Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

T.C. Pasaport Türleri ve Pasaport Başvurusu

• Merhabalar. 5 yıllık J1 vizesi aldım ve Ağustos ayında giriş yapmayı planlıyorum. Fakat vizemin basılı olduğu pasaportum 2022 Ocak ayında bitiyor. Girişte herhangi bir sorun yaşar mıyım? Normalde vize süresinden daha kısa pasaportun sorun yaratmadığını biliyorum ama benim durumumda biraz fazla kısa zaman kalmış oluyor. ABD içinde pasaport yenilemesi yapılabilir mi ya da daha gitmeden ikinci bir pasaport mu almalıyım? İlk seçenekte endişem: çok kısa süre kaldığı için girişte sorun yaşanması. Girmeden yeni pasaport alırsam da vizenin olduğu pasaportumun hiç giriş yapmadan iptal edilmiş olması sorun yaratır diye endişelendim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler. @crazycells @knnrn

• @benny bence yeni pasaport alarak gidin kafanız rahat olsun.
    Vizenin eski pasaportta olması hiçbir sorun çıkarmıyor, sadece 2 pasaport taşıyorsunuz yanınızda.

• @VolkanU Teşekkür ederim. Ama vizemin basılı olduğu pasaportun bir kere bile kullanılmadan iptal edilmesi ikisini de taşısam bile sorun yaratmaz mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@benny Geçerli pasaportla giriş yapacağınız için sorun yaşamazsınız. ABD'deki Türk konsolosluklarından yeni pasaport alabilirsiniz.

• @benny Hayır hiçbir sorun çıkarmaz.

Sayın @knnrn Bey'in de dediği gibi gittiğinizde oradaki konsolosluklar üzerinden de halledebilirsiniz. Kendi adıma, oradaki süreçlere hakim olmadığım için buradayken yenisini çıkartıp gitmeyi tercih ederdim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@VolkanU Konsolosluktan randevu alıp giderseniz başvuru işlemi çok kolay. Birkaç hafta içinde yeni pasaport geliyor, gidip teslim alıyorsunuz. Postayla gönderme hizmeti veriyorlar mı bilmiyorum. Ücretler de Türkiye'dekine göre daha düşük.

• Sayın @VolkanU ve @knnrn, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

• Selamlar. 18 yaşımdan önce 5 yıl Gürcistanda yaşadım. Ve babam görevli olduğu için yeşil pasaportum vardı. Ve biz oradan döneli 7 yıl civarı oldu pasaport süresi bitti yani. Ama 25 yaşını geçmedim. Şimdi pasaport almak istesem yeşil pasaport alabilir miyim? Şuan babam o görevde değil ama şuna dayanarak söyledim birlaç blog sayfasında 25 yaşınıza kadar yeni almak istediğinizde yeşil pasaport alabilirsiniz diyordu. Bilgisi olan var mıdır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@buhrann, içinde söyledi: T.C. Pasaport Türleri ve Pasaport Başvurusu

Selamlar. 18 yaşımdan önce 5 yıl Gürcistanda yaşadım. Ve babam görevli olduğu için yeşil pasaportum vardı. Ve biz oradan döneli 7 yıl civarı oldu pasaport süresi bitti yani. Ama 25 yaşını geçmedim. Şimdi pasaport almak istesem yeşil pasaport alabilir miyim? Şuan babam o görevde değil ama şuna dayanarak söyledim birlaç blog sayfasında 25 yaşınıza kadar yeni almak istediğinizde yeşil pasaport alabilirsiniz diyordu. Bilgisi olan var mıdır?

Ilk iletideki bilgilere goz gezdirin isterseniz:

Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal engellerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilir.

• Arkadaşlar 18 yaşıma yeni girdim. Pasaport almak istiyorum fakat tüm müdürlükler tamamen dolu. Bunun karantinayla mı alakası var? yoksa tüm müdürlükler dolu mu? Bir de sabah gitsem alabilir miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Samet-SEZGIN, içinde söyledi: T.C. Pasaport Türleri ve Pasaport Başvurusu

Arkadaşlar 18 yaşıma yeni girdim. Pasaport almak istiyorum fakat tüm müdürlükler tamamen dolu. Bunun karantinayla mı alakası var? yoksa tüm müdürlükler dolu mu? Bir de sabah gitsem alabilir miyim?

evet, 17 gunluk kapanmadan sonra basvuru yapmayi denemelisiniz.

• Merhaba. Abd de okuyan kızımın yeşil pasaportunu yenilememiz gerekiyor. öğrenci belgesi yanında ama apostil yaptırmadan Türkiye ye geldi. Türkiye deki abd konsolosluklarında öğrenci belgesine apostil mühürü yaparlar mı? Ona da yeşil pasaport almak istiyorum. Yoksa bordo pasaport almak zorunda kalacam.teşekkr.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ali-Yüksel, içinde söyledi: T.C. Pasaport Türleri ve Pasaport Başvurusu

Merhaba. Abd de okuyan kızımın yeşil pasaportunu yenilememiz gerekiyor. öğrenci belgesi yanında ama apostil yaptırmadan Türkiye ye geldi. Türkiye deki abd konsolosluklarında öğrenci belgesine apostil mühürü yaparlar mı? Ona da yeşil pasaport almak istiyorum. Yoksa bordo pasaport almak zorunda kalacam.teşekkr.

Turkiye'nin aksine, ABD'de evraklara apostil damgasi bastirmak biraz daha burokratik bir islem. Bu islem genelde eyalet hukumetlerinde veya bagli bulundugunuz county'de yapilabilir. Maalesef ABD konsoloslugunun ogrenci belgesi konusunda size yardimci olabilecegini hic sanmiyorum.

Ayrica Disisleri Bakanligi'nin sitesinde de konsolosluklarda boyle bir damgalama yapilmadigi belirtilmis.

• ⭐⭐

australyada apostil isleri,notary australya noterleri tarafindan yapilir.konsolosluklar bu evrak dogrudur veya yalnisdir diye islem yapamazlar,kendi hazirladiklari evraklara, vekaletnamelere muhur vururlar.

• @crazycells Evet hakılısınız. Aynen dediğiniz gibi olumsuz cevap verdiler. Okulunun bulunduğu eyalette apostil yapılabilir cevabı geldi.

• Arkadaşlar bir sorum olacak. Green card başvurusunda istenen pasaportun geçerlilik süresi önem arz ediyor mu? Atıyorum 6 aylık geçerlilik vizesine sahip bir pasaport başvuru sırasında işimi görür mü? Daha sonra benim için sıkıntı yaratır mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TurboTez, içinde söyledi: T.C. Pasaport Türleri ve Pasaport Başvurusu

Arkadaşlar bir sorum olacak. Green card başvurusunda istenen pasaportun geçerlilik süresi önem arz ediyor mu? Atıyorum 6 aylık geçerlilik vizesine sahip bir pasaport başvuru sırasında işimi görür mü? Daha sonra benim için sıkıntı yaratır mı?

Başvuru yaptığınız tarihte geçerli olması yeterli.

• Merhabalar, forumdaki ilk mesajım.
    Yeşil ve bordo pasaport alabiliyorum. Green card başvurusu için kullanacağım ancak hangisini almam gerektiği konusunda kararsız kaldım. Yeşil pasaportu ailem üzerinden alabiliyorum. 25 yaş altıyım, üniversite öğrencisiyim, çalışmıyorum ayrıca ailemle yaşıyorum (yeşil pasaportla ilgili okuduğum şartları karşılıyorum). Eğer green card çıkarsa ABD'ye yerleşip lisans okuyacağım, işe de girerim ancak bunlar yeşil pasaport şartlarını ihlal ediyor. Böyle bir durumda aldığım yeşil pasaport anında iptal mi olur yoksa pasaportu bitene kadar kullanabilir miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mayki yeşil pasaportun ayrıcalıklarını kullanacağım dersen yeşil alırsın yoksa sadece amerikla için alacaksam diyorsan öğrenci pasaportu çıkarttır çünkü yeşil pasaportun ayrıcalığı amerikaya karşı yemiyor.

• @ayvalik10 Yeşil pasaportun Avrupa avantajı var, belki ileride kullanabilirim. Eğer bahsettiğim ani pasaport iptali olmayacaksa niye bordo pasaport çıkarayım ki (sonuçta elimde daha güçlü bir pasaport olacak)? Zaten öğrencilik bitince yeşil pasaport hakkım yok olacak. Yeşil pasaport ABD'ye gidince, daha doğrusu gidebilirsem, iptal olacaksa direkt bordo pasaport alacağım; iptal olmayacaksa yeşil pasaport daha mantıklı. Şunu da belirteyim, öncelikli amacım yeşil pasaport avantajları değil green card başvurusu. Eğer imkan varsa hem green card olsun, ABD'de iş ve öğrencilikten yararlanayım hem de yeşil pasaport avantajları elimde bulunsun diye düşünüyorum.
    Bu arada, green card sürecinde herhangi bir avantajı olmadığını biliyorum.

Benzer Başlıklar

• 41
  • 9
  • 4
  • 40
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |