Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Greenkart talihlisi olup ABD'ye ailece gidememek

• Merhaba,
    4 kişi aile olarak GC vizesi aldık nisanda. 3 hafta sonra vize bitiyor. eşim süreç gitme aşamasına gelince zaten gönüllü de değildi iş ciddiye binince vazgeçti.

Sorum şu : bu yaz ABD ye gidip iş aradım 1.5 ay. az buçuk öğrendim ortamı realize ettim kendime göre bir swot analizi yaptm. ben abd den dönünce eşim olayın ciddiyetine yeni varmış olacakki önceden aldıgımız planlara uymadı gitmekten vazgeçti planlar bozuldu. ben de GC kartını bir arkadaşın evine geldiği halde almadan döndüm TR ye. bu durumda eşim bana kendin git diyor. ben de gidip ilerde çocukları aldırabilirmiyim? yoksa diğer aile bireyleri hiç gelmemiş diye vizem geçersiz mi olur? sanırım tekrar geri dönmek için 10 ayım var (abd ilk vizeyi verirken pasaportta usvisa sayfasında IV-Expires on 4 October 2018 diyor ama giriş çıkış yaptım diye uzamıştır sanırım). her ne kadar greenkartı fiziksel olarak arkadaştan almadıysam da tekrar dönebilir miyim ? abd den çalışıp aileme para göndermek ileride çocuklarım isterse yanıma almak istyorum. eşim kendi isteğin gitmek istiyorsna git diyor ama ABd ne diyor bu işe ? yok kardeşim ailen gelmiyor madem senin de vizen geçerliliğini yitirmiştir der mi? demedi diyelim bu durumda tekrar fiziksel yeşilkarta başvurumu yapmalıyım? yoksa pasaport yeterlimi ? sorarlarsa abd de unuttum dersem mesela ? sonuçta kaybolmadı. arkadaştan almaya fırsat bulamadım çok çallıştıgı için arkadaşla iletişim kuramadım fırsat olmadı.

• This post is deleted!

• @kürşat-türkay siz tek kalabilirsiniz abd de ilerleyen zamanlarda ailenizi getirebilirsiniz. fakat green card en kolay yöntem. biraz zor ve karışık işler bugün getiriyorum desen 2 yıl sürer 5 yıl doldurup vatandaşlık aldıktan sonra 18 yaş altı çocuklarınız vatandaşlık alabiliyor. Uzun lafın kısası eşiniz yanlış yapmış hiç değilse giriş çıkış yapsaydı 1 sene zamanı olurdu tekrar dönmek için

• @kürşat-türkay
    Siz tek olarak Amerikaya gidebildiğinize göre Greencard talihlisinin siz olduğunu düşünüyorum.
    Bu durumda aile bireyleri gelmese dahi sizin greencardınızda herhangi bir sorun olmaz.
    Çocukları ileride yanınıza aldırmanız ek prosedürlere yol açacaktır.. ( yanınıza aldırmanız daha zor olacaktır. )

Ancak öncelikle sizin kendinizin şu soruyu yanıtlaması gerekir ,
    Siz eşiniz ve çocuklarınızdan ayrı olarak bir hayatı istiyor musunuz. ?

Çünkü onlar olmadan Amerikada yaşamayı planlıyorsunuz .
    ileride aldırırım gibi bir düşünceniz var ancak eşinizin ileride bunu isteyeceği de kesin değil.

Şahsi görüş olarak ;
    ilk etapta eşiniz kalmak istemese dahi eşinizi ve çocuklarınızı ilk giriş için ikna etmelisiniz.
    1-2 gün bile olsa Amerika'ya giriş yaparak ülkeye geri dönerlerse Re-Entry permit alarak Greencard hakkını kaybetmeden Amerika dışında kalmak için belli bir süre kazanabilirsiniz onlar adına.

Böylece hakkları da yanmamış olur.

• Diğer sorunuzun yanıtı olarak evet Greencardınız yanınızda olmasada dönüşte sıkıntı yaşamazsınız
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@kürşat-türkay Aile ile Greenkart alıp tek gitmek... içinde söyledi:

Merhaba,
    4 kişi aile olarak GC vizesi aldık nisanda. 3 hafta sonra vize bitiyor. eşim süreç gitme aşamasına gelince zaten gönüllü de değildi iş ciddiye binince vazgeçti.
    Sorum şu : bu yaz ABD ye gidip iş aradım 1.5 ay. az buçuk öğrendim ortamı realize ettim kendime göre bir swot analizi yaptm. ben abd den dönünce eşim olayın ciddiyetine yeni varmış olacakki önceden aldıgımız planlara uymadı gitmekten vazgeçti planlar bozuldu. ben de GC kartını bir arkadaşın evine geldiği halde almadan döndüm TR ye. bu durumda eşim bana kendin git diyor. ben de gidip ilerde çocukları aldırabilirmiyim? yoksa diğer aile bireyleri hiç gelmemiş diye vizem geçersiz mi olur? sanırım tekrar geri dönmek için 10 ayım var (abd ilk vizeyi verirken pasaportta usvisa sayfasında IV-Expires on 4 October 2018 diyor ama giriş çıkış yaptım diye uzamıştır sanırım). her ne kadar greenkartı fiziksel olarak arkadaştan almadıysam da tekrar dönebilir miyim ? abd den çalışıp aileme para göndermek ileride çocuklarım isterse yanıma almak istyorum. eşim kendi isteğin gitmek istiyorsna git diyor ama ABd ne diyor bu işe ? yok kardeşim ailen gelmiyor madem senin de vizen geçerliliğini yitirmiştir der mi? demedi diyelim bu durumda tekrar fiziksel yeşilkarta başvurumu yapmalıyım? yoksa pasaport yeterlimi ? sorarlarsa abd de unuttum dersem mesela ? sonuçta kaybolmadı. arkadaştan almaya fırsat bulamadım çok çallıştıgı için arkadaşla iletişim kuramadım fırsat olmadı.

Acik bir sekilde yazmamissiniz.

1. Green Card talihlisi sizsiniz.
    2. Sizin disinizda hickimse ilk girisi yapmadi.

Bu bilgilerin dogru oldugundan hareketle, size tavsiyem esiniz gelmese bile cocuklarinizla bir sonraki girisi yapip (vizeleri bitmeden), onlarin da Green Card almalarini saglayin.

Eger esiniz ABD'ye giris yapmadiysa Green Card'i basilmamistir diye dusunuyorum. Siz ise ilk giristen sonraki 1 yil o vizeyi Green Card yerine kullanabilirsiniz.

Daha sonra es ve cocuk icin Green Card almak isterseniz su konuyu incelemelisiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1424/f2a-ve-f2b-vize-surecleri-green-card-sahiplerinin-es-ve-cocuklari/1

Eger su an cocuklariniza Green Card alabilirseniz, en ideali olur. Siz vatandas olmadan once kendileri de ABD'ye gelirler ve siz vatandas oldugunuz gun 18 yasindan kucuk olan cocuklariniz da otomatik vatandas olmus olur.

Diger her turlu olasilikta, surec hem uzun hem de masrafli olacak.

• @kürşat-türkay Aile ile Greenkart alıp tek gitmek... içinde söyledi:

Merhaba,

asıl kazanan sizsiniz. eşinizle ya da çocuklarınızla alakası yok bu işin. sizin kartınız gelmiştir zaten. çocuklar ve eşinizin ise gelmemiştir. bu durumda eşiniz ve çocuklar haklarından vazgececekler siz ise kartınız basıldığı için sorunsuz olarak abd ye girmeye devam edeceksiniz. 6 aylık periyotları geçmedikten sonra.

• ankara konsolosluğuna sormuştum. onlarda aynı şeyi söyledi crazycells tşk.

• Arkadaslar merhabalar bizede çıktı.
    Fakat bir sorunumuz var eşim gitmek istemiyor.
    Burdaki hayatimiz cokda guzel degil.
    Eşim kapalı hakli olarak rahat gezemem ben ne yapacagim gibisinden düşünüyor. Ne yapmam lazim?
    Birçok farkli ışte çalıştım her işi yaparım.
    Numaramiz 32 binlerde

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kmmm Greenkart talihlisi olup ABD'ye ailece gidememek içinde söyledi:

Arkadaslar merhabalar bizede çıktı.
    Eşim kapalı hakli olarak rahat gezemem ben ne yapacagim gibisinden düşünüyor. Ne yapmam lazim?
    Numaramiz 32 binlerde

Bu onemli bir konu, daha once de ailece herkesin istekli olmasinin onemi vurgulanmisti...

Ben ilgili birkac konu basligi da paylasayim, bu konularda da cok fazla kullanisli bilgi var; fakat konuyu bu baslikta konusmaya devam edebiliriz.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/285/abd-de-yaşadığımız-talihsizlikler-ve-zorlu-bir-başlangıç

https://yesilkartforum.com/forum/topic/663/amerika-da-gocmen-olmali-miyim-kararsizlik-artilar-eksiler

• Tesekkur ederim bakiyyorum hemen
    @crazycells Greenkart talihlisi olup ABD'ye ailece gidememek içinde söyledi:

Numaramiz 32 binlerde

Bu onemli bir konu, daha once de ailece herkesin istekli olmasinin onemi vurgulanmisti...

Ben ilgili birkac konu basligi da paylasayim, bu konularda da cok fazla kullanisli bilgi var; fakat konuyu bu baslikta konusmaya devam edebiliriz.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/285/abd-de-yaşadığımız-talihsizlikler-ve-zorlu-bir-başlangıç

https://yesilkartforum.com/forum/topic/663/amerika-da-gocmen-olmali-miyim-kararsizlik-artilar-eksiler

R

• @kmmm eşinizin başörtülü olması bir sorun teşkil etmez instgramda amerikada yaşayan kapalı olan bayanların hesapları var onlar ile iletişime geçsin eşiniz kafasındaki tüm sorulara cevap bulur .

• Hangi sayfalar birkac tanesinin isimini yazabilirmisiniz acaba @birumut Greenkart talihlisi olup ABD'ye ailece gidememek içinde söyledi:

@kmmm eşinizin başörtülü olması bir sorun teşkil etmez instgramda amerikada yaşayan kapalı olan bayanların hesapları var onlar ile iletişime geçsin eşiniz kafasındaki tüm sorulara cevap bulur .

• Herkese merhaba eşim ve çocuklarım benim ile birlikte vize almaz ise daha sonra gelebilirler mi? Birlikte gelmesi ile daha sonra gelmesi arasındaki elde edeceğimiz haklar arasında fark var mı? Hangi süreci izlemek bizim için daha kolay sorunsuz olacaktır. Değerli yorumlarınız için şimdiden Teşekkür ederim.

• Merhaba, benzer bir sorum var ama ekleme de yapayım. Aile olarak (2 ebeveyn+1 çocuk) iki şansımız olması için hem ben hem eşim üzerinden başvurmuştuk. Eşimin adına olan başvuru çıktı.

Süreci normal bir şekilde ilerletip, çocukla beraber üçümüz (her şey yolunda gittiğini varsayarak) abd’ye giriş yaptık diyelim.

1. Sonrasında eşim değil de ben abd’de kalıp, onların re-entry başvurusu ile (uygun bir nedenle, sonra gelmek üzere) sadece kendi gc sürelerini uzatması mümkün mü?
    2. Ayrım yoksa ve tüm aile için asıl talihli üzerinden işlem yapılıyorsa, üçümüz için de re-entry başvurusu yapıp, sonrasında sadece benim ilk aşamada gelip gc haklarından yararlanmaya başlamamda sıkıntı olur mu?

Teşekkürler.

• @unborn Giris yaptiginiz andan itiabaren herkesin GC sureci bagimsiz isliyor. Re-entry permit aldiktan sonra gerekceli olarak 2 yila kadar ABD disinda kalabilirsiniz. Ama bunun vatandaslik surecine etkisini onceden tahmin etmek zor. Yine de sureyi uzatacak (sureye eklenecek).

• @caglaror cevap için teşekkürler. Yani her birey bağımsız şekilde ayrı ayrı re-entry permit işletebilir olarak anlıyorum, doğru mudur?

• @unborn Evet dogrudur.

• ⭐⭐⭐

Numaramiz 32 binlerde

Eşinizin gitmek istememsinin tek nedeninin tesettür olduğundan eminmisiniz? Çünkü, gidip tecrübe etmedim ama okuduklarımdan ve izlediklerimden anladığım kadarıyla Amerikada herkes dinini özgürce yaşayabiliyor. Hatta Türkiyedekinden bile daha rahat olduğundan eminim.
    İnstagramda virginyakuşu ve biramerikagünlüğü sayfalarının sahibi hanımlarla iletişime geçip derdinizi anlatın. Eminim çok yardımcı olacaklardır. Kolaylıklar dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@uoner01 Greenkart talihlisi olup ABD'ye ailece gidememek içinde söyledi:

Herkese merhaba eşim ve çocuklarım benim ile birlikte vize almaz ise daha sonra gelebilirler mi? Birlikte gelmesi ile daha sonra gelmesi arasındaki elde edeceğimiz haklar arasında fark var mı? Hangi süreci izlemek bizim için daha kolay sorunsuz olacaktır. Değerli yorumlarınız için şimdiden Teşekkür ederim.

Daha sonra gelebilirler ama boyle bir sey yapmanizi tavsiye etmem.

Diversity Visa diger yontemlere gore daha az masrafli, daha kolay ve sorunsuz bir surec olacak. O nedenle tavsiyem herkesin Green Card alip, ABD'ye daha sonra yerleseceklerin re-entry permit almasi olur. Ilgili konu surada:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131-form-ve-i-327-belgesi

Eger, siz Green Card alip ABD'ye giderseniz ve sonradan esiniz ve cocugunuzun fikirleri degisirse, DV surecinin son gunu olan 30 Eylul'e kadar hala konsolosluga basvuru yapabilirsiniz. Ama basvurunuzu kabul edip etmemek, konsoloslugun inisiyatifine ve KCC'de kalan vize sayisina bagli bir karar. Son aylara kalirsaniz bu basvurunuz buyuk ihtimalle reddedilecektir.

Eger DV sureci bittikten sonra es veya cocuklariniza Green Card basvurusu yapmak isterseniz, aile sponsorlu Green Card sureclerini takip etmelisiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1424/f2a-ve-f2b-vize-surecleri-green-card-sahiplerinin-es-ve-cocuklari

Fakat bu vizeler yilda belli bir sayida verildigi icin su an icin 2 yillik bir bekleme zamani var, yani bugun 2 yil once basvurusunu yapanlar vize surecine basliyor ve vize almak yaklasik 1 yil suruyor. Bu da yaklasik 3 yil demek. Fakat bu sure ilerki zamanlarda daha da artabilir veya azalabilir.

Daha ayrintili bilgi: https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

53

40.8k
Users

4.4k
Topics

425.3k

| | | |