Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar greencard sahibiyim, Amerikadan schengen vizesine basvurmak istiyorum. Vize basvuru sureci, istenen evraklar Turkiyedekiyle ayni mi veya ne gibi evraklar isteniyor, vizeyi kac gun icinde veriyolar acaba ? Daha once basvuran deneyimi olanlar yardimci olursa sevinirim. Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@traveler Ben deneyimlerimizi suraya yazmistim:

https://yesilkartforum.com/forum/post/25592

@knnrn Seyahat Vizesi Gerektiren Ulkeler (Green Card sahipleri, ABD veya TC vatandaslari) içinde söyledi:

İki hafta kadar önce Houston'daki Yunanistan konsolosluğuna Schengen vizesi başvurusu yapmıştık. Dün vize basılmış pasaportlarımızı teslim aldık.

https://www.mfa.gr/usa/en/visas.html?mission=hou

Gerekli belgeler:

• Vize ücreti (12 yaşından büyükler için 72 dolar)
    • Vize başvuru formu
    • Pasaport (en az iki boş sayfası olmalı ve planlanan seyahat tarihinden 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalı)
    • Standartlara uygun bir fotoğraf (ben fotoğrafı evde çektim, fotoşopta düzenleyip Walmart'ta bastırdım)
    • Green card aslı veya geçerli göçmen vize
    • Son üç ayın banka hesabı ve kredi kartı dökümleri (eşlerin her biri için ayrı ayrı)
    • Son iki yılın W2 formları
    • İş yerinden çalışma belgesi (ben maaşımı, pozisyonumu ve çalıştığım süreyi yazan bir belge aldım)
    • Seyahat sigortası
    • Uçak biletlerinin çıktıları (biz doğrudan Yunanistan'a gitmediğimiz halde İstanbul uçuşlarımızın çıktılarını istediler. Ayrıca daha sonra otobüs biletlerini de yollamamızı istediler.)
    • Otel rezervasyonu

Bu belgeler ile randevu alarak gittik. Çok cana yakın ancak çok yaşlı ve teknolojiden anlamayan bir hanımefendi bizimle ilgilendi. Bilgileri bilgisayara girdikten sonra fotoğraflarımızı çekti (neden bizden fotoğraf istediler anlamadım)ve parmak izlerimizi aldı. Bunları yaparken birkaç yerde hata yaptığı için baştan başlamak zorunda kaldı. On iki yaşından küçüklerden vize ücreti alınmayacağı halde alınacakmış gibi işlem yaptı, daha sonra tekrar baştan yapmak zorunda kaldı. Her neyse, yaklaşık iki saatin sonunda işimiz bitti.
    Bir hafta içinde vizemizin hazır olacağını söyledi, ancak yaklaşık iki hafta geçtiği halde arayan soran olmadı. Konsolosluk telefonlarına da kimse yanıt vermeyince eşim şahsen gidip durumu sordu, aynı gün öğleden sonra pasaportları teslim edebildiler.

Eşime ve bana 3 aylık çok girişli, oğlumuzun pasaportu Kasım'da biteceği için ona 15 günlük çok girişli vize vermişler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@traveler Amerikada Schengen vizesi içinde söyledi:

Merhabalar greencard sahibiyim, Amerikadan schengen vizesine basvurmak istiyorum. Vize basvuru sureci, istenen evraklar Turkiyedekiyle ayni mi veya ne gibi evraklar isteniyor, vizeyi kac gun icinde veriyolar acaba ? Daha once basvuran deneyimi olanlar yardimci olursa sevinirim. Tesekkurler.

Farkli belgeler de isteyebilirler, o nedenle yapmaniz gereken size en yakin konsolosluga (hangi ulkeden almayi dusunuyorsaniz) ugrayip bilgi almak ya da internet sitelerinden hangi belgelerin gerektigini kontrol etmek olmali. Zaten genelde "online randevu" alip, sayfada belirtilen belgeleri yaninizda goturuyorsunuz.

• New York'taki İtalya konsolosluğundan schengen vizesi alan var mı? Sitesinde, seyahat tarihinden 90 gün önce başvurun yazıyor. Benim 3 hafta sonrasına gitme niyetim var.

• ⭐⭐

Schengen başvuru formundaki Başka ülkede resident mısınız gibi gir sor soru var. Resident Permit or equivalent....... No........ until şeklinde. Burayı nasıl doldurmamız gerekiyor.
    Selamlar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt Amerika'da Schengen vizesi içinde söyledi:

Schengen başvuru formundaki Başka ülkede resident mısınız gibi gir sor soru var. Resident Permit or equivalent....... No........ until şeklinde. Burayı nasıl doldurmamız gerekiyor.
    Selamlar

Buna evet yanıtı verip green card numarasını ve geçerlilik tarihini yazmak gerekiyor. Vatandaşı olduğunuz ülke dışında bir ülkede yaşıyorsunuz çünkü.

• ⭐⭐

Zaten adam ABD de yaşayabilir o zaman uzun soluklu bir vize verelim diyebilirler🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt Amerika'da Schengen vizesi içinde söyledi:

Zaten adam ABD de yaşayabilir o zaman uzun soluklu bir vize verelim diyebilirler🙂

Biz de öyle umduk ama maalesef 3 aylık tek girişli bir vize verdiler. Hatta tuhaf şekilde, 7 yaşındaki oğlumuza 15 günlük vize verildi. Görevli memur "Bir dahaki sefere daha uzun veririz" demişti.

• merhaba ben miami de ogrenciyim schengen vizesi almak icin ne yapmam gerekiyor lutfen yardimci olabilir misiniz ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@iremko, içinde söyledi: ABD'de iken Schengen vizesi almak

merhaba ben miami de ogrenciyim schengen vizesi almak icin ne yapmam gerekiyor lutfen yardimci olabilir misiniz ?

sorunuzu ilgili basliga tasidim, yukaridaki iletileri okuyabilirsiniz.

• Merhabalar, Almanya vizesi için süreler nelerdir? Türkiye randevu için temmuz ayını gösteriyor, sanırım Amerika'dan almak daha kolay olacak

• Merhaba, benim ablamlar Fransa varandaşı ve orada ikamet ediyorlar. Bende de Green Kart var zaten. Onları ziyarete gitmek için turistik vize almayı düşünüyorum. Ama aynı zamanda sırf ileriki zamanlarda olurda Türkiye seyahatlerimde Avrupa’da aktarma yaparsam bulunduğum şehirde biraz dışarı çıkabileyim diye de güncel Schengen olmasını da istiyorum. Abd’nin yaptığı gibi 10 yıllık olmasa da 2-3-5 yıllık vize uygulaması olan ülke var mı? Bana zaten 2 yıl yetiyor sonrası ABD pasaportu...

• Ayni ulkeye ust uste basvuru sonrasinda 4. veya 5. de 1-2 yillik vize verebiliyorlar.
    Bizim 5. schengen basvurumuz houstondan oldu, 2 ay ile 6 ay arasinda vizeler almistik daha once. 5. basvurumuz daha once basvurdugumuz yunanistana idi, yunanistan bol verir diye dusunduk fakat green card olmasina ragmen 15 gunluk tek girisli vize verdiler.

• Selamlar immigrant visa ile Schengen başvurusu yaparsam pasaport yerine ne kullanabilirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yuxel1907 pasaportunuza basılı bir immigrant vize ile mi seyahat ediyorsunuz?
    green card'ınızı fiziki olarak teslim aldınız mı?

• henuz green cardi almadim, sadece immigrant vize var ve firma bir an once almanyaya gitmemi istiyor, aksine adresi verdigim kisi de 15 temmuzdan sonra turkiyeye gelecekmis. green cardi almam da gecikebilir bu yuzden

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yuxel1907 eğer green cardınızı teslim almadıysanız, schengen vizeniz mecburen bir seyahat belgesine (pasaport) basılmak zorunda. bunun başka bir laternatifi ne yazık ki yok.

• green card adresini degistirmem mumkun mu en azindan hizli bir sekilde gelirse, randevu tarihine kadar teslim alabilirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• @gucarslan tesekkur ederim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |