Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@moonlight, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Herkese merhabalar,

Eşim temmuz ayından beri ABD'de kendisi green card sahibi ve orada yaşamaya başladı. Ben şu an türkiyedeyim ve F2A vize süreci ile eşim dolayısıyla green card sahibi olmak için I-130 formunu doldurup önümüzdeki iki hafta içerisinde göndermeyi düşünüyoruz. Birkaç sorum olacaktı sizlere:
    1- Visa bulletinlerde F2A sırası Current olması tam olarak ne anlama gelmektedir? Şu anda sürece başladığımızı varsayarsak benim green card'ımı almam tahminen ne kadar sürer? USCIS'in I-130 formunu onaylaması ve diğer aşamaların ne kadar süreceğine göre eğer bu süre çok uzunsa F1 vizesiyle doktora öğrencisi olarak gidip F2A'ya AOS yapmayı da düşünüyoruz bir yandan.
    2- F2A sürecimi Türkiye'den başlattığımızda göçmenlik sürecim devam ederken ABD'deki okullardan kabul almam durumunda F1 vizesi almam mümkün olur mu?
    3- F2A sürecimi Türkiye'den yürütürken green carddan önce ABD'de çalışma iznimin daha erken çıkması gibi bir durum söz konusu mudur?

Consular Processing ile Türkiye'den F2A süreci yürütmek ile F1 vizesi ile ABD'de doktora gibi bir programa dahil olup AOS ile green card sürecimi orada başlatmak arasında bir kararsızlık yaşıyoruz. Yardımlarınız ve önerilerinize açığım, çok teşekkür ediyorum.

1. Eger AOS yapiyor olsaydiniz, yani ABD icinde surece devam ediyor olsaydiniz o durumda bekleme suresi olmadan I-485 ile islemlere basliyor olurdunuz.

2. Okullardan kabul alabilirsiniz ama vize alabileceginizi sanmiyorum. Hem esiniz gocmen, hem de F2A surecine basliyorsunuz. F-1 ogrenci vizesi gocmenlik amaci gutmeyen bir vize, yani gocmenlik isteginiz varsa konsolosluktan bu vizeyi almaniz zor, sadece gercekten amaciniz ogrenci olmaksa bu vizeyi verecektir konsolos.

3. Hayir, maalesef bu sekilde calisma iznine basvuru yapamiyorsunuz.

Eger iyi bir doktora programina kabul alirsaniz, o durumda konsolosluk gercekten de amacinizin ogrencilik olduguna kanaat getirip size vize verebilir. Eger amaciniz ogrenci olmak degilse, genelde zaten anlasiliyor... O nedenle kendi durumunuza gore degerlendirme yapip sizin icin en iyi yoldan gidebilirsiniz... Eger ABD icine girebilirseniz, USCIS'ten devam etmek su an icin en makul yol.

• @crazycells cevabınız için çok teşekkürler. F2A'ya türkiyeden başvurmamız durumunda süreç yaklaşık ne kadar sürer peki? şu anda F2A bekleme süresi yok yani visa bulletinde current olarak görünüyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@moonlight, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells cevabınız için çok teşekkürler. F2A'ya türkiyeden başvurmamız durumunda süreç yaklaşık ne kadar sürer peki? şu anda F2A bekleme süresi yok yani visa bulletinde current olarak görünüyor.

O kisim ABD icinden surece devam edenleri ilgilendiriyor sadece...

F2A toplamda 2-3 yillik bir surec maalesef, belki Coronavirus'ten dolayi USCIS'in uzun sure az islem yapmasi ve evlilik sayilarinin azalmasi nedeniyle onumuzdeki yillarda 1-2 yila dusebilir ama su an bultenin "Current" olmasi cok fazla bir sey ifade etmiyor.

Once USCIS'in I-130'u onaylanmasi, sonra dosyayi NVC'ye gondermesi, sonra dosyanizin aktif olmasi ve islemlerin baslamasi, NVC'ye evraklarin gonderimi ve her sey tamamsa mulakat alma...diye gidiyor islemler.

Suradan USCIS'in I-130 onay zamanini kontrol edebilirsiniz:

• anladım çok teşekkürler aslında biz bu süreci en kısa sürede ve en az ayrı kalacağımız şekilde geçirmek istiyoruz. F2a sürecini consular processing ile yaptığımızda en çok zaman alan kısım I-130'un onaylanması görünüyor. gönderdiğiniz uscis'in processing times sitesine baktığımda texasta 88 ay gibi süreler görünüyor ancak https://www.uscis.gov/forms/forms-updates/workload-transfer-updates adresinde de texasa case transfer edildiği yazılmış. acaba https://egov.uscis.gov/processing-times/ sitesindeki sürelerde bir hata mı var?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

anladım çok teşekkürler aslında biz bu süreci en kısa sürede ve en az ayrı kalacağımız şekilde geçirmek istiyoruz. F2a sürecini consular processing ile yaptığımızda en çok zaman alan kısım I-130'un onaylanması görünüyor. gönderdiğiniz uscis'in processing times sitesine baktığımda texasta 88 ay gibi süreler görünüyor ancak https://www.uscis.gov/forms/forms-updates/workload-transfer-updates adresinde de texasa case transfer edildiği yazılmış. acaba https://egov.uscis.gov/processing-times/ sitesindeki sürelerde bir hata mı var?

Guncellenmemis olabilir, fakat sizin disardan bu sureclere etki etmeniz cok mumkun degil, o nedenle siz hizli sekilde basvuru yapip USCIS'in dosyayi onaylamasini beklemelisiniz.

• Merhaba ben birşeyin cevabını bulamadım belkide gözden kaçırıyorum ama başvuruda iki fotograf istenmis bunların formatı nedir biometrik mi olacak?

• @ecom, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhaba ben birşeyin cevabını bulamadım belkide gözden kaçırıyorum ama başvuruda iki fotograf istenmis bunların formatı nedir biometrik mi olacak?

Tamam internetten buldum normal amerikan vizesi için istenen ile aynıymış.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ecom, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhaba ben birşeyin cevabını bulamadım belkide gözden kaçırıyorum ama başvuruda iki fotograf istenmis bunların formatı nedir biometrik mi olacak?

ABD'deki resmi islemlerde sadece "passport style" fotograf kullaniliyor. Biyometrik olmayacak...

• @crazycells tamam çok teşekkürler

• @moonlight Siz süreçleri değerlendirirken size anlık rakamlar veriliyor. 1 sene sonra süreçlerin durumunun değişebilirliği var. Siz 2-3 yıl arasını gözünüzde canlandırın. Bu süreci yaşayan ve 2 seneyi geride bırakmış biri olarak . Alternatifiniz varsa süreci amerikada geçirmeye çalışan bir çözüm bulmaya çalışın diğer türlü zorlu bir süreç oluyor.

• Merhabalar . 2019 Aralık ayında I-130 formu gönderdim eşim için . Receipt date is December 13 , 2019 olduğuna dair bu mektubu aldık o zaman o kadar . 9 ay oldu I-130 formu göndereli hala daha başka bir haber gelmedi bize . Ne bir evrak istediler ne başka birşey . Bu normal mi ? Eşim Türkiye de ben Amerikadayım . I-130 formunun tahmini sonuçlanması ne kadar sürüyor ? Ve I-130 formunu NvC ye gönderdikten sonra diğer green Kard başvurusu hastane randevusu konsolosluk görüşmesi falan bu işler tahmini ne kadar sürüyor ? Sizce eşim ne zaman yanıma gelecek ? Lütfen biri yardım etsin biri yazsın çıldırmak üzereyim 😭

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@poyrazasya, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhabalar . 2019 Aralık ayında I-130 formu gönderdim eşim için . Receipt date is December 13 , 2019 olduğuna dair bu mektubu aldık o zaman o kadar . 9 ay oldu I-130 formu göndereli hala daha başka bir haber gelmedi bize . Ne bir evrak istediler ne başka birşey . Bu normal mi ? Eşim Türkiye de ben Amerikadayım . I-130 formunun tahmini sonuçlanması ne kadar sürüyor ? Ve I-130 formunu NvC ye gönderdikten sonra diğer green Kard başvurusu hastane randevusu konsolosluk görüşmesi falan bu işler tahmini ne kadar sürüyor ? Sizce eşim ne zaman yanıma gelecek ? Lütfen biri yardım etsin biri yazsın çıldırmak üzereyim 😭

Suradan servis merkezine gore processing time'lari kontrol edebilirsiniz:

Maalesef su an F2A sureci konsolosluk acisindan durmus durumda (Trump'in kararnamesinden dolayi), ancak 1 Ocak'tan sonra islemlere devam edecekler.

• @crazycells Merhabalar, bazı facebook forumlarında ve bu avukatların (charles kuck) tweetlerinde sanırım family based immigrant hakkında yeni bir karar verileceği söyleniyor bu konu hakkında bir bilginiz var mı bir gelişme olacak gibi duruyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cesurcaner, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells Merhabalar, bazı facebook forumlarında ve bu avukatların (charles kuck) tweetlerinde sanırım family based immigrant hakkında yeni bir karar verileceği söyleniyor bu konu hakkında bir bilginiz var mı bir gelişme olacak gibi duruyor mu?

bilemiyorum maalesef, mumkun olabilir; ama bugune kadar ciddi bir tartisma goremedim F2A/F2B hakkinda.

• @poyrazasya USCIS I-130 onayımız 13. ayda oldu. NVC ye geçti dosya, ancak şu an NVC süreci bitse dökümanlar kabul edilse bile konsolosluklar 2021 den önce tarih vermeyeceği için randevu tarihleri tahmini çok zor. söylemek ve beklemek çok zor çoğumuz aynı durumdayız, 2021 sonundan önce bitmez gibi sizin süreç tahminimce 😞 sabır!

• @crazycells, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@hulyaek, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells Bu konuda kafam karışık.

• NVC de Kendi case ime girdiğimde: Hem kendimi, hem kızımı görüyorum ( as a child ) olarak ve oradan ikimiz için de ödeme yaptım.
    • NVC de ayrıca kızımın case ine girdiğimde orda sadece kızım var as a principal applicant olarak. ve hala ödeme bekliyor görünüyor, hem DS için hem Sponsor için.
    • Bu durumda kafam karıştı, kızım bundan sonrası için kendi başına bir case olarak mı işleme devam ediyor olacağım.. Yoksa Zaten benim case im altında devam edecek şekilde mi? Acaba en baştan ona ayrı bir I130 doldurmamalı ayrı bir case açtırmamalı mıydık.

Herkes icin ayri bir I-130 form doldurmak sart...

Kizinizin durumunu hatirlatir misiniz? 21 yasini mi gecmisti? Yoksa ilk basvuruya mi eklememistiniz?

USCIS'e iki ayri basvuru yapip, iki ayri bilgilendirme aldiniz mi?

Tekrar merhaba ali bey ben burada yazdığınız mesajı yeni okudum ve kafamda soru işareti oluştu şimdi bizde başvuru yapmak üzereyiz ve benimde önceki evliligimden iki 21 yaş altı çocuğum var fakat avukatımızın verdiği bilgi bize şu şekilde
    I 130 ile ilgili. Ilk başvuru aşamasında çocuklar için gerekli değil yani uscis aşamasında sadece sizin formunuza bilgilerini giriyoruz ikinci aşamada sanırım nvc onlar için de ayrıca işlem yapıyor detaylı bilgilerine ihtiyaç duyuyoruz dedi. Uscis kısmı sadece evliliği tanıtma kısmıdır ancak o kabul edildikten sonra çocuklar ile ilgili işlem yapılır. Sizin burada verdiğiniz bilgi ile çelişiyor bu bilgi bu konu hakkında fikriniz nedir acaba şimdiden teşekkürler...

• @crazycells, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@hulyaek F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

@crazycells Merhaba gerçekten minnettarım yazdıgınız herşeye..
    Birkaç sorum var;

• Sponsor olacak Green Card lı eşim Amerikada, TR den Green Card başvurusu yapılacak ben ve kızım TR deyiz. Konsolosluk randevusu zamanı geldiğinde, Bu görüşmeye sadece ben ve kızım mı gideceğiz ? Eşimin de amerikadan gelmesi gerekecek mi ?

• I130 u hem kendim hem kızım için ayrı ayrı dolduracağız ve 2 tane 535USD lik çek koyacağız doğru mu?

• Benim için ayrıca I130A da dolduracak mıyız ? Yoksa ona gerek olmayacak mı ?

şimdiden teşekkürler,

• Sadece vize alacak kisiler yani siz ve cocugunuz mulakata girecek, esinizin Turkiye'de olmasina gerek yok.

• Dogru.

• Green Cardli kisinin esi doldurmali, siz de doldurmalisiniz.

Bakin buradada 2.soruya aynı cevabı vermişsiniz ancak avukatım buna karşı çıkıyor ve çocuklar için ücret ödemenize ve ayrıca form doldurmaya bu aşamada ( I130 )gerek yok sadece sizin ve eşiniz için form doldurup sizin için sadece ücret ödenecek diyor.2. Aşamada çocuklar için işlemler başlıyacak ve 400 küsur dolar her başvuru için ücret ödenecek dedi. Kafam karıştı bu önemli bir konu bence yanlış bilgi forumda kalıcı hale gelmesin diye yazıyorum yanlış anlamayın fikrinizi merak ediyorum.

• @ecom Merhaba Aynı süreçleri yaşadığımız için yazıyorum. Eğer sizin Uscis ve NVC süreciniz boyunca çocuklarınızın 21 yaşıı doldurmaları veya eşinizin Amerikan vatandaşlığı alması söz konusu ise en baştan ayrı case ler açılamsı gerekiyor USCIS e. Eğer bu durumlar oluşmayacaksa süreciniz boyunca o zaman sadece sizin case iniz üzerinden devam edilmesi mümkün.

• @hulyaek merhaba hülya hanım bilgi için teşekkürler yeni başvuru yaptığımız için eski konularıda okuyorum bilgi amaçlı malum uzun bir süreç vakit bol. Evet durumumuz benzer oyuzden okuyunca kafam karıştı.Size verilen cevapları görünce ve avukatın verdiği bilgi ile çelisince konuyu daha açıklayıcı hale getirelim uzerine konuşalım diye yazmak istedim muhakkakki birilerinin işine yarıyacaktır burada konuşulanlar tekrar teşekkürler🙋♀

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ecom, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@hulyaek F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

@crazycells Merhaba gerçekten minnettarım yazdıgınız herşeye..
    Birkaç sorum var;

• Sponsor olacak Green Card lı eşim Amerikada, TR den Green Card başvurusu yapılacak ben ve kızım TR deyiz. Konsolosluk randevusu zamanı geldiğinde, Bu görüşmeye sadece ben ve kızım mı gideceğiz ? Eşimin de amerikadan gelmesi gerekecek mi ?

• I130 u hem kendim hem kızım için ayrı ayrı dolduracağız ve 2 tane 535USD lik çek koyacağız doğru mu?

• Benim için ayrıca I130A da dolduracak mıyız ? Yoksa ona gerek olmayacak mı ?

şimdiden teşekkürler,

• Sadece vize alacak kisiler yani siz ve cocugunuz mulakata girecek, esinizin Turkiye'de olmasina gerek yok.

• Dogru.

• Green Cardli kisinin esi doldurmali, siz de doldurmalisiniz.

Bakin buradada 2.soruya aynı cevabı vermişsiniz ancak avukatım buna karşı çıkıyor ve çocuklar için ücret ödemenize ve ayrıca form doldurmaya bu aşamada ( I130 )gerek yok sadece sizin ve eşiniz için form doldurup sizin için sadece ücret ödenecek diyor.2. Aşamada çocuklar için işlemler başlıyacak ve 400 küsur dolar her başvuru için ücret ödenecek dedi. Kafam karıştı bu önemli bir konu bence yanlış bilgi forumda kalıcı hale gelmesin diye yazıyorum yanlış anlamayın fikrinizi merak ediyorum.

Evet, avukatinizin dedigi gibi bir kisa yol olabilir. En bastan I-130 doldursaniz da tabii ki problem olmaz, ama ekstradan ucret odememeniz icin bu sekilde yonlendiriyor diye dusunuyorum.

Bu konuda sayin @hulyaek Hanim'in dedikleri cok onemli. Cunku gercekten de bu sekilde bir ayrim var gocmenlik surecinde. Eger esiniz ABD vatandasi olacaksa bu surecte, maalesef cocugunuzu sizin surecinize eklemek mumkun olmuyor. ABD vatandaslarinin cocuklari icin surec farkli oldugu icin sizden ayri ilerlemek zorunda ve ayrica I-130 formu doldurumali. Ama eger tum surec boyunca Green Card'li olarak kalacaksa o durumda cocuklarinizin daha sonra NVC asamasinda sizin surecinize eklenmesi de mumkun. Bu durumda beraber mulakat ve vize alabilirsiniz.

Bu ayrimdan dolayi su an icin gerek yok diyor avukatiniz, isterseniz emin olmak adina bir de Muslu Hukuk Burosu'nun fikrini alalim:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

56

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |