Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @semavi pacifica hybrid ile ilgili düşünceleriniz nedir acaba amazon flex/uberxl/lyftxl için uygun mudur ? sizce hybrid olmasa avantaj sağlar mı ?

• 7 tane ve uzeri emniyet kemeri olan araclar XL icin uygun.

Yeni arabalarla uber yapmak ne kadar mantikli o size kalmis...

Bir arkadasim honda civic almisti. 6bin borcu var suan ama satsa 6 bin etmiyor araci... Yani aracin deger kaybini da UBER LYFT icinde hesaplamalisiniz... Cunku bir gunluk kullaniminiz 300 mili asiyor bazen... Yani olay sadece yakit ile bitmiyor...

• @semavi Tam bu asamada su sonuc cikiyor, oyle fiyata bir ikinci el almaliyim ki, olasi fiyat kaybi, ben uberi biraktigimda kaznadigim paradan az olmali. Sifir arac alinca bu kurtarmayacak asikar. Peki ikinci aracta milage ve model yil neler olursa mantikli olur?

• Mileage Hiç önemli değil... Önemli olan sorun çıkarmadan kullanılabilecek olması... Ben 2000 dolarlık sebringle bile yaptım 🙂

Lakin uzun süre araç kullanılacağı için ve keyfime düşkün okdufum için en çok ml550 ile yaptım 🙂 genelde bonus Olaan saatlerde yaptığım için benzin parasına çok takilmadim... Ama gün içinde bonus olmayan saatlerde yapılırsa yorar benzin parası...

• ⭐⭐

@caglaror Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@semavi Tam bu asamada su sonuc cikiyor, oyle fiyata bir ikinci el almaliyim ki, olasi fiyat kaybi, ben uberi biraktigimda kaznadigim paradan az olmali. Sifir arac alinca bu kurtarmayacak asikar. Peki ikinci aracta milage ve model yil neler olursa mantikli olur?

Eksperi buradayken bana söz düşmez ama düşüncemi söyleyeyim yine de; tahminimce 5-7 bin USD civarı, kriterleri karşılayan, bakım maliyetlerinin düşük olması ve pek sorun çıkarmamasıyla tanınan bir marka-model araç mantıklı olabilir diye düşünüyorum.

Karar vermeden önce bir de Lyft Express seçeneğini göz önünde bulundurabilirsiniz. Deneyip bırakılabilir, uzun süreli kontrat yok.

• @semavi mesaj alınmıştır. @caglaror formülü vermiş zaten 🙂 tskler.

• @saulgoodman Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@caglaror Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@semavi Tam bu asamada su sonuc cikiyor, oyle fiyata bir ikinci el almaliyim ki, olasi fiyat kaybi, ben uberi biraktigimda kaznadigim paradan az olmali. Sifir arac alinca bu kurtarmayacak asikar. Peki ikinci aracta milage ve model yil neler olursa mantikli olur?

Eksperi buradayken bana söz düşmez ama düşüncemi söyleyeyim yine de; tahminimce 5-7 bin USD civarı, kriterleri karşılayan, bakım maliyetlerinin düşük olması ve pek sorun çıkarmamasıyla tanınan bir marka-model araç mantıklı olabilir diye düşünüyorum.

Karar vermeden önce bir de Lyft Express seçeneğini göz önünde bulundurabilirsiniz. Deneyip bırakılabilir, uzun süreli kontrat yok.

Bence de 5-10 arasi araclar hem kullanim, hem de musteri acisindan uygun. Sifir yada sifira yakin araba alip uber yapilirsa aracin deger kaybi ile yarismak zorunda kalirsiniz...

• Bir sorum olacak. Texas'da bireysel olarak bir yılda kaç araç alıp satabilirim? Yanılmıyorsam bu sayı Türkiye'de yılda 3.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cisilhayat Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Bir sorum olacak. Texas'da bireysel olarak bir yılda kaç araç alıp satabilirim? Yanılmıyorsam bu sayı Türkiye'de yılda 3.

İnternette arattım, Texas için yılda 4 araç diyor. Daha fazlası için "dealer license" gerekiyormuş.

• Sınırlamaya ne kadar uyuluyor bilemiyorum ama dealer license olmadanalıp satarak para kazanmak çok çok zor Çünkü arabayı üzerinize almanız gerekir ek masraf demek. ancak arabadan anlıyorsanız ve ufak tefek tamiratları yapabilecek araba bulursanız o zaman ufak tefek ek gelir yapabilirsiniz

• @caglaror Hahahaaa 😄 eski yazdiklarima bakiyorum da epey fark var aldigimla.
    Teknik kriterleri bir yana biraktik aliverdik arabayi. Baska baslik altina yazacaktim ama burasi da guzel before-after olur.

Benim Araba Alma Tecrubelerim
    Oncelikle ilk geldigimizde odunc arac vererek bizim ilk gunlerdeki islerimizi super hizli halletmemizi saglayan bir arkadasimiz vardi. Onun sayesinde girisimiz hizli oldu. Ama simdi bakiyorum da kredi skoru olmadigindan arac aliminda zaman kaybetmenin hic bir anlami yokmus. ilk hafta arac kiralamadan isleri halledebiliyorsaniz hemen ilk hafta pesin para arac alin derim.
    Kredi gecmisi, duzenli income (maasli is) , ve kredi skoru yoksa pesin alacaksiniz. Bizim sadece kredi skoru oldugundan pesine kaldi is.
    Baska basliklar altinda koydugumuz Lyft icin gerekli yil ile bizi bir sure idare edecek milage kriterlerini ustuste koyduk. Ama burada biraz da bireysel bir tercih yaptik, yerli olsun (USA) ve tabir caizse katir gibi olsun (saglamlik olarak) yani uzun suredir piyasada kendini ispatlamis olsun dedik. TR piyasasinin da etki kalintisi olarak Ford Focus da karar kildik (Ford uretimi durdurdu artik Focus cikmayacak, emekli etmisler).
    Bu arada arkadaslarimizin onerisiyle Hertz ve Enterprise gibi sirketlerin satis bolumlerine bakmaya basladik.
    Bu sirketler belirli kilometreye gelen araclari elden cikartiyorlar ve filoyu taze tutuyorlar. Evet araclar 100+ kisi tarafindan kullanilmis olabiliyor ama surekli testlerden gecip surekli bakimplari yapiliyor. Bir iki minik siyrik disinda araclar temizdi.
    Piyasa ortalamasinin biraz altinda fiyatlari oldugundan ve 12 ay/ 12k mil powertrain garantisi verdiklerinden tercihi kesinlestirdik.
    2017 Ford Focus SE, 43k mil, 10.2k$ + 1.3k $ vergi vb ile 11.5k$ a almis olduk.
    Eminim cok fazla secenek bu fiyata vardir ama ilk arac ve yapmak istedigim isleri gozonune alarak temizligini de gorunce mantikli geldi. Motoru uzun sure dinledim saat gibi sesi.
    Birazdan goreceginiz belge imzalayacaginiz 912372398734093458 tane belgeden birisi. DMV islemlerinin hepsini dealer hallediyor. 90 gun arac sigortasi var (gecici sigorta diyorlar). Belgesi aracin on caminda yapisik duruyor. Plaka uzerindeki plaka. 30 gun icinde DMV den gerekli evraklar geliyor. Imzaladiginiz belgelerin birer kopyasini da size veriyorlar.
    Co-signer olsa belki kredi de verirlerdi ama kimseden bunu istemek istemiyorum.
    Ayrica co-signer araca ortak gibi oluyor -taksitler bitene kadar-. Eldeki nakiti buna yatirdigimiza gore artik Lyft'e baslayabiliriz 🙂
    Araci artik almis oldugumuzdan, bu alimla ilgili "tuh keske soyle yapsaydiniz" cumleleri degil de "bundan sonrakiler su hataya dusmesin", "bundan sonraki alimlarda su detaylara da dikkat edelim", ya da "B plani olarak su da aklinizda bulunsun" .
    Aklima geldikce eklemeler yaparim.
    Hertz firmasinin arac satis emri formu

• ⭐⭐⭐

@caglaror Gule gule kullanın, hayırlı olsun

• Benimde maceralı bir araba alma hikayem var NJ de. Nisan 15 te geldim işe başladım bir yandan internet sitelerinde arac bakıyorum , sıfır araç satan bayilerin de ikinci el satışları var bunu gelir kapısı yapmışlar auctionlardan araç alıp bakımını yapıp satıyorlar. Ama bayiden araba satın aldığınızda plaka ve vergi dışında yok documen fee 300-500 dolar yok prep fee 500-1000 dolar para istiyorlar. sahibinden araç bulmak imkansız gibi cariglist yada facebook marketplace e bakmak lazım , dolandırıcı çok tabi tabi dikkatlı olmak lazım . Subaru buranın şahini olmuş her yer subaru . Ben SUV tarzı arac bakıyordum ve Chevrolet hobimden dolayı equinox almak istedim ancak test surusunde hiç beğenmedim ve vazgeçtim. Birtane Forester buldum uygunfiyata al sat yapan kendi halinde bir adamdı Frank ancak arac yenimodel fakat biraz hor kullanılmıştı ve yeni subaruların gaz pedalı tepkisni çok hassas yapmışlar rahatsız edici şekilde aaraç kendini one atıyor ve foresterdan soğdum . Kardeşim NYC nin ustunde bir autback buldu sahibinden gidip baktık arac fazla eski vazgeçtik , dönüşte yol uzerinde bir araç var dedi Ford yuksek model uygun fiyatlı Adam la buluştuk bizim Frank çıktı 🙂 , aracı kullandım beğenmedim CVT şanzıman idi vites geçişleri berbattı , frank e ikinci defa feyk attık 🙂 . Bu arada iki bayiye araç gormeye ugradık araclar satılmıştı . İyi ve temiz araç satışta fazla kalmıyor hemen satılıyor. Aynı gunun sonunda son aracı gormeye giderken yol uzerinde Acura bayisini gordum ve hemen sitesine baktım guzel bir Acura MDX vardı , son aracın bagajında kopek kılları gordum sahibine sordum salağa yattı kem kum dedi vazgeçtim . Sonuçta Acura bayisine döndük Acura yı beğenmedim ama orda 2009 model ilk sahibinde düşük km li bir gümüş gri bir VENZA gördük ve onu aldık. Bu arada çek kabul ediyoruz dediler çek gelince bu sefer certified çek getirin dediler , haydaa bidaha bankaya gidip certified çek aldık. Aracımı 1 aydır kullanıyorum oldukça memnunum , tek sıkıntım lastikler eski ve 19jant 800dolar lastik parası canımı sıkıyor. Arac bakarken lastiklerinin yeniliği de kriter olsun sizin için.

• @FreeWoRLD tesekkur ederim, Tesla X P100D yi gordukten sonra bunlar sadece arac bize 🙂
    O da olur.
    @sash ben ozellikle ertelemeye calismistim arac isini ama hata etmisim. Ilk hafta iyice yogunlasip almak gerek. Bir de mumkunse ehliyet sirasi yogun eyaletlerde TRden gelmeden randevu almali. Bay Area da surec1,5 ay civari geriden geliyor.

• @caglaror Oncelikle hayirli olsun. Size ve diger tum arkadaslara bir sorum olacakti.
    Green card ile yeni gelmis birisi hic kredi skoru yok iken bizdeki kefil mantigi sanirim co-signer oluyor. Bi co-signer ile kredili arac almak mumkunmudur? tabikide co-signer in kredi skoru yuksek. Fakat kendine de arac almis durumda. borclarini duzenli oduyor.

• @gkhn-clkkn Co-signer sanki genelde senin gelirin yetmedigi durumlarda isteniyor. Hic gelir olmayinca bizde bahsi bile acilamadiydi. Ama yine de kesin bilgim yok. Bizdeki kefilden farki aracin ortak sahibi gibi de durmasi.

• @caglaror

gelmeden once araba araştırması yapılmalı craiglist-facebook ve carguru-truecar-cars.com araba belirlenmeli ve gelirgelmez bir banka hesabı açılmalı ve security credit card yada boa dan security ozellikli credi card alınmalı ve ehliyet devamında ev ve yine ikinci el den cok temiz ve uygun eşyalar ile ev döşenebilir thirft storelardan eve eşyalar bulunabilir. Bence ilk gelen familiy car türü bir arac almalı alacaklarını taşıyabilmesi açısından. Town and Country güzel ve uygun bir arac ve orta koltukları bile zemine gomuluyormuş.

• @gkhn-clkkn kredi skoru ve gecmisi olmadan araba aliniyor ama asil bakmak istedikleri isiniz var mi yok mu duzenli para geliyorsa yuksek faizle veriyorlar. Tefeci gibi faiz koyuyorlar. ben bir isim varken denedim skor ve gecmis olamdan almayi %30 gibi bir faiz olmustu soyle anlatiyim 10bin doalr icin totalde 22 bin odeme cikiyirdu 5 yil icin.

• ⭐⭐

@gkhanfeez Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@gkhn-clkkn kredi skoru ve gecmisi olmadan araba aliniyor ama asil bakmak istedikleri isiniz var mi yok mu duzenli para geliyorsa yuksek faizle veriyorlar. Tefeci gibi faiz koyuyorlar. ben bir isim varken denedim skor ve gecmis olamdan almayi %30 gibi bir faiz olmustu soyle anlatiyim 10bin doalr icin totalde 22 bin odeme cikiyirdu 5 yil icin.

Kredi faizinden avantaj elde etmeye calistiklari dogru. Galeriler icin iyi bir gelir kapisi. Ancak kredi skoru iyi olsun kotu olsun bu islerden anladiginizi dealer a belli ederseniz. Ucuk fiyatlar normale iniyor.

Kendimden ornek verecek olursam 2. El bir araba icin kredi skorumun iyi oldugunu belirtmistim. Buna ragmen yuzde 7 oran verip bunun cok iyi oldugunu iddia etmislerdi. Tamam diyip kapattim. Ayni markanin baska bi dealership ini aradim. Bana boyle biyle faiz verdiker siz ne verirsiniz dedim 5 dedi ama dedim ben son arabami 4.2 den almistim diyince tamam match yapariz dediler. O kadar cok dealer a girip ciktim da benim bolgemdeki cogu firma retail price i $5000 yukaridan aciyor. Acip internetten diger galerilerdeki fiyatlari gosterince hop dusuyorlar.

• ⭐⭐⭐

En iyi yöntem, çevredeki ve bilhassa eyalet çapındaki tüm galerilerden fiyat teklifi alarak birbirleri arasında fiyat yarışı yaptırmak.

Birden fazla defa kendimde denedim ve tüm denemelerde binlerce dolar indirim aldım.
    Bir galeriden yazılı detay fiyat alarak başlayın (kredi vs tüm detaylar ile out-the-door fiyatı) ve tüm galerilere bu fiyatın altında verebilir misin diye sormaya başlayın. Ulaşabildiklerinize kendiniz gidin, ulaşamadıklarınıza email yolu ile ulaşın. Her galeri minimum $500 düşecektir. Belli bir süre sonra tüm çevre alandaki galerilerin verebileceği minimum fiyata düşeceğinizi göreceksiniz ve daha fazla kimse düşemiyor olacak. İşte artık o an birinden alabilirsiniz.

Elbette bu yöntem sadece sıfır araç alımı için ve konu ile direk ilgili değil fakat yinede burada bulunsun.

Not: Mutlaka fiyat isterken out-to-door diye isteyin. Aksi takdirde $20k diye aldığınız teklif anahtar teslimi $1bin+ daha fazla olur.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

44

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.3k

| | | |