.

• Arkadaşlar uzun araştırmalar sonucunda ABD de yapacağım mesleğe karar verdim.. TIR şoförlüğü hem itibar gören hem de kazancı gayet iyi bir meslek.. İlk olarak şirketlerde sürücülük yapmayı, 2 yıl sonra ise kendi TIR'imi alarak ve işler çoğaldıkça kendi filomu kurarak ilerlemeyi düşünüyorum.. Ancak merak ettiğim bir konu var;

İş alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar, ve işlerin nasıl ve nereden alındığını daha deneyimli arkadaşlar paylasabilirse sevinirim..

• Sayın @sfati Biraz uzun ama yük nasıl bulunur aşağıdaki linke bakarak biraz bilgi edinebilirsin sanırım Türkiye dekine benzer bir sistem hem nakliye portalı var hem zamanla beşeri ilişkilerinizden dolayı müşteri edinebilirsiniz kanımca benimde iş sektörüm olduğu için çok araştırdım .
    lojistik sektöründe iş imkanı bayağı var gibi görünüyor tabiki zorluklarınıda gözardı etme başarılar yeni hayatınızda

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sfati iyi bir meslekti haberin olsun artık kazançlar eskisi gibi değil yine de çok çok büyük hayaller kurup daha sonra üzülmeni bir forumdaki aile ferdi olarak üzülmeni istemem. Eniştem olsun duydun mu türk trucker olsun bunlar bırakmaya başladılar. Sadece sana bilgi vermek istedim. Çok iyi para var diyorlar. Doğru ama ibo abd gibi veya tolga karel gibi çıktın mı 3 hafta hiçbir şekilde eve uğramıcan yani ailenle geliyorsan bu tır işi yaş sana bilgin olsun

• @ayvalik10 @murat34 teşekkürler bilgilendirme için

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |