Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Annem icin I130 formu doldurdum fakat aklimda kalan su var. Annemin soyismi benden farkli. Yukledigim birth certificate de soyismi guncel. Ayrica bir belge yuklememe gerek yoktu degil mi ?
    Ayrica hic bir yerde annemin pasaport taramasini istemedi. Sadece bilgilerini doldurdum.

• Referenced by  Programmer Programmer 

• Merhaba, bu yaz 21 yaşına girecek olan ABD vatandaşı oğlum ile IR5 başvurusu yapmaya hazırlanıyoruz (anne/babaya başvuracak).
    Aslında eşim DV2020 talihlisi ama o süreç bildiğiniz gibi maalesef ilerlemedi. Zaten ilerleseydi de numaramız 45 binlerde olduğundan çok fazla umudumuz yoktu.
    IR5 süreci için formdan faydalanarak kendi başvurumuzu kendimiz yapmak istiyoruz. Yeşilkart Forum sayesinde bir çok bilgiye şimdiden hakim olduk. Fakat yine de başvurumuzda süreci uzatmadan devam ettirebilmek için burada tecrübesi/bilgisi olanlardan destek alabilirsek çok sevinirim.
    Kısaca durumumuz şöyle oğlum Türkiye’de bizimle birlikte yaşıyor ve üniversiteye devam ediyor. Seneye mezun olacak. Bu durumda ilk merak ettiğim ABD’de yaşamıyor olması bir sorun mu? Kardeşim ABD vatandaşı eşi Amerikalı ve iyi bir geliri var sponsorumuz o olacak. Oğlumda hemen hemen her yıl yazları kardeşimin yanına ABD’ye gidip geldiği için ehliyeti ve açılmış bir banka hesabı var. Bunlar artı olur mu?
    Bu şartlarda nereden nasıl başlamalıyız. ABD’de yaşayan ve çalışan kişilerin başvuruları ile ilgili bir çok bilgi buldum fakat Türkiye’de yaşayan ve kazancı olmayan ABD vatandaşı nasıl başvurabilir doldurulması gereken formlar sırasıyla nedir nereden başlamalı kafamız biraz karıştı.
    Şimdiden çok teşekkürler.

• Slm sanırım yoldaşız bizde sizinle aynı süreci bekliyoruz inşlh enkısa zamanda sonuçlanır

• Referenced by  crazycells crazycells 
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mihok, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Annem icin I130 formu doldurdum fakat aklimda kalan su var. Annemin soyismi benden farkli. Yukledigim birth certificate de soyismi guncel. Ayrica bir belge yuklememe gerek yoktu degil mi ?
    Ayrica hic bir yerde annemin pasaport taramasini istemedi. Sadece bilgilerini doldurdum.

Resmi belgelerle soyismi farkliligini gosterebildiginiz surece sorun olmaz.

Su 4 belgeyi yuklemenizi tavsiye ederim:

• Kendi vatandaslik belgeniz
    • Kendi nufus kayit orneginiz
    • Annenizin nufus kayit ornegi
    • Annenizin pasaportunun biyografik sayfasi
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mango2014, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Merhaba, bu yaz 21 yaşına girecek olan ABD vatandaşı oğlum ile IR5 başvurusu yapmaya hazırlanıyoruz (anne/babaya başvuracak).
    Aslında eşim DV2020 talihlisi ama o süreç bildiğiniz gibi maalesef ilerlemedi. Zaten ilerleseydi de numaramız 45 binlerde olduğundan çok fazla umudumuz yoktu.
    IR5 süreci için formdan faydalanarak kendi başvurumuzu kendimiz yapmak istiyoruz. Yeşilkart Forum sayesinde bir çok bilgiye şimdiden hakim olduk. Fakat yine de başvurumuzda süreci uzatmadan devam ettirebilmek için burada tecrübesi/bilgisi olanlardan destek alabilirsek çok sevinirim.
    Kısaca durumumuz şöyle oğlum Türkiye’de bizimle birlikte yaşıyor ve üniversiteye devam ediyor. Seneye mezun olacak. Bu durumda ilk merak ettiğim ABD’de yaşamıyor olması bir sorun mu? Kardeşim ABD vatandaşı eşi Amerikalı ve iyi bir geliri var sponsorumuz o olacak. Oğlumda hemen hemen her yıl yazları kardeşimin yanına ABD’ye gidip geldiği için ehliyeti ve açılmış bir banka hesabı var. Bunlar artı olur mu?
    Bu şartlarda nereden nasıl başlamalıyız. ABD’de yaşayan ve çalışan kişilerin başvuruları ile ilgili bir çok bilgi buldum fakat Türkiye’de yaşayan ve kazancı olmayan ABD vatandaşı nasıl başvurabilir doldurulması gereken formlar sırasıyla nedir nereden başlamalı kafamız biraz karıştı.
    Şimdiden çok teşekkürler.

I-130 formunu online olarak gondererek surecinizi baslatacaksiniz, surecinizde bol sanslar.

Oglunuzun geliri yoksa bile IRS'e simdiden her yil vergi bildirimi yapmasini tavsiye ederim.

Bu dediginiz sartlarda da oglunuz size vize icin sponsor olabilir; ama mali sponsor olamaz. Fakat dediginiz gibi kardesiniz size mali sponsor olabilir, o nedenle hicbir sorun yasamamaniz lazim.

NVC asamasina geldiginizde bir daha sorarsiniz sorularinizi zaten, hem oglunuzun hem de kardesinizin I-864 formlarini doldurmasi gerekecek.

Mulakat zamani sorarlarsa, oglunuzun okulu biter bitmez ABD'ye tasinacagini soylemeniz yeterli olacaktir.

• Referenced by  crazycells crazycells 

• @Gürman Herhangi bir gelişme var mı basvurunuzda?

