Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@soul-calibur Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@usstory Green card sahibi arkadaşım 2 gün önce Türkiye'de evlendi ve eşi için F2A vizesine başvuracak. 10 gün kadar süre Türkiye'de kalacak. Bu süre zarfında Amerika'ya götürmesi gereken dökümanlar nelerdir acaba (kendisi ve eşi için) ? 3 ay önce ilk defa green card ile Abd'ye geldi. Henüz gelir beyanı ve olmadığından bu durumda başka bir sponsor bulması gerekiyor sanırım. Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok müteşekkir oluruz.

Daha once baska konuda belirtmistim, buraya da listeyi tasiyorum...

Form I-130 Petition for Alien Relative ve Form I-130A

• Form I-130 - GC sahibi es tarafindan doldurulup imzalanacak
    • Form I-130A - Green Card alacak es tarafindan doldurulup imzalanacak
    • online bilgilendirilme amacli opsiyonel olarak Form G-1145
      (bu formlar hakkindaki sorularinizi su konuda sorabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/422/i-130-formu-ile-ilgili-sorular)
    • iki adet fotograf (iki es icin de gerekli - arkasina bastirmadan isimlerinizi yazabilirsiniz)
    • $535 form ucreti (check ya da money order)
      (guncel form ucretleri icin su sayfayi kontrol edebilirsiniz: https://www.uscis.gov/forms/our-fees )
    • GC sahibi olan esin Green Card'inin, dogum belgesinin, pasaport biyografi sayfasinin ya da gocmenlik statusunu gosteren diger belgelerinin fotokopisi
    • GC alacak esin pasaport biyografi sayfasinin fotokopisi
    • GC alacak esin en sonki I-94 formu (https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/recent-search) (Eger ABD'deyse)
    • Su anki ve onceki evliliklere ait dokumanlarin fotokopileri (eger daha once bosandiysaniz, ilgili bosanma kararlari ya da olum ilanlari)
    • Evliliginizin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosteren belgeler
      (Bunlar su tur belgeler olabilir; fotograflar, ortak banka hesaplari, ortak kira ya da mortgage odemeleri, ortak doldurulmus vergi formlari, ortak faturalar, ortak araba bilgisi ya da sigortasi, ortak sigorta ya da emeklilik bilgileri, gayrimenkuller, ayni adreste yasadiginiza dair belgeler, varsa cocuklariniza dair dogum belgeleri ya da evliligin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosterdigini dusundugunuz diger dokumanlar).
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@soul-calibur ha bir de gelir kismi var. O cok dert degil, cunku mulakata kadar zaten ABD'de uzun suredir yasiyor ve calisiyor olacak. O nedenle kendi sponsorlugu yetecektir.

• @crazycells Receipt notice geldi. Onun üstünde PD olarak tarih vardı. Dün önce NVC'yi aradım fakat bana dedikleri Case Number'ınız yok. Dosyanız hala USCIS'dedir. Ondan sonra USCIS'i aradım bana dosyanız normal gözüküyor 15 - 19 ay arasında cevap alırsınız. 19 haftada cevap gelmezse iletişim kurunuz. Bende dedimki accept veya denied diye bir yazı dahi gelmedi. Hersey normal gozukuyor dedi.
    Sizin daha önce dediğiniz gibi NVC'de de secureform doldurdum gonderdım. Oradan hala bir cevap yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sokcu Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells Receipt notice geldi. Onun üstünde PD olarak tarih vardı. Dün önce NVC'yi aradım fakat bana dedikleri Case Number'ınız yok. Dosyanız hala USCIS'dedir. Ondan sonra USCIS'i aradım bana dosyanız normal gözüküyor 15 - 19 ay arasında cevap alırsınız. 19 haftada cevap gelmezse iletişim kurunuz. Bende dedimki accept veya denied diye bir yazı dahi gelmedi. Hersey normal gozukuyor dedi.
    Sizin daha önce dediğiniz gibi NVC'de de secureform doldurdum gonderdım. Oradan hala bir cevap yok.

su ay itibariyle 15. aydasiniz zaten degil mi? Ben de diger sitelerden bir arastirayim, bilgi bulunca donus yaparim size.

• @soul-calibur Merhaba, @crazycells in yazdiklarina tamamen katiliyorum. Iliskiniz basladigi andan, ve su andan sonraki (mulakata kadar olan) surecte beraberliginiz adina herseyi dosyalayin, toplayin. Esi de onunla Amerika'ya gidecek mi ve vizesi var mi? Tam anlayamadim ancak ulkeye giriste statusu onemli ( turist,ogrenci vizesi ya da sorduklarinda soyleyecegi amaci gibi). Bu sureyi tamamen Amerika'da yasal olarak ancak ogrenci olarak gecirebilir ya da Turkiye'de bekleyebilir. Dosya acildiktan sonra son asama olan mulakat tarihi gelene kadar, benim surecim yaklasik 2 yil 2 ay surdu. Biz hep avukatla ilerledik, eksik belgeleri Turkiye'den postalattik. Esim yillardir Amerika'da oldugu icin benim sponsorum o oldu. Ilk dosya acilirken esinizin Amerika'da gelir beyani henuz yoksa veya yeniyse o konuyu bi avukata da danisin derim. Kolayliklar dilerim.

• @crazycells Cevabınız için teşekkürler. Green card alacak eşin şu an pasaportu yok? Green card sahibi eş Abd'ye dönmeden çıkartalım mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@soul-calibur Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells Cevabınız için teşekkürler. Green card alacak eşin şu an pasaportu yok? Green card sahibi eş Abd'ye dönmeden çıkartalım mı?

bence de en yakin zamanda cikartin, cunku surece baslamak uzeresiniz.

• @crazycells NVC den cevap geldi. Dosyamiz henuz onlara ulasmamis . USCIS den sorgulamaya devam ediniz dediler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sokcu Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells NVC den cevap geldi. Dosyamiz henuz onlara ulasmamis . USCIS den sorgulamaya devam ediniz dediler.

su durumda beklememiz lazim. yapacak baska bir sey yok. Dosya NVC'ye gitmeden surece baslayamayiz.

• @crazycells Merhaba, green cartlıyım eşime f2a vize başvurusu yapacağım toplamda ne kadar sürer ve bu süre zarfında Türkiye’ye gidip gelmek istiyorum 6 ayda bir giriş çıkış yapsam sorun olur mu veya süremiz uzar mı? Eşim bu süre içinde turist vizesine de başvurabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asasas Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells Merhaba, green cartlıyım eşime f2a vize başvurusu yapacağım toplamda ne kadar sürer ve bu süre zarfında Türkiye’ye gidip gelmek istiyorum 6 ayda bir giriş çıkış yapsam sorun olur mu veya süremiz uzar mı? Eşim bu süre içinde turist vizesine de başvurabilir mi?

bekleme suresi su an 1.5-2 yil civarinda maalesef. Turkiye'ye gidebilirsiniz ama esinize vize alabilmek icin ABD'de yasiyor ve calisiyor olmaniz gerekiyor. Yani Turkiye'deki seyahatiniz kisa sureli olmali ve ABD'de yasama surecinizi tehlikeye sokmamali.
    Maalesef bu surecte turist vizesi almaniz oldukca zor. Gocmenlik istegi varken, gocmen olmayan vizeleri almak zor oluyor.

• Bir sene kadar burada kalıp çalışacağım ama sonrasında dönüp 5 6 ay sonrasında giriş çıkış yapsam tehlikeye girer mi Türkiye’de olduğum süre zarfında da çalışmıyor olacağım haliyle bu sorun olur mu ? Çalışmadığım süre zarfı için sponsor mu bulmam gerek birde avukatsız da bu işler halledilebilir mi avukatın bana zaman açısından bi yararı olur mu? Burada f2a vizesine başvurupta toplamda kaç sene sonrasında eşiyle kavuşan oldu acaba biliyor musun ? @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asasas Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Bir sene kadar burada kalıp çalışacağım ama sonrasında dönüp 5 6 ay sonrasında giriş çıkış yapsam tehlikeye girer mi Türkiye’de olduğum süre zarfında da çalışmıyor olacağım haliyle bu sorun olur mu ? Çalışmadığım süre zarfı için sponsor mu bulmam gerek birde avukatsız da bu işler halledilebilir mi avukatın bana zaman açısından bi yararı olur mu? Burada f2a vizesine başvurupta toplamda kaç sene sonrasında eşiyle kavuşan oldu acaba biliyor musun ? @crazycells

Yani, en sonunda konsoloslugu sizin asil ikamet yerinizin ABD olduguna ikna etmeniz ve Turkiye'deki ziyaretinizin gecici oldugunu gosterebilmeniz lazim. Tehlikeye girmez cunku red almazsiniz, ama eger sizin ABD'de kalici olmadigina kanaat getirirse sizden ABD'de yasayip calisan bir "joint sponsor" bulmaniz beklenir.

Eger calismiyorsaniz sponsor olamazsiniz, sponsorlukla ilgili olarak su konuya bakin isterseniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

F2A surecini avukatla halletmenize gerek yok. sadece form doldurup gonderecekseniz ve bekleyeceksiniz. Gerekli form ve belgelerin listesi forumda mevcut zaten. Zamani USCIS belirliyor maalesef, o nedenle avukatla yapinca surec hizlanmaz.

Siranizin gelmesini bekleme 1.5-2 yil, sureciniz basladiktan sonra vize alma 4-8 ay diye soyleyebiliriz sanirim.

• @crazycells anladım çok teşekkürler peki vatandaş olup istek yapsam o zaman da abd de kalıp çalışıyor olmam gerekir mi yoksa o süreyi Türkiye’de geçirebilir miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells anladım çok teşekkürler peki vatandaş olup istek yapsam o zaman da abd de kalıp çalışıyor olmam gerekir mi yoksa o süreyi Türkiye’de geçirebilir miyim?

Evet, maalesef gerekiyor. Family sponsored vizeler ya da ABD vatandaslarinin yakinlarina verilen IR'lar "sponsorlu" olmak zorunda. Es vizelerinde, basvuruyu yapan kisinin -yani bu durumda sizin-, gelecek kisiye -yani esinize- sponsor olmaniz bekleniyor. Eger siz sponsor olamazsaniz sponsor olacak baska birini bulmalisiniz. Sponsor olan kisi ABD'de yasiyor ve calisiyor olmali, ayrica yeterli kadar para kazaniyor olmali.

• Yardımcı olup bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim peki başvuru formunu doldurmadan önce sponsor işini halletmek gerekir mi 1 sene bekleme sırası var ya 1 sene sonunda da olur mu sponsor olayı? @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Yardımcı olup bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim peki başvuru formunu doldurmadan önce sponsor işini halletmek gerekir mi 1 sene bekleme sırası var ya 1 sene sonunda da olur mu sponsor olayı? @crazycells

Evet, sponsorluk mulakat gorusmesi icin gerekiyor, yani en son asama... Sponsorun yeterli olup olmadigina size vize verecek konsolos karar verecek. Su an bir ayarlama yapmaniza gerek yok, ama bir sponsor bulmak genelde cok kolay olmuyor, o nedenle kendiniz sponsor olacakmis gibi hazirlanin bence.

• @crazycells çok sağolun kafamdaki tüm soruları netleştirdiniz tekrar teşekkürler

• Merhaba, bende kucuk bir bilgilendirme yapmak istedim. F2A (Green card sahibi es dolayisiyla basvuru) statusunden basladigim green card seruvenimi 2 yil 2 ay sonra mulakati da gecerek tamamlamis bulunuyorum. Bu sureci Amerika'da ogrenci olarak gecirdim mulakat icin Turkiye'ye dondum. Surecim consular process ile ilerledi yani Ankara'da mulakata girdim. Butun evraklarim tamdi birkac soru sordular sadece. Adjustment of status yani Amerika'da yapilan mulakatlarin biraz daha ayrintili ve uzun surdugunu duydum. Mulakattan 4 gun sonra pasaportum ve Amerika'ya giriste teslim edilmesi ve acilmamasi gerekn evraklarimi postaladilar. Bu sekilde geri geldim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@usstory Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Merhaba, bende kucuk bir bilgilendirme yapmak istedim. F2A (Green card sahibi es dolayisiyla basvuru) statusunden basladigim green card seruvenimi 2 yil 2 ay sonra mulakati da gecerek tamamlamis bulunuyorum. Bu sureci Amerika'da ogrenci olarak gecirdim mulakat icin Turkiye'ye dondum. Surecim consular process ile ilerledi yani Ankara'da mulakata girdim. Butun evraklarim tamdi birkac soru sordular sadece. Adjustment of status yani Amerika'da yapilan mulakatlarin biraz daha ayrintili ve uzun surdugunu duydum. Mulakattan 4 gun sonra pasaportum ve Amerika'ya giriste teslim edilmesi ve acilmamasi gerekn evraklarimi postaladilar. Bu sekilde geri geldim.

elinize saglik sayin @usstory , ben F2A konusunda cok soru geldigi icin bu konudan ayirip yeni bir konu olusturacagim bu haftasonu. Daha ihtiyaca yonelik paylasimlar yapilmis olur. Siz de vaktiniz oldugu bir zaman eger bildirimleri ve tarihleri hatirliyorsaniz, konuda paylasabilirseniz harika olur; fakat hatirlamiyorsaniz da cok dert degil, guncel olarak surece baslayan arkadaslar var, onlardan da duyariz zaten... 🙂 Cok sagolun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |