Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @caglaror, içinde söyledi: Haberler

Ulkeden ciktik geldik dunyanin obur ucuna, gel gor ki ulkemiz tanimli halinden, kurucusunun gosterdigi dogrultudan hizla uzaklasiyor.
    Elden ne gelir dusunmeden edemedim bu haberi okuyunca. Simdilik izliyoruz sadece...

Turkiye'de yarin din'e modern bir bakis acisiyla yaklasan baska bir anlayis iktidar olur ve bugunku hava tamamen degisir. Bu isin sekilsel yani. Mesela mevcut iktidar dindar genclik yetistirecekti ne oldu?. Yeni yapilan 2008-2018 arasi bir arastirmaya gore ataist ve deistlerin orani gencler arasinda iki katina cikmis. Konu icerden veya disardan bakmak degil, asil Turkiye'de ki ve Dunya'da ki gelismelere sig bakmamak lazim. Dunya'nin ekseni Atlantik'ten Asya'ya kayiyor, Turkiye'de pozisyonunu yeniden sekillendiriyor. Hani Ismet pasa'nin yeni bir dunya kurulur Turkiye'de orada yerini alir sozunde ki gibi. ABD, 22 trilyon dolar dis borcuyla Dunya liderliginin elinden kayip gittigini goruyor. Uretimde liderligi coktan Cin'e kaptirdi zaten. Bu kadar hircinlasmasinin, Almanya'dan Rusya'ya, Iran'dan Venezuella'ya kadar sayisiz ulkeye yaptirimlar uygulamasinin nedeni de bu aci gercek. Gerekirse bu ugurda butun Dunya'yi da atese atmaktan cekinmeyecektir ama nafile. Her imparatorluk/medeniyet gibi onunda durdurulamaz cokusu basladi. Bilirsiniz sizin oralarda "what goes up, must come down" derler.

• @caglaror yüksek lisans tezimi islami finans ve Türkiye'deki karşılığı konusu üzerine yazdım. Teorik anlamda bilgi sahibiyim yani. Oldukça önyargılı başladığım çalışmalarımı sonlandırırken en özet haliyle islami finans dediğimiz şeyin aslında çok da bizim alışık olduğumuz finans tarzından farklı olmadığını görmüştüm. faizsiz finans da bu işin kılıfı aslına bakarsanız. ayrıca dünyada islami finansın en yaygın olduğu ülkelere baktığınızda İngiltere ve Avustralya'nın da aralarında olduğunu görürüz (yani nüfusunun çoğunlu müslüman olmayan ülkeler). gelelim şeriat olayına. islami finans'ta shariah board kuralları belirler evet. Yani bi tür bizde borsaya yatırım kurallarının SPK tarafından belirlenmesi gibi. Yapılacak yatırımın faizsiz olması, yani emeğe dayanarak yapılmasını temel alırlar. Daha da basite indirgemek gerekirse; islami finansa göre faiz paradan para kazanma demek, ama dinimizde emek daha öne çıktığı için bu yasaklanmış. Ama ona bakarsanız biraz önce de bahsettiğim gibi, bu şartlar altında kira gelirinin de mantıken yasak olması gerekirken, islami finans ona da başka bi kılıf hazırlayıp izin veriyor.

Gelelim ülkemizdeki duruma. Hatırlayan olacaktır, Durmuş Yılmaz henüz Merkez Bankası başkanı iken, ülkeye yurtdışından gelecek islami finans potansiyelini düşünüp "şeriat kurulu kurulmalı" tarzında açıklama yapmıştı. Haliyle yer yerinden oynamış, adamın güvenilir imajı sarsılmıştı. Ancak belki de, hatta büyük ihtimalle, anlatmak istediği şey çok farklıydı ama politik oyunlar gereği taşlar o şekilde oynanmalıydı ve bu açıklamadan en zararlı çıkan da kendisi oldu. Ve ülkece o potansiyeli kaçırdık o zaman. İslami finans için esas hedef yurt içindeki yatırımcı değil arkadaşlar, resme bakarken bunu aklımızdan çıkarmayalım.

Resmi gazetede yayınlanan halini tam olarak inceleyemesem de göz gezdirdim. Devlet elden gitmez, merak etmeyin 🙂 Laiklik de bu şekilde bozulmaz, buna kalmaz yani. Bozuldu bozulacağı kadar. Yani demek istediğim, mükemmel işleyen sistemimizde bu karar alındı ve bu şekilde yazıldı diye bozulma olmaz, zaten bozuk sistem vs.

Son olarak, Amerika'daki shariah boardlardan bir kaçı: https://www.shariahboard.org/

• Herhangi dini unsurlari devletin resmi is ve islemlerine karistirirsan artik laiklikten bahsedemezsin. Mali mufettisin dini butun olmasini oneren, kurandan alinti yapan resmiyet laikligin bittigini gosterir. Sonraki secim benim icin Turkiye'nin secimi olacak. Ben de ona gore kalici tercihimi yapacagim.

• ⭐⭐

@mulus sorun faizsiz bankacılık vs. değil ama resmi gazetede yayınlanan faizsiz finans kurumlarının (gecelik repo yapıyorlar onlarda bildiğim kadarıyla) denetimini yapacak denetçilerin allaha hesap verebilir olması bunu düşünmesi işini yaparken vs. diye ifade ediliyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐

cezayı tehditten mi verdiler ki

• ⭐⭐

ilgimi çekti

• Virginia'da bir Doordash sürücüsü, restaurant soygunu yapan iki kişi tarafından öldürülmüş. Merhum sürücünün ismi Yusuf Özgür. Muhtemelen Türk. Allah rahmet eylesin.
    https://www.nytimes.com/aponline/2019/12/26/us/ap-us-armed-robbery-fatal-shooting-2nd-ld-writethru.html

• ⭐⭐

yakalıyorlar iyi güzel ama niye serbest bırakırsın adam ölmedi diye serbestler yarın başkasına yapar aynı şeyi

• Sondakika haberler ABD'de yemek teslimatı yapan Türk öldürüldü
    ABD'nin Virginia eyaletinde yemek teslimatı yapan bir Türk vatandaşı, siparişi almak için girdiği restoranda soygun yapanlar tarafından vurularak yaşamını yitirdi.

Devamı : http://haber.cicegim.net/sondakika-haberler-abd-de-yemek-teslimati-yapan-turk-olduruldu/1083/

• ⭐⭐

@yayakaldim34 yukarıda var aynı haber rahmet olsun zor ailesi için :((

• @Sefa yakınlarının başı sağolsun, gerçekten çok üzücü bir durum

• ⭐⭐⭐

@yayakaldim34, içinde söyledi: Haberler

Sondakika haberler ABD'de yemek teslimatı yapan Türk öldürüldü
    ABD'nin Virginia eyaletinde yemek teslimatı yapan bir Türk vatandaşı, siparişi almak için girdiği restoranda soygun yapanlar tarafından vurularak yaşamını yitirdi.

Devamı : http://haber.cicegim.net/sondakika-haberler-abd-de-yemek-teslimati-yapan-turk-olduruldu/1083/

Cok uzuldum. Habere gore yanlis anlamadiysam soyguna engel olmaya calismis.

Gofundme linki:
    https://www.gofundme.com/f/yusuf-ozgur-killed-during-denny039s-robbery-manassas

• @FreeWoRLD Evet malesef öyleymiş

Soyguncuları engellemek isterken öldü
    Soygun esnasında siparişi almak için içeri giren Özgür'ün kapıyı tuttuğu ancak soyguncuların Özgür'ün kafasına sopa ile vurup daha sonra göğüs bölgesine ateş ettiği bildirildi.

• ⭐⭐⭐

@yayakaldim34, içinde söyledi: Haberler

@FreeWoRLD Evet malesef öyleymiş

Soyguncuları engellemek isterken öldü
    Soygun esnasında siparişi almak için içeri giren Özgür'ün kapıyı tuttuğu ancak soyguncuların Özgür'ün kafasına sopa ile vurup daha sonra göğüs bölgesine ateş ettiği bildirildi.

Bir bilgilendirme yapmak istedim. Turkce kaynaklarda bir ceviri hatasi yapilmis olabilir, abd kaynaklarinda Yusuf Ogzur'un restaurant kapisini olaydan habersiz olarak soyguncular icin acik tuttugunu ve soyguncularin kapidan cikarken maalesef darp ederek ates actiklarini bildiriyorlar. link
    Cok yazik olmus, hic bir seyden habersiz bir durumda. Ailesine sabirlar..

• Cok uzucu. Delivery sistemlerinde bolge secsende seni herhangi bir yere yonlendirebiliyor. Pek sansin yok 😞
    Dagin basina yemek goturuyorsun, adamlar fake lokasyon da vermis olabilir. Cok rahat oldurup soyabilirler. Bu Lyft icin de gecerli. Surucunun seceresini aliyor ama rider icin cok fazla kimlik bilgisi yok. Gecen bir rider sadece numalardan bilgi girmisti, 623423423 adi filan. Sistem bu. Hizlica bu sistemden cikmak gerekiyor.

• ⭐⭐

• Geçen haberini paylaştığım Yusuf Özgür'ü Öldüren katillerden birisi yakalanmış.

• Texas bu ara biraz daha agresif mi bana mi oyle geliyor? Ard arda silahli saldiri haberleri duyuyorum. Cok dinlemedim ve uzerinde durmuyorum ama rahatsizlik yaratmiyor degil.

• FBI verilerine gore en tehlikeli ilk bes siradaki eyaletler Alaska, New Mexico, Louisiana, Arkansas ve Tenessee.

Kaynak: https://www.roadsnacks.net/most-dangerous-states-in-america/

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

122

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.9k

| | | |