• @crazycells Cevabınız için çok teşekkür ederim. İnanın bu forma güvenerek avukatsız ilerleme cesareti bulduk:) Yanlış anlamadıysam şu an sadece 21 yaşına girer girmez I-130 formunu doldurup göndereceğiz. Fakat burada da şöyle bir sorum var anne ve babaya ayrı ayrı mı form doldurup gönderilmeli.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mango2014, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

@crazycells Cevabınız için çok teşekkür ederim. İnanın bu forma güvenerek avukatsız ilerleme cesareti bulduk:) Yanlış anlamadıysam şu an sadece 21 yaşına girer girmez I-130 formunu doldurup göndereceğiz. Fakat burada da şöyle bir sorum var anne ve babaya ayrı ayrı mı form doldurup gönderilmeli.

Evet, IR-5 vizeleri -diger kategorilerden farkli olarak- tek bir kisi icin aliniyor. Yani hem anneniz icin hem de babaniz icin iki ayri I-130 formu dolduracaksiniz ve ikisine ayri ayri vize basvurusu yapacaksiniz. Tabii tum islemleri ayni anda yaparsaniz mulakati da beraber alacaklardir, ama ozunde iki ayri dosya oldugunu unutmayin.

IR-5 kategorisinde diger vizelerde oldugu gibi dosyaya es ve cocuklarin eklenmesi gibi bir secenek yok.

• @Platon59
    Malesef hıcbır ılerleme yok .Halen bekletmedeyiz.Sızın varmı?

• @Gürman Malesef imzamda ki gelişmeler sonrası donduk kaldık.

• merhaba 31,12,2021 kızım amerikadan başvurdu green card için bana ne zaman sonuç alabilirim sizce?
    merakla bekliyoruz mart 25 de makbuzunuz inceleniyor şuan için olağan üstü bir durum yok diyor.

• İlk eşimden olan oğlum Amerikada ve Amerikan vatandaşı.
    Benim için IR-5 kataogorisinde başvuru yapmayı planlıyoruz.
    Şimdiki eşim ve bu eşimden olan çocuğum da (6 yaşında) var.
    (ikimizde akademisyen olarak görev yapıyoruz)
    Bana Greencard aldıktan sonra ABD'ye giderken eşimi ve çocuğumu beraber götürmek istiyorum.
    Daha önceki sorularımda onlara da greencard nasıl alabilirim diye sormuştum.
    Şimdi İlk etapta amacım onlara da greencard almak değil. Kesintisiz birlikte yaşamamızı sağlayacak bir yol (vize) buulmak.
    Bu durumu nasıl sağlayabilirim?

Önceki cevaplarınızda önerdiğiniz: Önce standart (10 yıllık) vizelerinizi alın. Ama en çok 180 gün içeride kalabilirler. IR5 başvurunuzdan sonra ailenizin diğer vizeleri de alması zorlaşır" aklımda...

İginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

• @bklc, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

merhaba 31,12,2021 kızım amerikadan başvurdu green card için bana ne zaman sonuç alabilirim sizce?
    merakla bekliyoruz mart 25 de makbuzunuz inceleniyor şuan için olağan üstü bir durum yok diyor.

• İR5 dosyalarının gönderilen ayaletleri bilen varmı acaba tşklr herkese

• POTOMAC diye bilgi vermişti kızım.

• Merhaba, abim Amerikan vatandaşı, annem için başvuruda bulundu. Abim birth certificate Türk konsolosluğundan aldığı halde rejected yemiş. Başvurudan 13 ay önce alınmış bir belge olduğu için midir? Diye sormak istiyorum. Bir de annemin belgesi de uluslararası olarak kaymakamlıktan alınan bir belge. O da aynı durumda. Bu arada Annem Türkiye’de. Ne yapılması gerekir? @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bklc, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

merhaba 31,12,2021 kızım amerikadan başvurdu green card için bana ne zaman sonuç alabilirim sizce?

size gelen mektupta dosyanin nerede oldugu yazar, o yerdeki bekleme suresini suradan kontrol edebilirsiniz:

form olarak I-130 olarak secin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@safak, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

İlk eşimden olan oğlum Amerikada ve Amerikan vatandaşı.
    Benim için IR-5 kataogorisinde başvuru yapmayı planlıyoruz.
    Şimdiki eşim ve bu eşimden olan çocuğum da (6 yaşında) var.
    (ikimizde akademisyen olarak görev yapıyoruz)
    Bana Greencard aldıktan sonra ABD'ye giderken eşimi ve çocuğumu beraber götürmek istiyorum.
    Daha önceki sorularımda onlara da greencard nasıl alabilirim diye sormuştum.
    Şimdi İlk etapta amacım onlara da greencard almak değil. Kesintisiz birlikte yaşamamızı sağlayacak bir yol (vize) buulmak.
    Bu durumu nasıl sağlayabilirim?

Önceki cevaplarınızda önerdiğiniz: Önce standart (10 yıllık) vizelerinizi alın. Ama en çok 180 gün içeride kalabilirler. IR5 başvurunuzdan sonra ailenizin diğer vizeleri de alması zorlaşır" aklımda...

İginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

evet, maalesef dediginiz gibi IR-5 vizeleri sadece anne/babaya yonelik... maalesef ebeveynin esi ve 21 yas alti cocuklari ayni anda Green Card alamiyorlar...

Eger esiniz ve cocugunuz ABD'ye calismak veya okumak icin gidecekse belki once bu tur vizeleri denemek daha iyi olabilir, cunku turist vizelerini almalari da garanti degil. Boyle bir planlari var mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gürman, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

İR5 dosyalarının gönderilen ayaletleri bilen varmı acaba tşklr herkese

size gelen I-797 formunda altta yaziyor olmali...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |