Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

• F2A/F2B göçmenlik süreci devam eden kişilerin ‘Turist Vizesi’ alabilme olasılığı nedir? Sonuçta göçmen olucam diye başvurmuş kişi ‘Turist olarak gidicem’ demesi yalan beyan mı sayılıyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@historian, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

F2A/F2B göçmenlik süreci devam eden kişilerin ‘Turist Vizesi’ alabilme olasılığı nedir? Sonuçta göçmen olucam diye başvurmuş kişi ‘Turist olarak gidicem’ demesi yalan beyan mı sayılıyor?

Eger ABD ziyareti sonrasi Turkiye'ye geri doneceginizi gosterirseniz, turist vizesi alabilirsiniz. Gocmen olmadan once "turist" olmaniz yasak degil, ama burada onemli olan turistik aktivite bittikten sonra konsolosu Turkiye'ye geri doneceginize ikna etmek.

• @crazycells bu kişi Türkiye’de çalışmıyor ve tüm ailesi Amerika’daysa ikna etmek oldukça güç ve imkansız o zaman.

• Arkadaşlar eşim greencard sahibi tax return yapacak biz daha F2A sürecine başlamadık evraklarda evli olduğunu belirtecek fakat benimle alakalı yapmamız gereken bir şey varmıdır

• Eş durumundan green kart için Temmuz ayında parmak izi verdim avukat 6 ay içinde çalışma ve seyahat izninin geleceğini söylemişti halen tık yok bu durumda olanlar süreci bilenler var mı ? Teşekkürler.

• @historian F2A sürecindeyiz. Maalesef bir keresinde davet mektubum olmasına rağmen toplamda 3 kez başvurdum 2 kez evraklarıma bile bakmadılar ısrarla mektubumun olmasına karşın. İlk seferinde sürece başlamamıştık evlenmeden. Daha sonra evlenip sürece başlamadan bir daha denedik yine olmadı. En son bir de süreçteyken denedim yine olmadı. Ama bununla alakalı bir şey söylemiyorlar red ederken. Direkt 212b mi neydi öyle bir sebepten gidip dönmeyeceksin meali. Her başvurumda da neyse oydu yalan beyan yoktu. Ve gerçekten de dönecektim. Fakat orada sizi bağlayıcı bir etken olması işi çok zorlaştırıyorlar ve riske girmiyorlar. En nihayetinde geçtiğimiz hafta dosyamız onaylandı 420 gün bekledik. Şimdi dosyalarımızın NVC ye gönderilmesini ardından 6aşamalık işleme geçmeyi bekliyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@historian, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells bu kişi Türkiye’de çalışmıyor ve tüm ailesi Amerika’daysa ikna etmek oldukça güç ve imkansız o zaman.

imkansiz demezdim ama cok zor olacagini soyleyebilirim 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Irmak-Hervenik, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Eş durumundan green kart için Temmuz ayında parmak izi verdim avukat 6 ay içinde çalışma ve seyahat izninin geleceğini söylemişti halen tık yok bu durumda olanlar süreci bilenler var mı ? Teşekkürler.

Evet, bu surecler biraz uzayabilir. Eger basvurunun yapildigina eminseniz o durumda beklemeniz yeterli.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@horoz, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Arkadaşlar eşim greencard sahibi tax return yapacak biz daha F2A sürecine başlamadık evraklarda evli olduğunu belirtecek fakat benimle alakalı yapmamız gereken bir şey varmıdır

Bu baslikta sadece F2A ve F2B surecleri hakkinda sorulari sormaniz daha dogru olur.

• @horoz sorunuzun tam karşılığını yakın zamanda sayın @redsat2000 vermiş⬇
    Gelir vergisi / beyani https://yesilkartforum.com/forum/post/116153

• Subat 3, NVC'den Ucretleri yatirmamiz ve formlari doldurmamizla alakali maili aldik. Surec ilerliyor..

• Merhaba tecrübesi olanlardan yardım istiyorum. erkek arkadaşım green card tını ocak 20020 de aldı( aileden kaynaklı) benim turist vizem var. sizce türkiyede evlenip işlemleri türkiyeden mi başlatsak ( visa bülteninde dosya sırası aralık2019) yoksa amerikaya gidip 90 gün sonra evlenip amerikadan mı işlemlere başlasak ve benim için evlilik sonrası AOS başvurusu yapsak süreç nasıl ilerler. konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim. teşekkürler

• @HNDBRKN Türkiye'de evlenip abd ye giriş yapsın eşiniz. Ardından Aos olmadan başvurunuzu yapsın . Aos için sanırım şuan Kasım 2019 kabul ediliyor. Sizin tarih current olduğu zaman abd ye sizde giriş yapın ve aos başvurunuzu yapın.Takıldığınız herhangi bir yer olursa burdan sorabilirsiniz. Evrakları eksiksiz gönderdiğinize emin olun yoksa RFE alırsınız ve süreç biraz daha uzar.

• @redur47 amerikada evlenip işlemlere başlasak ne gibi bir fark olur.

• @HNDBRKN Amerikada evlenip işlemlere başlarsanız vakit kaybı olur hemen aos yapamazsınız. Bugün evlenip bugün başvuru yaparsanız 3-4 ay sonra ancak aos yapabilirsiniz. Turist vizesi ile 6 aydan uzun süre yasal olarak kalamazsınız. O yüzden size önerim burda evlenin eşiniz normal işlemlerinizi başlatsın. Priority date tarihiniz Aos için uygun olduğu zaman sizde girişinizi yapın ve aos sürecini başlatın. Bu benim fikrim belki başka arkadaşlar bu konuda daha deneyimlidir. Ben işlemleri consular processing üzerinden yürütüyorum şuan

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HNDBRKN, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhaba tecrübesi olanlardan yardım istiyorum. erkek arkadaşım green card tını ocak 20020 de aldı( aileden kaynaklı) benim turist vizem var. sizce türkiyede evlenip işlemleri türkiyeden mi başlatsak ( visa bülteninde dosya sırası aralık2019) yoksa amerikaya gidip 90 gün sonra evlenip amerikadan mı işlemlere başlasak ve benim için evlilik sonrası AOS başvurusu yapsak süreç nasıl ilerler. konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim. teşekkürler

Evlilik sonrasi AOS yapmak icin ABD vatandasi ile evlenmeniz gerekiyor, Green Card sahipleriyle evlilik sonrasi AOS icin ise oncelikle priority date'inizin aktiflesmesi gerekiyor.

• Merhabalar,
    2011 yılının ocak ayında green card sahibi babam benim için başvuru yapmıştı. Ankara konsolosluğundaki görüşmem tam olarak 29 mart 2018 de sabah saat 7:30 da idi. Travel ban sebebiyle vizem (Administrative Process) olarak işilemde kaldı ve tam 20-21 ay sonra 2019un ekim ayında tekrardan görüşmeye çağrıldım. Tabi bu süreçte sağlık kontrolleri ve i864 formlarım hepsi geçersizdi.

Konsoluğun tam karşısında Ankara da bilen bilir. BEST HOTEL var hep orada konaklarım. Hem sağlık kontrolünün yapıldığı labaratuara yakın hemde konsolosluğa. Fiyatı da çok uygun.
    Son görüşme gününden önce Ankarada sağlık kontrölünden geçtim ama i864 formlarımı unuttum.

Görüşmem çok iyi geçti lakin i864 formların yeni hali ,w2 vergi formlarının son yılı ve pasaportumun süresinin 5ay kalmış olması gibi sorunlar çıktı.
    Yetkili hanımefendi ile görüşmemin sonunda eksikleri belirten bir form aldım ve pasaportumun süresinin 6 aydan daha az süre kaldığını belirttim. (immigrant visa 6 ay oluyor genelde) O da bana bu durumun sorun olmayacağını ve vizenin son geçerlilik tarihini pasaportumla aynı tarih yapabileceklerini belirttiler ve gönderdiler beni.
    Konsolosluktan çıktıktan sonra hemen eksik formları ailemden isteyip çankaya daki en yakın kırtasiyeyi bulup çıktılarını aldım ve taksiyle hemen konsolosluğa döndüm.
    Tabi kapıdaki görevliler bana eksik evrakların sadece posta ile kabul edildiğini ve evrakları elden almayacaklarını belirttiler. Kendi kendime dedimki yine bir problem çıktı bu sefer posta ile gönderince ne olacak kim bilir.
    Tunalı Hilmi de bir PTT şubesi buldum ve evraklarımı pasaportum ile beraber dosya yapıp görevlilere konsolosluğa göndermek istediğimi söyledim. Sağolsun ordaki arkadaşlar çok aşina bu duruma yardımcı oldular. Yani illa posta ile verilecek dendiğinde kendi ikamet ettiğiniz ilden değil heryerden verebilirsiniz.

Herşey orda bitti takip numaralarını da alıp işime gücüme döndüm. Sürekli site üzerinde kontrol ediyorum ve hala Administrative Process de duruyor. Eş dost arkadaş Müstakbel eşim herkes soruyor ama verecek cevap yok malesef. Süreç okadar uzadı ki artık kendime bile verecek cevabım yoktu.

Tam 1 hafta sonra ptt den sms geldi bir takip numarası vardı. Koşarak gittim ve malum zarf ile içerisinde pasaportu gördüm. Gerçekten vizem gelmişti. 2011den 2019 a kadar beklediğimiz vize.
    Konu çok uzadı ama arkadaşlara yol gösterir diye ayrıntılı anlatıyorum. Green Card Lottery prosedüründen çok farklı değil aile vizesi.
    Bu arada ciddi bir ilişkim var ama evlenemiyorum bu vize yüzünden bu da çok büyük bir yük malesef.

21 Aralık 2019 da Atlanta eyaletine ailemin yanına geldim. Burda birinin sizi karşılaması götürüp getirmesi bir göz oda olması sıcak bir yemek olması gerçekten çok önemli arkadaşlar.

Ilk adımlar için ya green card yada ssn gerekiyor ve bunların olması için bir adres olması gerekiyor.
    Size tavsiyem seyahatinizi yıl sonuna bırakmayın. Yıl sonunda tatiller var işleriniz gecikebilir.
    22.12.2019 Amerikaya giriş.
    Uçaktan indikten sonra 2 sıra şeklinde geçiliyor, birisi vatandaş ve green card sahipleri, diğeri de vize ile gelenler (geçici yada kalıcı farketmez.).

İlgili sırada bekledikten sonra görevli pasaportunuzu alıp işlemlere başlıyor, Adresinizi soruyor,
    Size ulaşabileceği bir numara yada yakınınızın numarasını soruyor,
    Siz de merak ettiğiniz birşey var ise sorabilirsiniz. Ben green card ne zaman elime ulaşır dedim 6 hafta ama kimse okadar beklemiyor dedi ve gülüştük iletişim çok önemli.
    Fotoğraf çekiyor parmak izinizi alıp evraklarınızı bir dosya haline getirip sizi o dosya ile başka bir görevli başka tarafa gönderiyor. Orada sıra var ise sıranızı bekliyorsunuz ben tektim o sırada hemen geri çağrıldım adresimi sözlü söyledim tekrardan 2 dakika içinde pasaportumu bir tane amerikaya hoşgeldin kağıdı ile beraber geri bana teslim etti ve bagajımı almaya gittim. O sırada orda görevliler var ve bekleyenlerin valizlerini alıp bir köşeye diziyorlar. Bende kara kara valizlere ne oldu diyordum.

16 Ocak Green card geldi. Zarfını atmıyorsunuz kesinlikle.
    17 Ocak Bank of America'da SSN istemediği için çok rahat banka hesabı açtık.

DS-260 yada DS-230 formunda Green card ve Social Security Card Adresime basılı olarak gelsin diye bir seçenek işaretlemiştik. Fakat uzun bir süre beklememize rağmen bu kart gelmedi, Sizde 3 haftayı geçer ise kendiniz başvurun.

21 Ocak Banka kartım geldi.

21 Ocak Social Security Card için Social Security Administration e gittik. Bankalar gibi sıramatik var dilinizi seçip kart için geldiğinizi ama numaranızın olmadığını tuşluyorsunuz sıra numarası çıkıyor sonra hemen kenarında çok basit tek sayfalık bir formu var. Onu doldurup sıra numaranızı bekliyorsunuz. 1 buçuk saat bekledikten sonra görevli numaranızı ve gitmeniz gereken masa numarasını anons ediyor. Görevliye durumu anlatınca havalimanında yoğunluk olduğu zaman bize bilgi göndermeyi unutuyorlar şimdi başvurunu alıp işlemleri yapıcaz dedi. Numarayı o an alamadık kart olarak adresine göndericez dedi. O atmayın dediğim green card zarfını içinde adresim ve ismimin olduğu adres kanıtını istedi. ve işlem tamam 2 hafta içinde gelecek dedi.

27 Ocak SSN geldi.
    29 Ocak DDS e giderken yolda Skip a Step denilen bir adım var bilgilerinizi girip randevu alıyorsunuz ki orda o formları doldurmakla uğraşmayın diye. Rezervasyon numaram elimde görevliye gittim ve o atmayın dediğim Green card zarfı ,Green card, Social Security Card ı verip yazılı test almak istediğimi söyledim. Bir göz testi yapılıyor. Fotoğraf çekiliyor.Ehliyet yazılı sınavını (40 soru var) geçtim.

Geçici ehliyet (CP) verdiler, hemen o belgeyi alır almaz sürüş testi için randevu almamız gerekiyordu. Alpharetta Georgia da çok yoğun en yakın 30 ocak 7:40 da vardı yada martın 15ine kadar doluydu. Onu rezerve ettik.

29 Ocak SSN geldiği için bankaya gidip onu güncelledik. Kredi kartı için başvurduk ve direk 500 dolar limitli secure olmayan card çıktı.

30 Ocak kredi kartı geldi.
    30 Ocak Yine tüm belgelerle saat 7 de dds e gidip sıra aldıktan sonra işlemleri başlattık orda da yine foroğraf çekildi. 40 saat sürüş eğitimini yaptığıma dair bir imza aldılar çünkü verdikleri ilk geçici ehliyet 16 yaşındakilere verilenler ile aynıydı. Sıra gelince Sürüşe gittik ve sonucunda da geçtim.

10 Şubat Ehliyetim geldi ve böylelikle Burada artık evrak işlerimiz bitmiş oldu. Totalde 49 günde bütün bu işler sonuçlanmış oldu.
    Tabi belirtmem gerekir ki green card lottery de kazanan arkadaşlar ve evli arkadaşlar için başlangıç biraz sancılı olabilir. Nihayetinde bu saydığım ofislerin çoğu merkezden yada ikamet ettiğiniz yerden uzak olabiliyor ve araba gerekiyor.
    En önemlisi adres ve telefon numarası arkadaşlar.
    Burda ofislerde görevliler işini yapmak için yapıyorlar. Insan Türkiye'de alıştığı için olmuyor lafına burda da aynı tepkiyi bekliyor ama hiç öyle birşey ile karşılaşmadım benim eksiğim bile olsa iş bir şekilde halledildi.

Yazı biraz uzadı ama en azından belki bir arkadaşımızın tedirgin olduğu konuları açıklayabilmişimdir.

Herkese Başarılar.

• @Mehhr-Khoshvaght çok uzun bir süreç yaşamışsınız ama tebrik ederim almışsınız sonunda kartınızı. Acaba travel ban sebebiniz neydi ve waiver başvurusu yapmadınız mı?

• @redur47 Merhaba,

Hatırlarsanız Travel ban Trump yönetiminin 5 ülke için vermiş olduğu bir karardı.
    Ben iranlı olduğum için bu visa ban beni de etkilemişti.
    Ilk görüşmemdeki görevli benim için waiver mektubunu kendisi yazdı. Ama son zamanlarda vize görüşmesine gitmeden şahıs kendisi de bunu yazıp görüşmede ibraz edebilir.

• @Mehhr-Khoshvaght Anladım, Teşekkür ederim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |