Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

T.C. Pasaport Türleri ve Pasaport Başvurusu

• @houey DV2022 nin büyük bir kısmında ds260 formunu submit etme tarihine göre mülakat tarihi verdiler yani ne kadar erken ds260 formunu gönderdiysen işlemlerin o kadar erken halledildi ve mülakatın planlandı, zaten aşağıdaki DV2022 excel listesine bakarsanız bunu çok net görebilirsiniz, Dv2023 tede şu anlık ds260 submit tarihini esas alarak mülakat tarihi veriyorlar. Case numarası yine tabi çok önemli, ama aynı bültende cut-off içerisinde diyelim iki kişi var. Bunlardan bir tanesi 12 Mayısta submit etmiş 7243 case numaralı biri olsun , bir diğeri 20 Mayısta ds260 formunu submit etmiş 2350 case numaralı bir kazanan olsun. Dv22-23 te uygulanan yöntemle erken submit eden yüksek case sahibi biri daha erken mülakat tarihi alabilir. Hatta çok geç submit eden case numarası küçük olan bir kişinin sıra gelmediği için mali yıl içerisinde vize alamama ihtimali bile var. Bu arada küçük bir not ds260 formunuzu pasaport bilgisi olmadanda submit edebilirsiniz(dv2023 loto Aşamaları konu başlığındaki ds260 pdf yeşilkartforum YouTube kanalına yüklenen ds260 form doldurma videosunda nasıl yapacağınız anlatılıyor)

Belge videoya ulaşmak için ⬇

https://yesilkartforum.com/cekilis
    Ama tavsiyemiz en azından asıl kazananın ds260 formuna pasaport bilgisini yazarak submit etmesi olurdu. (bunuda ilerleyen dönemlerde tekrar evrak talep sistemine geçerlerse ds260 formunuzu açtırmak zorunda kalmayasınız diye söylüyoruz)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@oceana ilgili resmi site açıklamalarına bakabilirsiniz;

Kimler Hususi (Yeşil ) Pasaport Alabilirler?

1- TBMM Eski Üyeleri ve Eski Bakanlar,
    2- Kadro derecesi 1,2 ve 3. derece olarak çalışan veya bu kadro derecesinden çalışmakta iken EMEKLİ olan devlet memurları.
    3- 1.2. ve 3. derece kadro karşılığı çalışan ve bu derecelerde sözleşmeli olarak çalışmakta iken EMEKLİ olan devlet memurları.
    4- Kadro karşılığı olmaksızın çalışıp emekli kesenekleri 1,2 ve 3. derece üzerinden kesilerek T.C. Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ile bu durumda çalışırken EMEKLİ olan sözleşmeli devlet memurları
    5- Görevleri Süresince İl, İlçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanları
    6-Özelleştirme kapsam ve programına alınan/özelleştirilen T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından;
    · Özelleştirilmeden önce hususi pasaport alma hakkını elde etmiş bulunmak,
    · Kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu olmak,
    · Sosyal Güvenlik yönünden T.C. Emekli Sandığına bağlı olmak,
    · Kamu görevlisi olmak,
    · 4603 Sayılı İş Kanununa tabi olmak şartlarının tamamını taşıyan ve bu şartları taşırken EMEKLİ olan veya ÇEKİLEN personel.
    7-Özelleştirilen Türk Telekom Müdürlüğü çalışanlarından;
    · Özelleşmeden önce hususi damgalı pasaport alma hakkını elde ekmiş bulunmak,
    · Kapsam dışı Personel statüsünde çalışması şartlarının tamamını taşıyan veya bu şartları taşırken emeklilik/çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılanlar.
    8- Yukarıdaki 1,2,3,4,5,6 ve 7. maddede belirtilen şartları taşıyanların eşlerine, reşit olmayan çocuklarına ve evli bulunmayan, iş sahibi olmayan öğrenimine devam eden kız ve erkek çocuklarına (Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Fakültesi dâhil öğrenim gördükleri okuldan öğrenci olduğunu belgelemek şartı ile) 25 yaşını dolduruncaya kadar Hususi Damgalı Pasaport düzenlenmektedir.
    9- 18 yaşını doldurmuş olsa dahi evli bulunmayan, iş sahibi olmayan aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği (tam teşekküllü Devlet Hastanesinden alacakları) sağlık kurulu raporu ile belgelenen hak sahibinin çocuklarına yaş sınırı olmaksızın Hususi Damgalı Pasaport düzenlenmektedir.
    10- Hususi Pasaportlar 5 yıllık süreyle verilir. İl, İlçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanlarına ise görevleri süresince hususi pasaport tanzim edilir.

• @Muhtaradana Cevap için teşekkür ederim. Elimde dursun diye alacağım pasaportu. Video çok iyi anlatmış her şeyi, şimdi izlediğim kadarıyla geriye kalan tek eksik şey Amerikada bir adres bulmam gerekecek. Tabi belki çıkmayacak bile, acele etmeye gerek yok gibi neyse teşekkürler yazınız için tekrardan. Herkese bol şanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@houey burdaki forumu diğer forumlar gibi görme adres için önce sen bir kazan hangi eyalet olacağına karar ver zaten forum ailesi üyeleri adres konusunda yardımcı oluyorlar kafana takma bunları

• Merhabalar, son geçerlilik tarihi Ağustos 2024 olan bordo pasaporta sahibim yeşil pasaport olmadığı için uzatma işlemi yapılmıyor diye biliyorum. 10 yıllık pasaport almak istediğim için mevcut pasaportu iptal ettirme gibi bir şansım var mı yoksa kayboldu mu demek daha mantıklı?

• ⭐⭐⭐

@FiveHN Türk vatandaşlarının 2 pasaport alma hakkı var bu hakkınızı kullanarak pasaport çıkarabilirsiniz

• @waterman Evet fakat duyumlarıma göre bir sebep sunmamız isteniyormuş yılda bir taş çatlasın iki kez yurt dışına seyahat ediyorum bu yüzden en garanti olan yolu izlemek istedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melihguney, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

SON DAKİKA

Yılbaşından sonra pasaport harçlarına zam geliyor.

10 yıllık pasaport 1700 TL'den 3800 TL'ye yükseliyor.

Amerika yolcularına duyurulur. 🙂

bilgilendirme icin tesekkurler, bunu one cikaralim, insanlarin planlari degisebilir...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Yakın zamanda pasaport süresi bitecek arkadaşların dikkatine! 2023'te güncelleyeceğiniz tek pasaport fiyatına şu an iki pasaport güncelleyebiliyorsunuz. Pasaport işlemlerinizi geciktirmeden yapın!

TÜİK’in harç ve cezalara uygulanacak olan 2023 yılı yeniden değerlendirme oranı (YDO) açıklandı. Yurtiçi Üretici Fiyat Endekslerinin 12 aylık ortalaması alınarak %122.93 olarak hesaplanan YDO’ya göre ücretler zamlanacak. Uygulanacak YDO, Cumhurbaşkanı onayından sonra, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Kasım ayının son haftasında Vergi Usul Kanunu Genel tebliği ile ilan edilecek. Cumhurbaşkanının YDO’yu arttırma veya azaltma yetkisi bulunuyor.

Screen Shot 2022-11-10 at 19.21.13.png

• ⭐⭐ Banned

Hocam benim 10 yıllık pasaportum bitti. Şimdi başvursam ne kadar sürede yenisini veriyolar. Yeni yıla zorla bekletip fahiş fiyattanmı vericekler acaba?

• @Calibraturbo ödemeyi yapıp, randevuyuda yıl başından önce alırsanız şu anki fiyatlandırmadan yeni pasaportunuzu alabilirsiniz. Ne zaman basıldığının bir önemi yok.Yinede pasaportun hızlı gelmesini istiyorsanız 199 u arayıp aciliyeti not düşebilirsiniz

Ama ödemeyi şimdi yapıp randevuya yıl başından sonra giderseniz yeni ücretin farkının ödenmesini isteyecekler. Bu arada farkta ya devlet bankaları ya da vergi dairesine gidilip yapılıyor(bu sene başında aynı durumla karşılaştım, devlet bankaları aradaki farkı almak istemiyor işlemde zorluk çıkartıyor sizi vergi dairesine yönlendiriyor bilginiz olsun)

• Bu hafta pasaport başvurusu yaptım. Gaziosmanpaşa Nüfus Müdürlüğünde her 10 kişiden 5 kişinin pasaport başvurusu yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim. Çok yoğun pasaport talebi var.

• Bugun pasaportum için başvurdum 1700 tl civarı gitti bu

sonra içinde 2024 e kadar usa vizem var - sonra tekrar vizeye başvuracağım yenı pasaporta bakalım .

Yeşil pasaportum için ise uzatma talep edeceğim hemde ücretsiz ilk defa böyle bir şey gordum şukur onun sadece kağıt parasını veriyorduk ama hiç bir ücret odemeden uzatacaklarmışşşş 🙂

aralıkta artık ...

• Referenced by  gucarslan gucarslan 
  • ⭐⭐ Banned

@Muhtaradana Adanalı operatör abi nasılsın? Cevabın için teşekkür ederim. Seni tanımasam bilmesemde ara sıra aklıma geliyorsun umarım işin rastgidiyodur diye düşünüyorum. Umarım gitmişsindir amerikaya birsürü stres yaşadın, şayet ben de yaşadım.

Randevu aldım fakat afedersin camış gibi uyuyakalmışım gece calistigim için. Şimdide en erken 14.Aralıkta randevu alabilirsin diye uyarı cıkıyor. 199 u aradım. rica ettim bekleyeceksin birşey yapamayız diyorlar israrla. Şimdi fahiş rakamdan mı satacaklar pasaportu bana bilemedim sana sormak istedim.

• 12 Kasım'da yaptığım bordo pasaport başvurusu anca yeni kargoya verildi. Pasaportun elinize ulaşması başvurunun ardından 3 haftayı buluyor bilginiz olsun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melihguney başvuru yaptıktan sonra 15 gün zaten yasal bekleme süresi var. Ondan sonra 199 arayıp yada twitter bekleme süresi geçti lütfen basıma alır mısınız dediğiniz zaman basıyorlar

• Güncelleme: Şuan bordo pasaporta başvurunuz varsa ve elinize ulaşmamışsa yenı bir pasaporta başvru almıyorlar ( Yeşil) gibi yani.

Elinize pasaport geçince onuda yanınıza alıp gidebiliyorunuz yoksa başvuru yok yani.

Ben bir hata yaptım Yeşil pasaportu alabilcek imkanım varken gittim birde bordo pasaporta 1700 tl para verdim hiç gereksiz yani.

Şuan yeşil pasaport zaten 10 yıllık oldu. :((

Aptallık yapmayın benım gib. neden başvurdum bende bilmiyorum …. !!!!

• Pasaport ve geçici vize kağıdı valizdeydi ve valizi çaldırdık. Bunları çıkartmak için nasıl bir yol izlemeliyiz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Cumhur-Yüksel, içinde söyledi: T.C. Pasaport Türleri ve Pasaport Başvurusu

Pasaport ve geçici vize kağıdı valizdeydi ve valizi çaldırdık. Bunları çıkartmak için nasıl bir yol izlemeliyiz.

Turkiye'de misiniz? Yoksa yurtdisinda mi?

Hangi ulkeye hangi vize ile girdiniz/gireceksiniz?

• @crazycells bu dediklerim farzı misal bilgi amaçlı başımıza gelirse veya başkasının başına gelirse sıkıntı çekmememiz için yazılmış bir seneryo diyelim. green card ı kazandık ve abd ye geldik uçaktan indik sarı dosyayı gümrük polislerine verdik sonra taksiye bindik ve gideceğimiz yerde indik derken gasp ettiler. Evet mikrofon sizde.

Benzer Başlıklar

• 8
  • 40
  • 9
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |