Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• bildiğim kadarıyla ilk mesainizden sonra vatandışlık başvuru hakkınız oluyor ancak işlemler sonucunda 1 yılı buluyor tabi tam emin değilim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kaptansuleyman Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Selamlar
    Duygugum kadariyla abd de orduya yazilip 1 gun askerlik yapinca vatandas olma islemleri hemen basliyormus.Abd kendini savasta kabul ettigi icin 1 gun mesainin ardindan vatandaslik islemleri basliyormus.Ben 10 gune gidiyorum.gidip orduya yazilsam vatandasligi verseler, ardindan F4 vize turunden kardesime yesil kart almam ne kadar surer sizce ?

F4 vize turu icin su an yaklasik 13 yillik bir bekleme zamani var. Bu arada 1 gunde vatandas olmuyorsunuz, 1 gun sonra basvuru yapabiliyorsunuz. Ayrica aktif gorevde ya da reserve de olmaniz lazim, asker sayilabilmeniz icin 12 haftalik egitimi de bitirmeniz sart (sureyi yanlis hatirliyor olabilirim forumda konusu vardi, oradan bakabilirsiniz ayrintilara) . Bir de askere girdikten sonra vatandas olduktan sonra cikamazsiniz 🙂 honorable sekilde discharge olmaniz lazim, o da en azindan 1 yil suruyordu diye hatirliyorum. Forumda bu konularda cok daha bilgili arkadaslar var, eger sureleri yanlis veriyorsam onlar beni duzeltsinler.

vatandaslik sureci icin su konuya bakabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/133/abd-vatandaşlığı-başvuru-süreci-naturalization/1

• @crazycells Merhabalar... DS260 formu ile ilgili birşey sormak istiyorum. Ben Amerikada yaşayan abimden dolayı green card almaya hak kazandırm. Ancak abim benim ve eşim için başvurduğu zaman çocuklarımız yoktu. DS260 formunun "APPLICANT INFORMATION" kısmında sadece benim ve eşimin adı çıkıyor. Çocukları nasıl ekleyeceğim? Orda ekleme butonu çıkmıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aslı_a_b Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells Merhabalar... DS260 formu ile ilgili birşey sormak istiyorum. Ben Amerikada yaşayan abimden dolayı green card almaya hak kazandırm. Ancak abim benim ve eşim için başvurduğu zaman çocuklarımız yoktu. DS260 formunun "APPLICANT INFORMATION" kısmında sadece benim ve eşimin adı çıkıyor. Çocukları nasıl ekleyeceğim? Orda ekleme butonu çıkmıyor.

Basvuruyu ne zaman yapmistiniz acaba? Priority date'iniz geldi mi?

• @crazycells 3 şubat 2004

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aslı_a_b Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells 3 şubat 2004

Size tavsiyem su sayfadan NVC'ye email ya da telefon ile ulasip durum konusunda onlari bilgilendirmeniz. Eger siz DS260 formu olusturamiyorsaniz, kendileri olusturabilirler.

Eger sonuc almazsaniz ilgili dokumanlari (evlendiginize dair) NVC'ye gonderip esinizin dosyaniza eklenmesini talep edebilirsiniz.

Bu surecte siz de gerekli dokumanlari toparlayabilirsiniz. Esiniz de vize randevusuna gidecegi icin onun icin de gerekli evraklari dosyaya ekleyin.

Eger bana yazdiginiz tarih dogruysa 1 yildan daha uzun suredir sizin numaraniz aktif olmus gibi? Daha once surece baslamanizi engelleyen bir neden mi oldu? Yoksa siz belgeleri gonderdiniz mulakat almayi mi beklerken evlendiniz?

• @crazycells tarih doğru. abimin ihmali oldu diyebilirim. bizdeki durum şu: abim benim için başvuru yaptığında zaten evliydim. DS260 formunu da hem benim, hem de eşim için doldurdum ve submit ettim. fakat listeye çocuklarımı ekleyemiyorum. bu durumu nvc ye mail atarak belirttim ama cevap gelmedi. şu an 4. step teyim. 1 yıldan daha uzun suredir numaram aktif gibi görünüyor ama nvc den Welcome Letter 30 mart 2018 de geldi. Açıkçası ne olduğunu ben de tam olarak anlamadım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells tarih doğru. abimin ihmali oldu diyebilirim. bizdeki durum şu: abim benim için başvuru yaptığında zaten evliydim. DS260 formunu da hem benim, hem de eşim için doldurdum ve submit ettim. fakat listeye çocuklarımı ekleyemiyorum. bu durumu nvc ye mail atarak belirttim ama cevap gelmedi. şu an 4. step teyim. 1 yıldan daha uzun suredir numaram aktif gibi görünüyor ama nvc den Welcome Letter 30 mart 2018 de geldi. Açıkçası ne olduğunu ben de tam olarak anlamadım

ne zaman email gonderdiniz acaba? NVC cok hizli donus yapmayabilir email'lere. size email geri bildirimi geldi mi? NVC'den welcome letter cok onemli degil, teorik olarak siz numaraniz aktif olunca baslayabilirsiniz surece. Welcome letter'in ustundeki tarih nedir acaba?

Su an icin cocuklarinizin dogumunu ve onlar ile ilgili butun gerekli belgeleri de NVC'ye gondereceginiz paketin icine koyun kesinlikle. Eger CEAC sitesinden yeni form acamiyorsaniz kesinlikle bunu NVC uzerinden yapmaniz lazim. Size tavsiyem, size gondermis oldugum sitedeki her yolla NVC'ye ulasmaya calismaniz. Ozellikle telefon ile ulasmayi denemenizi tavsiye ederim.

• @crazycells çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. nvc ye tekrardan ulaşacağım... welcome letter ın üstündeki tarihte 30 mart 2018.. oysaki bu tarihten önce pay fee yapıp, DS 260 formunu doldurmaya başlamıştım ben. yani welcome letter e-mail ile sonradan geldi. sanırım işlemlere geç başladığım için. dediğim gibi bazı şeyleri ben de anlamadım. çocuklarımdan büyük olan amerika doğumlu onun doğum sertifikası var, küçük olan için benim vukuatlı nufus kayit ornegim yeterli mi? yoksa doğduğu hastaneden bir belge de mi alayım?

Bu durumda süre aşımı gibi birşey söz konusu mu? ya da sürem ne kadar ve ne zaman başladı? Hakkımı kaybedeceğim endişesi duymaktayım.

Süreci kısaca teyid etmek adına: Sizin de forumda belirttiğiniz belgeleri hazırlayacağım ve nvc belgeleri ne şekilde göndermemi söylerse (bunu ne zaman söyleyecek?) posta ile ya da elektronik ortamda göndereceğim.

Bu aşamada bazı sorularım var:
    1- Abimden dolayı green card hakkı kazandığım için abimin başvururken I-130 formunu doldurduğunu varsayıyorum. Dolayısıyla 4. adımda abim yanlızca Form I-864EZ formunu dolduracak değil mi? (bu formu çıktısını mı alıp dolduracak? çünkü mouse ile her alana tıklanmıyor.)
    2- Dogum belgesi (vukuatli nufus kayit ornegi), Polis belgesi (arsiv kayitli adli sicil kaydi), askerlik durumu e-devlet üzerinden alınıyor. buradan alınması yeterli mi? Bir yerden onaylatmamız gerekir mi? bir de bu belgeleri ingilizceye çevirttireceğim değil mi? nvc ye gönderirken de hem türkçe belgenin, hem de çevirisinin fotokopisini göndereceğim değil mi? Ayrıca abimin doldurduğu formunda fotokopisi olacak değil mi? ıslak imzaladığı değil.
    3- Elçilikteki mülakatta abimin doldurduğu formu da yanımda götürmem gerekiyor mu? öyle ise bana imzaladığı formu amerikadan göndermesi lazım.

çok soru sordum ve yalnış yapmamak adına çok detaylara takıldım, kusura bakmayın lütfen. cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aslı_a_b NVC ile iletisim konusunda birine danisip size cevap vereyim ben.

• I130 formunu ablam doldurdu ..Receıpt Number ın yazdığı This notice does not grant any imigration status or benefit yazan bir form çıktısı var elimde .. check your case status yaptığımda (uscis.gov dan) başvurunuz alınmıştır diyor ..Ablamla görüşmüyorum ..Süreç tamamlanıp F4 sonuçlanırsa başka bir sponsor gösterebilir miyim ..Yoksa başvurudan vazgeçme olasılığı var mı ilk sponsorun

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meltem Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

I130 formunu ablam doldurdu ..Receıpt Number ın yazdığı This notice does not grant any imigration status or benefit yazan bir form çıktısı var elimde .. check your case status yaptığımda (uscis.gov dan) başvurunuz alınmıştır diyor ..Ablamla görüşmüyorum ..Süreç tamamlanıp F4 sonuçlanırsa başka bir sponsor gösterebilir miyim ..Yoksa başvurudan vazgeçme olasılığı var mı ilk sponsorun

maalesef bildigim kadariyla size basvuran yapan kisi sponsorlardan biri olmak zorunda. Eger tek basina sponsor olmak icin maddi birikimi yeterli degilse kendisiyle beraber baska biri de sponsor olabilir, ama kendisinin olmasi sart.

• @crazycells teşekkür ederim ...2013 de başvuruldu ...2005 değerlendiriliyor gibi gördüm ...Ülkeden ülkeye değişiyor sanırım ...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meltem Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells teşekkür ederim ...2013 de başvuruldu ...2005 değerlendiriliyor gibi gördüm ...Ülkeden ülkeye değişiyor sanırım ...

evet, maalesef F4 kategorisi en cok bekleme suresine ait kategori. Size sira gelince islemlere devam edebilirsiniz ancak, belki o zamana kadar sorunlar ortadan kalkmis olur.

• Selamlar..

07.05.2010 tarihinde elimize ulaşan mektup ile Priority Date: 11.08.2009 olarak görünüyor. Bu aşamada ara ara Visa Bulletin takip ediyoruz. Dec2018 bulletinde F4 vizesi için 01.02.2006 görünüyor..Bu durumda 01.02.2006 öncesi priority date olanlar için evrak gönderme prosedürü başlamış oluyor ve bizim halihazırdaki duruma göre (sonradan değişme ihtimali de var elbette) 3,5 yıl bekleyeceğiz gibi bir sonuç çıkarıyorum. Bilgileri teyit edebilirmisiniz? Hesabım doğru mudur?

1. Priority date geldiği zaman bizi belgeleri toplamak için mektup aldık diyelim. Forumdan okuduklarımdan, bundan sonraki süreç anladığım kadarıyla 3-4 ay sonrasına mülakat tarihi veriliyor şeklinde ve mülakat sonrası sürecin ne kadar süreceği hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Yardımcı olaiblir misiniz?

2. 3,5yıl priority date bekleme süresi ve ardından 0,5yıl mülakat bekleme,vs. olsa kabaca 4 yıl sonra ailecek USA'e gidebilecek duruma geliyoruz gibi bir sonuç çıkarıyorum. Bu yaklaşık doğru mudur?

Bilgiler için şimdiden teşekkürler.

E.D.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@edavazli F4 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin Kardesleri) içinde söyledi:

Selamlar..

07.05.2010 tarihinde elimize ulaşan mektup ile Priority Date: 11.08.2009 olarak görünüyor. Bu aşamada ara ara Visa Bulletin takip ediyoruz. Dec2018 bulletinde F4 vizesi için 01.02.2006 görünüyor..Bu durumda 01.02.2006 öncesi priority date olanlar için evrak gönderme prosedürü başlamış oluyor ve bizim halihazırdaki duruma göre (sonradan değişme ihtimali de var elbette) 3,5 yıl bekleyeceğiz gibi bir sonuç çıkarıyorum. Bilgileri teyit edebilirmisiniz? Hesabım doğru mudur?

1. Priority date geldiği zaman bizi belgeleri toplamak için mektup aldık diyelim. Forumdan okuduklarımdan, bundan sonraki süreç anladığım kadarıyla 3-4 ay sonrasına mülakat tarihi veriliyor şeklinde ve mülakat sonrası sürecin ne kadar süreceği hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Yardımcı olaiblir misiniz?

2. 3,5yıl priority date bekleme süresi ve ardından 0,5yıl mülakat bekleme,vs. olsa kabaca 4 yıl sonra ailecek USA'e gidebilecek duruma geliyoruz gibi bir sonuç çıkarıyorum. Bu yaklaşık doğru mudur?

Bilgiler için şimdiden teşekkürler.

E.D.

1.Evet, hesap dogru 15 Mayis 2006 gorunuyor su an icin... yaklasik 3.5 yil ama bu sure azalabilir de artabilir de 🙂

2-3.Ondan sonraki sureci 6 ay -1 yil arasi gibi dusunmek daha dogru olur kanimca, dolayisiyla siz surecinizi 4.5 yil sonra bitirecekmis gibi kabaca plan yapabilirsiniz.

• @crazycells Bilgi için çok teşekkürler.

• @brooklyn merhabalar NVC dosyayı kabul edip herşey tamam ise Ankara'nın dosyayı bana gönder demesi veya randevu vermesi ne kadar zaman aliyor.
    Teşekkürler

• Selam,Eşim kardeşinden dolayı F4 vize kategorisinden GC alma hakkı kazandı.Ocak 2019 da DS260 formunu doldurup gönderdik, kardeşi de kendisi ile ilgili evrakları sisteme yükledi ve kabul edildi.2019 Şubat ayı içersin de ise bizim ile ilgili istenilen gerekli dokümanları sisteme yükledik, Mart ayı ortasında da NVC'den dokümanların kabul edildiği ve konsolosluk randevusu ile ilgili mail gönderileceği bilgisi geldi. Bu arada bizim (Your Priority Date 11OCT2005)" numaramız aktif olmuştur diye düşünüyorum.Bu süreci yaşayan aynı vize kategorisindeki arkadaşlar ne kadar bir bekleme süresinden sonra mülakat tarihi maili aldılar?Bu kategoride ki mülakat tarihlerinde uzun süreli gecikmeler oluyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@burhak 2-3 ay icinde mulakat tarihi bilgisi verilecektir diye tahmin ediyorum, verildikten sonra da mulakatiniz 1-2 ay icinde olur.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |