Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @mehmett tabi varsa öyle bir konu yönlendirme yapalım yoksa burdab cevaplayabilisiniz

• @metert lyft te 1 yıl american ehliyeti istiyor oda problem oluyor şu an için maalesef 😞

• @maranty hatırladım sizin eyalette olmamıştı sanırım ,floridada oluyor demişti sayın @FBazer .pizza delivery olabilir .hangi eyaletteydiniz acaba ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• Amerika’da araç sahibi olmak ile ilgili forumda son derece detaylı bilgiler bulunmakla birlikte çok dağınık. Acaba aşağıdaki Senaryoya göre sorular ve cevabı şıklar konusunda ilgili ve bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse çok mutlu olacağım.

Senaryo Şudur:

50-60 yaş aralığında iki kişilik bir Aile. Şehir Merkezine 30km.mesafeli bir alanda ev kiralamayı düşünüyorlar. Kitlesel ulaşım olanağının olup olmadığını şimdilik bilmiyorlar. Aileden sadece bir kişi çalışmayı düşünüyor. O nedenle bir araca ihtiyaçları var. Herhangi bir Kredi Skorları henüz oluşmamış durumda. Araç alımı için ayırabilecekleri nakit bütçeleri 5,000.-$ civarında. Türkiye’de uzun yıllar orta sınıf SUV araç kullanmışlar ve onun rahatlığına alışıklar. Amerika’daki mesafeleri de göz önünde bulundurarak IKEA ve benzeri yerlerden eşya aldıklarında da işe yarabilecek bir araç beklentileri var. Araçtan teknik anlamda çok anlamıyorlar. Kandırılmakta istemiyorlar.

Şimdi geldik sorulara

1. Amerika’ya ayak bastık henüz SSN kartımız gelmedi. Ancak ulaşım ihtiyacı için ne önerirsiniz?
      a. SSN kartının gelmesini bekle
      b. Araba Kirala
      c. 5,000.-$ a bayıl git arabayı altına çek.

2. Arabayı nerden bulacağız?
      a. Internet üzerinden ( Önerilen 3 site )
      b. Yetkili Dealerlardan bizzat bakarak
      c. Arkadaş, eş, dost veya direkt kişiden

3. 5,000.-$ Bütçe için ve en az iki Yıl Kullanacağın araç için uygun Mil nedir?
      a. 40K – 70K
      b. 70K – 120K
      c. 12K üzeri

4. 5,000.-$ Bütçe için ve en az iki Yıl Kullanacağın araç için uygun araç yaşı nedir?
      a. 3 – 5 Yaş
      b. 5 - 8 Yaş
      c. 8 Yaş üzeri

5. Araçların Kaza Geçmişlerini sorgulatabileceğimiz siteler bulunuyor mu?
      a. Evet var,,
      b. Hayır yok,,
      c. Dealer’ın insafına kaldın

6. Araç için Garanti istersek en güvenli yol nasıldır?
      a. Dealer’dan yazılı yıl ve +Mil garantisi istemek
      b. Sözlü Garanti istemek
      c. Bana güven gerisini merak etme sen

7. Araçların devir teslimi, satış belgesi nasıl oluyor?
      a. Yetkili Dealer’da alan satan arasında belge düzenlenir.
      b. Noter benzeri bir kurumda,
      c. Ver parayı al anahtarı,

8. Araç alım satımında ilave vergiler nelerdir?

9. Yıllık Kasko sigortası, Trafik Sigortası, Yıllık Bandrol v.b. ne tür ilaveler biniyor. Yüzdesel veya maktu anlamda?

10. Araç arıza yaptığında yetkili servislere mi götürüyorsunuz yoksa özel servis ve tamircilere mi?

11. Aracın değerinin yarısı kadar hasar çıkarsa, nasıl davranırsınız. Hurdalığa mı bırakırsınız yoksa tamir mi ettirirsiniz?

Aslında bayağı soru sordum. Ancak bu soruları veya aklıma gelmeyen hususları bir arkadaşımız topluca derleyip bizleri aydınlatabilirse çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zafery Öncelikle bir şeye açıklık getirmek istiyorum. Sadece bir kişinin çalışacak olması bir arabaya ihtiyacınız olacağı anlamına gelmez. Benim eşim çalışmıyor ama kendi arabası olmadan yapamazdı. Eşiniz bütün gün evde oturmayı göze alıyorsa bir şey diyemem.

1- Araba alana kadar kiralamak mantıklı olabilir.
    2- Hepsi (İnternetten bulmak için Craigslist, dealer olarak yetkili bayilerin takas ile aldığı modeller)
    3- Aracın temizliğine göre hepsi uygun olabilir.
    4- Hepsi (araca iyi bakılmışsa yaşı çok önemli olmayabilir)
    5- Carfax (sigorta ile yapılmamış tamirler kayıtlarda görünmez)
    6- Sadece bayiden veya dealer'dan alırken garanti söz konusu olabilir.
    7- a ve b
    8- https://comptroller.texas.gov/taxes/motor-vehicle/sales-use.php
    9- Zorunlu sigorta (liability) aylık 80-120 dolar civarında, bandrol 2 yılda bir 80-100 dolar civarında. Kasko (collision and comprehensive) yaptırmak size kalmış, 5000 dolarlık bir araç için aylık 150-200 dolar olabilir.
    10- Garantisi varsa yetkili servise, yoksa size kalmış. Ben olsam özel tamirciye giderim.
    11- 5000 dolarlık araç için 2500 dolar masraf ABD'de çok değil.

Biz gelir gelmez krediyle 2 tane yeni araba aldık. Eğer işe girmişseniz kredi skoru olmadan da araç alabilirsiniz. En az %20 peşinat vermeniz gerekir. İşiniz yoksa bu mümkün değil.

• Kenan gayet uygun cevaplar vermis...

100binde bitik arabalarda var 200binde saat gibi olanlarda... Bu isin kesinligi yok maalesef...

Minivan tarzi bir arac iyi gider diye dusunuyorum. SUV tarzlari esya tasima da cok basarili degil... SUV yada MINIVAN da alinsa, o butcelere temiz seyler denk gelebilir...
    Kaza gecmislerini cok dert etmeyin. Turkiye de ki kazali araclarin hasarlarinin 5te biri hasarda arabalar perte cikiyor burada. Yani basit hasarlar aliyorlar, hasar fazla ise direk pressleniyor yada parca halinde satiliyor arac...

Alim satim olaylari kolay. Kullanicidan alirsaniz kagit imzalayip verecek, dealerdan alirsaniz o islemleri kendisi yapacak zaten...

Diger bir nokta ise... Bir kisi calisacak ve diger o gelene kadar evde oturacaksa tamam... Ama markete falan gidecekce ona da en azindan 'yuruyen' bir araba lazim... Tabi houston icin konusuyorum bunu. Bolgeye gore degisir...

Houston civarina gelinecekse yas ve durum nedeniyle yardimci olmaya calisirim.

• ⭐⭐ Yasaklı

@zafery Ben olsam Honda Shuttle. Stream . dodge grand caravan. gibi bir araba bakarım. Hakikaten jip hastasıysanız hem parçası ucuz hem kalantor işi olsun fazla yakması koymaz diyosanız 95 2000 silverado veya suburban yukon escalade gibi arabalar alınır. Caliper seize yapınca 30 dolar, radyatör 50 dolar şahin parasına. Ayrica Spor /lüx araba türü olarak elin tornavida tutuyorsa 500-1000 dolara mega ucuz Saab volvo türleri var. Ayrıca= Copart adında websitesi var orada ihale ile cok ucuza hasarlı arabalar alabilirsiniz

• Selamlar 🙂 Ben california/stockton'da 4 gün önce ikinci el bir araba aldım hafiften bahsedeyim tecrübe olsun.Parasal durumlardan ötürü çok pahalı araba bakamadım. Dolayısı ile 1500 dolara 2003 model bir Hyundai Santa Fe 2,7 V6 215 binde arabayı hiç bir yere göstermedim ufaktan bir kendim baktım. Az da olsa anlarım. Motoru ve şanzımanı güzel geldi bana sürüş testi yaptım. Sonra kliması çalışmıyordu ufaktan da sol aks'dan ses geliyor. Aracı offerup'dan buldum çok faydalı bir site bizim burada her şey var hemde güzel fiyatlara. İlk yazan fiyatlara aldanmayın arabalarda ne yazıyorsa en 500 dolar altında alma ihtimaliniz yüksek. Aracı alırken egzos testine (bakmadılar gerçi belki sistemde vardır bilemiyorum), kayıtlı(register deniyor) olmasına ve title denen belgesinin olmasına ve satan kişiye ait olmasına bakıyoruz. Satış iki kişi arasında hemen orada oluyor. belgeleri kontrol ediyorsunuz eğer uygunsa ve alacaksanız alış verişi yaparsınız sonra title denen belgenin arka kısmını ve ön kısmında bazı yerler var oraları doldurup satıcı ve alıcının gerekli yerlere imzaları atılıyor. title dene kağııdın üst kısmı satıcıda ana kısmı olan ve araç bilgilerinin olduğu alt taraf alıcıda kalacak şekilde kağıdı alıp aracı teslim alıyorsunuz. Bu işlemleri yaparken benim SSN, amerika ehliyeti ve Green cardım elimde yoktu sadece pasaporttaki vizem vardı onuda sormuyorlar.Ama Türk ehliyeti ve adres proof şart(adres proof'a bakmadılar ama bir adresinizin olması lazım). Sonra aracı aldıktan sonra DMV denilen motorlu taşıtlar dairesine gidiyorsunuz ve Title denen kağıdın yenisi çıkarmak için başvuruda bulunuyorsunuz. DMV'ye giderken dikkat etmek gereken şey buraya da özel olabilir 8 de açılıyor eğer randevusuz gidiyorsanız saat yedide sırada olmak şart yoksa en az 2-3 saat işleriniz sarkabilir. ben 6:50 de oradaydım önümde 17 kişi vardı 9:10 da işlerimi bitirebildim. İşlemlerde hiç sıkıntı çekmedim ingilizcenin haricinde :).Görevli bilgilerimi aldı sonra yeni Register kağıdımı ve yeni plakamı verdi, Title kağıdım adresimi postalanacak. Bu işlemler için toplamda 160 dolar yatırdım. Bu işlemler sonrası yolda gördüğüm bir insurance ofisi vardı oraya uğradım 6 aylık sigorta yaptırdım. sigorta sadece karşı tarafın işlemlerini ödüyor eğer hatalı olursam. teminatları 50-100 bin civarı ve sigorta hem beni hem eşimi kapsıyor (not: kaza yaparsanız ve karşı tarafın sigortası yoksa benim sigortam haklı isem hasarımı karşılıyor Türkiye'de bununla ilgili sıkıntı yaşamıştım). Sigorta 6 aylık ve 500 dolar tuttu ben ilki peşin altı taksit yaptırınca 550 dolar oldu. Yabancı olduğunuz için bu kadar ödediniz dedi görevli. Ehliyet işi sıkıntı californiada türk ehliyeti ne kadar geçerli haberim yok. Bu arada arabanın klimasını hallettim burada kendinizin klima gazı basacağınız tüpler var çok kolay basılıyor. youtube sağolsun arabanın hava ve polen filtresinide değiştirdim. bi sol ön aks kaldı alet bulursam onuda değiştirmeyi düşünüyorm ama acelesi yok hırçın kullanmazsam ses çok çıkarmıyor. 1500dolara ona numara araba yani 🙂

• Merak edip baktım da
    2003 MODEL HYUNDAİ SANTA FE DİZEL 7 KİŞİLİK 34k TL

• @gkhanfeez

Birim olarak düşünürsek Türkiyede PS4 Slim Parasına Jip Almışsınız.
    Güle güle kullanın 👍

Zaten Artık Türkiyede araba almak lüks , Kullanmak Aşırı lüks.
    (Bkz. vergiler , sigortalar , bakım-parça fiyatları ve en önemlisi yakıt )

• Amerika'da araba 'sahip olunacak bir sey yada yatirim' degil...

Turkiye'de aldigim en kotu araba ile bile bag kurmaya calisirdim 🙂 Degerliydi benim icin...

Burada bu hevesimi kaybettim... Cok fantastik bir arac bulursam diye ugrasiyorum..

Bazen sunu soylemeden edemiyorum kendime. Olurda bir gun Turkiye ye donersek 1.6 arabalari nasil kullanacagim? Yada bombos arabalari... Yada guclu ve dolu bir araba icin servet odemek isime gelecek mi 🙂

• Ben Amerika'ya gelirken arabadan hic anlamiyordum. Burda almak icin arastirmalara girisince Amerikalilardan ogrendiklerimi yazayim. Bizim Turkiye'deki mantiga uymayabilir. Amerikalilara gore asla alinmayacak arabalar:

-Kia'nin 2011 oncesi modelleri. (Dusuk kalite malzeme ve dusuk reliability.)
    -Hyundai 100.000 mil sonrasi. (Kia ile ayni.)
    -Honda Civic 2005-2009 arasi. (Motordan kaynaklanan sorunlar.)
    -Nissan otomatik olanlar. (Cvt'de tasarim ve programlama hatasi.)
    -Ford Focus/Fiesta 2011-2017 arasi otomatik olanlar. (Otomatik vites tasarimindan kaynaklanan shuddering sorunu).
    -Dodge/Chevrolet sedanlar. (Reliability sorunlari).
    -VW 100.000 mil'i gecen herhangi bir model. (Precision Engineering mevzusu nedeniyle zamaninda bakim yapilmayan arabalarin kesinlikle belli kilometrelerde arizalanmasi.)
    -Mazda 2008 oncesi modeller. (Paslanma sorunu)

En cok tavsiye edilenler genellikle hep Japon. Onlar da soyle:

-Honda
    -Toyota
    -Acura
    -Lexus

Amerikan arabalarina karsi ciddi elestiriler var. Ozellikle Dodge ve Chevrolet'i yerden yere vuruyorlar. Ford da ayni sekilde. Dediklerim genelde Sedan'lar icin gecerli. Suv veya Truck'larda durum farkli olabilir. Ben Toyota Corolla LE aldim. 2013 model 7500 dolara. Simdilik bi sikinti yok. Bulamasaydim 2009-2010 model bi Honda Civic alacaktim. En cok tercih edilen ikinci el modelleri Civic ve Corolla. Ayrica araba alirken mutlaka Carfax'ina bakin. Kazali arabalarin kaza gecmisi Carfax'ta bile gorunmeyebiliyor o yuzden mutlaka mechanic'e de 50 dolara baktirin. Araba daha once TX ve FL'de kayitliysa ve piyasa fiyati olmasi gerekenden azsa flood car olabilir. Elektroniklerini mutlaka kontrol ettirin.

• Ben bu arabalarla ilgili söylenenlere çok inanmıyorum çoğu korku duvarından kaynaklı Türkiye'de ne kialar ne Hyundailer gördüm 500bin km'yi geçmiş. Türkiye'de iyi araba Alman arabası ömrü boyunca bozulmaz Amerika'da motoru şanzımanı güzel konforu kötü Toyota iyi ben ikisinide sürdüm uzun süre kullandım hiç bir japon arabası kendi sınıfında Alman arabasının eline su dökemez. Kore arabalarında öle kayda değer skntilarin görmedim. Türkiye'de herkes Fransız arabası alma der Almanya'da herkes Fransız arabası kullanır. Yani araba işi ikinci elde şanstır iyi arabanın markası olmaz ikinci elde. Sıfır araba bakarsan bağ olur. Türkiye'de kötü tofaslar 1 milyonu deviriyor. 🙂

• Bu başlık altında defalarca yazdığım gibi... Amerikan japon hikaye... Önemli olan temiz olması ikinci elde...

• ⭐⭐

Su aralar araba almayi dusunuyorum aklimda 2 araba var.
    1- 2014 ford explorer limited (40000 miles)
    2- 2015 mercedes gla 250 (18000 miles certified)
    Ikiside 22000 ile 25000 dolar arasinda degisiyor.
    Gonlumde gla 250 almak var ama masrafi bakimi vs korkutuyor. Ford da bu konuda daha risksiz Duruyor. Arabadan pek anlamam 🙂 isin ozun dusuk milage $25000 a kadar bir suv bakiyorum her oneriye acigim

• Alman arabalarin sigorta odemelerini de arttitdigi bilgisini paylasmak isterim. Benim cevremde 18-20K araliginda 50K milin altinda 2014un uzerinde SUV'ler mevcut. Jeep Compass, Cherokee, Nissan Rogue, Toyota RAV4.

• ⭐⭐

Bende 2017 rogue var. ikinci araba almam gerekiyor. Memnun sayilirim. Rav4 haric hepsine baktim. Jeep in modelleri nedense hep itici geliyor

• @goodluck mazdaya baktınız mı hocam.

• ⭐⭐

Ona bakmadim 🤔

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |