Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@eenuysal sayin smesut'un da dedigi gibi eger oncesinde cok girmisseniz hafizadan sayfayi yukledigi icin eski ekran gorunebiliyor, ayrica sizin de dediginiz gibi guncel olmayan web browser'larda da hata verebiliyor.

@madtol bol sans 🙂

• @crazycells başvuruların belirtilen tarihten önce kapanma gibi bir durumu söz konusu olur mu acaba başvuruların başladığı gün facebook grubunda biri yazmıştı geçen sene 3. günden sonra kapandı diye fake olabileceğini düşünmeme rağmen yine de sorayım dedim 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gözde hayir, boyle bir kapanma durumu soz konusu degil. Ama sistemde son dakika basvuranlari yuzunden gecikmeler olabilir. Ama bu 3 gune yayilacak kadar ya da tek gune bile yayilacak kadar buyuk bir gecikme olmaz.

• Forumu uzun zamandır quest olarak takip ediyorum bir üyelik alıp bende buraya katılmak istedim.Bu seneki cg başvurumuzu yaptık yaratıcı isteyen dileyen herkesin hayalini gerçekleştirir inşallah.Şimdi bir soru sormak istiyorum ama yeri burasımı değil mi tamda bilmiyorum aslında.Sorum şu Şuana kadar 4k civarı para biriktirdim şayet gc bu sene bana çıkarsa ve mülakata kadar devam eden sürede ben her yerde bahsedilen 15 bini bir araya getiremeyeceğim.Mülakattan 1 hafta 10 gün önce bir tanıdıktan 50 bin alsam kendi banka hesabıma yazdırsam ve mülakata katılsam ve geçsem daha sonra ABD ye gitmeden bu parayı tanıdığıma geri iade etsem ve uçağa binip gitsem cebimde sadece kendi param olsa orda havaalanında yapılan protokol işlemlerimde bir sorun yaşarmıyım? Şimdiden teşekkürler.

• @proff01 hayır yasamazsınız.Fakat şunu unutmayın mülakatta sizden istenen para Amerika ya ilk gittiğinizde yeni bir hayat kurmak ev kirası eşya v.b maliyetleri karşılayabilmek içın.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@proff01 hosgeldiniz foruma bu arada 🙂 zaten sorularinizi sayin ikizbabasi cevaplamis.

• Teşekkürler ikizbabasi amaç illegal birşey olsun diye değil mecburen çünkü başka yapacak bir durum yok 🙂

• @crazycells hoşbulduk mayıs ayına kadar bol bol kafanızı şişereceğim şimdiden kusura bakmayın 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@proff01 problem degil 🙂

• @proff01 illegal olup olmaması sorun değil.Evet yeni bir hayat kurmak bile pahalı Aslında.Özellikle buradaki 1 biriminiz orada yaklaşık 0,25 ken.
    Ama mülakat öncesi doktor muayenesi vize ücreti daha sonra gc için ödeme yaklaşık 1K(1000 $)uçak bileti hariç.Ülkemiz şartlatında kazançlar malum.Hem geçinip hem de orada hayata başlamak için para biriktirmek oldukça zor.

• @ikizbabasi dogru söylüyorsunuz sizinde dediğiniz gibi 4e1 durumu var yapacak birşey Yok eğer loto bana bu sene vurursa tahmini olarak hazırdakinin üstüne bi 1,5-2k daha koyabiliyorum birde 99 Torosum 🙂 bekarım ABD ye ayak bastığımda cebimde (gc masrafı ve uçak bileti çıktıktan sonra) 8,5 9k dolar ve direk başlayacağım saati 12dolar dan bir işim olacak bence ayakta durmama yetecektir

• @proff01 Amerika ya gider gitmez işinizin olması sizin için çok büyük bir avantaj.Saatliğine alacağınız rakam eğer ki oda netse oldukça şanslısınız.
    Hepimiz için DV2019 şans getirmesi dileğiyle.

• @ikizbabasi Amin hepimiz içim dv2019 hayırlı olur inşallah

• Eger geldiginizde direk is bulursaniz 5 bin dolarla hayata baslayabilirsiniz....

Eger isiniz olmazsa, iyi bir yerde oturayim derseniz, esyalari sifir alirim derseniz, iyi bir araba olsun derseniz..... 15bin ve uzerini yaninizda getirmelisiniz ilk ay icin bile....

• Aslında bu gelir-gider tahminleri/hesapları işine kafayı takıyorum ben. Bunun için kafamda güzel bir proje de var ama buradan, hali hazırda oraya yeni gitmişlerden -vlog dışı ve- temiz bilgi almak çok daha önemli ve doğru geliyor bana.
    Sayın @semavi sizin de gerek otomobil olsun gerekse diğer konularda paylaştığınız tecrübeler/veriler inanın çok işe yarıyor be bizi daha gitmeden rahatlatıyor.
    Bir ITci olarak paylaşmanın hele hele canlı veri paylaşmanın kıymetini bilenlerdenim.
    Ayak bastıktan sonrası için bahsi geçen 100k mil altı araç $ 5-10k, ev depozit, sigorta vb ile $ 4-5k, eşyaların hepsini Ikea bulup oradan alsak bile $4-5k ile toplam $ 15-20k bu iş ilk ay için halloluyor. Ama sonrasında mutfak masrafı+kira+diğer giderler ayda düzenli olarak hangi aralıkta nakit girişi gerekiyor bu önemli.
    Evet eyalete göre ücretler ve giderler değişiyor ama TX için nasıl söylenebilir bu rakamlar?
    Açıkçası kafamı kurcalayan en büyük sorun orada sürekliliğinden bahsedebileceğimiz bir iş bulmak. Hele eşimin iş bulamadığı varsayımına göre benim en az $4-5k/ay brüt ile iş bulmam gerek diye düşünüyorum.
    Ne dersiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror Ben daha önce giderlerimizi yazmıştım. Şimdi güncellenmiş olarak yazayım.

Kira (çöp+su dahil) 1350
    Araba taksitleri (2 adet 2017 model Corolla) 700
    Araba sigortası 300
    Kiracı sigortası 35
    Elektrik 80-100
    İnternet+HBO 50
    Amazon Prime 12
    Netflix 12
    Cep telefonu (2 hat ve 2 adet Galaxy S8 taksidi dahil) 70
    Oğlumuzun extended day ücreti (3:20-5:30 arası) 100
    Oğlumuzun yüzme kursu 80
    Benzin 50
    Market 500

TOPLAM 3500 dolar

Üçümüz için aylık 550 dolar sağlık+göz+diş sigortası doğrudan maaşımdan kesildiği için gider olarak yazmıyorum. İşyeri sağlık sigortası yapmıyorsa onu da ayrıca hesaba katmak gerekir.

Burada araba taksitleri ve sigortası yeni olmamızdan dolayı daha yüksek. Bir süre sonra aylık giderimiz düşecektir.

Borçsuz şekilde araba aldığınızı düşünürseniz toplam rakam 2000-2500'e kadar düşüyor. İkinci el arabaların sigortaları da daha düşük oluyor.

• @caglaror
    Bugüne kadarki yaptığım araştırmalar neticesinde Hayat masrafları - giderleri Rehber konumda paylaşıyorum. Güncel bilgiler oldukça da ekliyorum. Bir göz atabilirsiniz.

Amerika Rehberi

• Selam arkadaşlar, yine bir çekiliş zamanı geldi çattı, hepimiz için hayırlısı olsun..
    Ali kardeşim yazıyı hazırlayacam aklımda, ama bu ara inan çok yoğunum vakit bulamıyorum.

• Ben nasil basladim, onu yazayim... Malum Trump Reis'in yani patronun cildirdigi zamandi, apar topar geldik... Maddi olarakta hazirliksizdik, yeterki girelim ABD'ye yoksa kaliriz korkusuyla 2 gunde ev kapatip buraya geldim...

2bin dolarlik bir arac aldim (masraflari dahil)
    2bin dolar ilk kira ve depositom
    1000 dolara da esyalari hallettim ilk etapta... (ikinci el vs) Lakin parca parca almaya devam ediyoruz... Yaniltmak istemem... Ufak tefek es dosttan da gelen hediyeler oldu...
    Esyalar icin Garage Sale kovalayabilirsiniz. Ev degistirenler komple esyalarini satiyor, sifir yemek masasi takimlari TV bile denk geldi... BU imkani kullanmalisiniz... Sansiniz yaver giderse cok komik fiyata ev dizersiniz...

Bekarsaniz ve sadece yurusun yeter derseniz biraz daha kisilir bu masraflar... Lakin 2 bin dolar altina aldiginiz arabalar genelde kumar olur...
    Biz ev olarak 2+2 ve iyi bir okul bolgesi tercih ettik. 1327 dolar kiram var, giris kat oldugu icin biraz yuksek oluyor fiyatlar... Olasi bir sorun yasamamak ve 2 hareketli erkek cocuk sahibi oldugumdan dolayi giris kat tercih ettim...

Telefon hatlarimiz Tmobile aile paketi... Hersey sinirsiz ve kotasiz 27 dolar hat basina...

ELektrik Ambit energy, ortalama 80-90 dolar odedim yazine n sicak zamanlarinda...

Su bize biraz fazla geliyor, cop su vs hepsine 80-90 geliyor... Bizim cocuklar kuvet doldurmayi cok seviyor...

Kiraci sigortamiz 5 dolar mi ne kesiliyor karttan...

Internet icin bir arkadas okula giden cocuklara Infinity nin bir kampanyasi var dedi ve abone yapti bizi 10 dolar oduyoruz. Biraz yavas ama isimizi goruyor...

TV henuz almadik, cok TV ile aramiz yok, ama bugun yarin aliriz sanirim...

Oglumun tekvandosu icin aylik 40 dolar veriyoruz...

Sigorta icin 6 aylik 325 dolar odedim sanirim... 2 sofor tek araba suan...

BU postu 15-20 dakika da ara ara yazdim, karisik olduysa affola...

• @semavi sizin bilgileride konuma ekliyorum. Detaylı anlatım için teşekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

142

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.6k

| | | |