Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

T.C. Pasaport Türleri ve Pasaport Başvurusu

• @knnrn anladım, teşekkürler cevabınız için

• Ne yani 25 yaş altı öğrenciler harçsız pasaport alır iken ben 2 yaşındaki çocuğuma 10 yıllık pasaport alırsam 811 lira harç ücretimi ödeyeceğim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sadikcagan, içinde söyledi: T.C. Pasaport Turleri

Ne yani 25 yaş altı öğrenciler harçsız pasaport alır iken ben 2 yaşındaki çocuğuma 10 yıllık pasaport alırsam 811 lira harç ücretimi ödeyeceğim

Daha once sayin @knnrn belirtmisti, 15 yasinin alti icin max. 5 yil alinabiliyor. Pasaport alirken odeyeceginiz ucreti belirleyen sey yasiniz degil, titriniz. Egitim alirken ve henuz ekonomiye katilmamisken yurtdisina cikmak isteyenlere boyle bir avantaj saglanmasi oldukca anlasilir bir durum kanimca.

@knnrn, içinde söyledi: T.C. Pasaport Turleri

15 yaşından küçükler en fazla 5 yıllık pasaport alabiliyor.

https://randevu.nvi.gov.tr/pages/sss

• @crazycells, içinde söyledi: T.C. Pasaport Turleri

@sadikcagan, içinde söyledi: T.C. Pasaport Turleri

Ne yani 25 yaş altı öğrenciler harçsız pasaport alır iken ben 2 yaşındaki çocuğuma 10 yıllık pasaport alırsam 811 lira harç ücretimi ödeyeceğim

Daha once sayin @knnrn belirtmisti, 15 yasinin alti icin max. 5 yil alinabiliyor. Pasaport alirken odeyeceginiz ucreti belirleyen sey yasiniz degil, titriniz. Egitim alirken ve henuz ekonomiye katilmamisken yurtdisina cikmak isteyenlere boyle bir avantaj saglanmasi oldukca anlasilir bir durum kanimca.

Sık Sorulan Sorular - NVI

haklısınız 5 yıllık alınabiliyor ama farketmez 4+ yıl aynı ücret
    maalesef ona eger green card çıkar ise alacağız gibi görünüyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Pasaport kanunu icin link:

@victory, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Pasaport Kanunu için tıklayınız

• merhaba 20 eylülde pasaporumuzu alıp gözümden kaçan bir durumla karşı karşıyayım eşim ve benim 10 yıllık sürelerimizde sorun yok fakat 2 yaşındakı kızımın 5 yıllık verilmiş bu bir kural mıdır ? yoksa bir yanlıkşlıktan mı ibaret? düzeltilmesi mümkünmüdür???

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@djmagic, içinde söyledi: T.C. Pasaport Turleri

merhaba 20 eylülde pasaporumuzu alıp gözümden kaçan bir durumla karşı karşıyayım eşim ve benim 10 yıllık sürelerimizde sorun yok fakat 2 yaşındakı kızımın 5 yıllık verilmiş bu bir kural mıdır ? yoksa bir yanlıkşlıktan mı ibaret? düzeltilmesi mümkünmüdür???

15 yasindan kucuklere maksimum 5 yillik veriliyor.

@crazycells T.C. Pasaport Turleri içinde söyledi:

@yalta T.C. Pasaport Turleri içinde söyledi:

@topraxxx T.C. Pasaport Turleri içinde söyledi:

@yalta @ikizbabasi teşekkür ederim. El kadar bebeden de faydalanıyorlar ya.... Neyse. Alalım on senelik. Sonrasında abd pasaportuyla devam ederiz artık 😅🇺🇸🗽👍🏻

Ne yazık ki 10 senelik vermiyorlar. En fazla 5 senelik alırsınız. Benim naçizane tavsiyem 3 senelik alın. Sonrasında yenilersiniz.

max 5 yil, bebekler icin mi uygulanan kisitlama?
    Aslinda cok mantiksiz degil, cunku fotograftan dolayi 1 yil sonra bile taninmayacak olacak.

https://randevu.nvi.gov.tr/pages/sss

• Öncelikle merhaba bu sene GC çekiliş başvurusu için pasaport şartı getirilmiş. Ben 18 yaşında lise mezunuyum. Bu sene Nisan ayında AÖL den mezun oldum ve mezuna kaldım. Bordo pasaport çıkartmak istiyorum sanırım mezun durumunda olanlara harçsız bordo pasaport verilmiyormuş. Şimdi ben AÖL kayıt yenileme harcını yatırıp kaydımı aktifleştirip ( tabi böyle birşey oluyorsa ) bordo pasaport başvurusunda bulunabilir miyim?

Not: Diplomamı hala gidip almadım.

• @xlusi eğer tekrardan öğrencilik durumunuz aktif olursa e devlet üzerinden öğrenci belgenizi çıkartıp başvurabilirsin. Aksi halde öğrenci indiriminden yararlanamazsın

• ⭐⭐

This post is deleted!

• 18 yaşından küçük bireylerin anne ve babası ikisi birden yanında olmadan , nufüs müdürlüklerinden pasaport için nasıl başvuru yapacağını bugün tecrübe ederek öğrendik, şöyle ki :

Üç önemli nokta var

1. Anne ve baba 18 yaş altı çocuklarının tek başına pasaport başvurusu yapabilmesi için noterden muvafakatname çıkartması gerekiyor(bu belgenin aslı başvuruda bulunması gerekli)

2. 18 yaşından küçük birey pasaport başvurusunu yapabilmesi için, elinde muvafakatname olsa bile,başvuru sırasında yanında mutlaka yetişkin bir birey olması lazım

3. İkinci maddeye bağlı, 18 yaşından küçük birey tek başına pasaport başvurusu yapamadığından, anne veya babanın (herhangi biri olur) çocuk için başvuruyu yapacak kişi adına noterden bu işlem için vekaletname alması gerekiyor(bu belgede başvuru sırasında olması lazım)
      Yani tek başına muvafakatname yeterli olmuyor, çocuğun yanında başvuru için yetişkin bir bireyin olması gerekiyor, ebeveynlerden birininde bu kişiye pasaport başvurusu için vekaletname vermesi gerekiyor

Not:Başvuru sırasında anne yada babanın herhangi bulunacaksa vekaletnemeye gerek yok ama başvuruya katılmayan ebeveynin muvafakatname vermesi gerekiyor

Not 2:Vekaletnameyi kardeşim için Annem ve babam ikisi bir verdi, herhangi biri verseydide sorun olacağını zannetmiyorum

Kaynak
    https://www.nvi.gov.tr/sss-pasaport

20200310_012209.jpg

20200310_012229.jpg

• yeşil pasaport hakkı kazanmış ve hali hazırda yeşil pasaportu olan bir devlet memuru, memurluktan istifa ederse yani memurluğu bırakırsa bu hakkını kaybetmiş olur mu? memuriyetten emekli olanların ömürlerinin sonuna dek bu hakkı kaybetmediklerini biliyorum ama istifa durumunda ne olacağını bilemiyorum.

• @loser, içinde söyledi: T.C. Pasaport Turleri

yeşil pasaport hakkı kazanmış ve hali hazırda yeşil pasaportu olan bir devlet memuru, memurluktan istifa ederse yani memurluğu bırakırsa bu hakkını kaybetmiş olur mu? memuriyetten emekli olanların ömürlerinin sonuna dek bu hakkı kaybetmediklerini biliyorum ama istifa durumunda ne olacağını bilemiyorum.

Sanırım 1., 2. ve 3. Derece memurlar, istifa etseler dahi bazı durumlarda yeşil pasaport hakları oluyor. Konuyu aşağıdan inceleyebilirsiniz.

• merhabalar, pasaport yenileme işlemi için ( kısacası yeni pasaport, artık süresi uzatılmıyor yeni bir pasaport veriliyormuş) eski pasaportu getirmek gerekiyormuş
    https://www.nvi.gov.tr/sss-pasaport 4.soruda yazıyor. bu aşamada eski pasaport elimizden alınıyor mu yoksa bizde kalmaya devam mı ediyor? eğer alınırsa konsolosluğa ibraz edilemez, bu da yukarıda yazıldığı üzere sorun çıkarabilir. konu hakkında bilgisi olan var mıdır ?

@Tugce-Mayaturk sizin durumunuzda ne oldu oldu acaba? başvuru için eski pasaportu götürdünüz mü ve hala şuan elinizde mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@monsieur, içinde söyledi: T.C. Pasaport Turleri

merhabalar, pasaport yenileme işlemi için ( kısacası yeni pasaport, artık süresi uzatılmıyor yeni bir pasaport veriliyormuş) eski pasaportu getirmek gerekiyormuş
    https://www.nvi.gov.tr/sss-pasaport 4.soruda yazıyor. bu aşamada eski pasaport elimizden alınıyor mu yoksa bizde kalmaya devam mı ediyor? eğer alınırsa konsolosluğa ibraz edilemez, bu da yukarıda yazıldığı üzere sorun çıkarabilir. konu hakkında bilgisi olan var mıdır ?

@Tugce-Mayaturk sizin durumunuzda ne oldu oldu acaba? başvuru için eski pasaportu götürdünüz mü ve hala şuan elinizde mi?

evet, eski pasaportu delgecle delip size geri veriyorlar. Eger icinde vize varsa soyleyin, ona gore o sayfalari delmesinler...

• 2020 harc bedelleri
    Süre Harç *** Defter Toplam
    6 Ay 208,30 TL 160,00 TL 368,30 TL
    1 Yıl 304,40 TL 160,00 TL 464,40 TL
    2 Yıl 497,00 TL 160,00 TL 657,00 TL
    3 Yıl 705,90 TL 160,00 TL 865,90 TL
    3+ Yıl 994,80 TL 160,00 TL 1154,80 TL

• merhabalar. pazartesi green card için pasaport işlemlerine başlamak istiyorum. daha önce pasaport çıkaranlar yardımcı olabilirler mi ilk ne yapmalıyım. okuduğum kadarıyla önce parayı yatırıcakmışım. sonra randevu alıcakmışım. parayı banka dışında nerde yatırabilirim. ptt olur mu. birde randevuyu hangi siteden alıyoruz. okuduğum yerde 2 siteden bahsediyordu. kafam karıştı. telefon ile arayıp randevu alabilir miyim. teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ufo349, içinde söyledi: Ücretsiz Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

merhabalar. pazartesi green card için pasaport işlemlerine başlamak istiyorum. daha önce pasaport çıkaranlar yardımcı olabilirler mi ilk ne yapmalıyım. okuduğum kadarıyla önce parayı yatırıcakmışım. sonra randevu alıcakmışım. parayı banka dışında nerde yatırabilirim. ptt olur mu. birde randevuyu hangi siteden alıyoruz. okuduğum yerde 2 siteden bahsediyordu. kafam karıştı. telefon ile arayıp randevu alabilir miyim. teşekkürler

Şurada tüm sorularınızın yanıtı var: https://randevu.nvi.gov.tr/pages/sss

Pasaport randevusu buradan alınacak: https://randevu.nvi.gov.tr/default/index?type=3

Kafa karışıklı yaratacak bir şey yok. Anlamak için birkaç defa okumanız gerekebilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• @knnrn sağol hocam

Benzer Başlıklar

• 9
  • 8
  • 4
  • 41
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |