Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba,
    Bireysel EB-2 NIW green card başvurusu için hazırlanıyorum, şu an ABD'deyim. Bu başvuru için bir avukat tutmayı planlıyorum. Sizce bulunduğum şehirde yüz yüze görüşebileceğim bir göçmenlik avukatı mı tutmalıyım yoksa internet üzerinden iletişim kurulan ve sadece green card başvuruları üzerine çalışan avukatlardan mı tutmalıyım? Bu konuda hangisi daha tecrübelidir, veya tecrübe çok etkili mi? İnternette gördüğüm bürolar %99 başarı ve eğer başvurunuz reddedilirse ödediğiniz ücreti iade garantisi veriyorlar, yerel avukatlar ise böyle bir seçenek sunmuyor. İki türlü de fiyatlar birbirine yakın.
    Eğer avukat aracılığı ile bu tür başvurular yapan varsa kimi tutacaklarına nasıl karar verdiler? Paylaşabilirlerse sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fragmore Employment Based Green Card (Is sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Herkese merhaba,
    Bireysel EB-2 NIW green card başvurusu için hazırlanıyorum, şu an ABD'deyim. Bu başvuru için bir avukat tutmayı planlıyorum. Sizce bulunduğum şehirde yüz yüze görüşebileceğim bir göçmenlik avukatı mı tutmalıyım yoksa internet üzerinden iletişim kurulan ve sadece green card başvuruları üzerine çalışan avukatlardan mı tutmalıyım? Bu konuda hangisi daha tecrübelidir, veya tecrübe çok etkili mi? İnternette gördüğüm bürolar %99 başarı ve eğer başvurunuz reddedilirse ödediğiniz ücreti iade garantisi veriyorlar, yerel avukatlar ise böyle bir seçenek sunmuyor. İki türlü de fiyatlar birbirine yakın.
    Eğer avukat aracılığı ile bu tür başvurular yapan varsa kimi tutacaklarına nasıl karar verdiler? Paylaşabilirlerse sevinirim.

Kesinlikle uzakta da olsa bu konunun uzmani bir avukati tercih etmelisiniz. Biliyorsunuzdur, gecen yil UCSIC bir kural gecirdi, artik barsuvularinizda eksik ya da hata varsa, bunlari duzeltmenizi istemek yerine basvuruyu reddetme haklari var. O nedenle tam ve dogru bir basvuru daha onemli oldu.

Oncesinde de Trump, butun EB vizeleri icin mulakat sarti getirmisti; dolayisiyla yasadiginiz yerde biri olursa belki bu konuda ekstra destek verebilir size ama en onemlisi basvurunun nasil yapildigi kanimca. O nedenle ben olsaydim tecrube ve kaliteyi, yakinliga tercih ederdim.

EB2 konusunda bildigim kadariyla "free evaluation" yapan da pek cok avukat var internette, bunlardan en az 3-4 tanesine CV'nizi degerlendirtin. Avukat tutmak ile avukata danismak arasinda fark var, bunu yaziyorum cunku avukatlik cok isiniz olmadiysa bu fark genelde bilinmiyor. Su konuda ayrintili bilgi var:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1759/avukatlara-danışmanın-önemi

• @crazycells Anladım çok teşekkür ederim.

• @crazycells Ağustos-Eylül döneminde fiscal year bitiyorsa, cut-off a giriyor bazı dosyalar sanırım. Peki bunlar ne oluyor, 1 sene daha mı bekleniyor mülakat için? teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@somebody, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorluguyla Green Card almak)

@crazycells Ağustos-Eylül döneminde fiscal year bitiyorsa, cut-off a giriyor bazı dosyalar sanırım. Peki bunlar ne oluyor, 1 sene daha mı bekleniyor mülakat için? teşekkürler

1 sene beklemiyor, bir sonraki sene mulakata cagriliyor 🙂 ama zaten bir sonraki sene Ekim'de basliyor... Agustos-Eylul gibi islemi bitmeyenler ya da mulakat bekleyenlere siralari Ekim-Kasim aylarinda geliyor...

Sinir, 1 yilda basabilecekleri vize sayisinda. Bu sayi yasalara gore belirleniyor ve bir ust limit var.

• Sağolun crazycells

• ⭐⭐⭐

DURUM GÜNCELLEMESİ
    Ana konu güncellendi.

Tarih: Ekim 12, 2018
    PREVAILING WAGE DETERMINATION adımı ile başvurum yasal olarak başladı. Bu adım gelen bilgiye göre 2 veya 3 ay sürecek.
    Bu adımı özetlersek; Maaş oranının standartların altında olmaması için Çalışma Bakanlığından onay alınması.

Tarih: Nisan 12, 2019
    RECRUITMENT adımına geçtik. Önceki adımın internetteki bilgilere göre zaman dilimi 2 hafta, gerçekleşen kendi deneyimim 6 ay.
    Bu adımın tahmini süresi 2-3 ay. Bakalım gerçekleşen ne kadar olacak.
    Bu iş sanırım tahminimden çok daha fazla sürecek....

Tarih: Eylül 6, 2019
    ADS AND RECRUITMENT adımı ile tüm kanallardan iş ilanı geçen hafta Cuma günü açıldı. İş ilanına göre Amerika'da ilgili pozisyonu doldurabilecek aday olup olmadığı araştırılmış ve dökümanlanmış olacak. İlan verilen yerler arasında aşağıdaki kanallar mevcut;

• State workforce agency
    • Linkedin
    • Şirketin dışarıya açık kendi ilan websitesi
    • (Muhtemelen) Gazete ilan sayfaları - Erişimim olmadığı için bunu teyit edemiyorum fakat kural gereği yapılması gerekli

60 gün (30 gün ilan + 30 gün bekleme) sonrasında PERM başvurusu yapılacak (ETA Form 9089). PERM başvurusu sonrası araştırmalarıma göre ortalama 7 ay sonra EAD (Employment authorization document) ve Advance Parole kombo kartını alabileceğim. Sonrasında beklemeye devam.

Devamı gelecek....

• Sayın crazycells, yardımlarınız için öncelikle içten teşekkürler. EB-1 kategorisinde (hala) interview bekliyorum. Ancak Visa bulletin'i nasıl değerlendireceğimiz konusunda net değilim. September 2019 issue'da örneğin 2 tablo var. Biri Final action dates for...diye gidiyor, bir de, Dates for filing....başlıklı. Interview tarihini kestirebilmek için bu tablolardan hangisini dikkate alacağız? Buradaki verilen günler misal 01-JAN-18 demiş. Eğer priority date JUL-2018 ise bize sıra gelmemiş demek oluyor, yanılmıyorsam eğer. Çünkü Ocak temmuzdan önce, ve daha Ocak öncesi listeyi schedule ediyor demektir, gibi anladım. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Birde lottery vizelerle employment vizelerin mülakatı bir arada yapılıyor galiba, yani öncelik yok mudur? EB2'ler işe başlayacak mesela, adam 1 sene mülakat bekliyor, anlamış değilim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@somebody, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorluguyla Green Card almak)

Sayın crazycells, yardımlarınız için öncelikle içten teşekkürler. EB-1 kategorisinde (hala) interview bekliyorum. Ancak Visa bulletin'i nasıl değerlendireceğimiz konusunda net değilim. September 2019 issue'da örneğin 2 tablo var. Biri Final action dates for...diye gidiyor, bir de, Dates for filing....başlıklı. Interview tarihini kestirebilmek için bu tablolardan hangisini dikkate alacağız? Buradaki verilen günler misal 01-JAN-18 demiş. Eğer priority date JUL-2018 ise bize sıra gelmemiş demek oluyor, yanılmıyorsam eğer. Çünkü Ocak temmuzdan önce, ve daha Ocak öncesi listeyi schedule ediyor demektir, gibi anladım. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Birde lottery vizelerle employment vizelerin mülakatı bir arada yapılıyor galiba, yani öncelik yok mudur? EB2'ler işe başlayacak mesela, adam 1 sene mülakat bekliyor, anlamış değilim.

Evet, dosya NVC'deyse bu gunleri dusunmenize gerek yok. Bunlar daha cok USCIS sureclerini ilgilendiriyor. Siz NVC'den haber beklemelisiniz, onun takvimi bu gunlerden birkac ay erken ya da birkac ay gec olabilir.

Gocmen vizeleri arasinda bir oncelik yok.

• anladım. çok teşekkürler

• EB1 kategorisinde mülakat için hala bekleyen arkadaşlar var mı acaba ?Merak ediyorum bu konuda yalnız mıyım diye.

• Employment based kategoride (EB1) mülakat (konsolosluk) bekleyen biri US'e gitse, orada USCIS ofisi üzerinden mülakat yapılabilir mi? Diğer bir deyimle, süreç hızlanır mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Employment based kategoride (EB1) mülakat (konsolosluk) bekleyen biri US'e gitse, orada USCIS ofisi üzerinden mülakat yapılabilir mi? Diğer bir deyimle, süreç hızlanır mı?

hangi vizeyle ABD'ye gireceksiniz?

• B1/B2 vizem var

• ⭐⭐⭐⭐⭐

B1/B2 vizem var

B1/B2 vizesini sadece turistik amacla -ya da vizeyi aldiginiz amacla- kullanabilirsiniz, ABD'de gocmen olmak amaciyla ya da gocmenlik surecine devam etmek amaciyla bu vizeyi kullanamazsiniz, bilginize.

• Ben zaten USCIS den approve aldım, mülakat için bekliyorum. Yani son aşama. Bu mülakat şartı da (EB için) 2015 de gelmiş sanırım daha önce yokmuş. B1/B2 yi bir amaçla kullanmayacağım. Sorum şuydu. Consular süreç uzadığı için, oraya gidersem, USCIS aracılığıyla mülakatı orada (onların ofisinde) yapma şansım olur mu? .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ben zaten USCIS den approve aldım, mülakat için bekliyorum. Yani son aşama. Bu mülakat şartı da (EB için) 2015 de gelmiş sanırım daha önce yokmuş. B1/B2 yi bir amaçla kullanmayacağım. Sorum şuydu. Consular süreç uzadığı için, oraya gidersem, USCIS aracılığıyla mülakatı orada (onların ofisinde) yapma şansım olur mu? .

Siz surece DOS ile devam ediyorsunuz, maalesef USCIS ile mulakat yapmaniz mumkun degil. Ikisi iki farkli yontem.

Ayrica bu vizenizi bu amacla kullanamazsiniz, sanirim ABD'ye girmek icin baska vizeniz de yok (?), o durumda yazdiginiz cumlelerde celiski oluyor aslinda... Siz ABD'ye gocmenlik islemlerine devam etmek icin giriyorsunuz, bu amacla B1/B2 vizenizi kullanamazsiniz maalesef.
    Sizin icin onemli olan en yakin zamanda surecinizin bitmesi, bunu anlayabiliyorum ama karsilasacaginiz memurlar icin onemli olan sizin islemlerinizin "en yakin zamanda" bitmesi degil maalesef, yaptiginiz islemlerin yasalara uygun olmasi. O nedenle konsolosluktaki mulakati beklemeniz gerekiyor.

• @crazycells Göçmenlik işlemine devam etmek için B1/B2 nin kullanılamıyacağını bilmiyordum, daha doğrusu tahmin etmemiştim. Çünkü bu çoğu kişide olan 10 yıllık basılan bir vize, 3 ay kalınabiliyor sonuçta. Ama süreç devam etmez diyorsunuz, söylediğinizi çok iyi anladım. 2 süreç birbirinden bayağı farklı demek ki. Teşekkürler

• @crazycells acil öğrenmem gereken bir durum var. NVC den mulakat bilgisi beklerken konsolosluktan bir email aldım. AIS kaydı ve randevu talimatı, orada pasaport no soruluyor, eskisi ile başlamıştım ama yenilenme oldu. Sistemde bilgilerin eşleşmesi gerekiyor gibi bir ibare var ne yapmalıyım?

• Bir diğer sorum da DS 260 No. nerede yazıyor acaba? Confirmation No. ile aynı mıdır? teşekkürler

Benzer Başlıklar

• 2053
  • 25
  • 1116
  • 35
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |