Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da İş Arama Süreci ve Tavsiyeler

• @freeworld, içinde söyledi: Amerika'da İş Arama Süreci ve Tavsiyeler

@Sono, içinde söyledi: Amerika'da İş Arama Süreci ve Tavsiyeler

Merhaba,

Yıllardır ABD'de yaşayan değerli üyelerimize sormak istediğim bir sorum var. Geçenlerde bir Türk arkadaş "Burada çok sık iş değiştirme, sicilin kötü gözükür." diye bir şey söyledi. Bunun geçerli bir tarafı var mı yoksa, tamamen bir şehir efsanesi mi? Özellikle bizim gibiler geldikten sonra bir süre geçici işlerde çalışmak zorunda kalabiliyor; bu durum sicil açısından problem mi?

Belki biraz abarti fakat kismi olarak dogru oldugunu dusunuyorum, en azindan kendi tecrubelerime gore.

Ilk etapta kariyer olusturma acisindan sik degistirilen bir kac isin kesinlikle bir zarari olmayacagi dusuncesindeyim. Bence bu konuda iciniz rahat olsun. Bu varsayimin sanirim daha dogrusu: tum kariyer hayati boyunca benzer gorevlerde, kisa sureli ve farkli sirketlerde calisilmis olmasi belki soru isareti olusturacaktir.

Turkiye'de bir cok is gorusmesine dahil olmustum. Burada da calistigim sirkette bir suredir is gorusmelerine dahil oluyorum ve gecen hafta ornek bir basvuran, bu neden ile elenmek durumunda kaldi. Basvuran kisinin toplam 7 veya daha fazla is deneyimi ve her sirkette ortalama 1 sene gibi bir calisma suresi vardi. Gorusme iyi gecmis olmasina ragmen, secilmesine engel olan konu bu idi.

Benzer bir kac ornege, yine ayni sirket gorusmelerinde sahit olmustum.

Sayin @FreeWoRLD peki bu kisi bu is degisikliklerini neden yapmis? Daha iyi bir ucret icin mi yoksa anlasmazliklardan dolayi mi?

• ⭐⭐⭐

Sn @tmg Bahsettiğim arkadaşın bize belirttiği nedeni eski işlerinde terfi alamamasıydı. Yine de sanırım pek tatmin etmedi esas işe alım yapan departmanı.

• Kullandigim ve faydali buldugum bir site: https://www.mockquestions.com/
    Hangi sirketin, hangi is icin ne tur sorular sordugunu gorebilirsiniz. Ucretsiz deneme imkani var, ben bir aylik $12 verip limitsiz kullandim. Ozellikle faydali buldugum, sorulara ornek cevaplarin da verilmis olmasiydi. Internette glassdoor ve indeed gibi sitelerde de ornek mulakat sorulari var ama mockquestions tamamen bu konuya odaklandigi icin daha profesyonel. Toplamda binlerce soru ve her soruya ornek cevaplar var. Is gorusmelerine hazirlananlara tavsiye ederim.

• @sorusuvar Ben de tr den başvuru yapıyorum ancak telefon numarasını çözsek bile ödeme nasıl yapabiliyorlar? Şirkete kayıt yapılırken çalışma izninizin olmadığı görülmüyor mu peki?

• Merhaba arkadaslar,

4 ay once Amerikaya geldim ve bu sitedeki bilgilerden oldukça faydalandım. Ornegin Upwardly Global ile bu sitede tanistim ve iyi ki de tenistim.
    Herkese muhakkak tavsiye ediyorum. Bu kurulusdan aldiginiz yardimi Turkiye'de babanizin oglundan alamazsınız. Herseyinizle detaylıca ilgileniyorlar ve is bulma surecinde size çok şey katıyorlar. Ücretsiz olarak verdikleri bir çok eğitim de cabası. Bu siteyi keşfetmeme yardimci olan forum arkadaslarımızdan da allah bin kere razı olsun. Belki hala is bulamadım ama çok kez interview yaptım ve is bulmaya her gecen gun daha da yaklastigimi hissediyorum.

• Suraya tekrar linkini koyalım;

• Cafer Bey bu organizasyonun süreçlerini bayağı okudum. Ancak sizin tecrübeniz önemli. Bu konuda neler yapıyorlar pratikte. Anladığım kadarıyla yardım edecekleri kişiyi de seçiyorlar ve önce mülakat yapıyorlar. Başka bir deyişle her gidene yardımcı olamıyorlar diye biliyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

• @Mr-Planner, içinde söyledi: Amerika'da İş Arama Süreci ve Tavsiyeler

Cafer Bey bu organizasyonun süreçlerini bayağı okudum. Ancak sizin tecrübeniz önemli. Bu konuda neler yapıyorlar pratikte. Anladığım kadarıyla yardım edecekleri kişiyi de seçiyorlar ve önce mülakat yapıyorlar. Başka bir deyişle her gidene yardımcı olamıyorlar diye biliyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

Bu konuda ben aciklama yapayim isterseniz. Upwadly Global yabanci ulkelerde yetismis is gucunu ABD sektorune adapte etmeye calisan bir kurulus. ABD disinda yetismis. egitim gormus ve calismis olan nitelikli is gucunu ABD standartlarinda islere yerlestirmeye calisiyorlar.
    Bunun icin resume danismanligi, job coaching, networking eventleri ve bir suru egitim duzenleniyor. Ayrica sektorel olarak bir suru firma ile ortakliklari var. Kisacasi is arama surecinde size destek oluyorlar.

• @Mr-Planner ,
    @sigmoidalmammal arkadaşımız gerçekten çok güzel özetlemiş. Ne bir eksik ne bir fazla.
    Size atadıkları danışmanlar, -miş gibi değil gerçekten size yardımcı oluyorlar.
    Ve tüm bunlar olurken tek kuruş para ödemiyorsunuz.
    İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım herkesin gönlünce olur.

• Referenced by  crazycells crazycells 

• Merhabalar.Turkiye den indeed uzerinden is basurusu yaparken telefon numarası olarak kendi numaramizi mi verdigimizde Turkiye olunca geri donmeyebiliyorlar.bu sorunu nasil cozebiliriz.

• @mia skype uzerinden us based bir numara alabilirsiniz.

• @mia

Skype'tan US tabanlı bir numara almanız lazım aranabilmek için, istediğiniz eyaletten numara alabilirsiniz. Aramak için de plan satın almanız lazım: https://www.skype.com/en/international-calls/United States

Sms atmak için de hesaba kredi(usd) yükleyebilirsiniz.

• @haleluja çok tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐

ABD'deki bir şirkete Türkiye'den yaptığım iş başvurusu ve nasıl sonuçlandığı ile ilgili deneyimimi anlatacağım.

• Elektronik-Haberleşme mühendisiyim
    • Başvurularım için Resume değil 4 sayfalık bir CV hazırladım. Fakat çoğunlukla alt alta yazılmış 3-5 kelimelik kısa cümlelerle, okuması çok rahat, biraz uzun bir resume havasında.
    • Başvurularımı Indeed üzerinden yaptım.
    • Pozisyon ve iş tanımı "Network Operation", "Network Support", "Network Integration" olan alanlarda çoğunlukla Technician ve bazı uygun Engineering pozisyonlarına başvuru yaptım.
    • Skype'den bir Amerikan numarası aldım ve testlerini yaptım, hem arama yapıp hem arama kabul edebilecek durumda olduğuna emin oldum.
    • CV'ye ad-soyad, e-mail ve Amerikan telefon numarası dışında hiç bir kişisel bilgi koymadım.
    • İlanların bir kısmı başvuru yapmak istediğinizde kendi web sitelerine veya iş başvurularını üzerlerinden kabul ettikleri recrutier/talent firmalarının sitelerine yönlendiriyor. Burada çok detaylı bilgi girişi istediğinden bu tür başvurulardan çok çok uygun ve cazip bir ilan değilse mümkün olduğunca kaçındım. Doğrudan Indeed üzeinden bir kaç tıkla yapılan başvuru tipini tercih ettim.
    • Bazı ilan tiplerinde başvuruyu tamamlamanız için sizi Indeed üzerinde bazı testlere yönlendiriyor ve bunları tamamlamanız isteniyor. Bu testlerin sonucuna göre daha en başta elenebiliyorsunuz.

İlk başvurularımı geçen hafta 6 Ağustos Cumartesi'den itibaren yapmaya başladım. Artı olarak hem Indeed hem de Glassdoor üzerinde CV oluşturup taramayla bulunma imkanını sağladım. Ve tanıdığım, bildiğim bir kaç headhunter/recruiter firmasına CV gönderdim, iş aradığımı bildirdim.

Cumartesi ve Pazar tatil olduğu için doğal olarak bir reaksiyon beklemiyordum ve olmadı da zaten. Pazartesi sabahı da bir kaç pozisyona daha başvuru yaptım. Türkiye Saati ile (TSİ) 15:00'da Amerikan mesai başlayıp saatler ilerledikçe ne kadar büyük bir hata yaptığımı anladım! Salı ve Çarşamba itibariyle iş çığrından çıkmaya başladı. Hemen hemen bütün başvurularıma dönüşler oluyordu. Üstüne bu job board'lardaki CV'ime ulaşanalar da başvuru yapmadığım halde görüşmek için SMS, e-mail gönderip veya doğrudan telefonla arayıp görüşmek istediklerini bildiriyorlardı. Hergün TSİ 15:00'den itibaren telefonum çalmaya ve ta gece yarısına kadar çağrılar gelmeye devam ediyordu. Bir anda kendimi 50-60 kadar görüşmenin randevularını organize etmeye çalışırken buldum. İpin ucu kaçmak üzereydi.

Bu noktada tavsiyem çok sayıda başvuru yapılmaması başlangıç olarak çok daha iyi bir strateji olacaktır. Sınırlı sayıda başvuru yapıp bunlara gelecek reaksiyonların yoğunluğuna göre sayıyı kadameli olarak arttırarak veya azaltarak çok daha yönetilebilir bir iş arama süreci sağlanabilir.

Başvurularıma gelen görüşme taleplerinin çok büyük kısmıyla görüşme bile gerçekleştiremedim çünkü ilk günlerdeki başvularımdan biri çok kısa sürede sonuçlanıınca diğerlerine gerek kalmadı. Bundan sonrası bu başvuruya ait detayları içermektedir.

Şirket:
    Mobil haberleşme ve özellikle 5G alanında faaliyet gösteren büyük ve kurumsal bir şirket. Çok sayıda eyalette HQ'ları, test laboratuvarları, AR-GE departmanları var. ABD dışında Avrupa'da da faaliyetleri var.

Pozisyon: Network Operasyonları Merkezinde Technician pozisyonu.
    Bu pozisyona sadece 1 kişi alınacak.

Bu pozisyon ağırlıklı olarak telefonla veya video görüşmesi ile ABD içi ve dışındaki kurumsal müşterilerden gelecek teknik problemleri çözmek ve bunun için high level support, R&D ve Design ekipleriyle yakın iletişim ve işbirliği içinde olmayı gerektirecek bir iş. İngilizceye her anlamda yüksek düzeyde hakimiyet, meslek jargonuna ve iş alanındaki teknik bilgi ve beceriye ve aynı zamanda iyi bir tecrübeye sahip olmak gerekiyor.

Ben Technician pozisyonuna talip oldum. Bunun sebebi benim uzun süredir meslekten uzak olmam sebebiyle Engineering pozisyonu için kendimi çok hazır hissetmemem. Bu alanda en son 2016 yılında çalışmıştım ve o zamandan beridir emekli havasında takılıyordum. 6 yıldan fazla boşluk bu tür teknolojik bir iş için çok çok uzun bir zaman. En son çalışırken 3G işlerine bakıyordum ve şimdi 5G ile ilgili bir işe talip oluyordum. Yani ben kendim işveren olsam kendimi işe alırken epey şüpheli bakar ve sorgulardım 🙂

Bu başvuru için 4 adet görüşme yaptım ve hepsi 30 dakikalık görüşmeler halinde oldu:
    1- HR görüşmesi
    2- Teknik görüşme (talip olduğum yerdeki kıdemli bir mühendis ile)
    3- Teknik management (çalışacağım depertmanın sorumlusu ile. NOC Manager)
    4- Vice President (CTO) ile yapılan final görüşme

Süreç şu şekilde ilerledi

8 Ağustos Pazartesi:

• TSİ sabah saatlerinde bu pozisyon için Indeed üzerinden başvurumu yaptım.
    • Akşama doğru 16:00'da Indeed'ten başvurumun görüldüğü ve incelendiğine dair notifikasyon emailini aldım.
    • Bu notifikasyondan yaklaşık 1 saat sonra kadar telefondan arandım. Amy isimli bir hanım kızımızla 10 dakikalık kısa bir telefon görüşmesi yaptık ve sonrasında video-görüşme yapmak istediğini, bulunduğumuz hafta içindeki bütün randevu slotlarını görebileceğim bir link göndereceğini ve buradan bana uygun yarım saatlik bir slot'u seçmemi istedi.
    • Telefonu kapttıktan 10 dk sonra email geldi. 2 gün sonrasını, 10 Ağustos Çarşamba günü TSİ 18:00-18:30 aralığını seçtim. Bu seçimi yapınca otomatik olarak Microsoft Teams randevu maili geldi. Burada görüşme kanalının ID'si ve password'ü vardı.

10 Ağustos Çarşamba:

1. Görüşme (HR)
    Beyaz Amerikalı genç bir hanım.

• Kamera, mikrofon, arkaplan vs her şey hazır biçimde 17:50'de video-chat odasına dahil olup beklemeye başladım.
    • Bu arada Indeed'de bu pozisyona kaç kişinin başvurduğu bilgisini kontrol ettim. 26-30 kişi arasında başvuru oluğunu gösteriyordu. En az 25 tane rakibim vardı!
    • Bir kaç dakika sonra HR çalışanı da gelince görüşmemiz başladı.
    • Klasik bir HR görüşmesi oldu. Kendimden bahsetmemi istedi ve bazı sorular sordu. İşin mahiyetinden bahsetti, bu pozisyonda beklentilerinden bahsetti. Biraz benim geçmiş deneyimlerimden konuştuk. Ne zaman başlayabileceğim, gelip başlamama veya bu şirkette çalışmama herhangi sınrılama ya da yasal engel var mı konusu netleştirildi. Baştan sona çok samimi, akıcı ve pozitif bir görüşmeden sonra benim için teknik bir görüşme ayarlayacağını ertesi gün için müsait olup olmadığımı sordu. Normalde 2. görüşmenin sonraki hafta olmasını bekliyordum çünkü bu tür görüşmeler serisi haftalara hatta bazen bir kaç aya yayılır.
    • Müsait olduğumu söyledim ve o da bana yarınki görüşme için tekrar video-chat ayarlayacağını bildirdi. Saat üzerinde anlaştık ve nezaket ve iyi dileklerle görüşme sonlandı.
      Yaklaşık 1 saat sonra ertesi gün 18:30-19:00 arası için görüşeceğim kişi ve pozisyonunu bilgisini de içeren randevu emaili geldi ve onayladım.

11 Ağustos Perşembe:

2. Görüşme (Tier II NOC kıdemli mühendis)
    Beyaz Amerikalı genç bir hanım

Eğer işe alınırsam doğrudan beraber çalışacağım kişiydi. Yani kendi iş arkadaşını seçecekti. Ya "bununla çalışabilirim" ya da "bizim takıma uygun değil, çalışamam" diye geri bildirimde bulunacaktı. Bu açıdan bence 4 aşamalı görüşme serisinin en önemli ayağıydı. HR ve teknik ekip onay verdikten sonra takip eden sonraki management ve üst düzey görüşmelerde fazla bir itiraz gelmez, görüşmelerde sizi zor durumda bırakacak saçma bir şey yapmaz veya söylemezseniz.

Bu görüşmede ağırlıklı olarak talip olduğum alandaki teknik bilgi, tecrübe ve genel olarak NOC işlerine hakimiyetimi anlamaya çalıştı. Bu konuşmalarımız sonrasında o pozisyonda yapılacak işlere hakimiyetimi ve tecrübe olarak kendisinin benden biraz daha geri olduğunu anlayınca çok daha fazla üstelemedi. Yine baştan sonra çok samimi, güleryüzlü ve verimli bir görüşme oldu. Bilgi ve tecrübemden çok etkilendiğini, birlikte çalşacak olmaktan dolayı heyecan duyduğunu ve hem HR'a hem de teknik yönetime alınmam için olumlu feedback verceğini söyledi.

Sonrasında ben yine haftaya bir görüşme beklerken sürpriz bir gelişme oldu. HR bana ulaşarak NOC manager'in benimle görüşmek istediğini ve 1 saat sonrası için uygun olup olmadığını sordu. Olur dedim ve 19:30-20:00 arası için video-chat istek maili geldi. Böylece sürecin üçüncü ve aynı gün içinde peşpeşe 2 görüşmesini yapmış olacaktım. İster istemez "Aşkım, sence de biraz hızlı gitmiyor muyuz" genç kız ürkekliği yaşamadım değil yani 🙂

Bu arada paralelde de diğer başvurularımdan 4-5 tanesinin video-chat ve 12-13 kadar da telefon mülakatı yapmıştım.

3. Görüşme (NOC Manager)
    Siyahi Amerikalı

Meslek hayatım boyunca çok iş görüşmesi yaptım, sayısız müdürüm, amirim oldu ama bu kadar neşeli, pozitif bir insanla görüşmem hiç olmamıştı. Özellikle sonlara doğru iyice kakara kikiri modunda muhabbet ettik. Yani iş hayatı dışında da etrafınızda olmasını isteyeceğiniz türde bir kişilik. Böyle bir müdürle ve onun yönetimindeki bir teknik ekipte çalaşacak olmak fikri beni heyecanlandırdı. Teknik konular, beraber çalışacağımz takım, genel görev ve sorumluluklar, benden beklenenler, işe başladıktan sonraki takip edeceğim program üzerine konuştuk. Sonrasında benim iş dışındaki hayatım, hobilerim, aile vs üzerine konuştuk. Görüşmemeizin sonunda yine eski işlerimdeki tecrübelerim ve konulara hakimiyetimden etkilendiğini, beni kendi takımında görmekten ve beraber çalışmaktan duyacağı memnuniyeti belirtip HR ve üst yönetime benim için olur vereceğini bildirdi. Nezaket, iyi dilekler ve gülüşler içinde video-chat'imizi sonlandırdık.

Yaklaşık bir 15 dakika sonra HR beni tekrar aradı ve yarın 4. görüşme olarak VP ile video-chat ayarlamak istediğini, yarın için müsait olup olmayacağımı sordu. Bu hızdan başım dönmeye başladı artık. Ve Cuma TSİ 18:00-18:30 arası için plaza Türkçesiyle "meeting set ettik".

12 Ağustos Cuma

4. Görüşme (Vice President/CTO)
    Beyaz Amerikalı

Bu son aşamadaki görüşmenin biraz formalite icabı olduğunu, daha çok hoş beş ve "Welcome to family" tarzı kısa bir görüşme olacağını düşünüyordum. 10 dakika öncesinden video-chat odasına girip beklemeye başladım. Bekle bekle, gelen giden yok. Ve sonunda 18:20 'de dahil oldu. Tam bir üst düzey yöneticsi beyaz Amerikalı diyebileceğim bir profil. Görüşmenin ilk 5 dakikası sürekli özür dilemesiyle geçti. Görüşmeye geç kaldığı için defalarca özür diledi. Ben "Önemli değil efendim, büyük sorumluluık sahibi bir pozisyondasınız, biri sürü işiniz, toplantınız falan vardır" diye yalaka elaman modunda bir şeyer söylesem de bu şekilde geç kalmayı kendisine yakıştıramadığını, bunu kabul edemediğini söyledi. Görüşmemiz boyunca ve sonladırırken de tekrar tekrar özür diledi durdu. Görüşmenin mahiyeti ve sürekliliği NOC manager ile yaptığımız görüşme ile benzer bir yapıdaydı. Teknik konulara hakimdi. Ama daha çok benim kişisel özelliklerim, aile, iş yaşamı dışındaki uğraşlarım konusunda merak ettiklerini sordu. En çok üstüne durduğu 2 mevzu ise geçmişteki NOC takımlarındaki diğer üyelerle nasıl çalıştığım ve müşterilerden, iş partnerlerden nasıl feedback aldığım konularıydı.

Görüşmemizin sonunda beklediğim "Welcome to our family" sözünü işittim ve bundan sonrasında HR'ın benimle irtibat kurup başlangıç için nasıl bir yol ve prosedürler takip edeceğim konusunda bilgilendireceğini, ayrıca NOC manager'in da görev için gerekli hazırlık ve bilgilendirme yapacağını söyledi. Karşılıklı nezaket ve iyi dilekler, görüşmeye geç kaldığı için bir fasıl daha özür dilemeler, istiklal marşı ve kapanış.

Ben öylece kaldım.
    Normalde haftalara hatta bir kaç aya yayılması gereken görüşme dizisi 3 gün içinde 4 görüşme ile bitmişti. En az 25 rakibimi geride bırakıp işi almıştım. Aşağıdaki büfeye inip 2 tane buz gibi bira aldım.

Resmi İş Teklifinin Gelmesi:

VP ile yapılan görüşmeden hemen sonra HR tekrar bana ulaştı ve sürecin bundan sonrasının nasıl ilerleyeceği ile ilgili ve diğer bazı bilgileri kısaca verdikten sonra Cumartesi günü, olmazsa en geç Pazartesi günü Job Offer'ın bana ulaşacağını söyledi. Onun dışında pozisyon için ücretlendirme bilgisini verdi.

Firmanın Technician ve Engineering pozisyonları için kademeli ücret skalaları varmış. Kesin rakamı job offer'da görecekmişim.

Technician pozisyonlar 4 grade olarak yıllık 50K-80K arası
    Engineering pozisyonları 4 grade olarak yıllık 85K-125K arası

Bunun dışında HR görevlisi CTO'nun görüşmeden çok iyi bir izlenimle ayrıldığını, iletişimimi ve profesyonel deneyimimi çok beğendiğimi, bu yüzden Technician pozisyonunda başladıktan 3-6 ay arasında bir süre geçtikten sonra performansıma göre Engineering pozisyonuna geçirilmemi ve maaşımın da buna uygun grade'lerden birne yükseltilmesini söyledğiğini iletti. Bu yol planı üzerinde NOC manager'la da anlaşmaya varmışlar. Ayrıca şirket içi eğitim programları dahilinde çeşitli eyaletlerdeki HQ'larda (Chicago, Denver, Dallas, Austin gibi) kısa görevlendirmeler olabileceğini söyledi.

İş teklifinin detaylarını paylaşmadan önce benim görev alacağım şehir ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum.
    200 bin nüfus altında fakat çevredeki bir çok büyük şehire 3-4 saat mesafede bir yer. En büyük giderler olan ev kiraları ve sigorta giderleri bu yüzden düşük. Bu tür küçük şehirlerde büyük bir kurumda iş bulup çalışmak yaşam giderleri açısından çok avantajlı. Böyle küçük yerlede yüksek maaş veren iş yeri, büyük teknoloji şirketi bulmak zor. Yüksek maaş veren yerler genelde çok büyük şehirlerde, metropollerde oluyor ama buralardaki pahallılık ve giderler, ulaşım için harcanan zaman, yakıt vs verilen yüksek maaşın avantajlarını silip götürüyor.

Benim çalışacağım şehirde ev kiraları ve fiyatları oldukça düşük. İş yerine maksimum 10-15dk'da mesafelerde çok iyi mahallelerde (okul puanı yüksek, düzgün bakımlı sokaklar vs) 3 veya 4 odalı müstakil evlerin kirası 1200-1700 dolar arsında. Yine aynı muhitte American Dream tarzı evler 130K'dan başlayıp 200K'ya kadar gidiyor. 250K'nın üstüne çıkıldığında benim baş edemeyeceğim kadar büyük araziler içinde çok büyük evler alınabiliyor.

Official Job Offer : Cumartesi email ile bir link üzerinden geldi ve ben de dijital olarak imzalayıp işi kabul ettim. İçerği şu şekildeydi:

• $68.5K /year (Aylık 5700 dolara denk geliyor) 2 haftada bir Cuma günleri ödeme
    • $15K taşınma desteği (international relocation support)
    • %5 bonus
    • Bütün aile bireyleri dahil full sağlık sigortası (göz, diş dahil)
    • 401K emeklilik desteği (1e1, ben 500 yatırırsam onlar da 500 yatıracak)
    • Hayat sigortası
    • Sakatlık sigortası
    • Şirket ürün ve hizmetlerinden indirimler
    • izinler: (Unlimited time-off program) NOC pozisyonları için belirli bir izin süresi tanımı yok. Müdürümle anlaştığım sürece ve onun onayıyla istediğim kadar ve istediğim günlerde izin kullanabileceğim.
    • Resmi tatillerden faydalanacağım: New Year’s Day; Good Friday; Memorial Day; Independence Day; Labor Day; Thanksgiving Day, the day after Thanksgiving and Christmas
    • Kendimi geliştirmek adına ve/veya şirkete katkısı olabilecek her türlü kişisel eğitim ve sertifikasyon programlarına maddi destek.
    • Kendim ve aile bireyleri için oluşturacağım Health Savings Accounts (HSA), Flexible Spending Accounts (FSA) Limited Purpose (LP) FSA desteği
    • Cep telefonu ve ev interneti aboneliklerinde büyük şirket indirimleri (bedavadan biraz hallice).
    • ve bunların dışında evcil hayvanlarla ilgili destek, ücretsiz veya indirimli gym üyeliği vs gibi bir sürü ıvır zıvır benefits package.

Daha sonrasında başlangıç için ilk gün kararlaştırıldı (Eylül'ün 2. haftası) ve buna hazırlık dahilinde tamamlamam gereken işler ve yapmam gereken hazırlıklarla ilgili seri şekilde mailler gelmeye başladı.

• Şirket intranet ve maaş ödemesi ile ilgili hesap ve profilleri oluşturdum.
      W-4 ve Fedaral tax ile ilgili formalar, I-9, adresler, banka hesabı vs gibi bazı formları şu an için dolduramıyorum. Bunları gidince tamamlayacağım.
    • Background check ile ilgili bir şirkete yönlendirildim. Bu şirketin web sayfası üzerinden bir form doldurarak check'i başlattım.
    • İş yerinde kullanacağım laptop, cep telefonu vs her şey hazırlanıyor. Ayrıca "company swag" denilen hoşgeldin kiti için giysi beden ölçülerim istendi (sır çantası, tişört, gömlek, not defterleri, kırtasiye malzemeleri vs).
    • İşe başladıktan sonre oryantasyon ve bazı internal eğitimler olacak. Özellikle teknik destek vereceğim ürün ve servisler hakkında.
    • Kendi uzun dönem kiralamamı yapana kadar ilk zamanlar için şirketin kalacak yer desteği olacak.
    • Credit history'im olmadığı için kiralama ve araba satın alma vs gibi konularda garantör olarak şirketten asistanlık desteği de verilecek.

Bundan sonrasında da artık bize bileti alıp gitmek kaldı.

• @smartcells Kendim işe alınmış gibi heyecanla okudum ve sevimdim. Yeni hayatınızda başarılar dilerim. İnsana ve çalışanına değer veren bir şirket olsa gerek 🙂
    Peki şuan Türkiye'de misiniz ve vizeniz var mı. Süreç nasıl işleyecek sponsorlu iş mektubu mu yollayacaklar yoksa turist gidip süreci orada mı başlatacaklar hocam?

• @smartcells Tebrikler ve basarilar dilerim! 🙂 Umarim hersey istediginiz gibi olur..

• ⭐⭐⭐

@smartcells Tebrikler, güzel anlatım için teşekkürler. Bol şans.

• ⭐⭐⭐

@smartcells hayırlı olsun, umarım bundan sonra da herşey yolunda gider ve tekrardan hoşgeldiniz foruma 🙏🏻

• ⭐⭐⭐

@dytmelek @Erkan-Gürsoy @MySea @ethsea
    İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

• @smartcells Öncelikle hayırlı olsun, tebrik ederim. Bir sorum olacak; indeed üzerinde easy appy olanları için bir filtre göremedim, var mı öyle bir seçenek?

Doğrudan Indeed üzerinden bir kaç tıkla yapılan başvuru tipini tercih ettim dediğiniz için sordum. Tek tek içine girip mi bakmak gerekiyor?

Benzer Başlıklar

• 63
  • 76
  • 34
  • 420
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |