Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells Bilgi için teşekkürler,

• sayın @crazycells bu başlık doğrudur umarım : ) priority date miz 19JAN06.Şimdi nisan ayında current olup haziran için mi sıra beklemiş oluyoruz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizbilmez F4 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin Kardesleri) içinde söyledi:

sayın @crazycells bu başlık doğrudur umarım : ) priority date miz 19JAN06.Şimdi nisan ayında current olup haziran için mi sıra beklemiş oluyoruz

Aynen oyle 🙂 bu baslik daha uygun.

Sizin dosya numaraniz zaten aktif, tablo B'ye bakmaniz lazim, tablo A'daki tarihler "final action date" yani orada belirtilen tarihlerden once basvuru yapanlarin basvuruya devam etme suresi gecmek uzere anlaminda bir uyari...

Sizin simdiye kadar NVC'ye belgeleri gondermis olmaniz lazim, eger gonderdiyseniz telaslanacak bir durum yok, su an sadece NVC'den haber beklemelisiniz.

• evet,evrakları zaten şubat ayında göndermiştik ceac sitesinde istenilen tüm dosyaları ve onaylanmıştı 3 günde.Anladıklarım doğru mu diye sormak istiyorum; yani current olduk ve mayıs ayında bir tarih vermeleri gerekiyor değil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

evet,evrakları zaten şubat ayında göndermiştik ceac sitesinde istenilen tüm dosyaları ve onaylanmıştı 3 günde.Anladıklarım doğru mu diye sormak istiyorum; yani current olduk ve mayıs ayında bir tarih vermeleri gerekiyor değil mi?

Sizin numaraniz aktif oldugu icin surece devam edip belgeleri gonderebildiniz. Mayis ayinda bir tarih vermeleri gerekmiyor, mulakat tarihi almak icin NVC'nin bilgilendirmesini beklemelisiniz.

• @crazycells anladım son bir soru sorabilir miyim cevapsız bir soru kalmaması için.Notice regarding your Immigrant Visa Case becoming Documentarily Qualified e maili aldık yani ondan sonra herhangi bir mail almadık sadece bekleyin interwiew date i denildi yani tüm belgeri göndermişiz dimi endişe etmemize gerek yok? : )

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells anladım son bir soru sorabilir miyim cevapsız bir soru kalmaması için.Notice regarding your Immigrant Visa Case becoming Documentarily Qualified e maili aldık yani ondan sonra herhangi bir mail almadık sadece bekleyin interwiew date i denildi yani tüm belgeri göndermişiz dimi endişe etmemize gerek yok? : )

Evet, siz ustunuze duseni yapmissiniz. Su an sadece beklemeniz lazim.

• sayın @crazycells evrakları hızlı bir şekilde(1-1.5 ay içinde) göndermenin sürece bir etkisi var mıdır sizce? değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim .

• Selamlar,
    F4 kategorisinde tüm işlemleri tamamladık ve konsolosluk randevusu bekliyoruz.Ancak yaklaşık 1 ay sonra zorunlu olarak adres değişikliği yapacağız.Güncel adresi bildirmeye veya ds260 formunu güncellemeye gerek var mı?Bu durum herhangi bir sorun yaratır mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

sayın @crazycells evrakları hızlı bir şekilde(1-1.5 ay içinde) göndermenin sürece bir etkisi var mıdır sizce? değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim .

Tam olarak nasil bir etkiden bahsediyorsunuz? Belgeleri gondermezseniz surece devam edemezsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@burhak F4 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin Kardesleri) içinde söyledi:

Selamlar,
    F4 kategorisinde tüm işlemleri tamamladık ve konsolosluk randevusu bekliyoruz.Ancak yaklaşık 1 ay sonra zorunlu olarak adres değişikliği yapacağız.Güncel adresi bildirmeye veya ds260 formunu güncellemeye gerek var mı?Bu durum herhangi bir sorun yaratır mı?

Guncellemeye gerek yok, sorun olmaz.

• @crazycells sistemde erken evrakları gönderenler geç gönderenlerden daha önce mülakat görüşmesi alabiliyorlar mı? böyle bir ihtimal var mıdır demek istedim.Nasıl neye göre sıra geliyor acaba çünkü daha önce, bu f4 vize greencard sürecinden biraz farklı ilerliyor demiştiniz yanlış hatırlamıyorsam.Kusura bakmayın çok soruyorum çünkü forumda bir türlü bu vize tipiyle gitmiş birine rastlamadım her şey bir soru olarak oluşuyor kafada : )

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells sistemde erken evrakları gönderenler geç gönderenlerden daha önce mülakat görüşmesi alabiliyorlar mı? böyle bir ihtimal var mıdır demek istedim.Nasıl neye göre sıra geliyor acaba çünkü daha önce, bu f4 vize greencard sürecinden biraz farklı ilerliyor demiştiniz yanlış hatırlamıyorsam.Kusura bakmayın çok soruyorum çünkü forumda bir türlü bu vize tipiyle gitmiş birine rastlamadım her şey bir soru olarak oluşuyor kafada : )

Erken veya gec gonderme yok 🙂 ne zaman belgelerinizi gonderirseniz o zaman degerlendirilirsiniz. Merak etmeyin, hickimse sizin onunuze gecmeyecek 🙂 sadece NVC'den haber gelmesini beklemelisiniz.

• @crazycells çok teşekkür ederim

• sayın @crazycells bu vize tipinin yıllık istatistiklerini bulamadım,müsait olduğunuz zaman bilgi verebilir misiniz?bir de eylüle kadar tarih verilmezse bu vize tiplerinde eylül sonrasında da mülakat tarihi veriyolar mı? teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

sayın @crazycells bu vize tipinin yıllık istatistiklerini bulamadım,müsait olduğunuz zaman bilgi verebilir misiniz?bir de eylüle kadar tarih verilmezse bu vize tiplerinde eylül sonrasında da mülakat tarihi veriyolar mı? teşekkürler

Suradan ulasabilirsiniz, family sponsored preferences basligindan "Fourth" kismina bakacaksiniz.

• Merhabalar...

Çok fazla bilinmeyen bir vize türü olan F4 vizesi ile ilgili tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Öncelikle bu süreçte yardımlarını esirgemeyen ve sorularımı her koşulda mutlaka cevaplayan @crazycells e çok ama çok teşekkür ederim.

Eşimin ve benim green card serüvenimiz abimin vatandaşlık almasından sonra “kız kardeşim için de başvurayım” demesi ile başladı. Yaklaşık 15 yıl önce yapılan bu başvuru 2019 şubat ayında SSN’i ve Green Card’ı almamızla nihayet sonucuna ulaştı. Anlaşıldığı üzere F4 vizesi kotası düşük olduğu ve yığılma fazla olduğu için kısa sürede çıkan bir vize türü değil. Hatta son dönemde bu vize türünden başvuru da kabul edilmiyor diye biliyorum.

I-130 formunun doldurulması ve USCIS onayı gibi aşamalar sponsorum olan abim tarafından yapıldığı için o kısımla ilgili pek bir bilgim yok. Ama Ulusal Vize Merkezine (National Visa Center-NVC) gönderilecek evrakların temini, doldurulması gereken formlar gibi göçmen vize sürecinde takip ettiğim adımları sizlerle paylaşacağım:

Göçmen vize süreci (Immigrant Visa Process) toplamda 6 adımdan oluşmaktadır. (https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/the-immigrant-visa-process.html)

Bu adımlardan ilk üçünü gerçekleştirmek için https://ceac.state.gov/ceac/ sitesine giriyorsunuz. Karşınıza çıkan DS-261, Online Choice of Address and Agent kısmına tıkladığınızda; sizden Case Number ve Invoice ID Number isteniyor. Bu numaralar, NVC tarafından e-posta olarak gönderilen “NVC Welcome Letter (ACL)” da mevcut. İlgili numaraları girerek sisteme login oluyorsunuz ve 3 adımda doldurmanız gereken bilgi ve belgeler karşınıza çıkıyor.

İlk adımda; ingilizceniz yeterli değil ise ve bu süreçte herhangi birinin yardımına ihtiyacınız var ise DS-261 formunu doldurarak bir temsilci belirliyorsunuz. Bu kişi size F4 vizesi için sponsor olan abiniz/ablanız/kardeşiniz olabildiği gibi bir arkadaşınız ya da avukatınız da olabilir. Süreci kendiniz takip edebilecek durumda iseniz kimseyi seçmek zorunda değilsiniz. 2. adımda ücretleri ödüyorsunuz (Fee payment). Kendiniz ve her bir aile ferdi için ayrı ayrı 325 $ ödüyorsunuz. Ödemeyi sponsorunuz yapabileceği gibi siz de yapabilirsiniz. 3. Adımda ise DS-260 formunu her bir aile ferdi için dolduruyorsunuz. Formun nasıl doldurulması gerektiği ile ilgili bilgiler ve linkler forum da mevcut. Ancak ben birkaç noktaya değinmek istiyorum:

DS-260 formunu doldururken “Full Name in Native Alphabet” kısmı hariç hiç bir alanda türkçe karakter kullanmıyorsunuz.

Örneğin adınız Çiğdem Şeyma Yağcı olsun:
    Surnames: YAGCI
    Given Names: CIGDEM SEYMA
    Full Name in Native Alphabet: ÇİĞDEM ŞEYMA YAĞCI olarak belirtiyorsunuz.

Doğum tarihi gün/ay/yıl olarak alıştığımız şekilde yazılıyor. Fakat doğum yeri bilgisinde bazı nüfus cüzdanlarında il adı yazılmadığı için burada kodlama biraz farklı oluyor.

Örneğin nüfus cüzdanınızda doğum yeriniz “Konak” olarak yazsın:
    City of Birth: Konak
    State/Province of Birth: Izmir
    Country/Region of Birth: Turkey olarak belirtiyorsunuz.

Eğer doğum yeriniz İzmir ise, City of Birth kısmına da Izmir yazıyorsunuz. Aynı durum adres bilgisi için de geçerli. City kısmına daima ilçenin adını, State/Province kısmına ise ilin adını yazıyorsunuz. Adresi yazarken de MAH. CAD. gibi kısaltmaları nokta ile kullanabiliyorsunuz, ancak : ve / işaretlerini kullanamıyorsunuz. Örneğin NO:23/6 yerine NO 23-6 şeklinde yazabilirsiniz. Zaten form sayfa sayfa saklanarak ilerlediği için sayfada hatalı bir yazım var ise sayfayı geçemiyorsunuz.
    Burada önemli bir noktaya daha değinmek istiyorum: DS-260 formunda yazdığınız size ve sponsorunuza ait olan e-posta adreslerinin güncel olması çok önemli. Çünkü NVC, e-posta üzerinden iletişime geçiyor. Ayrıca, size gönderdiği her e-postayı sponsorunuza da gönderiyor.

Göçmen vize sürecinin 4. ve bence en önemli adımda sponsorunuza ait mali dökümanları topluyorsunuz. F4 vizesinde abi/abla/kardeş tarafından önerildiğiniz için kendinize ait mali belgelerin pek bir önemi yok. Yani NVC sizin Türkiyedeki eviniz, arabanız ya da banka hesabınız ile ilgilenmiyor. Tamamen sponsorunuz üzerinden gidiyor. Burada önemli olan sponsorunuzun gelir düzeyi ve size bakıp bakamayacağı.

Sponsorunuz öncelikle I-864 formunu dolduruyor. I-864 formu 10 sayfadan oluşan bir form. Sponsorunuz 1. sayfada sizinle ilgili adres ve telefon bilgilerini yazarken, 2. sayfada eğer evliyseniz diğer aile bireylerinin yani eşinizin ve çocuklarınızın bilgilerini yazıyor. 3. sayfada ise sponsor olduğu kişi sayısını belirterek kendisi ile ilgili bilgileri dolduruyor. Örneğin; abimin asıl sponsor olduğu (principal immigrant) kişi benim. Eşim ve bir çocuğum da benimle birlikte göçmen olarak geleceği için 29. soruya “3” yazdık.

Formun en önemli sayfası olan 4. sayfada ise sponsorunuz, göçmen olarak sponsor olduğu kişi sayısına ilaveten kendi hanesinde baktığı kişi sayısını da belirtmek zorunda. Örneğin; abim, annem ve babam ile birlikte yaşıyor. Onlara da bakmakla yükümlü olduğu için bizimle birlikte bakacağı kişi sayısı 5’e çıkıyor. Kendisini de dahil edince abimin hanehalkı büyüklüğü 6 kişi oluyor. Hanehalkı büyüklüğü olarak yazdığınız sayı, I-864P formunda belirtilen hanehalkı büyüklüğü ile karşılaştırılıyor.

Örneğin; bu formda yer alan “2018 HHS Poverty Guidelines”a göre 6 kişilik bir hanenin asgari geçim düzeyi yıllık 42,175 $’dır. Sponsorunuz minimum bu rakamda yıllık gelir göstermek zorunda. Eğer sponsorunuzun çalıştığı iş ya da işlerden elde ettiği yıllık gelir, bu rakamın altında ise bankada 20,000 $ veya üzerinde bir mevduat göstermesi gerekir. Sahip olduğu araba ya da ev gibi taşınmaz malların evraklarını da destekleyici belge olarak gösterilebilir ama önemli olan sürekli gelir ve Amerikan bankalarında yer alan mevduat miktarıdır. Her koşulda sponsorun gelir düzeyi belirtilen rakamın üstüne çıkamıyorsa, ek bir sponsor (joint sponsor) bulunmalıdır.

I-864 formu doldurulduktan sonra çıktısı alınır ve 8. sayfası siyah pilot kalem ile sponsorunuz tarafından imzalanır. Eğer sponsorunuz ile aynı şehir veya ülkede yaşamıyorsanız, sponsorunuz bu sayfayı tarayıcıdan taratarak .jpg veya .pdf formatında size e-posta ile gönderebilir. Orijinal imzalı sayfanın size posta ile gönderilmesine gerek yok. (Mülakat sırasında da fotokopisi kabul ediliyor.)

I-864 formu ile birlikte sponsorunuz;
    • Vatandaşlık belgesi (Certificate Naturalization) fotokopisini,
    • Amerikan pasaportu fotokopisini,
    • Son vergi dönemine ait 1040 vergi beyannameleri, W2 formları, IRS formları ve “pay cheque” fotokopilerini,
    • Çalıştığı işyerindeki pozisyonun ve yıllık gelirinin belirtildiği üst düzey yetkili tarafından imzalı/kaşeli mektubu (employment letter),
    • Bankadaki güncel mevduat bilgisini gösterir imzalı/kaşeli belgeyi,
    • Evi var ise evin değerini ve kalan borcunu belirten Mortgage belgelerinin fotokopilerini,
    • Araba veya arabaları var ise araba title’larının fotokopilerini size göndermelidir.

Sponsorunuz kendisi ile ilgili tüm belgeleri tarayıcıdan taratarak size e-posta ile gönderebilir. Siz de belgelerin çıktısını siyah-beyaz ya da önemli belgelerin çıktısını daha etkili olması açısından renkli olarak alabilirsiniz.

Göçmen vize sürecinin 5. adımında; sizin ve aileniz ile ilgili belgeleri topluyorsunuz:
    • Doğum belgesi (Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği): E-devlet’ten alınabileceği gibi, nüfus müdürlüklerinden kırmızı mühürlü-imzalı hali de alınabilir. Her bir aile ferdi için ayrı ayrı alınmalıdır. Ayrıca sponsorunuz ile akrabalık bağınızı gösterebilmeniz için de sponsorunuza ait doğum belgesini de almanız gerekmektedir.
    • Evlenme cüzdanının fotokopisi
    • Daha önceden siz veya eşiniz evlenip ayrıldıysanız mahkemeden onaylı boşanma belgesi,
    • E-devlet’ten alınacak askerlik belgesi
    • Güncel pasaportta fotoğrafın olduğu sayfa ve varsa daha önceden alınmış amerika vizesi ile giriş-çıkış kayıtlarının bulunduğu sayfaların fotokopileri. Her bir aile bireyi için ayrı ayrı alınmalıdır.
    • Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı: E-devletten ingilizce olarak alınabilir. 16 yaşından büyük aile bireyleri için alınmalıdır. 16 yaşından küçükler için gerek yoktur.
    • İstenilen belgelerin dışında kendiniz ve aile bireyleri için de ek belge koyabilirsiniz. Örneğin; üniversite/yüksek lisans diploması, transkript ve mesleki eğitim/yeterlilik ile ilgili sertifikalar, kurs bitirme belgeleri vb.

Türkçe olan tüm belgeler yeminli tercüman tarafından mutlaka ingilizceye çevrilmedir. Noter tastikine gerek yoktur. NVC’ye gönderilen tüm belgeler fotokopi olurken, mülakat için yanınızda orijinal belgeleri götürmeniz gerekmektedir. Yine tüm belgeler tarayıcıdan taratılarak, fotokopi yerine bilgisayar çıktısı olarak alınabilir. Ben bu şekilde yaptım. Bilgisayarda her aile bireyi için klasör oluşturdum. Belgeleri tarayarak .jpg veya .pdf formatında ilgili klasörlerin altına kopyaladım. Böylece tüm evraklar düzenli bir şekilde elimin altında oldu.

Göçmen vize sürecinin 6. ve son adımında ise fotokopisini veya bilgisayar çıktısını aldığınız evrakları NVC’nin posta adresine gönderiyorsunuz.

Bunun için öncelikle; daha önceden size e-posta ile gönderilen “NVC Welcome Letter (ACL)” ın 2. sayfasının (Document Cover Sheet) çıktısını alın. Göndereceğiniz belgeleri ”Enclosed” sütununda X koyarak işaretleyin. Örneğin; evlatlık belgesi, mahkeme kayıdı, I-864A gibi sizinle alakalı olmayan belgeleri de “Not Applicable” sütununda X koyarak işaretleyin.

Ben bu aşamada “Document Cover Sheet”i hazırladıktan sonra, bilgisayarda ayrı ayrı klasörlerde bulunan belgelerin çıktısını alarak poşet dosyalara yerleştirdim ve kişi bazında telli dosyalara takarak tek bir büyük klasörde birleştirdim. Dosyaların en başına da “Document Cover Shett” sayfasını taktım. Bu klasörü de PTT kargo ile

National Visa Center
    Attn: DR
    31 Rochester Ave. Suite 100
    Portsmouth, NH 03801-2914

adresine gönderdim. Göçmen vize sürecinin 6 adımını tamamladıktan ve ilgili belgeleri NVC’ye gönderdikten sonra yapmanız gereken tek şey beklemek. Eğer belgeleriniz de eksik birşey varsa NVC sizi mutlaka e-posta ile bilgilendiriyor.

Dosyanızın durumunu;

adresindeki “Immigrant Visa Case Number” alanına dosya numaranızı yazarak takip edebilirsiniz.

Ayrıca; NVC’ye dosyanız ile ilgili birşey sormak isterseniz;
    https://secureforms.travel.state.gov/ask-nvc.php?wcmmode=disabled
    adresindeki formu kullanabilirsiniz.

NVC dosyanızı inceledikten sonra herhangi bir eksik bulmazsa size mülakat yeri, tarihi ve saatini belirten Randevu Mektubunu (Interview Letter (P4)) e-posta ile gönderiyor. Bu e-postadan sonra;

adresindeki dosyada yer alan yönergeleri takip ederek mülakata hazırlanmanız gerekiyor. Mülakata giderken yanınızda götürmeniz gereken belgeler dosyada ayrıntılı olarak belirtiliyor. Zaten bu belgelerin çoğu NVC’ye gönderdiğiniz belgeler ile aynı. Mülakata giderken bu belgelerin fotokopileri ile birlikte orijinallerini de yanınıza almayı unutmayın. Ayrıca sizden istenilen belgelerin listesi ABD Büyükelçiliği Göçmen Vize bölümü tarafından da e-posta ile bildiriliyor.

Burada vurgulamak istediğim noktalar:

• Sağlık raporu: Sağlık raporunu almak için Ankara’da anlaşmalı tek bir doktor var (Prof. Dr. Mehmet Ungan). Bu doktordan randevu almak için https://www.doctorun.com/tr/ana-sayfa adresine giriyorsunuz ve oradaki yönergeleri takip ederek randevunuzu oluşturuyorsunuz. Randevu tarihinizde geçerli pasaport, dosya numaranızın yazılı olduğu “NVC Welcome Letter”, özellikle çocuklar için sağlık ocağından alınmış aşı belgesi, kullandığınız ilaçların listesini yanınızda götürüyorsunuz. Doktor tarafından aşılar ve muayene yapılıyor. (Eşim ve benim için kişi başı 280 $, 4 yaşındaki kızım için 130 $ ödedim). Tahliller için de aynı binadaki Düzen labaratuvarına yönlendiriliyorsunuz. Burada da yapılan tahlillere göre ayrı ücret ödüyorsunuz. Ödemelerinizi dolar olarak yapıyorsunuz. TL üzerinden yapacak iseniz dolar tutarı o günkü banka kurundan hesaplanarak TL’ye çevriliyor. Bu durumda ödemelerinizi dolar olarak yapmanız daha avantajlı. Ancak para üstü alacak iseniz size TL olarak geri veriliyor. Bu durumda da 1, 5, 10, 20 dolar gibi para miktarlarını yanınızda bulundurmanızda fayda var. Ertesi günü sağlık raporunu alıyor ve dosyayı açmadan mülakatta yanınızda götürüyorsunuz.

• Pasaport teslim alma yeri kaydı: https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/iv adresine girerek ana sayfada yer alan “Kaydet”i tıklıyorsunuz. “Ulusal Vize Merkezinden konsolosluk randevum için bu sitede kayıt yaptırma talimatı aldım...” seçeneğini işaretliyorsunuz. Bir sonraki sayfada açılan bilgileri doldurarak hesap oluşturuyor ve sayfaya kayıt oluyorsunuz. Kayıt olduktan sonra sitedeki talimatlara uyarak Göçmen Vizesi için Konsolosluk randevunuzun tarihini ve saatini kaydediyorsunuz. Mülakat sonrasında konsolosluk tarafından pasaportların ve vize paketinin size gönderilebilmesi için PTT şubesi seçiyorsunuz. İlgili evrakların PTT şubesine değil de istediğiniz bir adrese gelmesini isterseniz ekstra ücret ödeyerek bu adresi de belirtebilirsiniz. Seçimlerinizi tamamladıktan sonra oluşan talimat sayfasının çıktısını alarak Randevu Mektubu (Interview Letter) ile birlikte mülakat için yanınızda getiriyorsunuz.

DS-260 formunu doldurmadan önce “Fee payment” kısmından kişi başı ödeme yaptıysanız, mülakat sırasında herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Tüm talimatları yerine getirdikten sonra size verilen tarih ve saatte mülakata giriyorsunuz. Eğer vizeniz onaylandıysa pasaportlarınız ve vize paketiniz seçtiğiniz PTT şubesine gönderiliyor. Eğer eksik belge var ise konsolos tarafından eksik belgelerin belirtildiği bir form veriliyor. Bu form ile birlikte pasaportlarınız da size iade ediliyor.

Eksik belgeleri mümkün olduğu kadar kısa bir sürede tamamlayarak https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/iv adresinden tekrar bir kurye kaydı oluşturuyorsunuz. Bu kayıt numarası ile PTT’ye giderek mülakatta verilen form ile birlikte pasaportları ve eksik belgeleri herhangi bir ücret ödemeden konsolosluğa geri gönderiyorsunuz. Daha sonra beklemeye devam ediyorsunuz.

Dosyanızın durumunu;

adresinden dosya numaranızı yazarak takip edebilirsiniz.

ABD Ankara Büyükelçiliği Göçmen Vize bölümüne soru sormak isterseniz;

adresindeki formu kullanabilirsiniz.

Eğer vizeniz onaylandıysa size “Congratulations... We are pleased to inform you that you and your family members (if any) have been issued a visa...” şeklinde bir e-posta gönderiliyor. Ardından 1-2 hafta içerisinde pasaportlarınız ve vize paketiniz seçtiğiniz PTT şubesine ya da belittiğiniz adrese teslim ediliyor. Evraklarınızı teslim aldıktan sonra ABD’ye giriş yapmak için sağlık raporunun verildiği tarihten itibaren 6 ay süreniz var. Dolayısıyla; en kısa sürede seyahat planınızı yapmanız gerekiyor.

Diğer vize türlerini bilmiyorum ama F4 vizesi en başında belirttiğim gibi çok nadir karşılaşılan bir vize türü. Hatta sağlık raporu için Unganlara gittiğimizde; F4 vizesi ile uzun süre karşılaştırmadıklarını, hatta bu vize türünün bittiğini düşündüklerini söylediler. Aynı durum ABD’ye girişte pasaport kontrolünde de başımıza geldi. Pasaport kontolünü yapan görevli vize paketimizi aldıktan sonra epey bir inceledi, sonra başka bir görevliyi çağırdı. Biz ne olduğunu sorunca, daha önce F4 vizesi ile hiç karşılaşmadığını ve yalnış birşey yapmamak adına başkasına danıştığını belirtti. Yardıma gelen kişi de birşey anlamadı 🙂 Yine de bizi fazla bekletmeden eksik birşey olursa size mutlaka ulaşırız dedi ve vizemizi vurdu. Sonuç olarak F4 vizesinde size türünüzün son örneğiymiş gibi davranıyorlar 🙂

Seyahat planı ile ilgili de birkaç şey eklemek istiyorum. ABD’ye ilk giriş noktası olarak mümkün olduğu kadar büyük şehir ve havaalanlarını tercih etmeyin. Küçük şehirlerin havaalanları hem daha sakin olur, hem de göçmen vizeleri ile daha az karşılaştıkları için detaylı sorgulama, farklı odaya alma, inceleme gibi durumlara fazla girmiyorlar. Tabi bu düşünceme katılmayan ya da daha farklı bir durum ile karşılaşan olabilir ama benim tecrübem bu yönde..

Herkese başarılar ve iyi şanslar diliyorum...

• @ashley Merhaba, açıklamalar için teşekkürler.Bizde 14 yıl süren bir beklemeden sonra, 2018 Aralık ayında işlemlere başlayarak bahsettiğiniz adımların hepsini tamamladık ve 11.03.2019 tarihinde evrakların onaylandığı ile ilgili mail geldi.Bu tarih üzerinden 2 aylık bir süre geçti ama konsolosluktan herhangi bir randevu mail gelmedi.Size, bu süreci tamamlayıp, onay maili aldıktan kaç gün sonra konsolosluktan randevu maili gelmişti.Bildiğim kadarı ile F4 süreci farklı işliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ashley elinize saglik. harika bir aktarim olmus. Bundan sonraki yasantinizda tum ailenize bol sanslar dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@burhak F4 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin Kardesleri) içinde söyledi:

@ashley Merhaba, açıklamalar için teşekkürler.Bizde 14 yıl süren bir beklemeden sonra, 2018 Aralık ayında işlemlere başlayarak bahsettiğiniz adımların hepsini tamamladık ve 11.03.2019 tarihinde evrakların onaylandığı ile ilgili mail geldi.Bu tarih üzerinden 2 aylık bir süre geçti ama konsolosluktan herhangi bir randevu mail gelmedi.Size, bu süreci tamamlayıp, onay maili aldıktan kaç gün sonra konsolosluktan randevu maili gelmişti.Bildiğim kadarı ile F4 süreci farklı işliyor.

buyuk ihtimal cok yakin bir zamanda alirsiniz. Su an Ankara'daki konsolosluk gocmen vize biriminde eksik eleman sikintisi cekiyor, o nedenle islemler cok hizli ilerlemiyor, bilginize. Var olan gocmen vize mulakatlarinin da surekli ertelendigine sahit oluyoruz, o nedenle bir sorun oldugunu dusunmenize gerek yok. Konsolosluk, NVC'ye haber verdiginde mulakat tarihleri eski hiziyla verilecektir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |