Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@senes, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Selamlar,

Yazamadim hemen, ben de vizemi aldim sonunda Kasim 15’te. Hatta yarin ABD’ye giris yapacagim.

Elektronik sisteme gecilmis, artik bir paket tasinmiyormus. Airport’daki memura sadece pasaportu vermek yeterli olacak sanirim.

Bekleyen herkes umarim en kisa surede tamamlarlar sureclerini.

Tesekkurler butun bilgiler ve yardimlar icin.

Hayirli olsun, tebrikler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@historian, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Birkaç gün öncede yazmıştım kimse yardımcı olmadı. Lütfen bilgisi olan yardımcı olabilir mi? Deneyimsizim.. @crazycells
    Bu bildirim ile ilgili geçen hafta mektupta geldi sanırım NO2 deniliyor buna bilmiyorum.
    1- Nvc şimdi benimle nereden iletişime geçicek
    2- Bundan sonraki süreçte ne olucak?
    3-Nvc belgelerim onaylansa bile vize bültenindeki tarihi mi beklemem gerekicek?
    4- NOA1 NOA2 ne oluyor tam olarak? Ben şuan noa2 sürecinde mi sayılıyorum?

Evet, sorularda ve basliklarda geriden geliyorum maalesef.

Dosyaniz NVC'ye aktarilmis yani NOA2'yi de aldiniz... Bundan sonra NVC'den dosyanizin acildigina dair emailini beklemeniz gerekecek. Dilerseniz bulteni takip edebilirsiniz, ama dosyalarda birikme oldugundan NVC o tarihten sonra da size ulasabilir; bilginize.

Bu bildirimden sonra ucretleri odeyip, DS-260 formlarini doldurmaniz gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@49leon, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhabalar yazdığım soruma net cevap bulamadim yardımcı olursanız sevinirim
    Eşimle resmi nikah yaptık ve soy isim değişikliği nedeniyle pasaport ve kimlik yenilememiz gerekiyormu pasaport soy isim değişikliğinde konsolosluğa bildirmemiz gereklimi eşim amerikaya giriş çıkış yaptığında bir sorun olurmu soy isim değişikliği f2a bavrucagim da @crazycells yardımcı olabilirseniz sevinirim

Normalde sorun olmuyor; ama eger guncellemeyi planliyorsaniz once guncelleyip sonra basvurunuzu da baslatabilirsiniz. Zaten 1 hafta icinde tum belgeleri guncelleyebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Esra-Esra, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Arkadaşlar merhaba, vizemi aldım, greencardımın ödemesini yaptım, uçak biletimi de aldım. Her şey için çok çok teşekkür ediyorum hem kurucuya @crazycells hem diğer paylaşımcılara. Bu sayfadan çok faydalandım. Avukatımdan da memnun olmadığım için çoğu işimi burada öğrendiğim şeyler sayesinde kendim halledebildim hem de takibini yapabildim. Bekleyen herkese sabırlar diliyorum, umarım herkes en kısa sürede olumlu sonuçlar alır. 🤗👋

tekrardan tebrikler ve bundan sonraki surecte bol sanslar 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nevermore, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Gunaydin, bugun resmi bir mail almadim ama ais in sitesinde randevu tarihimin 13 aralik oldugunu ogrendim 🙂 herhalde tarih belli oldu.
    3 yil 1 ay oldu neredeyse. Insallah sorunsuz gecer.. herhalde ais in sitesi dogrudur tarih konusunda randevuyuda sectim zatne.

gozunuz aydin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tugba, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhaba. November 5, I-130 Ve 130A online doldirup gönderdik ve noa bir kaç gun sonra elimize ulasti. Priority date 11/05 olarak gorunuyor. Esim USA icinde.
    Sorularim sunlar :

-I-485 gondermenin belli bir suresi var mi?
    -i485 online doldurulabikiyor diye biliyorum. Bazı belgelerin online seçeceğiz yok. Kimini online kimini posta yoluyla gonderebilir miyiz?
    -i485 paket içeriğinde medical exam var ve biz aşı bekliyoruz. İkinci dose december sonuna doğru. Bütün belgeleri yanısaglayabildierimizi göndersek, sağlık raporunu daha sonrasında uscis centera ayrı bir şekilde göndermemiz mümkün mü?

Ben sanıyordum ki önce ı-130 onaylanacak ve akabinde aos sürecini başlatmak icin i485 doldurmaya baslicaz. Facebook sayfamizda 1 hafta önce sormuştum fakat benim durum biraz karışık sanırım, kimsenin tecrubesi yok ☺️ Sevgili Ali yetisti sagolsun.

Belirttiğim sorulara cevap alabilirsem çok mutlu olurum arkadaşlar. Aciliyet söz konusu, daha fazla gecikmek istemiyoruz. Teşekkür ederim 🙏

I-485 gonderimi vize bultenindeki tarihlere bagli. Ama su an F2A kategorisi "current" oldugundan esiniz icin hizli sekilde I-485 doldurarak AOS surecinizi basltabilirsiniz. Forumdaki ilgili baslik surada:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/118/aos-adjustment-of-status-ile-green-card-almak

Ilgili baslikta listelenen tum formlari bilgisayarda doldurup ciktilarini alin, daha sonra I-130 formundan sonra gonderilmis NOA-1'in kopyasini da bu belgelere ekleyip posta ile USCIS'e gonderin.

I-693 formunu yani saglik formunu mulakata goturseniz de sorun olmaz, ilk formlarla gondermek zorunda degilsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wanderer, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@cokbekledik86 umarım olmayız 😕californiadaki bekleme süresini görmek bizi de çok tedirgin etti. Umarım şans yüzümüze güler ve umarım californiadaki durum da bir an önce gelişme gösterir. Cevabınız için çok teşekkürler. Fiziksel posta ile Abd içerisinde verdiğimiz adrese mi geliyor? Mail ile geleceğini düşünmüştüm.

I-130'u online olarak doldurdugunuz USCIS hesabina gidin, orada "Documents" bolumunde de gorebilirsiniz.

Ayrica posta olarak da gonderilecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tugba, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Uscis’e gönderilecek olan belgeler original mi olmalı? Fotokopi kabul ediyorlar mi?

Onemli belgelerin orijinalleri sizde kalmali; fakat kolay cikarilacak belgelerin kendilerini gonderebilirsiniz.

Normalde bekledikleri sey, her belgenin fotokopisini onceden posta ile formlarla gondermeniz, mulakata da tum belgelerin orijinallerini getirmeniz.

• @crazycells, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Uscis’e gönderilecek olan belgeler original mi olmalı? Fotokopi kabul ediyorlar mi?

Onemli belgelerin orijinalleri sizde kalmali; fakat kolay cikarilacak belgelerin kendilerini gonderebilirsiniz.

Normalde bekledikleri sey, her belgenin fotokopisini onceden posta ile formlarla gondermeniz, mulakata da tum belgelerin orijinallerini getirmeniz.

Teşekkür ederim. Peki belgelerin gönderileceği adresler farklı mi? Noa formunun son kısmına Ca service center adresi yazılmış.

Yanı, i485 şuraya, i134 buraya gibi ayrı ayrı mi hep? Ufff çok karışık 🥴

• @crazycells çok teşekkür ederim. Peki online I-130 başvurusunun ardından uscis a ayrıca belge göndermemiz gereken bir süreç var mı? Eğer böyle bir süreç varsa hangi aşamada yapmamız gerekiyor? Eşim I-130 başvurusunun onaylanmasını türkiyede bekleyeceği için adjustment of status gibi bir durumumuz yok. Belgelerin orjinalleri ile hazırlanacak dosya teslimi sadece görüşme için konsolosluğa giderken gerekecek diye anlamıştım ama doğru mudur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Teşekkür ederim. Peki belgelerin gönderileceği adresler farklı mi? Noa formunun son kısmına Ca service center adresi yazılmış.

Yanı, i485 şuraya, i134 buraya gibi ayrı ayrı mi hep? Ufff çok karışık 🥴

Hayir adresler farkli degil. I-485 formunu gonderip, diger formlari ayni pakete ekleyeceksiniz. Yani ana form I-485... digerleri yanci... I-485 formunu gondereceginiz adrese bakmaniz yeterli...

Aslinda cok karisik degil, fakat bilgileri tek seferde anlamaya calisinca karisabilir; sizin su basligi takip etmeniz gerekiyor:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/118/aos-adjustment-of-status-ile-green-card-almak

Eger AOS yapacaksaniz su an yanlis basliktasiniz. Yukaridaki basligin ilk iletisini sakin bir kafayla okumanizi tavsiye ederim, sordugunuz tum sorularin cevaplarinin zaten ilk iletide oldugunu goreceksiniz. 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wanderer, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells çok teşekkür ederim. Peki online I-130 başvurusunun ardından uscis a ayrıca belge göndermemiz gereken bir süreç var mı? Eğer böyle bir süreç varsa hangi aşamada yapmamız gerekiyor? Eşim I-130 başvurusunun onaylanmasını türkiyede bekleyeceği için adjustment of status gibi bir durumumuz yok. Belgelerin orjinalleri ile hazırlanacak dosya teslimi sadece görüşme için konsolosluğa giderken gerekecek diye anlamıştım ama doğru mudur?

Hayir, eger I-130 ve I-130A'yi basvuruya eklediyseniz baska bir sey yapmaniza gerek yok.

Ikinci asamada USCIS dosyanizi onaylayip NVC'ye gonderecek. NVC sizin dosyanizi actiginda size bilgi verecek, siz de CEAC sitesinden gerekli formlari doldurup, odemeleri yapip, belgeleri yukleyeceksiniz.

• @Meltem-Koç meltem hanim hala pasaportunuza dair bir gelisme mail yok mudur ? bunlar noel kafasina girmis olabilirler yillik izin falan :). Benimde yaklasik bes is gunu oldu. Ayrica ceacde visa status check yapinca mulakat gunu update ile refused yazmakta.

• Görüşmeden sonra eksik evrak var diye pasasportumu bana geri vermişlerdi evrakları gönderdikten tam 1 hafta sonra bugün onaylanmış şekilde aldım elime darısı bekleyen herkesin başına
    10 Aralık’ta uçuşum var !

• @Doncarleone benim de aynen öyle yazıyordu 6. Gün orada onaylandı yazısını gördüm ertesi gün elimdeydi pasaport. Merak etmeyin 2 gün içinde haber alırsınız ama mail geç geliyor bende ceac sayfasından takip ettim ordan takip edin

• @Meltem-Koç cok tesekkurler sagolun aciklamalariniz icin. pasaportunuz postalandigi gun mu sadece mail aldiniz. Yoksa tebrikler vizenizi bastik yolluyoruz mu dendi.

• @Doncarleone Rica ederim. pasaportu aldığım gün bir tane mail aldım 6 gün sonra ceac de onaylandı yazısını gördüm 7. Gün pasaportu kargoya verdik diye mail geldi sadece bugün yani bir sonra da pasaport geldi. Sizin de gelecek umarım 🙏🏻

• @crazycells, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhaba. November 5, I-130 Ve 130A online doldirup gönderdik ve noa bir kaç gun sonra elimize ulasti. Priority date 11/05 olarak gorunuyor. Esim USA icinde.
    Sorularim sunlar :

-i485 online doldurulabikiyor diye biliyorum. Bazı belgelerin online seçeceğiz yok. Kimini online kimini posta yoluyla gonderebilir miyiz?
    -i485 paket içeriğinde medical exam var ve biz aşı bekliyoruz. İkinci dose december sonuna doğru. Bütün belgeleri yanısaglayabildierimizi göndersek, sağlık raporunu daha sonrasında uscis centera ayrı bir şekilde göndermemiz mümkün mü?

Ben sanıyordum ki önce ı-130 onaylanacak ve akabinde aos sürecini başlatmak icin i485 doldurmaya baslicaz. Facebook sayfamizda 1 hafta önce sormuştum fakat benim durum biraz karışık sanırım, kimsenin tecrubesi yok ☺️ Sevgili Ali yetisti sagolsun.

Belirttiğim sorulara cevap alabilirsem çok mutlu olurum arkadaşlar. Aciliyet söz konusu, daha fazla gecikmek istemiyoruz. Teşekkür ederim 🙏

I-485 gonderimi vize bultenindeki tarihlere bagli. Ama su an F2A kategorisi "current" oldugundan esiniz icin hizli sekilde I-485 doldurarak AOS surecinizi basltabilirsiniz. Forumdaki ilgili baslik surada:

Ilgili baslikta listelenen tum formlari bilgisayarda doldurup ciktilarini alin, daha sonra I-130 formundan sonra gonderilmis NOA-1'in kopyasini da bu belgelere ekleyip posta ile USCIS'e gonderin.

I-693 formunu yani saglik formunu mulakata goturseniz de sorun olmaz, ilk formlarla gondermek zorunda degilsiniz.

Tesekkurler sevgili Ali. Bir kaç sorum daha var mümkünse

1- 485 paketi içine ds260 dahil ediliyor mu? Sonuçta kişi green card talep ettiği için soruyorum. Yoksa bu sonraki bir süreç mi?
    2- eşime sponsor olacağım fakat söyle bir durum söz konusu. 2020 yıkı icin w9 (1099) formu 3 aylık,yanı january-march arası. Buna dair formdaki gelirim uscis kriterlerine göre yetersiz gorunuyor haliyle. Bu konuda ayrıca bir yazı mi eklemeliyim?
    3- aynı şirketle 2021 başlarında 1-2 ay daha çalıştım. I-130 gönderdikten bir kaç gün sonra sanırım kasım 8 falandı tekrar çalışmaya başladım fakat part time olarak. Su an kendilerinden resmî olarak çalıştığıma dair belge alabilmem pek mümkün görünmüyor. Ne yapayım?
    4- son 3 yılın tax belgelerini eklemem gerekiyor sanırım?. Onlarda sorun yok. Fakat su an part time w9 ile çalıştığım icin w2 gibi her an sunabileceğim bir belge elimde olmayacak. Bankada bulunan para miktarı Uscis’in belirtmiş olduğu aylık tutarları iki kişi icin karşılıyorsa (yaklaşık 24 ay icin ) bu durumun bir yardımı olabilir mi?
    5- is durumunu daha sonra guncelleyebilme, yanı uscis’e bildirme durumu söz konusu olabilir mi? Yeni bir ise başlamak, kendi işimizi şirketimizi kurmak vs
    6- ayrıca daha önce gönderdiğimiz ı-130daki bilgilerden güncellenmesi/değiştirilmesi gereken bir nokta var. Bunu uscisten talep edip değiştirebilmek mümkün mü?

Ya da senin bir tavsiyen var mi tüm bunlar icin ?
    Not: başka sponsor bulabilmem mümkün görünmüyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Sorularim sunlar :

1- 485 paketi içine ds260 dahil ediliyor mu? Sonuçta kişi green card talep ettiği için soruyorum. Yoksa bu sonraki bir süreç mi?
    2- eşime sponsor olacağım fakat söyle bir durum söz konusu. 2020 yıkı icin w9 (1099) formu 3 aylık,yanı january-march arası. Buna dair formdaki gelirim uscis kriterlerine göre yetersiz gorunuyor haliyle. Bu konuda ayrıca bir yazı mi eklemeliyim?
    3- aynı şirketle 2021 başlarında 1-2 ay daha çalıştım. I-130 gönderdikten bir kaç gün sonra sanırım kasım 8 falandı tekrar çalışmaya başladım fakat part time olarak. Su an kendilerinden resmî olarak çalıştığıma dair belge alabilmem pek mümkün görünmüyor. Ne yapayım?
    4- son 3 yılın tax belgelerini eklemem gerekiyor sanırım?. Onlarda sorun yok. Fakat su an part time w9 ile çalıştığım icin w2 gibi her an sunabileceğim bir belge elimde olmayacak. Bankada bulunan para miktarı Uscis’in belirtmiş olduğu aylık tutarları iki kişi icin karşılıyorsa (yaklaşık 24 ay icin ) bu durumun bir yardımı olabilir mi?
    5- is durumunu daha sonra guncelleyebilme, yanı uscis’e bildirme durumu söz konusu olabilir mi? Yeni bir ise başlamak, kendi işimizi şirketimizi kurmak vs
    6- ayrıca daha önce gönderdiğimiz ı-130daki bilgilerden güncellenmesi/değiştirilmesi gereken bir nokta var. Bunu uscisten talep edip değiştirebilmek mümkün mü?

1.Hayir, DS-260 yerine I-485 dolduracaksiniz. Vize almadiginiz icin DS-260 formunu doldurmaniza gerek yok. I-485 onaylaninca Green Card size gonderilecek.

2.3. Tum maddi belgeleri aciklamalariyla beraber gonderin. 2021 yilindaki gelir tek basina yeterli olacak mi? Malum 2021 bitmek uzere, 2022 Ocak sonunda vergi bildirimini yapip bu belgeleri de mulakata goturebilirsiniz.

4.Bu durumun yardimi olabilir, tum mal varliginizi beyan etmenizi tavsiye ederim. Toplamini degerlendireceklerdir.

5.Evet, bu tur guncel belgeleri mulakat gunu yaninizda bulundurabilirsiniz, veya USCIS size RFE gonderirse belirtebilirsiniz.

6.Hangi bilginin degismesi gerekiyor? I-130'daki bilgileri guncellemenize gerek yok, adreste mi degisiklik olacak?

Sorularim sunlar :

1.Hayir, DS-260 yerine I-485 dolduracaksiniz. Vize almadiginiz icin DS-260 formunu doldurmaniza gerek yok. I-485 onaylaninca Green Card size gonderilecek.

2.3. Tum maddi belgeleri aciklamalariyla beraber gonderin. 2021 yilindaki gelir tek basina yeterli olacak mi? Malum 2021 bitmek uzere, 2022 Ocak sonunda vergi bildirimini yapip bu belgeleri de mulakata goturebilirsiniz.

4.Bu durumun yardimi olabilir, tum mal varliginizi beyan etmenizi tavsiye ederim. Toplamini degerlendireceklerdir.

5.Evet, bu tur guncel belgeleri mulakat gunu yaninizda bulundurabilirsiniz, veya USCIS size RFE gonderirse belirtebilirsiniz.

6.Hangi bilginin degismesi gerekiyor? I-130'daki bilgileri guncellemenize gerek yok, adreste mi degisiklik olacak?

1-Hayır. Employment history kısmında part time şirkette devam ediyordum ve kendimi unemployed olarak gösterdim. Çünkü full time başka isler icin bir çok başvurum vardı ve sonuç bekliyordum. Açıkçası tam zamanlı çalışmadığım icin yalan beyanda da bulunmak istemedim. Direkt işsizim dedim. Fakat november 8 ( i-130 gönderdikten bir kaç gün sonra ) aynı şirkette full time başladım. Bunun icin e-request yaptım ama uscis ne zaman döner bilemem. İs verenden employment letter alicam annual gross income gösteren. Ve belgeler içine eklicem. Bu yardımcı olur mu?
    2-Ayrıca, aynı işlemlerle uğrasan bir arkadaşımdan bugün aldığım bilgi söyle: kendisinin yıllık income yeterli göründüğü halde uscis sitede bulunan household basına gelir pek gerçeği yansıtmıyor dedi. Yanı iki kişi icin $21.700 ( güncel mi emin değilim) diyorlar ama onların hesaplama yöntemi farklı olduğundan sanırım, 3 kişi icin $27.450 olan income kabul etmeyip sponsor istediler şeklinde belirtti. Yanı taxlerden sonra kalan miktar $28.000 olsa bile onlar buna geçinmek için dahil olabilecek expenseleri de ekliyorlar sanırım gibi şeyler söyledi.

3-Benim son 3 yıl single tax ve $21.700’un altında haliyle. 2021 joint olacak. Benim geçmişim tabiki önemli ki bu bilgileri istiyorlar, fakat 2021 tax beyanı iki kişi icin gereklilikleri karşılıyorsa bir bağlayıcılığı var mi? 2020 yılı herkes icin çok zor geçti ve hemen hemen herkesin ilk 3 ay icin calisma kaydı mevcut. Bunda açıklama kabul etmiyor uscis ne yazık ki. Ama durum bu. Dünya durdu, hayat durdu. Nerden nasıl income yaratılabilir ki? Çok saçma bu durum.

Bir şey daha eklemek istiyorum. Ben evrakları göndersem de 2021 tax beyanı icin eşim adına ssn alabilmek mümkün görünmüyor. Bu durumda ırs itin number mi almalıyım? Onun da çeşitleri var sanırım. Hangisi?

S

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.3k

| | | |