Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da İş Arama Süreci ve Tavsiyeler

• @hockeyumpire2 Sanmıyorum ama siz gene de bir araştırın.

• ⭐⭐

@entelman kimlik fotokobilerimi sistemden yükledim ama hala birsey cıkamadı. Baska ne yapabilirim?

• @hockeyumpire2 [email protected] adresine email attınız mı? Ben daha önce yaşadığım tüm sıkıntıları bu adres üzerinden yazışarak çözdüm.

• ⭐⭐

@entelman hemen yollayacağım Türkçe mi, ingilizce mi e-mail attınız? Tesekkür ederim yardımlarınızdan dolayı.

• @hockeyumpire2 Tabi ki de İngilizce hocam 🙂 Türkçe bilen yoktur orada, sanmıyorum.

• ⭐⭐

@entelman hahaha check etmek istedim 🙂 thanks

• @hockeyumpire2 Bazen sizden kaynaklı bir hatada, sitem edercesine ve sizi uyarırcasına durumu izah ediyorlar falan ama siz aldırmayın 🙂 Israrla sorunun çözülmesi gerektiğinden, oradaki bağlantıların sizin adınıza önem arz ettiğinden ve Linkedin destek ekibine olan güveninizden vs bahsedin.

• Fotoğrafçılık yapmak için kursa gitmek ve sertifika almak gereklimi. Geçerli bir meslekmidir. Bilgisi olan varmıdır acaba

• Mehmet kardeşim google amca bir tık uzağında 🙂

• @yalta tesekkur ederim hemen bakıyorum.

• Ben Resume konusunda , Nexxt ve indeed oluşturduğu yapıyı tercih ediyorum. Ancak ayrıntılı CV dosya olarak koyuyorum. İş ile ilgili hedef cümleleri briefing kısmına ekledim. Burada Skills ve Certifications da eğitim ve tecrübe kadar önemli aranılan işe göre gerekli tüm bilgileri ekstradan ekliyorum. Yaş ve tecrübe nedeniyle benim cv 6 sayfa civarında . Buda özellikle recruitment service başvurularında zamanımı çok alıyor. Ancak Linkedin ve Indeed uygulaması bazen benim adına oluşturdurduğu senkronizasyona göre çoğu bilgiyi sistem içine yüklüyor. Yinede kontrol etmek lazım bazen saçma sapan durumlar ile de karşılaşabiliyorum. Mülakata kadar boşlukta başvuru ile uğraşıyorum. ABD saatine göre çalışma yaptığımdan bazen geceliyorum.
    Amerikan sisteminin en çok sevdiğim yanı cevap olumsuz ise direkt en kısa zamanda dönüş yapıyorlar. Türkiye'deki gibi kıvranmıyorum.
    Denizcilik ve Emniyet ile ilgili günde 3-4 adet iş başvurum oluyor. Ancak şuana kadar 2 tanesinde 2. tur. interview aşamasına ulaştım. Bunlarda da Green kart sonrası olabileceğini söylediler. Ayrıca TWIC (Transportation Workers ID Card) diye bir karta sahip olmam lazım. ABD gitmeden halletme zor. SSN ve Green Card gerekli başvuru için.
    Birde bazı büyük maaşlı işler USA Vatandaşlarına tepside sunuluyor.
    Hakkımızda hayırlısı Başvurulara devam

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mgulcan Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler içinde söyledi:

Fotoğrafçılık yapmak için kursa gitmek ve sertifika almak gereklimi. Geçerli bir meslekmidir. Bilgisi olan varmıdır acaba

Isterseniz surada konusunu acabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/13/medya-ve-i̇letişim

• Şu an da iş çok yoğun olduğu için uzun saatler çalışıyorum birde üstüne günde toplam 3 saat yol gidiyorum.Yani bir süredir sadece iş, trafik ve uyku olarak geçiyor zamanım. Bu hafta taşınıp, yol derdinden kurtulacağım inşallah. Hazır yarın da 4 temmuz tatili erken kalkmam gerekmeyecek. Bunu fırsat bilip işe girişimle alakalı soru soran arkadaşlar için bir şeyler yazayım dedim. Nacizane görüşlerim aşağıdaki gibidir 🙂

• Öncelikle güzel bir cover letter hazırlayarak başlamanızı tavsiye ederim. Cover letter da kariyerinizin özetini yapın, kendinizi tanıtın, başvurduğunuz şirkete neler katabileceğiniz gibi şeylerden bahsedebilirsiniz. Cover letter ı başvurduğunuz işe göre şekillendirin.Üşenmeyin.

• Etkili bir cv hazırlayın. Tabiki çok uzun olmasın ama sizi yeterince anlatan bir cv olmasına dikkat edin. Çalıştığınız yerlerdeki görevlerinizi ayrıntılı belirtmenizi tavsiye ederim. Ben cvimden fotograf, milliyet ve yas gibi şeyleri çıkarmıştım.

• Bence yine çok önemli bölümlerden biri referans kısmı. Eğer tecrubeliyseniz eski çalıştığınız yerdeki amirlerinizden , eğer okulu yeni bitirdiyseniz hocalarınızdan referans mektubu alabilirsiniz. Bence referans kısmına isim yazmaktansa referans mektubunu taratıp göndermek çok daha etkili bir yol. Benim çok işime yaradı. Hatta iş görüşmesinde adam sürekli elinde referans mektubunu sallıyordu. Hatta bu referans mektubunu şirketin antetli kağıdında alırsanız çok daha şık olur.

• Güçlü bir linkedin profili çok işinize yarayabilir. Aynı cv hazırlar gibi linkedin profilinizi de özenle hazırlamalısınız. Çünkü şirketler ilgilendikleri kişiye linkedinde bakıyorlar yada direk linkedinden buluyorlar.

Benim nasıl iş bulduğuma gelirsek. Öncelikle Türkiye'deyken Linkedin de yerimi Amerika'da yerleşeceğim yer olarak değiştirdim ve iş aradığımı belirttim. Sadece bir şirket aradı ve skype ile bir görüşme yaptık. Gerçi ben de hiç iş başvuru yapmamıştım bu sürede. Amerikaya geldikten 2 gün sonra monster, glassdoor ve Linkedin e resmen saldırdım. 10 gün sonra iş ararken boş durmamak için bir benzinci de kasiyer olarak çalışmaya başladım. SSN imin gelmesine bir hafta olduğunu söyledim. Bir tanıdığın arkadaşı olduğu için 1 hafta ssnsiz çalıştırmayı kabul etti.

Toplam 3 haftada 3 ayrı yerden görüşme teklifi aldım.

-İlk iş görüşmem geldiğim ilk hafta oldu. Linkedin üzerinden başvurdugum bir şirketin Hr managerı mail attı. Cvmi istedi ve işten bahsetti. Daha sonra telefonda iş görüşmesi için randevu verdi. Telefonda görüştük. Tüm klasik iş mülakatı sorularını sordu.Yani kolayca önceden hazırlanabilirsiniz. Ne gibi derseniz işte en güçlü yanınız ,en zayıf yanınız nedir tarzı artık bıkkınlık veren sorular. Olumlu bir görüşme olduğunu ama diğer adaylarla da görüşüp öyle karar vereceklerini söyledi. Sürecin ne kadar süreceğini bilmiyorum dedi. Tabi henüz SSN i almadığımın notunu da düştü.

-ikinci iş görüşmemi glassdoorda başvurduğum bir iş yeri ile yaptım. Hr manager benimle hiç konuşmadan direk ilgili bölümün manageriyle görüşmem için randevu maili attı. Randevu alıp görüştüm.Fakat askeriyenin işi olduğu için ilgili bölgeye sadece vatandaş olanlar girebiliyormuş. Ne kadar doğru bilmiyorum fakat bu nedenle 2. görüşme olumsuz sonuçlandı.

-3. iş görüşmem de yine glassdoorda başvurduğum bir iş yeri ile oldu. Yine Hr manager mail atıp, telefon görüşmesi için randevu aldı. Fakat görüşmenin ortasında ssn numaramın olup olmadığını sordu. 2 hafta içinde geleceğini söylesemde ne yazıkki inandıramadım. Geldiği zaman haber verin öyle devam edelim diyip görüşmeyi sonlandırdı.

Bu arada ilk görüştüğüm yer tekrar aradı. 2. aşamaya geçtiğimi söledi ve ilgili bölümün manageri ile görüşmem için randevulaştık. Şirkete gidip görüşme yaptım. Bu görüşmeye giderken Social securityden aldığım 2 hafta içinde ssn numaranız adresinize gönderilecektir yazısını da götürdüm. "Görüşme olumlu geçti fakat henüz sonuçlanmadı.Lütfen iş aramanızı bırakmayın, devam edin" dediler. Türkiye'deki gibi biz sizi ararız olarak algıladığım için üzgün bir şekilde eve döndüm. 3 gün sonra işe kabul edildiğimi ve job offer için adres bilgisi istediklerini belirten bir mail attılar. Bir kaç gün sora da SSN gelince resmi olarak job offerı yolladılar.Bu şekilde saha mühendisi olarak işe başladım.

Zaman buldukça çalışma şartları ve iş hayatında Türkiye'den farklı olan bir çok şeyi aktarmaya çalışacağım. Elimden geldiğince özet şeklinde yazmaya çalıştım. Yazım yanlışları için kusura bakmayın. Çok uykusuzum herkese iyi geceler...

• ⭐⭐

This post is deleted!
  • ⭐⭐

yeni hesap actım tekrardan nasıl kullanmak lazım ,şirketleri orada calısanları takıp etmeye calıstıktan bır sure sonra hesap kısıtlanıyor neden? ne yapmak lazım ? birde mesela ben iş basvurusunu yaparken sanırım türkiyede oldugumdan amerikadaki işe basvuramıyorum hata verıyor. url uygun değil gbi bir hata alıyorum.

• @hockeyumpire2 Dediginiz seyleri ilk defa duyuyorum. Ben 6-7 yil once actigim icin su an prosedur nasil bilmiyorum. Eger oyle bir hata veriyorsa adresinizi ABD olarak degistirebilirsiniz. Duzenleme icin de size tavsiyem sizinle ayni isi yapan insanlarin profiline girip inceleyin. Herkesten fikir alabilirsiniz.

• @chemist teşekürler çok güzel bilgiler.
    Özellikle, ''Social securityden aldığınız kimliğiniz adresinize gönderilecektir'' yazısı çok faydalı bir yönlendirme.

• Arkadaşlar, bir işe başvurum sonucu aşağıdaki gibi bir mail aldım, bu maaş sanırım brüt , aylık net elime ne kadar geçer Rahway/NJ bölgesi için ortalama nasıldır, full bens neleri kapsıyor ve 200 PTO/year , yılda 200 saat ücretli izin mi demektir? Bilenler açıklarsa sevinirim.

Would you relocate on your own to Rahway, NJ for a 2 year contract to start, 65k full bens and 200 PTO/year?

• @israfil Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler içinde söyledi:

Arkadaşlar, bir işe başvurum sonucu aşağıdaki gibi bir mail aldım, bu maaş sanırım brüt , aylık net elime ne kadar geçer Rahway/NJ bölgesi için ortalama nasıldır, full bens neleri kapsıyor ve 200 PTO/year , yılda 200 saat ücretli izin mi demektir? Bilenler açıklarsa sevinirim.

Would you relocate on your own to Rahway, NJ for a 2 year contract to start, 65k full bens and 200 PTO/year?

"Would you relocate on your own" Bazi sirketler tasinma ve yerlesmede maddi manevi yardimci oluyorlar, ev kiralama, ilk geldiginizde short-term rental da bedava kalma, vb. Ayrica $10K gibi sign-in bonus olabiliyor. Tabii bu isi ne kadar istediginize bagli olarak gundeme getirir ya da getirmezsiniz. Buyuk bir sirketse, vermeleri lazim bence.
    Full benefits, muhtemelen sirketin web sayfasinda kapsami aciklanmistir, saglik sigortasinin tamamini sirket oduyor mu, hem siz hem aileniz icin, dental ve vision dahil mi, long term disability benefits veriyor mu? Tabii bu benefits sirket capinda standarddir diye dusunuyorum.
    Maasa gelince, crazycells vergiler konusunda bir grafik paylasmisti, ailede kac kisi olduguna gore, vergi kesiliyor, tahminim 30% gibi olur. Eger turkiyeden yeni gelecekseniz, pazarlik payiniz daha dusuk olanilur tabii. Tecrubelerinizi, egitiminizi, kariyerinizin hangi asamasinda oldugunuzu siz biliyorsunuz. Sizin job title icin ortalama maaslara glassdoor gibi bir web sitesinden bakabilirsiniz.
    200 Pto yillik paid time off. Yillik ucretli izin. Calistiginiz saat basina accrue ediyor.

• Merhaba arkadaslar
    benimde vize surecim tamamlanmis bulunuyor ve kasim ortalarinda da North Hollywood California'ya gitmeyi dusunuyorum ilk olarak tanidik akraba oldugundan benim sorum bilgisi olan var ise paylasabilirmi benim meslegim elektrik teknikeri oralarda kendi isimi yapmak istiyorum fabrika sirket ozelde olabilir bolge hakinda bilgisi olan varmi ve en hizli nasil is bulabilirim cunku aile olarak gidecegimizden hemen is bulmaliyim . Tesekkurler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

112

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |