Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da ikinci el araba almak

• @MySea hocam ben boyle bi yazi okudum google da ama emin olamadim cunku rebuilt ve salvage ise arac direk yaziyor title’da .Sorun,ben bu aracla arada uber yaparim ve uber salvage and rebuilt kabul etmiyor.

• O kadar detayini bilmiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Nothing-Man, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@knnrn Merhaba merakımdan soruyorum, On bin, yirmi bin dolar arasın da 3-4 yaş gibi çok güzel araçlar var.Şimdi bu araçlar varken sıfır araç almak ne derecede mantıklı, çünkü anladığım 2. el araçların fiyatı çok düşüyor. Doğru değil mi ?

İkinci el arabalar gökten zembille inmiyor 🙂 Sonuçta birileri sıfır alacak ki sistem dönsün. Şaka bir yana, ben de aslında bu nedenle sıfır aldım. Arabaya yatırım gözüyle bakmıyorum, aldım mı uzun yıllar kullanıyorum. Bu şekilde değer kaybı beni pek etkilemiyor.

ABD'ye ilk geldiğimizde bir arkadaşımın Toyota Sequoia'sını iki ay kadar kullandık. 3-4 bin dolarlık bir arabaydı. Arıza yaptı, epey bir masraf çıktı. Çok uğraşmak zorunda kaldım. Benim için arabanın "reliable" olması çok önemli. Sağlık sektöründe çalıştığım için araba bozuldu işe gidemedim durumu olsun istemiyordum. İkinci el araba da epey baktık ama içime sinen bir şey çıkmadı. O zaman Kadir de yoktu maalesef 🙂 Neticede elimdeki parayla ikinci el almaktansa peşinat yapıp sıfır aldım. Arabayı kullanırken "değeri şuydu şimdi bu oldu" diye düşünmenin anlamı yok bence.

• ⭐⭐

Bende sifirciyim. Ilk arabami cok fazla sans ve hondada ki gokhan bey sayesinde almistim. Piyasada ki ismi joe seker. Google dan aratirsaniz bulursunuz. Kendisi Philadelphia ya yakin bi sehirde honda dealer da calisiyor. Cok yardimci oldu. O zaman icin $2500 pesinat arti yillik %4.9 faiz oraniyla hic kredim yokken honda finance den kredi cikartti. Ilk arabami o sekilde sifir honda civic ex almistim. Kendisi sadece dealer a gittiginizde yardimci olabiliyor. Florida icin yardimci olamamisti.

Ikinci arabami gene sifir aldim. Leasing yaptim ama o sistemden memnun kalmadim cunku mile siniri var ve isime yaramadi. Sonra onu da verip tekrar finance ile gene sifir aldim. @knnrn nin de dedigi gibi elektrik su faturasi gibi dusunup her ay arabayi oduyorum. Yatirim araci olarak dusunmuyorum

• @goodluck, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Bende sifirciyim. Ilk arabami cok fazla sans ve hondada ki gokhan bey sayesinde almistim. Piyasada ki ismi joe seker. Google dan aratirsaniz bulursunuz. Kendisi Philadelphia ya yakin bi sehirde honda dealer da calisiyor. Cok yardimci oldu. O zaman icin $2500 pesinat arti yillik %4.9 faiz oraniyla hic kredim yokken honda finance den kredi cikartti. Ilk arabami o sekilde sifir honda civic ex almistim. Kendisi sadece dealer a gittiginizde yardimci olabiliyor. Florida icin yardimci olamamisti.

Ikinci arabami gene sifir aldim. Leasing yaptim ama o sistemden memnun kalmadim cunku mile siniri var ve isime yaramadi. Sonra onu da verip tekrar finance ile gene sifir aldim. @knnrn nin de dedigi gibi elektrik su faturasi gibi dusunup her ay arabayi oduyorum. Yatirim araci olarak dusunmuyorum

Halbuki sıfır onları alana kadar ikinci el ne rüya arabalara binerdin 🙂 Maserati corvette Porsche falan filan 🙂

Yeni gelen arkadaşlar araba için bir bütçe ayirsin her ay... Mesela 400 dolar... Araba kiralasaniz yada lease yapsanız bunu ödeyecek gibi düşünün...

Yıl sonunda 5000 dolar eder... Mesela 5000 dolarlık bir araba aldıysanız yıl sonu ne bedavaya kaldı gibi düşünün...

Yoksa 5 sene içinde 40binden 140bin TL'ye gelen sıfır araba fiyatlarının olduğu bir ülkeden buraya gelip sinir hastası olmak var 🙂

Sıfır araba kredisi ev alırken ayağınıza dolaşabilir bu arada... Aklınızda olsun...

Bir arkadaş 42bine digi aracı ev alacağı zaman kapatmak zorunda kaldı. Çünkü limitini kapladı ve ev için yeterince kredi çikmiyordu... Haberiniz olsun...

• ⭐⭐

@semavi

Haci abi Florida’ya tasinacaksin. O kadar komsum var. senin gibi bi tane tanidigimiz yok surda. Arkadasim $7000a 2012 110000 mile prius aldi. Yok araba bulamadik hepsi cöp. Aralikta gene araba lazim olcak diger arkadasima. Aklim o ruya arabalara gitti denedim de ama cesaret edip alamadim. Sorun ciksa kazar bunlar beni diye.
    Konu disi ama gecen bahcede sprinkles bozuldu herifin birini cagirdik kontrol etti $700 fatura cikardi. Iscisi cekti beni uyardi ben bunu duzelttim odemene gerek yok bunda bi sorun yok diye.

• @semavi kadir bey 2019 sıfır arabayı aldın 1 ay kullandın satmak istedin ortalama nekadar değer kaybı oluyor . okan serbest 2019 model almış 2020 ler satışa ne zaman cıkıyor.

• @knnrn Yatırım olsun değerlensin mantığı ile kesinlikle söylemedim zaten 🙂 O iş sadece Türkiye'de olur 🙂 Yanlış anlaşılma olmasın Kadir abi de bu tarzda bir cevap vermiş, Orada olmadan buradan sadece anlamak için sorulmuş bir soru. Sıfırın elbette ki bir çok artısı var,bakımlar motor garanti vs. benim buradan bakıp şahsi görüşüm; sıfırla 2. elin arasında çok uçuk fark şimdi her alan da ömürlük binmiyor bir heves alıyor 10-20 mil satıyor fikri değişiyor vs. o araçlar alınmaz mı, yada onları almak daha mantıklı değil mi gibi.
    Yoksa @semavi Kadir abinin dediği gibi belli bir bütçeniz varsa, şartlar uygunsa tabi ki sıfır almak daha güzel.Bu hayata bir kez geliyoruz yaşamadıktan sonra ne anlamı kaldı ki.Eskiden büyüklerimiz misafir havlusu misafir tabağı gibi bir çok şeyde olanı bile kulllandırtmazdı 🙂

• @ata_ksk ben de buraya ilk geldigimde senin gibi dusunuyordum sifir araba alma konusunda ama simdi cok mantiksiz geliyor. Ben ilk geldigimde 2 yasinda ikinci el cok da iyi fiyata araba satin aldim. Daha sonra iyi para kazanmaya baslayinca sifir araba aldim. Ikisi de Toyota Corolla idi. 2 yil kadar sonra UBER yaparken kazmanin biri pickup ile arabama carpti ve araba hurda oldu. Sonra ben de yine ikinci el Toyota Corolla aldim. Onu da 3 yildir kullanmaktayim ve cok memnunum. Ben sifir arabayi da ikinci el arabayi da denedim. Ariza olur konusunda fazlaca efham yaptigimi anladim. Allaha sukur hic sIkinti yok iyi marka araba alirsan. 220 bin mile kadar kullanirsin burada. Belki daha bile ustune cikarsin. Ariza cikarsa da yaptirirsin. Inan bana sifir arabadan daha ucuza gelir. Sifir araba 1 yili devirdikten sonra fiyati ikinci el statusune dusunce fiyati anormal dusuyor. Soyle diyim 18 binlik araba 14 bine dusuyor. Sifir yerine 2 yasinda bir araba alirsan 12-13 bine alirsin. Bu rakamlari corolla icin veriyorum. Arada 4 - 5 binlik fark senin karin olur. Ariza ciksa bile hadi tutsun en baba ariza 1000 dolar. Sen bilirsin ama ben sifir araba almanin butcesi kisitli olanlar icin mantiksiz oldugunu dusunuyorum.

• @hasbelkader Buralardan bende sizin gibi düşünüyorum 🙂 gitmesek de görmesek de 🙂

• @Nothing-Man hayatta birseyi gercekten cok istersen oluyor. Bence senin de ameriga tozu yutacagin gunler gelecek. sadece sabir kardes. gelmeden once ingilizcen iyi degilse mutlaka simdiden basla calismaya. maddi acidan sen de bizler gibiysen buraya geldiginde inan bana zamanin olmayacak.

• @hasbelkader Sağolasın abi amin inşallah, mümkün mertebe çalışıyorum ingilizce için de.

• @israfil Bayılıyorum bende craiglistte baktığımda qv ler 55k dolar civarındaydı.Şimdi tekrar bakınca bir tane ti gördüm 27 bin dolar burada 300 bin bandında 🙂

• @Calibraturbo Aynen bakmıştım onlara 159 da yok malesef

• @hasbelkader Süper bir yanıt olmuş bütçeyi 6-7 bin dolar nakit ve ikinci el 8-10 yaşında araçları düşününce sıkıntı yaratırsa biterim diyoruz. Ama dediğiniz gibi 2-3 yaşında araç alıp kredi kullanabilirsek. Başlangıçta yüksek faiz bile olsa mantıklı olacaktır. İşte bizde araştıra araştıra öğreneceğiz. Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

11 yıldır 1985 model bmw 5.20 otomatik vites 4 cam otomatik klimalı yol bilgisayarlı 2.0 motor 6 silindir arabam var. Neden yeni araçla değiştireyim Türkiye de. Yani Türkiye de arabaya olan bakış açısı herkesin farklıdır. Birisi sıfır kokusunu duymadan duramam der diğer insan o kokuyu bilmez. Sürekli sonu bir yere varmayacak bir sohbet geldi gidiyor. SIFIR MI - İKİNCİ EL Mİ amerikada bulunan kişiler yaşadığı bölgede duruma göre konuşuyor. Bizler Türkiye den sanki onlardan daha fazla amerika da yaşamışi insanlar gibi yazıyorlar. Bırakın bunları önce gidin kafanızı sokacak bir evi ayarlayın zorunlu giderleri bir halledin ondan sonra cepte ne kadar para var ona göre alırsın. Zorunlu ihtiyaçlar zaten en az 5-6k tutacak sizler hep 30 - 40k para ile mi gideceksiniz bu kadar mı zenginsiniz.

• @ayvalik10 e34 tüm zamanların en sevdiğim 5 kasasıdır. Kazasız sürüşler..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@VolkanU çok teşekkür ederim e 28 geçiyor benimkisi bu arada kingdown (turbo) var.

• 5 ile 10 arası bir araba alıp ona bir kaç yıl binmek inanılmaz bir keyiftir...

Bu aralıkta galeride olan araçları sayayım... Reklam gibi algılamayın lütfen... O samimiyetimiz var diye düşünüyorum...

2008 s550
    2008 Lincoln navigator
    2013 Corolla
    2015 Corolla
    2009 e350
    2013 Mitsubishi outlander sport be outlander gt
    2012 mazda5
    2013 town and country
    2014 Jeep Patriot
    Vs vs ...

Bunlar 70-150k arası araçlar mile olarak... Bir çoğu sorunsuz ...

Benzer bir çok aracı heryerde bulabilirsiniz. Bütçenizi oba göre oluşturun...

Ben şahsım adına 2013 Corolla yerine 2008 lincolnu falan tercih ederim...kişiye göre değişir...

• ⭐⭐⭐

@semavi kadir bey senin gözlemlediğin kadarıyla yada kendi yaşadığın bölgede ağırlık alman / japon /amerikan mı ?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

63

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |