Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @goodluck bol şans!

• Merhabalar, benim sorum şu şekilde; Abim Amerikan vatandaşı annem 5,5 ay önce Amerika'ya turist vizesi ile yanına geldi ve abim 1 ay önce green card için başvuru yaptı, şuanki koşullarda sürecin Amerika'da ne kadar sürdüğü hakkında bilgisi olan varmı? birde normalde 2 hafta sonra 6 ayı doluyor, çıkış yapmalımı? yoksa Türkiye'ye dönüp oradamı beklemeli? açıkcası ne zaman randevu vereceklerini bilemediğimiz için şuan geri dönüp dönmemesinde kararsısız, tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim, tşk.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TR35, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Merhabalar, benim sorum şu şekilde; Abim Amerikan vatandaşı annem 5,5 ay önce Amerika'ya turist vizesi ile yanına geldi ve abim 1 ay önce green card için başvuru yaptı, şuanki koşullarda sürecin Amerika'da ne kadar sürdüğü hakkında bilgisi olan varmı? birde normalde 2 hafta sonra 6 ayı doluyor, çıkış yapmalımı? yoksa Türkiye'ye dönüp oradamı beklemeli? açıkcası ne zaman randevu vereceklerini bilemediğimiz için şuan geri dönüp dönmemesinde kararsısız, tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim, tşk.

Su an IR-5 kategorisinde AOS yapiyor o halde?

IR kategorilerinde statu gecmis olsa dahi islemler devam edebiliyor, yasalarla ABD vatandasi yakinlarina taninan bir ayricalik... onemli olan ABD'ye yasal yollarla girmis olmasi.

Surada bahsedildigi gibi I-130 ile birlikte, I-485 formunu da gonderdiniz mi?

https://yesilkartforum.com/forum/topic/118/aos-adjustment-of-status-ile-green-card-almak

• @crazycells merhaba, öncelikle sorumu doğru yere taşıdığınız için teşekkür ederim, aynen AOS yapılıyor IR-5 kategorisinde, birde merak ettiğim konu süreç Amerika'da olunca güncel şartlarda ne kadarlık bir sürede sonuçlanıyor herhangi bir tecrübe varmı bu konuda. Teşekkürler.

Edit : evet I-485 formunu doldurup gönderdik.

• Merhaba,
    Çok değerli bilgiler içeren bu forum hakkında tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.

İlk eşimden olan oğlum Amerikada ve Amerikan vatandaşı.
    Benim için IR-5 kataogorisinde başvuru yapmayı planlıyoruz.
    Şimdiki eşim ve bu eşimden olan çocuğum da (6 yaşında) bu başvurudan faydalanabilir mi?
    Aileyi paçalamadan beraberce greencard alabilir miyiz?

Yanıtınız evet olursa:
    ----- klasik başvuruya ek olarak bu özel durum için kullanılabilecek yolları ,
    hayır olursa:
    ----- ailemi en hızlı şekilde yanıma nasıl alabileceğim konusunu
    aydınlatmanızı rica ederim lütfren.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TR35, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

@crazycells merhaba, öncelikle sorumu doğru yere taşıdığınız için teşekkür ederim, aynen AOS yapılıyor IR-5 kategorisinde, birde merak ettiğim konu süreç Amerika'da olunca güncel şartlarda ne kadarlık bir sürede sonuçlanıyor herhangi bir tecrübe varmı bu konuda. Teşekkürler.

Edit : evet I-485 formunu doldurup gönderdik.

Dosyanizin gittigi yere gore suradan bekleme surelerini kontrol edebilirsiniz:

IR-5 kategorisinde oldugunuz icin statuyu kaybetmek de bir problem olusturmayacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@safak, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Merhaba,
    Çok değerli bilgiler içeren bu forum hakkında tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.

İlk eşimden olan oğlum Amerikada ve Amerikan vatandaşı.
    Benim için IR-5 kataogorisinde başvuru yapmayı planlıyoruz.
    Şimdiki eşim ve bu eşimden olan çocuğum da (6 yaşında) bu başvurudan faydalanabilir mi?
    Aileyi paçalamadan beraberce greencard alabilir miyiz?

Yanıtınız evet olursa:
    ----- klasik başvuruya ek olarak bu özel durum için kullanılabilecek yolları ,
    hayır olursa:
    ----- ailemi en hızlı şekilde yanıma nasıl alabileceğim konusunu
    aydınlatmanızı rica ederim lütfren.

Maalesef IR-5 vizeleri ebeveynlere ozel sadece...

Eger oglunuz 21 yasindan buyukse sizin islemlerinizi baslatabilir. Sizden ayri olarak baska bir I-130 formuyla kardesi icin de F4 surecini baslatabilir, ama ikinizin surecleri ayri ayri devam edecek. F4'lerde bekleme suresi oldukca uzun. Sizin Green Card alip daha sonra cocugunuza sponsor olmaniz daha hizli sonuc verebilir, ama tabii ki bu iki basvuru da ayri ayri yapilabilir.

Hangisinden sira once gelirse Green Card'i o kategoriden alabilir...

Su basligin ilk iletisini okumanizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak

• @crazycells Hızlı yanınıtınız için teşekkürler. Birkaç sorum daha olacak eğer müsaitseniz cevaplamanızı rica ederim:

1. Amerikan vatandaşı oğlum benim için IR-5 başvurusu yaparken, aynı zamanda DV2023'e başvurmam bir avantaj veya karışıklık yaratır mı?
    2. Şimdiki eşim ve ondan olan kızımız için DV2023'e başvurmak iyi biri fikir mi?
    3. Benim IR-5 sürecimde veya greencardımı alışımdan sonra eşim ve kızımızın diğer vize türlerine (dil okulu, üniversite, turistik,..) başvurularında zorluk çıkar mı?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Hızlı yanınıtınız için teşekkürler. Birkaç sorum daha olacak eğer müsaitseniz cevaplamanızı rica ederim:

1. Amerikan vatandaşı oğlum benim için IR-5 başvurusu yaparken, aynı zamanda DV2023'e başvurmam bir avantaj veya karışıklık yaratır mı?
    2. Şimdiki eşim ve ondan olan kızımız için DV2023'e başvurmak iyi biri fikir mi?
    3. Benim IR-5 sürecimde veya greencardımı alışımdan sonra eşim ve kızımızın diğer vize türlerine (dil okulu, üniversite, turistik,..) başvurularında zorluk çıkar mı?
    1. Basvurabilirsiniz, hicbir sorun yaratmaz.

2. Bence de cekilis icin sansinizi denemeniz -hic denememeye kiyasla- daha iyi olur.

3. Evet, eger gocmenlik istegi olmadiklarini gosteremezlerse bu tur vizeleri almalari daha zor olacaktir. Eger su an kendilerini Turkiye'ye baglayan nedenler fazlaysa dediginiz vize basvurularini simdiden yapmak daha akillica olur diye dusunuyorum.

• Hızlı ve açık yanıtlarınız için çok teşekkürler.
    Ben aklıma gelenleri sordum. Çözümlerimi sınırlandırmış olabilirim.
    Bizim durumumuzda aileyi bir bütün olarak ABD'ye götürmek veya ayrı kalış süresini en aza indirmek için en uygun yol önerinizi rica ediyorum lütfen.
    // durumumuzu kuvvetlendirme olasılığı bulunan alanlarda ek sorularınız olursa göndermenizi rica ederim.//

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Hızlı ve açık yanıtlarınız için çok teşekkürler.
    Ben aklıma gelenleri sordum. Çözümlerimi sınırlandırmış olabilirim.
    Bizim durumumuzda aileyi bir bütün olarak ABD'ye götürmek veya ayrı kalış süresini en aza indirmek için en uygun yol önerinizi rica ediyorum lütfen.
    // durumumuzu kuvvetlendirme olasılığı bulunan alanlarda ek sorularınız olursa göndermenizi rica ederim.//

Maalesef gocmenlik sureci olarak yapabilecekleriniz kisitli...

Su durumda once kendiniz Green Card alip, Turkiye-ABD arasinda git-gel yapabilirsiniz, fakat aileniz Green Card almaya yakin direkt ABD'ye yerlesip onlarin gecislerini de kolaylastirabilirsiniz. Su iki basligi incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak

https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

• Crazycells hocam , orduda görev yapan Amerikan vatandaşı birisi anne veya babası için sponsor olursa süreç için bir hızlandırma mevcut mu bununla ilgili bir bilginiz var mı acaba ? Bazı durumlarda ordu personeline özel durumlar olabiliyor diye bir yazı okumuştum.

• Merhaba benim bir sorum olacak şimdiden çok teşekkür ederim .
    Ben ABD vatandaşıyım babam İÇİN 130 forma baş vurdum case numaram hemen geldi ama kaç ayda sonuca ulaşabiliriz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ob16222, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Crazycells hocam , orduda görev yapan Amerikan vatandaşı birisi anne veya babası için sponsor olursa süreç için bir hızlandırma mevcut mu bununla ilgili bir bilginiz var mı acaba ? Bazı durumlarda ordu personeline özel durumlar olabiliyor diye bir yazı okumuştum.

Ordu personelinin kendisi icin hizlandirmalar olabilir ama anne/babasinin bu durumdan etkilenecegini sanmiyorum maalesef. Standart IR5 prosedurunu takip etmeniz gerekecek, simdiden bol sanslar dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gürman, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Merhaba benim bir sorum olacak şimdiden çok teşekkür ederim .
    Ben ABD vatandaşıyım babam İÇİN 130 forma baş vurdum case numaram hemen geldi ama kaç ayda sonuca ulaşabiliriz

Surecte bol sanslar. Su siteden I-130'u secip dosyanizin islendigi servis merkezindeki bekleme suresini kontrol edebilirsiniz:

• Merhaba @crazycells
    Eylül 2021’de IR-5 vizesi için kızım I-130 doldurmuştu ve consular processing ile devam etmeyi düşünüyordum.
    Sonra Aralık sonu Amerika’ya giriş yaptım ve sürecime AOS ile devam edebileceğimi öğrendim.
    AOS konularını da incelediğim fakat aklıma takılalan bazı konular var.
    -Sanırım I-485 online file olmuyor, kağıtları doldurup postalamamız gerek.
    -Kızım bana sponsor olacak fakat I-864 ne zaman doldurulacak göremedim.
    -Başvuruya AOS ile devam etmek için hangi formlar ne zamanlama ile hazırlanacak acaba?
    Yanlış yapmaktan korktuğun için size danışmak istedim. Zaman ayırıp bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Sevgiler,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ellabella, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Merhaba @crazycells
    Eylül 2021’de IR-5 vizesi için kızım I-130 doldurmuştu ve consular processing ile devam etmeyi düşünüyordum.
    Sonra Aralık sonu Amerika’ya giriş yaptım ve sürecime AOS ile devam edebileceğimi öğrendim.
    -Başvuruya AOS ile devam etmek için hangi formlar ne zamanlama ile hazırlanacak acaba?
    Yanlış yapmaktan korktuğun için size danışmak istedim. Zaman ayırıp bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Sevgiler,

ABD'ye hangi vize ile giris yaptiniz? IR-5 vizelerinde kota olmadigindan tum formlari ayni anda gonderebilirsiniz...

Takip etmeniz gereken ilgili baslik surada:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/118/aos-adjustment-of-status-ile-green-card-almak

• @crazycells, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

@ellabella, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Merhaba @crazycells

Sevgiler,

ABD'ye hangi vize ile giris yaptiniz? IR-5 vizelerinde kota olmadigindan tum formlari ayni anda gonderebilirsiniz...

Teşe

@crazycells, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Merhaba @crazycells

Sevgiler,

Teşekkürler 🙏

• merhaba green kart sahibiyim annem babam bosandi anneme green kart istegi yapabilirmiyim ? hangi yolu izlemeliyim yalniz yasamasini istemiyorum. yardimci olursaniz sevinirim

• @onaydinn, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

merhaba green kart sahibiyim annem babam bosandi anneme green kart istegi yapabilirmiyim ? hangi yolu izlemeliyim yalniz yasamasini istemiyorum. yardimci olursaniz sevinirim

Vatandaş olmanız gerekiyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.2k

| | | |