Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@ellabella, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Merhabalar,
    Benim de bir sorum olacak sizlere. 2007-2011 tarihleri arasında Amerika da F1 öğrenci vizesiyle legal olarak kaldım. Bu süreçte kızımı yanıma almıştım ve ben Amerika’dayken kızım bir Amerikan vatandaşıyla evlilik yaptı. Ben Türkiye’ye döndükten sonra 2 kere turist vizemle Amerikaya’ya kısa süreli ziyaretler yaptım. Bu süreçte Kızım eşinden boşandı ama vatandaşlık başvurusunu yapmakta acele etmedi. Boşandığı için eski eşi ve çocuğunun velayetiyle ilgili pek çok sorun yaşıyor ve ona destek olmam için kızımın yanına taşınmama karar verdik. O da benim gerencard alabilmem için vatandaşlığa başvurdu ve Mayıs 2020’de vatandaşlığını aldı.
    Benim turist vizem 22.05.2017’de bitmişti. Ben de süreci hızlandırmak için turist vizesiyle ülkeye giriş yapıp Sonra AOS ile greencard almayı planlıyordum çünkü kızım gerçekten zor durumda. Covid 19 ciddileşmeye başlayınca 12 Mart 2020 tarihinde turist vizesi için harç yatırıp başvuruda bulundum. 2-3 gün sonra bütün randevular iptal edildi ve 16 aydır B2 vizesinin açılmasını bekliyorum. Kaç kere randevumun iptal edildiğini ve yeniden zamanladığımı hatırlamıyorum bile….mart ayında travel.state.gov’da vizesi son 48 ay içinde biten kişilerin vizelerinin postayla yenileneceğini duyduğumda havalara uçtum ama ne yazık ki Türkiye’deki konsolosluk bu 48 aylık yenilemeyi benim vizemin 48 ayı expire olduktan 2-3 hafta sonra uygulamaya başladı ve ondan da yararlanamadım. Tam 16 aydır bekliyorum ve yeni çıkan delta varyantı ile vizelerin ne zaman açılacağı hala muamma. Süreci kısaltmak ve çocuğuma ve torunuma kavuşmak için ne kadar çabalarsam çabalayayım elimden hiçbir şey gelmiyor. Eğer IR5 sürecini şimdi başlatırsam bu backlog ile 2 sene daha gidermemekten korkuyorum. Bir yandan da bu şekilde belirsizlik içinde beklemektense acaba işlemleri başlatmak daha mı iyi olurdu diye kendimi sorguluyorum. Açıkçası fikrinizi almak istedim. Nasıl bir yol çizmeliyim? Şuna görünen B2 randevu tarihim 22.11.2021. Eğer greencard başvurusunu yaparsam B2 randevum iptal mi olur? Biraz uzun oldu ama cevap verebilirseniz çok mutlu olurum.
    Sevgiler,

Evet, maalesef dediginiz gibi bir surec yasadik. Disisleri Bakani son 48 ayda vizesi bitenlere mulakatsiz yeni vize verilebilecegine dair karar cikardi, fakat Ankara'daki ABD konsoloslugu uzun sure bunu uygulamadi.

Bugune kadar hem ogrenci hem de turist vizesiyle gidip gelmeniz ve her seferinde yasalara uygun hareket etmeniz bir avantaj, lakin bundan once kiziniz size gocmen vize icin sponsor olamiyordu, ama artik oyle bir durum soz konusu... O nedenle ne amacla ABD'ye gittiginize ve Turkiye'ye geri doneceginize konsolosu ikna etmeniz biraz daha zorlu olabilir.

Ne yapacaginiza kendi onceliklerinize gore siz karar vermelisiniz; ama IR5 vizesi basvuru yapmaniz, turist vizesi basvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Randevunuz iptal edilmez, ama bu durum mulakat sirasinda konsoloslukta degerlendirilir. Fakat bu surecte turist vizeleri ileri atildikca atilmaya devam edilebilir de... Sizin de bildiginiz gibi uzun suredir turist vizelerinde bir birikme soz konusu. Yani turist vizesini beklerken bosuna zaman kaybedebilirsiniz. Eger biraz daha sabredebilecekseniz, almanizin garanti olacagi IR-5 vizesinin basvurusunu yapmaniz daha iyi bir secenek gibi gorunuyor...

• @crazycells yorumunuz için çok teşekkür ederim. Gerçekten zor bir karar…

• merhaba, annem ve babami amerikaya getirmek istiyorum. vatandaslik surecime 1.5 yil daha var. ama 1.5 yil beklemek istemiyorum. sorum su ki, turist vizesiyle legal olarak ulkeye girdikten sonra kalmalari, vatandasligimi aldiktan sonra onlara kart basvurusu yaparken, onumuze engel olusturur mu? yoksa legal olarak girmis olmalari 6 ay kalis surelerini gecseler bile sikinti cikarmaz mi? Cok tesekkurler simdiden.

• @crn93 Hiçbir şekilde 1 günlüğüne bile olsa illegal duruma düşmemeleri gerekiyor. 6 aylık turist vizesi girişlerinden sonra, makul bir gerekçe gösterirlerse şayet, +6 aylık daha visa extension alabilirler. Ama bu süre bittikten sonra ülkeyi terk etmeleri gerekiyor. Siz vatandaş olduktan sonra da onları aldırmanız için gereken süre de yanlış hatırlamıyorsam, 12-13 sene. İllegal duruma düşüldüğündeyse ilerleyen dönemlerde çeşitli sıkıntılar yaşanıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crn93, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

merhaba, annem ve babami amerikaya getirmek istiyorum. vatandaslik surecime 1.5 yil daha var. ama 1.5 yil beklemek istemiyorum. sorum su ki, turist vizesiyle legal olarak ulkeye girdikten sonra kalmalari, vatandasligimi aldiktan sonra onlara kart basvurusu yaparken, onumuze engel olusturur mu? yoksa legal olarak girmis olmalari 6 ay kalis surelerini gecseler bile sikinti cikarmaz mi? Cok tesekkurler simdiden.

IR vizelerinde out-of-status olsalar da anne/babaniz AOS surecine baslayabiliyor. Fakat AOS surecine baslayacak olsaniz da, turist vizesi icin extension almanizi tavsiye ederim. Eger acil bir durumda anne/babaniz surec baslamadan ABD disina cikarsa, bu surecte out-of-status olacaklari icin ABD'de gecirmis olduklari sureye gore 3 yil veya 10 yil ban alabiliyorlar. Bu surecte ban bitene kadar vize alamazlar.

( @entelman , IR basvurularinda bazi istisnalar var sayin @entelman , o nedenle out-of-status olsaniz da IR kategorilerinde AOS surecine baslayabilme ihtimaliniz mevcut; ama genel olarak kural ve yasalar sizin de dediginiz gibi... )

• Bugün mülakat tarihi e-postasını aldım.
    E-posta metni "Immigrant Visa Interview Details:" başlığı altında yer alan ve 06 ile başlayan 9 rakamlı A #: 06XXXXXXX numarası nedir?
    Preference Category: IR5-Parent of US Citizen
    A #: 06XXXXXXX

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@elma, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Bugün mülakat tarihi e-postasını aldım.
    E-posta metni "Immigrant Visa Interview Details:" başlığı altında yer alan ve 06 ile başlayan 9 rakamlı A #: 06XXXXXXX numarası nedir?
    Preference Category: IR5-Parent of US Citizen
    A #: 06XXXXXXX

hayirli olsun, gozunuz aydin... o sizin Alien Numberiniz oluyor... Yani gocmenlik numaraniz, Green Card'larinizin ustunde de bu numara yer alacak.

• Merhabalar, birşey danışmak istiyorum. Başvuruda yollanacak citizenship certificate’in sadece ön yüzünün fotokopisi yeterli mi acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ellabella, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Merhabalar, birşey danışmak istiyorum. Başvuruda yollanacak citizenship certificate’in sadece ön yüzünün fotokopisi yeterli mi acaba?

evet yeterli olmali. Zaten arkasi bos degil mi?

• @crazycells arkasında barcode varmış

• @crazycells açıkçası bilmiyorum. Kızım sertifikayı kaybetti ve 2 ay önce yenileme için başvurdu. Yeni sertifikanın gelmesi 5-8 ay sürüyormuş. Bu esnada ön yüzünün fotoğrafi ile işlemi başlatabilir miyiz diye sormuştum. Elimizde sadece o var 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells açıkçası bilmiyorum. Kızım sertifikayı kaybetti ve 2 ay önce yenileme için başvurdu. Yeni sertifikanın gelmesi 5-8 ay sürüyormuş. Bu esnada ön yüzünün fotoğrafi ile işlemi başlatabilir miyiz diye sormuştum. Elimizde sadece o var 🙂

bu durumda o sekilde baslatin isterseniz basvuruyu, zaten USCIS daha fazlasini gerektirirse size mektup gonderir.

• @crazycells
    Cevabınız için teşekkür ederim . Sanırım vize mülakat tarihi bildirim e-postalarında tüm göçmen adaylarına Alien Number veriliyor olsa gerek.
    Pasaportumun süresi azaldığı için Eylül ayı başında pasaportumu yeniledikten sonra AIS kaydımı biraz gecikmeli yapmanın (mülakattan bir hafta kadar önce) ve Unganlardaki sağlık muayene randevusu kaydım için bildirdiğim pasaport numaramı da güncellemenin sakıncası olur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@elma, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

@crazycells
    Cevabınız için teşekkür ederim . Sanırım vize mülakat tarihi bildirim e-postalarında tüm göçmen adaylarına Alien Number veriliyor olsa gerek.
    Pasaportumun süresi azaldığı için Eylül ayı başında pasaportumu yeniledikten sonra AIS kaydımı biraz gecikmeli yapmanın (mülakattan bir hafta kadar önce) ve Unganlardaki sağlık muayene randevusu kaydım için bildirdiğim pasaport numaramı da güncellemenin sakıncası olur mu?

Hayir, hicbir sakincasi olmaz.

IR vizelerine hicbir kota uygulanmiyor, o nedenle 30 Eylul - 1 Ekim gecisindeki finansal yil degisiminden etkilenmeyeceksiniz.

• @crazycells, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

@crazycells açıkçası bilmiyorum. Kızım sertifikayı kaybetti ve 2 ay önce yenileme için başvurdu. Yeni sertifikanın gelmesi 5-8 ay sürüyormuş. Bu esnada ön yüzünün fotoğrafi ile işlemi başlatabilir miyiz diye sormuştum. Elimizde sadece o var 🙂

bu durumda o sekilde baslatin isterseniz basvuruyu, zaten USCIS daha fazlasini gerektirirse size mektup gonderir.

Çok teşekkür ederim ☺

• @ellabella, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

@crazycells, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Sevgili @crazycells bugün nüfus müdürlüğünden kızımla aile bağını kanıtlamak için doğum belgesi aldım. Bu orijinal dökümanı ona postalamam mı gerekiyor acaba? Yoksa sistemden upload etmesi yeterli olacaksa hiç postaya gerek yok diye düşünüyorum. Ne tavsiye edersiniz acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Sevgili @crazycells bugün nüfus müdürlüğünden kızımla aile bağını kanıtlamak için doğum belgesi aldım. Bu orijinal dökümanı ona postalamam mı gerekiyor acaba? Yoksa sistemden upload etmesi yeterli olacaksa hiç postaya gerek yok diye düşünüyorum. Ne tavsiye edersiniz acaba?

Online basvuru yapip upload etmeniz yeterlidir. USCIS'e gidecek formlar -yani I-130 formu ile yukleyeceginiz formlar- ingilizce olmali, bilginize.

• Sevgili @crazycells bugün nüfus müdürlüğünden kızımla aile bağını kanıtlamak için doğum belgesi aldım. Bu orijinal dökümanı ona postalamam mı gerekiyor acaba? Yoksa sistemden upload etmesi yeterli olacaksa hiç postaya gerek yok diye düşünüyorum. Ne tavsiye edersiniz acaba?

Online basvuru yapip upload etmeniz yeterlidir. USCIS'e gidecek formlar -yani I-130 formu ile yukleyeceginiz formlar- ingilizce olmali, bilginize.

Harika! cevabınız için çok teşekkür ederim 🙂

• Merhaba 21 yaşını doldurmuş ABD vatandaşıyım Türkiye’de ailemle birlikte ikamet etmekteyim ailemle birlikte.Amerika’da yaşamayı düşünüyoruz. İlk olarak babam için başvuru yapabilirmiyim yoksa babam annem ve 13 yaşındaki kardeşim içinmi başvurmalıyım.Hangi yoldan başvuru yapmamız daha sağlıklıdır.Şimdiden çok teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gürman, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Merhaba 21 yaşını doldurmuş ABD vatandaşıyım Türkiye’de ailemle birlikte ikamet etmekteyim ailemle birlikte.Amerika’da yaşamayı düşünüyoruz. İlk olarak babam için başvuru yapabilirmiyim yoksa babam annem ve 13 yaşındaki kardeşim içinmi başvurmalıyım.Hangi yoldan başvuru yapmamız daha sağlıklıdır.Şimdiden çok teşekkürler

Su basligin ilk iletisini incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak

Zaten bekleme sureleri kisa degil, o nedenle ilk firsatta anneniz ve babaniz icin basvuru yapmanizi tavsiye ederim. Resmi olarak herkes adina basvuru yapma zorunlulugunuz yok, yani sadece bir ya da iki kisiye de basvuru yapabilirsiniz.

Babaniz ve anneniz GC sahibi olduktan sonra 13 yasindaki kardesiniz icin basvuru yapabilirler, ayrica siz de bu sirada kardesinize basvuru yapabilirsiniz. Hangi sira once gelirse onunla Green Card alabilir... Guncel bekleme surelerini vize bulteninden takip edebilirsiniz, lakin ilerde bu surelerde degisiklik olabilir (artma veya azalma).

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |