Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @semavi Kadir Bey merhaba. Neden ikinci el araclarda shortage durumu var? Insanlar pandemide ve sonrasinda elindeki araclari degistirmek mi istemiyor? Hayat belirsizligi mi?

• @mara, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@semavi Kadir Bey merhaba. Neden ikinci el araclarda shortage durumu var? Insanlar pandemide ve sonrasinda elindeki araclari degistirmek mi istemiyor? Hayat belirsizligi mi?

Kisaca cevap vereyim: Kuresel olarak, pandemi etkisi ile, microchip uretimindeki durgunluk, yeni arac uretimi ve tedarik zincirini olumsuz etkiledi. Bu durum yeni araclarda arz eksilmesinden dolayi fiyatlara yansimaya basladi. Bunun sonucu olarak domino etkisi gibi, arac sahipleri yenisini almada sikinti yasayabilecekleri/yasadiklari icin, ellerindeki araclari satma konusunda cok istekli olmadiklarindan, piyasadaki satilik ikinci el araclar da azaldi ve dogal olarak bu durum fiyatlara yansidi.

• Araç fiyatlarına bakıyorum da, şu an ya sıfır alacaksın, yada 2-3k verip nerede sorun yaşarsan orada bırakabilecegin bir araç olmalı, ortası yok gibi.
    2-3 yaşında 60-70k mil yapmış araçlar sıfır fiyatların mrsp fiyatlarından 2-3k eksik, okadar verdikten sonra sıfır almak daha mantıklı gibi.

• @MySea Ayrıca büyük araç kiralama şirketleri pandemiden dolayı ellerinden çıkardığı araçları (artan talebi karşılayabilmek adına) envanterlerine geri almaya çalışıyor. Bu da fiyat artış sebeplerinden biri.

• 2018 Toyota Camry icin $27k istiyorlar. Sifiri da hemen hemen ayni fiyatlarda...

• @MySea
    Evet abi 3 yaşında 50 bin mil yapmış,araç garantisi bitmiş nasıl hemen hemen sıfırla aynı fiyat olur, yoksa bu mrsp yazan fiyatların üzerne ek bişeyler ekleniyor mu, tax hariç anlamadım olayı

• @ahmetkocyigit vergi ve tescil ucreti var. Eyaletlere gore deger degisir ama 2018 model ile 0 arabanim ayni fiyat olmasini aciklamaz. Oregon'un gozunu seveyim sales tax yok😃😃

• @sigmoidalmammal
    Vergi ve tescil ikinci elde de var sonuçta, onları saymayalım 🙂 oregondan vergisiz alıp başka eyalette vergi ödemeden register edebilsek keşke 🙂

• @sigmoidalmammal Delaware'de de sales tax yok. Ama ikinci el araba piyasasinda fiyatlar ucusa gecince, satmayi dusunenler de firsatcilik yaparak boyle yuksek fiyatlar isteyebiliyorlar.

Mesela bende 2017 Nissan Altima var. Bu yilin baslarindaki liste fiyati $12-13k civarindaydi; ama simdi $18-19k den listeye koymuslar.

• @MySea alman arabalarinda service/oil reset yapmak icin tool gerektigi icin olabilir belki.

• ⭐⭐

....australyada pandemi dolayisiyla ise giden insanlar toplu tasima vasitalari yerine kendi arabalarini kullanmaya basladilar,yani topluluktan kactilar,tabi bir cok insanda ikinci el arabalara saldirdi, burdada fiatlar artti.amerikadada boyle bir neden olabilir

• Fiyatlar gerçekten uçmuş durumda . 2021 grand cherooke summit bakıyordum ikinci el . Nisan ayında 43k civarindaydi full olanı. Şimdi ise 51k nın altına yok

• Toyota Prius kagit ustunde, ozellikle delivery isleri icin muazzam bir araba. Ancak cani cikmamis Prius bulmak cok zor.( yasadigim muhit icin yaziyorum) Iyi bir hybrid i kimse kolay kolay elinden cikarmak istemiyor. satanlar da genellikle yakinda bir sürprizle karsilasmamak icin satiyor. (Spoiler aliyorlar) tabii ki butce arttikca, bu konudaki risk, butceye bagli olarak azaliyor. Hybrid battery gibi maalesef epey masraflı sorunlar yasanabiliyor. Ucuz ve iyi durumu icin sans faktoru, elbette bu araba icin de gecerli. O zaman niyetlenenlere bol sanslar diyelim.

• Bu prius un özelliği ne acaba? Okadar hybrid seçenek varken. Honda insight gibi alternatif var ama yollarda göremiyoruz hiç, ona ragmen bu ucube tasarımlı (bana göre) prius heryerde 🙂

• Evet ikinci elde durumlar gercekten kotu. Allah'tan 3 ay once sifir arac almistik, suan rahatiz. Ikinci aracimizi degistirmeyi dusunuyordum ama beklemek en iyisi. Bir iki sene daha idare etsin 🙂 yine piyasada arac fazlaligi oludunca fiyatlar duser. Bu arada mustang, camaro, charger gibi modeller hic hic bulunmuyor. Ilanda olan da gercekten ucuk fiyatlara koymus.

• ocak ayinda $22k aldigim arabanin ustune 7k miles koydum ve su an carvana, vroom vs $24.5k oneriyor... ama tabii bunu satsam bile bu sefer yerine almam gereken araba da pahali olacagi icin bi anlami yok

• @tfnsylmz Kimse elindeki arabayi satmak istemiyor cunku yerine alinacak araba da pahali olacak.

Onceki gun bir arkadasin isleri vardi, Mazda ve Nissan dealerlara ugradik. Iki yerde de ellerinde normalden daha az sayida ikinci el araba vardi. Onlarla da fiyatlar yukseldigi icin hickimse ilgilenmiyormus.

• Türkiye'de de ikinci el araç fiyatları epey arttı ama buradakilere sorarsan sebebi, malûm sitelere ilan veren satıcıların fırsatçılık yaparak fiyatları şişirmesi. Koskoca otomobil sektörünü, ikinci el araç satan sıradan vatandaşlar manipüle etmiş. Gıda fiyatları artar marketçiler suçlu olur, patates soğan fiyatları artar depocular suçlu olur, araç fiyatları artar satıcılar suçlu olur. Bir çok hususta olduğu gibi, yine hırsızın hiç suçu olmaz.
    Bence siz de böyle 'mantıksız' sebepler sunana kadar araba sahibini suçlu yapın geçsin gitsin. 🙂

• Dealerların kar marjı yüksek 6000 e aldıkları arabaya 10.5k fiyat koyduklarını şahsen biliyorum, neredeyse yuzde yüz kar kazanacak kadar napıyorsunuz abi siz? 🙂

• ⭐⭐⭐

@ahmetkocyigit, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Honda insight

Tecrübe edenlerden anladığım kadarıyla baya ekonomikmiş. Yeni başlayanlar için fiyatı da uygun olunca tercih ediliyor.

Benzer Başlıklar

• 8
  • 20
  • 3
  • 17
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |