Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba,

Konunun dogru paylasim alani burasi mi emin degilim, bu yuzden simdiden bir karisiklik yarattiysam kusura bakmayin. Burada cok fazla soru cevap okudum ancak tam olarak bizim senaryomuzu deneyimleyen biri olmadigini gordum ya da gozumden de kacmis olabilir. Bu yuzden sizin deneyimlerinizden ve bilgilerinizden faydalanmak isterim.

Yaklasik 1,5 sene once esim (o zamanlar sevgiliydik) is sponsoruyla green card surecine basladi. Soyle ki once calisma izni geldi. Onun orada calisiyor olmasi ve benim de Turkiye de calisiyor olmamdan dolayi, ben kendisinin yanina gittim ve orada evlendik. (surecin ne kadar surecegini bilmedigimiz icin ben burada isimi bir anda birakip, issiz kalmak istemedim ve Turkiyeye geri dondum.) Orada evlendikten sonra onun employment based greencard basvurusuna benim belgelerimi de ekledik ki ben de es vasitasiyla greencard i mi alabileyim. (cok fazla detay olmus olabilir 🙂 Gectigimiz ocak ayinda esim greencard ini aldi. Avukatimizin soyledigi sey ise onun greencardi onaylandiktan bir ay sonra benim islemlerimin baslayacagi ve USCIS ten NVC a gonderilecegiydi. Avukatin soyledigine gore benim belgelerimin Subat ayi gibi NVC a gitmis olmasi gerekiyordu. Maalesef ne USCIS ne de NVC belgerin nerede oldugu ile ilgili tam olarak bilgi veremiyor. Su anda surecimi takip edebilecegim bir log in bilgisine de sahip degilim. Isin icerisine bir de corona ve konsolosluk islerinin durdurulmasi girince acikcasi biraz panik yaptim. Aranizda bu sekilde bir deneyimi olmus ya da etrafinda boyle bir deneyimi olmus birileri var mi?

Simdiden cok tesekkurler,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@holay eşinin green kart işlemleri bitmiş. Senin durumun artık iş sponsoru değil aileye giriyor. Buradan çok detaylı bilgiler var.
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak/445?page=23

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@holay avukattan bilgileri isteyebilirsiniz. Esinizin dosyasinin onayindan sonra dediginiz gibi dosya NVC'ye gidecek, NVC de belgelerin tamam oldugunu dusundugunde dosyayi konsolosluga aktaracak. Surecinizde bir problem oldugunu dusunmuyorum ama dediginiz nedenlerden dolayi gecikmelere hazirlikli olmalisiniz. Konsolosluk en az 2 hafta daha kapali olacak gibi gorunuyor su an, ne zaman surecin kaldigi yerden devam edecegi belli degil. ama su an icin ABD'deki resmi kurumlar belgeleri islemeye -yavas da olsa- devam ediyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayvalik10, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorluguyla Green Card almak)

@holay eşinin green kart işlemleri bitmiş. Senin durumun artık iş sponsoru değil aileye giriyor. Buradan çok detaylı bilgiler var.
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak/445?page=23

Yok, bu tur durumlarda (esin biri ABD'de, digeri Turkiye'deyse) ABD'deki dosya onaylandiktan sonra USCIS dosyanin ilgili kismini NVC'ye gonderiyor. NVC de Turkiye'de olan es icin islemlere konsolosluklarda devam ediyor... Sonucta sayin @holay de, yeni bir kategoride degil esiyle ayni kategoride vize almis oluyor.

• @crazycells yanitiniz icin tesekkur ederim. bakalim ne kadar daha bekleyecegiz.

• @crazycells Çok teşekkür ederim.
    Not: Kusura bakma mail uyarısını açmadığım için ancak gördüm.

• @Cagdas-Kilic, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorluguyla Green Card almak)

@Aydinbuyuktas
    oncelıkle tebrıkler, okadar beklemeden sonra insallah konolosluk gorusmenız olumlu gecer. peki sizce bundan sonrakı surec nasıl gecıcek beklentılerınız neler.
    ayrıca konsolosluk gorusmesınde neler soruluyor bir bilginiz, arastırmanız varmı? saygılar.

Çok teşekkür ederim. Bundan sonra büyük bir ihtimalle green card konsolosluk görüşmeleri ile aynı olacaktır diye düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐

Nisan ayi icin, eger EB3 kategorisinden Adjusment of Status (I-485) basvurusu yapmak istiyorsaniz maalesef priority date 1 Ocak 2017 sonrasi ise basvuruyu yapamayacaksiniz. Cunku USCIS, Nisan ayi icin is araciligi ile AOS basvurularini sadece "Final Action Dates" uzerinden yapmaya karar verdi.
    (Mart ayinda "Dates for Filing" tarihi yani 1 Ocak 2019'dan sonraki Priority Date'leri kabul ediyordu)

Kisacasi, 1 Ocak 2017 oncesi priority date'iniz var ise, I-485 basvurusu yapabilirsiniz. Sonrasi tarihli priority date olanlarin maalesef beklemesi gerekecek (benimde dahil oldugum durum PD: Aralik 2019). Umarim fiscal year sifirlanma ayi olan Ekim ayinda Eb3 kategorisi current olur.

• bir kac ay bu sekılde gıdebılır fakat mutlaka 3-5 ay ıcınde current hala gelıyor daha oncekı yıllardada orneklerı var ama bu sene tabı felaketler senesı oldugu ve thrump faktorlerınden dolayı yınede ongoru cok zor. avukatımla bunu konusunca dert edılcek bır durm olmadıgını kısa surede duzlecegını tahmın ettıgını soyledı. ınsallah dedıklerı cıkar!

• @crazycells EB1 kategorisinde başvurduğum süreç nedeniyle dün akşam giriş yaptım, son derece stresliydi, Önce pasaport kuyrukta, "sarı zarfım var" deyince beni ayrı bir memura yönlendirdiler, parmak izi aldı, adres değişimi yaptım, sonra CBP de yaklaşık 45 dak. bekledim, ve 1 sene süreli vize damgasını vurduklarını açıkladılar, LPR statüsü dediler. Sağlık kontrolü vs yoktu. (Washington).Tecrübeyi aktarmak istedim, sizinde çok desteğiniz oldu. Ha bundan sonrası ne olur, durum vahim, 2 hafta dayanabilir miyim burada bilmiyorum, araba yoksa, market yok, marketlerde ürünler azalmış. Artık bakacağız çaresine, bu stresli dönemde tüm arkadaşlara başarılar dilerim. Hayırlısı olsun.

• stresli dediğim, uçak aşaması, onu düzelteyim, uçakta herkes maskeli ve eldivenliydi, kimse konuşmadı, biraz korku filmi havası.

• Merhabalar,
    EB-2 NIW green card basvurusu icin avukatlik ofisi ile yapmis oldugum gorusmeler neticesinde bir takim ilerlemeler kaydettim. ( Bu arada medikal doktor olarak calismaktayim; Su anda ABD'de son 2 yildir research yapmaktayim) Ancak burada size danismak istedigim birkac konu var:

1. I-140 basvurusu yaptiktan sonra su anda ortalama ne kadar sure zarfinda sonuc alabiliyoruz?

2. Burada olumlu bir sonuc alinmasi neticesinde Turkiye'de olacagim icin avukatim tarafindan "immigrant visa" ya basvurmam gerekiyor. Bu vize turunde vize almam ne kadar sure alacaktir? Bu vize turunde red edilme sansim ne kadardir? Bu vizeye basvuruyu avukatsiz yapmam beni cok zorlarmi?

3. Bu sure sonunda immigrant vizeyi'de almam durumunda hangi basamaklari gecmem gerekecek? Bu vize ile Amerikaya gelip I-485'e mi basvurmam gerekecek ?

4. Bu islerin hepsinin sonuclanmasi icin ortalama gececek sure icin 2 yil iyimser bir tahminmi ya da daha uzunmu?

Ilginiz icin cok tesekkur ederim.

• Hüsrev bey, EB-1 kategorisi ile sizinki ne kadar uyuşuyor bilmiyorum ama benimki (kendim hallettim her şeyi) 2 yıl sürdü, I-140 filing den sonraki aşama 3, max 4 aydır ve onay alıp almadığınız belli olur. Sonrası zaten bürokrasi, bankada para gösterme, doğum belgesi alma gibi işemler, en son mülakat. Bunların tamamı 2 yıldan az sürmüyor. Siz labor certification alacaksınız sanırım, işverenden. Çalışılan yer belli ise, süreç işler zaten.

• @somebody Cok tesekkur ederim ilginiz icin. EB-2 NIW icin labor certification gerekiyor mu emin degilim?

• NIW icin labor certification, is teklifi veya sponsor gerekmiyor. Fakat onay sureci daha uzun ve zorlu diye biliyorum.

• ⭐⭐⭐

@FreeWoRLD, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorluguyla Green Card almak)

İleride işlemlerin detaylarını öğrenmek isteyenler için kendi başvurumun adımlarını ekliyorum ve guncelliyor olacagim;

Tarih: Ekim 12, 2018
    PREVAILING WAGE DETERMINATION adımı ile başvurum yasal olarak başladı. Bu adım gelen bilgiye göre 2 veya 3 ay sürecek.
    Bu adımı özetlersek; Maaş oranının standartların altında olmaması için Çalışma Bakanlığından onay alınması.

Tarih: Nisan 12, 2019
    RECRUITMENT adımına geçtik. Önceki adımın internetteki bilgilere göre zaman dilimi 2 hafta, gerçekleşen kendi deneyimim 6 ay.
    Bu adımın tahmini süresi 2-3 ay. Bakalım gerçekleşen ne kadar olacak.
    Bu iş sanırım tahminimden çok daha fazla sürecek....

Tarih: Eylül 6, 2019
    ADS AND RECRUITMENT adımı ile tüm kanallardan iş ilanı geçen hafta Cuma günü açıldı. İş ilanına göre Amerika'da ilgili pozisyonu doldurabilecek aday olup olmadığı araştırılmış ve dökümanlanmış olacak. İlan verilen yerler arasında aşağıdaki kanallar mevcut;

• State workforce agency
    • Linkedin
    • Şirketin kamuya çaık kendi İlan sayfası
    • (Muhtemelen) Gazete ilan sayfaları - Erişimim olmadığı için bunu teyit edemiyorum fakat kural gereği yapılması gerekli

60 gün (30 gün ilan + 30 gün bekleme) sonrasında PERM başvurusu yapılacak (ETA Form 9089). PERM başvurusu sonrası araştırmalarıma göre ortalama 7 ay sonra EAD (Employment authorization document) ve Advance Parole kombo kartını alabileceğim.

Tarih: Aralik 12, 2019
    PERM APPLICATION adimini avukatimdan gelen bilgiye gore bugun yapmis olduk. Bu ayni zamanda priority date oluyor benim islemlerim icin. Sirada PERM onayini beklemek var. Tahmini sure 3-4 ay.

Tarih: Nisan 28, 2020
    PERM onayi bugun geldi. Case number A-19345-*****

Ne yazik ki, Turkiye'ninde dahil oldugu kategori EB3 icin current degil. Bu nedenle I-485 basvurusu yapamiyoruz. Ekim 2020 ayinda yeni fiscal year ile Current olmasi bekleniyor ve basvuru o zaman yapilabilir. Bu nedenden dolayi, EAD ve Advance parole basvurusu da henuz yapilamiyor. Yakin zamanda I-140 basvurusu yapilacak.

L1 vizem Agustos ayinda bitiyor. Muhtemelen calistigim firma, L1 vizesini yenileme yoluna gidecek.

Devamı gelecek....

Capture.PNG

• @Husrev-Diktas o konularda USCIS sayfasında ayrıntılı bilgi bulabilrsiniz

• @crazycells GC aldıktan sonraki kart üzerinde basılı kategori numaraları ile ilgili bir sorum olacak. E12 ve E11 kategorileri hakkında bilginiz var mı? Bunlar arasında fark var mıdır? işe girerken özellikle? Çünkü benim kategorim I-797 formunda EB1A olmasına karşın karta E12 basılmış. Biraz spesifik bir soru.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@somebody, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorluguyla Green Card almak)

@crazycells GC aldıktan sonraki kart üzerinde basılı kategori numaraları ile ilgili bir sorum olacak. E12 ve E11 kategorileri hakkında bilginiz var mı? Bunlar arasında fark var mıdır? işe girerken özellikle? Çünkü benim kategorim I-797 formunda EB1A olmasına karşın karta E12 basılmış. Biraz spesifik bir soru.

Evet, tum kodlar arasinda fark var, ama bu farklar ise girislerde bir rol oynamiyor. Ezbere bilmiyorum, genelde bu kodlari "immigration yearbook"tan kontrol ediyorum... E12 ve E11 icin soyle yaziyor:

Screen Shot 2020-05-03 at 6.14.34 PM.png

• ⭐⭐⭐

Ilerde konuyu inceleyenler icin bir yan bilgi olmasi amaci ile yazayim;

Gectigimiz gunlerde sirketin avukati ile EB3 sureci hakkinda bir konusmam gecti.

Varolan EB3 surecini EB1C ile degistirebilme imkanini sordum cunku yakin zamanda isyerinde yonetici olarak bir pozisyonda basliyor olacagim. Dolayisi ile EB1C kategorisine aslinda tam olarak uygun olmus olacagim. Hatirlatmak gerekirse; EB1C icin ABD disinda ayni firma catisi altinda yonetici olmaniz gerekiyor ve ABD'de yine ayni sirket catisi altinda yonetici olmaniz gerekiyor. Ayrica EB1 kategorisi suan Current.

Fakat avukat bu secenegi yine eledi. Iki nedenden dolayi;

• I-140 basvurusunda hizlandirilmis sonuc icin basvuru yapilamamasi (dolayisi ile basvurunun 7-12 ay arasi surmesi)
    • EB1C basvurularinda cok fazla olumsuz yanit gelmesi veya cok didiklenmesi

Bu iki nedenden dolayi yine EB1C secenegi rafa kalkmis oldu (aslinda komple unutabiliriz cunku su anki adimdan sonra degismez). EB1C uyumlu kisilere genellikle EB3 veya EB2 yolunu, daha guvenli ve garanti olmasi nedeni ile tercih ettiklerini soylediler.

Benzer Başlıklar

• 5
  • 920
  • 25
  • 11180
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |