Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da ikinci el araba almak

• @Sefa ucuz araba alirsaniz degerini kaybetmez 😃 Benim ilk arabami ben 650$ a almistim 850$ a sattim 🙂

• @aliarmgn iste onemli olan, verdigin sayilarin sonuna bir sifir daha ekleyip oyle satmak.🙂

• 2008-2009 da geldiğimde Toyota Camry almıştım. 300-350 gibi bir rakama verdi Arap bir "brother" 🙂 ucuza veriyorum bak demişti...

Gerçektende öyleymiş. 600e satmistim 🙂

• @semavi Uzun olmadı hocam, anlayana güzel ve öz cevap oldu. Ağzınıza sağlık...

• @Sefa o kadar olmaz hocam burda 😃

• Bizde 2002 model Passat var. 2 yil once bir arkadastan aldik, bin dollardan daha az bir maliyete denk geldi. 2 ay once yaklasik $300 maintenance masraf yaptik. Mileage henuz daha 75 binde. Gecen hafta birisi $3 bin cash teklif etti, satmadik. Esim kullaniyor ve cok memnun, satmak istemiyor.

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@dmrtkn, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@semavi, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Nakit odeme yapabilirsiniz...
    Bankadan Cashier cek ile odeme yapabilirsiniz...
    Normal cek ile bir cok yer kabul etmez yada belli bir sure arabayi tutar size vermezler guvenlik nedeniyle...
    SSN olmadan araba alabilirsiniz (texasta boyle, sanirim cogu yerde aynidir)
    Craigliste dikkat edin, biz artik ilan bile vermiyoruz oraya...
    Buyuk sehirlerde kullanicilardan araba almak dolandirilmaya yada kotu araba almaya cok daha acik...
    Arabadan anlayan tanidiklariniza da dikkat edin 🙂 Ben bilirim edasiyla can yakiyorlar bazen 🙂
    Ustaya gostermekte sorun bazen...

Gecen bir arabami aldi Turk bir arkadas, Turk bir ustaya gosterdi... Kornaya basmis, calismayinca bu arabada airbagler yok sakin almayin demis... Sanirim arkadaslar kazali araba alip airbagleri kapatip satiyorlar... Korna ile airbag ayni yerde. Kisi kendinden bilir isi...

Ustama sabah verdim, airbagleri sokturdum, fotograflarini cektirdim... Alici arkadasa yolladim... 50-10 dolarlik korna hoparloru bozukmus meger 🙂 Baska bir araci hazirlamami rica etmisti. Uygun bir dille kendisine araba satmak istemedigimi soyledim... Bunu soylememin sebebi ise 10 yasinda 100bin milden fazla bir arabaya 'abi ariza cikarsa 50 dolardan fazla cikmaz degil mi' demesi elbette...

Suan galeride Nissan altima SL var bir tane... 6 binde... Satis fiyati 30 civari sifir olarak... Biz 20bine satiyoruz...

Hani 'sifir al kafan rahat olsun' diyen arkadaslar oluyor... Paraniz varsa kesinlikle sifir alin... Lakin 500-1000 dolar masraftan kacip, aman cebimden aldiktan sonra para cikmasin hesabiyla sifir araba almak buyuk tezat...

Burada arabadan zarar edeceksiniz...

Burada aldiginiz ev kolay kolay 2-3 kat degerlenmeyecek... Bunlar Turkiye;'de kaldi...

Enflasyon olmayan, kur artisi olmayan yerde hemen hemen her urun kullandikca degerini ciddi sekilde yitirir... Buraya bu yuzden geldik... Yemeyip yaninda yatmak, yillarca hayalini kurmak yada yillarca bir sey ugruna calismak yerine, o hayali aliyoruz, yasiyoruz, kullaniyoruz, eskitiyoruz ve yeniliyoruz... Bunlari yaparkende alim gucumuz bize imkan sagliyor...

Uzun oldu...

Kusura bakmayin...

Abi zaten normal şartlarda öyle olması lazım değil mi? Kullanırsın eskitirsin satarsın yeni modelini alırsın. Alayim kulanayim kar ederek satayım olayı bence bir tek Türkiye'de var.

Bunun en buyuk nedeni Turkiye'deki bazi dusuncelerin ABD'ye uymuyor olmasi. Turkiye'de araba sahibi olmak ve kullanmak sanki ozel bir durummus gibi ortaya cikiyor. ABD'de ise disariya cikarken ayaginizdaki ayakkabi ne anlama geliyorsa, araba sahibi olmak ve kullanmak da oyle birsey. Yani extra ozel birsey degil, tam tersine bir ihtiyac.

Ister sifir alin isterse ikinci el alin, araba isi herseyden once sans isidir! Daha sonra ise zamaninda bakim ve duzgun kullanim gelir.

Evet maalesef dünya gelinde başı şeylerin zaruri ihtiyaç olması kabul edilirken, bu olay Türkiye'de tam tersi lüks sınıfına giriyor. Mesela sağlıklı beslenme veya haftada en az 3 defa evde et pişmesi gibi.

• Merhaba,

Biz gecen sene Eylul ayinda Carmax'ten 90binde bir Toyota Camry almistik 2009 model. Gecenlerde yag lambasi yandi yokustan asagi frene basarken. Baktim, bayagi yag kalmamis arabada. En son yag degisimi Ocak 2020'de olmustu. Daha 900 mil var degisime diye bakmiyordum hic. Neyse, yag ekledim, goturdum tamirciye. Bakti tamirci. Aramis sizinti yok, yag yakiyor arac, 2 haftada bir bakin, yoksa motor degismeden tamir olmaz demis. Yagi degistirmis, filtreyi degistirmis vs.

Simdi, ben arabadan anlayan birisi degilim. Iki haftada bir bakip, yag eklerim; yag degisimi gelince gotururum vs. de ama ne dersiniz, arabayi elden cikarmak daha mi iy olur? 100500'de araba su an. Satsak ederi, piyasasi nedir ortalama? Yoksa boyle yag ekleye ekleye bizi idare eder mi 1-2 sene daha? Arabada baska buyuk bir sorun yok. Tamirci iki tekeri yakinda degistirseniz iyi olur demis, bir de exhaust gasketin degismesi lazim ama muhim degil, sonra da olur demis. Egzos borusundan ses geliyordu hafif.

Ne dersiniz?
    Tesekkurler

• @xyz yag yakmanin tamiri ne yazik ki masrafli bir islem. Turkiye'de de burada da, motor durumuna gore ikinci el bir motor koymaktan daha pahaliya gelebilir. Motor indirilecek pistonlar, sekmanlar ve silindirler kontrol edilecek. Degistirilmesi gerekenler degistirilecek vs.

Yag kontrol ederek ve gerektiginde tamamlayarak 2 sene daha kullanabilirsiniz. Yag eksiltme sorunu uzunca bir suredir yoksa ise (garanti vermiyorum kesinlikle bu konuda) idare edebilir. Tabii her zaman bagajda yag olmasi sarti ile.

• @xyz full-synthetic motor yaglarının yanma noktası diğerlerinden daha düşük. Özellikle eski model araçlarda motor sıcaklığı bu noktayı geçebiliyor. Synthetic-Blend yag kullanırsanız yanma sorunun önüne geçebilirsiniz. Araç kullanma klavuzundan tavsiye edilen yag türünü bir kontrol edin derim.

• ⭐⭐

Carfax de open recall ne anlama geliyor?

• @yalta Tesekkurler. Vallahi arabayi biz 1 sene oldu alali. Eylul sonu alinmisti, Ocak'ta yag degisti. O zaman denmemisti yag yakiyor diye tamircide, ama yakiyo muydu da soylemediler mi bilmiyorum. Carmax'ten aldik, bilmiyorum onlar yag yakan araci satiyor mu. Yani satiyor da olabilirler, sanmiyorum buyuk bir kontrolden gectigini arabalarin. Yani ya Ocak'tan sonra cikti bu sorun ya da daha evvelinde de vardi. Ocak'tan bu yana da 6000 mil yapildi herhalde. Bir sure mil ve yaga bakarak tam ne kadar yag yakiyor kac milde anlamaya calisayim bari. @sigmoidalmammal Tesekkurler. 5w-20 veya 0w-20 kullan diyor manuel sentetik ya da conventional bir ayrim yok. Sentetik koydurduk hep biz. 5w-30 koysak daha kalin olur mu acaba yakisi azaltmak icin? Ne dersiniz? Ya da baska fikri olan? Gerci basligi da amacindan saptirdim 🙂

• @goodluck bildigim kadariyla aracta uretimden kaynaklanan hatalardan dolayi zaman zaman markalar araclari geri cagiriyor. airbag arizasi, emniyet kemeri arizasi vs gibi seyler olabilir, buyuk bir problem olmak zorunda degil. eger aracta recall varsa yetkili servise goturup ucretsiz o problemi tamir ettirebiliyorsunuz. denk gelmesi zor bir problem.

• ⭐⭐

@samko07 cok fazla olmasa da carfax lerde denk geliyorum ve neden recall oldugunun aciklamasi yazmiyor.

• @goodluck autocheckde, ya da kelly blue bookda gorunuyor olabilir ayrintisiyla. eger sizin icin onemliyse buralardan bulabilirsiniz muhtemelen.

• @xyz Malesef Toyotalarda bu sorun oluyor. Ben daha once 2 defa Corolla kullandim. Ikisinde de yag yakma olayi vardi. Ustelik ikincisi 3 yasindayken baslamisti. Bagajda devamli full-synthetic motor yagi tasiyordum ve her hafta kontrol ediyordum yag seviyesini. Cozumu yok gibi birsey. Biz hallederiz diyen tamircilere guvenip, paranizi kaptirmayin.

• Yağ yakmadan az korkun...
    Yağ kacaklarindanda az korkun... Eğer kritik bir yere akitmiyorsa tabi... Mesela Hondanin 3.5 motor araçlarında valve coverdan yag sızar ve direk alternatöre gider... Bir süre sonra bozulur alternatör... Vs vs

Asıl korkulacak şey "SU" eksiltme... Onun affı yoktur... Özellikle japon gurubu ve bir çok Amerika'da suyu kısa araliklarla kontrol edin. Çünkü alman yada bazı Avrupalılar gibi su seviye sensörü yoktur... Farketmeden motoru yakarsınız...

Yağ olaylarının %80i boşuna ustalara para kazandırmaktır...

Toyotalar sorunsuz, mükemmel , bozulmayan vs araçlar değil... Her aracın ve motorun kendine göre hataları yada artilari var...

• @MySea Internette biraz arastirdim. 2007-2009 Camrylerde ve sanirim baska o donem baska modellerde de 2AZ-FE diye bir motor kullanmislar 2.4 motorlar icin. Bu motorlarda dizayn hatasi varmis. Yag yakma sorunu olabiliyormus. Pistonlarla ilgili bir sorunmus herhalde ama ben arabalara tamamen Fransiz oldugum icin detayini vakif olamadim. Recall olmus ama araba 10 yasini gectigi icin kapsam disi. Tek bildigim, tamirci motorun inmesi lazim vs o da several thousand dollars demis, gerek yok dedik 🙂 O da zaten gereksiz minvalinde konustu.

@semavi Tesekkurler. Dedigim gibi araba konusunda tamamen cahilim. Su derken, engine coolant diye bir sey var motorda, ondan bahsediyoruz degil mi? Manuele baktim: “Toyota Super Long Life Coolant” or similar high quality ethylene glycol based non-silicate, nonamine, non-nitrite and non-borate coolant with long-life hybrid
    organic acid technology. For the U.S.A.: “Toyota Super Long Life Coolant” is pre-mixed with 50% coolant and 50% deionized water" Herhalde walmart'a falan gidip, yuzde 50 saf su yuzde 50 antifreezer yazan herhangi bir sey aliyorum, engine coolant yazan bidonun seviyesine bakip ekliyorum suyu maximum'a kadar?

• ⭐⭐

Yağ yakmasindan bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Mesela otobüs ve tırlar ucuz diye 10 numara yağ kullanırlar akaryakıt yerine. Semavi doğru söylüyor. Siz suya dikkat edin. Onun sonucları kötü. Hararet yaparsa motoru yersiniz.

• ⭐⭐ Banned

Yağ yakma idare ederde pistona su indirme olursa hydrolock yapıyor yuksek sıkıstırmalı araclar ve paket oluyorsunuz...Arabam su eksiltiyor ama nerden eksilttigini bilmiyorum diyolar ya. büyük olasılık kalorifer petegi patlak veya baglantı o ringlerinden iç halıya veriyor ya yag sogutucu patlak yaga su veriyor. Ya da direk pistona su indiriyor. Ucuncu durum en kötüsü
    Bunu tesbit etmenin yolu alacagınız araba sogukken gidip marşı ilk siz basın rolantisi nasıl. Öksürme kekeleme afedersiniz balgam atma şeklinde calısıyormu ilk 10 15 saniye sanki misfire var gibi çalısıp sonra normale dönüyorsa. Bujileri sökün kahverengi olan varsa digerine göre O .pistona su indirmiştir.. 305 350 chevy 302 forda böyle yıllarca binen rednekler var ama 2000-5 ustu arabaları direk öldürür bu arıza

Benzer Başlıklar

• 17
  • 19
  • 22
  • 193
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |