Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da İş Arama Süreci ve Tavsiyeler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yusuftnd, içinde söyledi: Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler

GC kazananlar develet kurumlarda çalışabilr mı acaba? yada çalışabilmek için hangi şartlar veya sürçtn geçmesi lazm?

calisabilir, arkadaslarin da belirttigi gibi eger pozisyon ozel olarak vatandaslik gerektirmiyorsa calisabilirsiniz, zaten bunlar is kosullarinda belirtiliyor.

• @chemist paylaşımınız için teşekkürler. çok güzel bir yazı olmuş. eğer sakıncası yoksa hangi sektörde çalıştığınızı, mesleğinizi sorabilir miyim acaba?

• Ilk zamanlar duzeni ve ingilizceyi oturtana dek kısa süreli işte çalışmak isterseniz ev arkadaşım Wonolu diye bir uygulama ile günlük iş buluyor. SSN numarası geldikten sonra kullanılabilir.

Bu arada garsonluk gibi işler için 2 günlük eğitim ve sertifika almak lazım. Internette 10 dolar ücretle bu eğitimler bulunabiliyor. Alkollü bir yerde çalışmak isterseniz de bunun eğitimini yine 1-2 günluk eğitimle alabiliyorsunuz.

• Oncelikle SSN geldikten sonra ve bir miktar Ingilizce varsa, bulundugunuz yerdeki employment company'lere basvurabilirsiniz. Egitiminize, becerilerinize ve gecmis (Turkiye) tecrubelerinize gore size uygun is bulabilirler. Ilk basta temporary baslayip, bir sure sonra permanent olabilirsiniz. Ben bu sekilde bankada ise baslayip, hala ayni bankada calisanlari biliyorum. Bir arkadasim da bu sekilde bir guvenlik sirketinde ise girdi ve simdi permanent olarak orada calisiyor.

• Yine buludugunuz yerdeki Department of Labor ofisine giderek orada hem online is basvurusu yapabilirsiniz hemde is bulma hakkinda bilgi ve brosurler alabilirsiniz. Turkiye'deki isci bulma kurumu gibi yani. Genelde bunlar eyalete baglidir.

• Konuyu baştan sona okudum, çok faydalı ve ümit verici paylaşımlar var gerçekten. Aslında iş aramak zor bir süreç olsa da burayı okudukça insanın iş arayası geliyor 🙂

Şu konuda bilgi veren olursa sevinirim;
    Benim SSN numaram var, göçmenlik vizesini alıp USA'e giriş yaptıktan sonra green card elime ulaşmadan da resmi olarak çalışma iznine sahip oluyor muyum? Yoksa resmi çalışma iznim green card elime geçtiğinde mi başlıyor?

• @Alper-Kocatepe Giris yaptiginizda resmi calisma iznine sahip olursunuz.

• @Ryback, içinde söyledi: Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler

@Alper-Kocatepe Giris yaptiginizda resmi calisma iznine sahip olursunuz.

Çoğu iş yeri Pasaporttaki mührü yada sadece SSN'izin olmasını sallamiyor. Green Card'i görmek istiyorlar. Hiç birşey görmek istemeden internnetten yada bir formdan doldurduguz bilgiler ile iş başı yaptıran yerlerde var. Ancak ülkeye giriş yapar yapmaz ise başlamanız açıkçası biraz zor gorunuyor.

• @yalta ne açıdan biraz açabilir misiniz? İngilizcesi iyi olan bir talihli yeşil kartına ve ssn'ye sahip olduktan sonra herhangi bir işte çalışmaya başlayamaz mı? Yani işverenlerde mi bir önyargı oluyor ülkeye yeni giriş yapmış birisine karşı, ya da alışma sürecinden kaynaklı mı söylüyorsunuz bunu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Emre-Dilekçi, içinde söyledi: Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler

@yalta ne açıdan biraz açabilir misiniz? İngilizcesi iyi olan bir talihli yeşil kartına ve ssn'ye sahip olduktan sonra herhangi bir işte çalışmaya başlayamaz mı? Yani işverenlerde mi bir önyargı oluyor ülkeye yeni giriş yapmış birisine karşı, ya da alışma sürecinden kaynaklı mı söylüyorsunuz bunu?

Hayır, burada kast edilen yeni geldiği için elinde GC ve SSN kartları henüz olmayan, sadece pasaportla veya daha önceden başka bir vizeyle aldığı kısıtlı SSN ile işe girmeye çalışanların zorlukla karşılaşabileceği. Kartlar elinize geçtikten sonra böyle sorun kalmamış olur.

• @knnrn teşekkürler, ben yanlış anlamışım.

• Teşekkürler @knnrn tam olarak anlatmaya çalıştığım buydu. 👍🏻

• @Alper-Kocatepe, içinde söyledi: Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler

Konuyu baştan sona okudum, çok faydalı ve ümit verici paylaşımlar var gerçekten. Aslında iş aramak zor bir süreç olsa da burayı okudukça insanın iş arayası geliyor 🙂

Şu konuda bilgi veren olursa sevinirim;
    Benim SSN numaram var, göçmenlik vizesini alıp USA'e giriş yaptıktan sonra green card elime ulaşmadan da resmi olarak çalışma iznine sahip oluyor muyum? Yoksa resmi çalışma iznim green card elime geçtiğinde mi başlıyor?

Giris yaptiginizda calisma iznine sahip oluyorsunuz. Ben giris yaptiktan 3 hafta sonra ise basladigimda henuz elimde Greencardim yoktu. Ise giris islemleri icin israrla karti gormek istediler, ben de israrla pasaporttaki bu vize ile calisma iznine sahip oldugumu ifade edince kendi ellerindeki dosyalari kurcalayip benim soyledigim sekilde oldugunu onayladilar ve ise alimi yaptilar.

Bilgileri olmayabiliyor, daha once boyle bir durumla karsilasmamis olabiliyorlar.

• @gallifrey @yalta @Ryback Tam olarak aradığım cevaplar bunlardı teşekkürler. Yani pasaporttaki vize ile aslında resmi olarak çalışma iznimiz oluyor ama firmalar GC görmeden işe almaktan çekiniyor veya vizenin yeterli olduğunu bilmiyorlar. Seattle'daki arkadaşım da "Geldiğinde ilk yapacağın iş ehliyet almak olsun, ehliyet ve SSN en önemli şeyler" demişti. USA ehliyetinde oturduğunuz adres de teyit edildiği için iş verene bir güven veriyor anladığım kadarıyla.

• @Alper-Kocatepe, içinde söyledi: Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler

@gallifrey @yalta @Ryback Tam olarak aradığım cevaplar bunlardı teşekkürler. Yani pasaporttaki vize ile aslında resmi olarak çalışma iznimiz oluyor ama firmalar GC görmeden işe almaktan çekiniyor veya vizenin yeterli olduğunu bilmiyorlar. Seattle'daki arkadaşım da "Geldiğinde ilk yapacağın iş ehliyet almak olsun, ehliyet ve SSN en önemli şeyler" demişti. USA ehliyetinde oturduğunuz adres de teyit edildiği için iş verene bir güven veriyor anladığım kadarıyla.

Gecen gun is yerinde elemanlar ile muhabbet ederken Meksikali bir arkadas downtown da 25$ a SSN alabilirsin demisti 🙂 Bir kisinin kacak olarak calismasi suc oldugu gibi bu kisiyi calistirmak da suc. Is verenler de kendilerini korumak istiyor dogal olarak, tabii buna hic bakmayan yerler de bulunabilir (restorant mutfaklari gibi) Sahte SSN bulunabildigi gibi ehliyet, pasaport, kimlik herseyi ayarliyor adamlar 🙂 Bulasmamak lazim tabi ki 🙂

• Merhaba eğer ssn numaranızı daha önce farklı bir vizeyle almışsanız bu numarayı onaylatarak kullanabilirsiniz. Ssn için başvuruyu yaptığınız kuruma daha önce ssnniz olduğunu iletirseniz o numaranın statüsünü değiştirip kullanıma açıyorlar.Bunun dışında havaalanından cıkıp,direk işe giremezsiniz,bildiğim kadarıyla olmaz.
    @Ryback, içinde söyledi: Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler

• Şu ana kadar 5-6 iş değiştirmişimdir.İki eyalette bana greencard pasaport mühür vs soran hiç denk gelmedi. 🙂
    @yalta, içinde söyledi: Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler

Çoğu iş yeri Pasaporttaki mührü yada sadece SSN'izin olmasını sallamiyor. Green Card'i görmek istiyorlar. Hiç birşey görmek istemeden internnetten yada bir formdan doldurduguz bilgiler ile iş başı yaptıran yerlerde var. Ancak ülkeye giriş yapar yapmaz ise başlamanız açıkçası biraz zor gorunuyor.

• @aliarmgn, içinde söyledi: Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler

Merhaba eğer ssn numaranızı daha önce farklı bir vizeyle almışsanız bu numarayı onaylatarak kullanabilirsiniz. Ssn için başvuruyu yaptığınız kuruma daha önce ssnniz olduğunu iletirseniz o numaranın statüsünü değiştirip kullanıma açıyorlar.Bunun dışında havaalanından cıkıp,direk işe giremezsiniz,bildiğim kadarıyla olmaz.

Bunu bilmiyordum, teşekkürler bilgi için. DS-260 doldururken SSN numaram var, yeni kart istemiyorum diye işaretlemiştim, o zaman gidince yapılacak ilk işler arasına SSN'i onaylatmayı da eklemek lazım.

• SSN Card üzerinde "Valid For Work Only With DHS Authorization" yazıyorsa sınırlı süreli çalışma izni oluyormuş ve benim kartımda da yazıyor, ben bunu yeni öğrendim. DS-260'ta yeni kart istemediğimi yazmıştım ama o zaman yeni kart almam da gerekecek. Konsolosluk mülakatı sırasında bunu söylemeli miyim sizce yoksa oraya gittiğimde mi halletmem gerekir @aliarmgn

• @Alper-Kocatepe Amerika'ya ilk girişinizden sonra bir ssa ofisine gidip ssn numarası için talep oluşturabilirsiniz(ds 260 formunda talep oluşturmasanız bile)
    Hem bu arada eski ssn numaranızı kullanıp kullanamıyacağınızıda öğrenmiş olursunuz

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |