Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Mevcut ABD yonetiminin yasal gocmenlerin vatandasliga gecmelerini engellemek/guclestirmek icin uygulamaya calistigi yeni politika

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@divionyedi Mevcut ABD yonetiminin yasal gocmenlerin vatandasliga gecmelerini engellemek/guclestirmek icin uygulamaya calistigi yeni politika içinde söyledi:

Obamacare de bu kapsamın içinde mi?
    Obamacare sağlık sigortası alanların da gren cardları iptal mi edilecek?
    1 yıl obamacareden yararlandık. 2019 da bırakacağız. Sorun olacak mı?
    Kafamız çok karıştı...

Hayir, degil gibi... Obamacare'in resmi ismi Affordable Care Act, dokumanda arama yapinca bununla ilgili bir ibare bulamiyorum...
    Ozet kisminda su programlardan bahsediyor:

The public benefits proposed to be designated in this rule are:

• federal, state, local, or tribal cash assistance for income maintenance,
    • Temporary Assistance for Needy Families (TANF),
    • Supplemental Security Income (SSI),
    • Medicaid (with limited exceptions for Medicaid benefits paid for an "emergency medical condition," and for certain disability services related to education),
    • Medicare Part D Low Income Subsidy,
    • the Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP, or food stamps),
    • institutionalization for long-term care at government expense,
    • Section 8 Housing Choice Voucher Program,
    • Section 8 Project-Based Rental Assistance, and
    • Public Housing.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@birumut Mevcut ABD yonetiminin yasal gocmenlerin vatandasliga gecmelerini engellemek/guclestirmek icin uygulamaya calistigi yeni politika içinde söyledi:

@crazycells bankada para göstermenin o paranın gercek sahibi olamayabileceğinizi yetkililerde biliyordur.bazı ülkeler nerden buldun paranın kaynağını araştırıyorlar.halk verdiği vergiyi çalışmayanlara sosyal yardım olarak kullanılmasını istemez halktan destek görür.

Aynen oyle.
    Bir de sizin konsoloslukta gosterdiginiz kaynaklar kayit altinda, o belgelerin hepsinin kopyasi USCIS'te duruyor (sizin tasiyacaginiz sari paketin icinde), o nedenle konsoloslukta 20-30 bin dolar gosterip sonra girer girmez yardimlara basvurmak supheli bir durum olusturabilir. Ben o nedenle surekli bu para gosterme olayini hafife alan kisilere, "boyle bir olay yok yaaa" diyen cok bilmis gerzeklere ya da "kopruden gecinceye kadar ayiya dayi deme" zihniyetinde olan arkadaslara kiziyorum. ABD cografi olarak Turkiye'ye yakin da degil, yeni ve uzak bir yer, yeni bir hayat... Oldukca masrafli ve zorlu bir surec. Insanlar bu tur durumlarin bilincinde olmali. Tabii, sadece maddi yonden degil, manevi yonden de zorlu. Fakat bu konuda neyseki forumda guzel arkadasliklar kuruluyor da, ABD'de sosyal destek olusturuyor.

• @crazycells sosyal medyada parasız geldim yok dışarda yatıyordu zengin oldu tarzı haberler videoların etkisi çok oluyor.

• göçmenlikle ilgili, içerisinde Trump'ın getirmeye çalıştığı yeni yasa tasarısına da değinen güzel bir video olmuş..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@divionyedi Obamacare (ACA) bir devlet yardımı değil. Sağlık sigortasını "tax credit" ile yapıyorsunuz. Yani o parayı zaten size vergi iadesi olarak geri vereceklerdi, onun yerine sağlık sigortası primlerinize gitmiş oldu. Hiç geliri olmayana Obamacare çıkmıyor olması da o yüzden.

• Ben nasıl burada verdiğim vergilerin haksız yere/haketmeyenlere sosyal yardım adı altında dağıtılmasından hoşnut değilsem, sıradan bir amerikalı olsam en azından bu boyutuna destek veririm ben de, ki halk desteğine her zaman da ihtiyaç duyulmaz zaten. Dolayısıyla "oraya 3-5 bin bir yerlerden ayarlar giderim yeaa nolucak, nasılsa garson olarak çalışanlar bile o müstakil evlerde yaşayıp 2 araba ile geziyolaa, ilk 1 ay zorlanırım sonra nasılsa ben de çok 'para yaparım' " mantığı çok hakim malesef (video etkisi diyorum ben buna). Trump ın yapmaya çalıştıklarının bu tarz maddi yük boyutunu ve sonrasında yapmak istediği puantajla ilgili kısmını anlayamıyor değilim açıkçası. Empati önemli şey vesselam.. (not:sizler kadar konuya hakim olmamakla beraber genel kültür düzeyinde bir bilgim var bu konularda, haddimi aşmak istemem, şahsi kanaatlerimdir yazdıklarım..)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@birumut Mevcut ABD yonetiminin yasal gocmenlerin vatandasliga gecmelerini engellemek/guclestirmek icin uygulamaya calistigi yeni politika içinde söyledi:

@crazycells sosyal medyada parasız geldim yok dışarda yatıyordu zengin oldu tarzı haberler videoların etkisi çok oluyor.

dogrudur, medya boyle seyleri carpitmayi ve abartmayi cok seviyor.
    insanlar da okumayi seviyor tabii 🙂 o da ayri mesele...

• ⭐⭐

Washington Post'un haberinde şu cümleler geçiyor:

The changes, if adopted, would potentially affect those applying for immigration visas or those with temporary residency seeking to remain in the country. It would have little or no bearing on immigrants who entered the country illegally, but it could weigh on the cases of the more than 600,000 with Deferred Action for Childhood Arrival benefits if they file for permanent residency.
    ...
    DHS said the changes contained in its 447-page proposal would primarily apply to those seeking admission to the United States or foreigners who attempt to apply for some form of residency status. Certain categories of immigrants, including refugees, asylees, and Afghans and Iraqis with special immigrant visas would be exempt from the changes, according to DHS. Legal permanent residents (green-card holders) who apply to naturalize as U.S. citizens would not be subject to the proposed changes.

Değişikliklerin esas olarak göçmen vizesi başvurusu yapacaklar ile ülkede geçici oturma iznine sahip olup ülkede (ABD'de) kalmak isteyenleri etkileyeceğinden söz edilmiş. Yasal kalıcı oturma iznine sahip olanların, yani green card sahiplerinin ABD vatandaşlığı almak istediklerinde önerilen değişikliklerden etkilenmeyecekleri belirtilmiş.

Bununla birlikte yukarıda @crazycells 'in de önerdiği gibi, bence de gerek yeşil kart sahiplerinin gerekse ABD vatandaşlığını hedefleyenlerin mümkün olduğunca hiçbir kamusal yardımdan yararlanmadan daima kendi ayakları üzerinde durmasında fayda var, çünkü ileride başka ne gibi yeni düzenlemeler yapılacağını bilemeyiz.

Bu arada, düzenlemenin kamuoyu görüşüne açılıp 60 gün boyunca eleştiri almasının sağlanmasına imrendim doğrusu... Bizde akşam yatıyoruz sabah uyanıyoruz ve Resmi Gazete'de hangi sürprizle karşılaşacağımızı bilemiyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman Mevcut ABD yonetiminin yasal gocmenlerin vatandasliga gecmelerini engellemek/guclestirmek icin uygulamaya calistigi yeni politika içinde söyledi:

Washington Post'un haberinde şu cümleler geçiyor:

The changes, if adopted, would potentially affect those applying for immigration visas or those with temporary residency seeking to remain in the country. It would have little or no bearing on immigrants who entered the country illegally, but it could weigh on the cases of the more than 600,000 with Deferred Action for Childhood Arrival benefits if they file for permanent residency.
    ...
    DHS said the changes contained in its 447-page proposal would primarily apply to those seeking admission to the United States or foreigners who attempt to apply for some form of residency status. Certain categories of immigrants, including refugees, asylees, and Afghans and Iraqis with special immigrant visas would be exempt from the changes, according to DHS. Legal permanent residents (green-card holders) who apply to naturalize as U.S. citizens would not be subject to the proposed changes.

Değişikliklerin esas olarak göçmen vizesi başvurusu yapacaklar ile ülkede geçici oturma iznine sahip olup ülkede (ABD'de) kalmak isteyenleri etkileyeceğinden söz edilmiş. Yasal kalıcı oturma iznine sahip olanların, yani green card sahiplerinin ABD vatandaşlığı almak istediklerinde önerilen değişikliklerden etkilenmeyecekleri belirtilmiş.

Bununla birlikte yukarıda @crazycells 'in de önerdiği gibi, bence de gerek yeşil kart sahiplerinin gerekse ABD vatandaşlığını hedefleyenlerin mümkün olduğunca hiçbir kamusal yardımdan yararlanmadan daima kendi ayakları üzerinde durmasında fayda var, çünkü ileride başka ne gibi yeni düzenlemeler yapılacağını bilemeyiz.

Bu arada, düzenlemenin kamuoyu görüşüne açılıp 60 gün boyunca eleştiri almasının sağlanmasına imrendim doğrusu... Bizde akşam yatıyoruz sabah uyanıyoruz ve Resmi Gazete'de hangi sürprizle karşılaşacağımızı bilemiyoruz.

Evet, ABD'de hukumet birimleri, bakanliklar ya da devlet daireleri bir kural getireceklerse, bu kural onerisini bir sure kamuoyu yorumuna acik birakmak zorundalar.

Kural, hem yasa ve politikalari aciklayan bir bildiri olabilir; hem de ilgili devlet biriminin organizasyonu veya uygulamalari ile ilgili bir yonetmelik olabilir. Eger ilgili devlet birimi bunu yapmazsa veya kamuoyundan gelen cok makul istek, soru veya elestirilere cevap vermezse, federal mahkemelerde dava acabilirsiniz. ABD'deki birey ozgurluklerini ve gocmen haklarini koruyan olusumlarinin basinda da ACLU geliyor: https://www.aclu.org/
    Eger USCIS'in bu uygulamalarinda bir usulsuzluk ya da yasa ihlali olursa, ACLU uygulamayi mahkemeye verecektir diye dusunuyorum.

Bu da hukumetin, vatandaslara devlet birimlerinin acikladiklari kurallar konusunda yorum veya elestirilerde bulunmasini tavsiye eden bir bildiri:

• Yapılmaya çalışılan değişiklikler evlilik üzerinden yeşil kart almaya engel mi ve daha önce change of status başvurusu yapmış birisini nasıl etkiler

• @saulgoodman bu durumda direkt benim gibi mülakat bekleyenleri etkileyecek bu iş.. Yani yılbaşına kadar alan aldı alamayanın canı yanacak gibi görünüyor

• @knnrn Mevcut ABD yonetiminin yasal gocmenlerin vatandasliga gecmelerini engellemek/guclestirmek icin uygulamaya calistigi yeni politika içinde söyledi:

@divionyedi Obamacare (ACA) bir devlet yardımı değil. Sağlık sigortasını "tax credit" ile yapıyorsunuz. Yani o parayı zaten size vergi iadesi olarak geri vereceklerdi, onun yerine sağlık sigortası primlerinize gitmiş oldu. Hiç geliri olmayana Obamacare çıkmıyor olması da o yüzden.

Sevgili @knnrn size kismen katilmakla birlikte bu bilginin kesinligi hakkinda suphlerim var.
    "Hic gelir olmayana Obamacare cikmiyor" yerine vergi bildirimi yapmayana desek daha dogru olmaz mi? Zira saglik istemi ile yapilan yazismalarda bunun alti onemle ciziliyor.

Ote yandan en azindan healthcare.gov sitesinin MA residentlarini yonlendirdigi mahealthconnector.org sitesinde ilk soru sigorta odemeleriniz icin yardim ister misiniz oluyor. Hayir derseniz dogrutan subvansiyonsuz ucretler cikiyor karsiniza.

Saglik sigortasi odemelerini subvanse etmek icin kullanilbilen "advance premium tax credit" tutarlarinin, eger bu kisi bu yardimi almasaydi gercekten mukellefe iade edilecek vergi iadesi tutari ile ayni olduguna emin misiniz?

• @mhepekiz Mevcut ABD yonetiminin yasal gocmenlerin vatandasliga gecmelerini engellemek/guclestirmek icin uygulamaya calistigi yeni politika içinde söyledi:

@saulgoodman bu durumda direkt benim gibi mülakat bekleyenleri etkileyecek bu iş.. Yani yılbaşına kadar alan aldı alamayanın canı yanacak gibi görünüyor

Gorunen o ki zaten mevcut olan uygulamayi daha sikilastiracaklar.
    Eger ibraz edilen parayi supheli ya da yetersiz gorurlerse belli bir miktar parayi ($10K teslaffuz ediliyor) BOND adini verdikleri bir nevi devlet bonosuna yatimanizi zorunlu kilmaktan bahsediliyor tasarida. Gocmen kisi ilerde devlet destegi alirsa bu para yanacak.

Yanliz sunu da dikkate almak lazim. Secimlere cok az kaldi. Sag egilimli secmenin en hassas oldugu konulardan birinin gocmen haklari oldugu soyleniyor. Bu tasariyi cikarsa da cikarmasa da, yumusatsa da yumusatmasa da kamuoyunun gundemine getirerek kendi secmenin gozunde bakin dediklerimi yapiyorum imaji olusturmak amaci. Yani biraz da ic politikaya oynuyor. Nacizane kanaatim.

• @sadriabi Aslında adamlara da hak vermiyor değilim.. Ama "Para yatır sonra gelebilirsin" durumu zaten Diversity dışına çıkar biraz sanki her ülkede miktarı bunun çok üzerinde olmakla birlikte para yatır gel durumu zaten var.. Neyse benim derdim, ben dolambaçlı yollar peşinde değilim, gidince yardım falan alacak da değilim.. Ben ve benim gibi iyi niyetlileri vurmasa bari.

Zaten bu işin en zor kısmı beklemek bekledikçe kafa kazan oluyor 😃

• ⭐⭐

@mhepekiz Mevcut ABD yonetiminin yasal gocmenlerin vatandasliga gecmelerini engellemek/guclestirmek icin uygulamaya calistigi yeni politika içinde söyledi:

@saulgoodman bu durumda direkt benim gibi mülakat bekleyenleri etkileyecek bu iş.. Yani yılbaşına kadar alan aldı alamayanın canı yanacak gibi görünüyor

ABD'de bugüne kadar herhangi bir kamu yardımından yararlanmamış ve bundan sonra da yararlanması gerekmeyecek olanları etkilemeyecek gibi görünüyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 Mevcut ABD yonetiminin yasal gocmenlerin vatandasliga gecmelerini engellemek/guclestirmek icin uygulamaya calistigi yeni politika içinde söyledi:

Yapılmaya çalışılan değişiklikler evlilik üzerinden yeşil kart almaya engel mi ve daha önce change of status başvurusu yapmış birisini nasıl etkiler

Onemli olan bahsedilen programlari kullanip olmus olmamaniz. Change of Statusun kendisiyle ya da Green Card basvurusunun kendisiyle ilgili bir problem yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mhepekiz Mevcut ABD yonetiminin yasal gocmenlerin vatandasliga gecmelerini engellemek/guclestirmek icin uygulamaya calistigi yeni politika içinde söyledi:

yok, sizi de etkilemez. Ilk asamada AOS yapacaklari etkileyecektir, AOS yapanlar USCIS araciligiyla Green Card alirken, CP yapanlar Disisleri Bakanligina bagli konsolosluk araciligiyla Green Card aliyorlar. Ikisinin surecleri birbirinden farkli.

not: USCIS, Icisleri Bakanligina bagli bir birim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

"How will the proposed rule affect those who already have green cards?

The overhaul shouldn't have an impact on permanent legal residents, who generally have to wait five years before they can apply for benefits anyway. The public charge rule is not considered when green card holders are applying for citizenship."

• ⭐⭐

Bloomberg'de yeni düzenlemenin neden ABD'nin aleyhine olacağına dair sebepleri tek tek sıralayan bir eleştiri yayımlanmış. İlgilenenler bakabilirler...

Bu arada, tasarı metni ortaya çıktığına göre bu başlığın artık değiştirilmesi gerekiyor; düzenleme yasal göçmenlerin vatandaşlığa geçmesini engellemekle ilgili değil. Kamu yardımlarından yararlanmanın göçmenlik vizesi alınmasına engel olmasıyla ilgili. Daha iyi bir tanımlama yapılabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman Mevcut ABD yonetiminin yasal gocmenlerin vatandasliga gecmelerini engellemek/guclestirmek icin uygulamaya calistigi yeni politika içinde söyledi:

Bloomberg'de yeni düzenlemenin neden ABD'nin aleyhine olacağına dair sebepleri tek tek sıralayan bir eleştiri yayımlanmış. İlgilenenler bakabilirler...

Bu arada, tasarı metni ortaya çıktığına göre bu başlığın artık değiştirilmesi gerekiyor; düzenleme yasal göçmenlerin vatandaşlığa geçmesini engellemekle ilgili değil. Kamu yardımlarından yararlanmanın göçmenlik vizesi alınmasına engel olmasıyla ilgili. Daha iyi bir tanımlama yapılabilir.

devami da gelebilir sayin @saulgoodman 🙂

Zaten gocmenlige karsi dusmanlik bile, iyi etki etmiyor.

Benzer Başlıklar

• 9
  • 81
  • 19
  • 12
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

168

40.8k
Users

4.4k
Topics

425.1k

| | | |