Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar, EB3 vizesiyle ilgili birkaç sorum olacaktı. Cevap veren herkese teşekkür ederim.

1) Lisans mezunuyum. İşverenim ile vasıfsız bir iş için görüştüm. Front desk, kitchen worker,garsonluk gibi işler olduğunu söyledi. Bu işler ile EB3c kategorisine mi giriyorum? Özgeçmişimde bu işler ile ilgili deneyimim yok. Sadece kısa süreli işler var. 1 2 ay garsonluk gibi. Bazı part time işlerim var ve sigorta yapılmayan tecrübelerim var. İşverenim deneyime gerek yok dedi. Ancak eb3 ile vasıfsız bir işe gidebilmek için özgeçmişimde deneyim göstermem mi gerekiyor. USCIS'te vasıfsız işçiler için 2 yıldan daha az eğitim VEYA deneyim diyor.
    2) 2022 mayısta başvurmuş ve onay almış, maaş taahhütü olarak da yüksek bir miktar para göstermiş , benim aşamalarım bitti şu an sadece işçi alıyorum dedi. Nisan 2023'te eb3 vizesiyle gelip çalışmaya başlayacaksın bana söylenen bu dedi. Avukatı öyle söylemiş. Bu süreç bu kadar kısa mı sürüyor çünkü buradan ve internetten edindiğim bilgilere göre çok uzun bir süreç olduğu ve sabır gerektirdiği söylenmiş. İşverenim şu an hangi aşamada? İşverenim eb3 vizesi kesindir ne zaman onaylanacağı belli değildir ancak her zaman onaylanacaktır diyor ve h2b vizesini asla önermiyor. H2B gibi bir vizeyle gidip bu statüye geçmem daha mı garantidir. Yoksa böyle bir sponsor işletme bulmuşken risk alıp sürecimi başlatmalı mıyım?
    3) EB3 vizesiyle işlemim başladıktan sonra diğer çalışma vizeleri ya da seyahat vizesine başvurabiliyor muyum? EB3 vizemin ret yeme olasılığı nedir? Ne gibi durumlarda ret yerim? Eğer ret yersem sonrasında ABD'den ne çalışma ne de seyahat vizesi alamaz mıyım? Bana hep potansiyel göçmen gözüyle mi bakılır?
    4) Benimle herhangi bir iş akdi imzalayacak mı? Mesela bana 3 yıl yanımda çalışacaksın derse ancak green kartım 1 senede gelirse , yine de 3 yıl onun yanında çalışmak zorunda mıyım? Bu durumun yaptırımları var mı?
    Okuduğunuz ve ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

• @ecem08 bizim case imizde herşeyi avukatımız halletti dolayısıyla işverenin süreçleri vs gibi konularda şahsen çok bilgili değilim ancak, employment base başlığı altındaki tüm konularda bu süreci en ince detayına kadar anlatmış arkadaşlar var ilk sayfalarda. Orada sorularınızın çoğunun cevabını bulabilirsiniz. Söyleyeceğim tek şey var bu konuda, keşke ABD de bu süreci bekliyor olsaydık. Her anlamda daha az stresli olurdu ve daha hızlı ilerlerdi.Bizim sürecimiz 2.5 senedir devam ediyor

• @ecem08 1) deneyim olup olmamasi onemli degil job title dolduracak kadar dolu cv yaz ya da yapabilecegine inandiracak kadar olmasi yeterli ama kesin eb3 sinifina girersin kimse diyemez i140 asamasinda belli oluyor
    2) aanladigim kadariyla pwd basvurusu yapilmis ( maas belirlenmesi ) recruitment (ise alim ) ile devam edecek abimin pwdsine ocak 2022 basvurduk ve 10aydir haber yok bunun alinmasi sana 1 yil ekstra zaman kazandirir ama bu sekilde olsa bile amerikadan devam ederse 1.5 yil surer
    turkiyeden 2.5 yil surer
    3)direk ret yemen kolay degil gercek bir isveren gercek bir isci varsa isverenin finansal durumuda iyiyse cok problem olmaz audit yersen mesela recruitment icin ilan 1 ay daha kalsin diyebilirler yada senden reference letter isteyebilirler veya sana ekstra kanit isterler o zaman sen affidavit verirsin bu isi yapabilecegine etkin ve yetkin olduguna yeminli beyan verirsin amerikada soz esastir.
    4) daha sonralari amerikaya giris cikis icin bir sey diyemem onun hakkinda net bir sey soylemrk zor cunku sistemde her bilgi gorunuyor

soru icinde sorular var cevap verebileceklerime verdim atladigim konular anlasilmayanlar varsa tekrar asagida belirtirsin iyi ve saglam bir avukat sart

• @ecem08 5) yasal olarak greencard aldiktan sonra onun yaninda ne 3 ay ne 3 yil ne 3 gun calisma zorunda degilsin ayni gun bile isi birakabilirsin tabi bir sure calismanda gecmise donuk vakalar icin faydali olur ama sen isverenle 3 yil vs gibi bir yazili anlasma yaptiysan ona uyarsin

• @ecem08 ,
    İşvereniniz kim acaba türk mu yoksa ABD li bir işveren mi?
    Ne kadar bir ödeme yapacaksınız isvereninize yada sponsorunuza ?
    Avukat masraflari totalde ne kadar?

• @gizemcancan Avukatınız Türkiye'de mi peki? Çünkü bu konuyu bilen vize danışmanı ve avukat araştırdım bulamadım. Hepsi Amerika'da.

• @vermaynen işverenim Amerikalı ve kendi işyeri. Ben h2b ile ilgileniyordum. Kendisi H2B kesin değildir piyangodur kumardır. Eb3 kesindir 15 kişi için onayımı aldım bile dedi. Bu vize türüyle ilgilenir misiniz diye kendi teklif etti, mülakat yaptık ve olumlu geçti. İşverenin avukatı var ben biriyle çalışmıyorum. İşveren para talep etmedi. 15 kişi olduğu için indirim aldım. Kişi başı 6000 dolar masraf ettim dedi. İlk başta 1500 peşinat vermiş sonrasında süreç ilerledikçe yine para veriyormuş ve totalde 6000 dolar maliyeti oluyormuş bir kişi için.

• @Mustafa-Kemal-Atay-0 @Mustafa-Kemal-Atay-0

1. Vasıfsız işi yapabileceğime inandırmam için sözlü beyan yeterli mi? Sigorta geçmişi istemiyor mu? Ya da Cv'me yalan beyan yazarsam bu ortaya çıkmaz mı? Hani mesela eğitim veya deneyim diyor ya. Eğitim vasıfsız yapılacak işle ilgili eğitim mi olacak yoksa lise üniversite derecesinden mi bahsediyor. VEYA dediği için ya eğitim ya deneyim göstereceğim değil mi? İkisi birden değil.
    2. İşverenime avukatı nisan veya mayıs ayında gelip seninle çalışmaya başlayacaklar demiş. Süreç bu kadar uzun sürüyorsa benim 2023 mayısta gitmem imkansız o zaman. Yoksa eb3 vizesini alıp orada çalışırken green kart sürecim devam edebilir mi? İşverenin avukatı bundan mı bahsediyor acaba?
    3. O zaman eb3 vizelerinin vize onay oranı yüksek diyebiliriz? Sicilim temiz, evraklarım tam olursa vize memuru insiyatifine kalmıyorum?
    4. Mesela şu kafama takıldı. İşveren eb3 sürecimi başlatsa bile ve mayıs 2023te eb3 ile gidemesem, H2B vizesiyle yaz sezonu için çalışmaya gidebilir miyim? Çünkü göçmenlik ile ilgili bir sürecim başladığı için göçmen olmayan vize türüne çalışma izni veren h2b vizesine de mi ret verirler?
    5. O 3 yılı tam anlayamadım açıkcası , 3 yıl çalışırsan sana bitirme belgesi veriyorum ve amerikan vatandaşlık sınavına girmeye hak kazanıyorsun dedi. 3 yılı bir akit üzerinde zorunlu tutamaz ama belki avantaj olarak sunmuştur. Çünkü kendisi de biliyor üniversite mezunu olduğum için ileride burada ne olmayı düşünüyorsun benim yanımdan gideceksin bir illa ki falan dedi.
  • ⭐⭐⭐

@ecem08, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

@Mustafa-Kemal-Atay-0 @Mustafa-Kemal-Atay-0

1. Vasıfsız işi yapabileceğime inandırmam için sözlü beyan yeterli mi? Sigorta geçmişi istemiyor mu? Ya da Cv'me yalan beyan yazarsam bu ortaya çıkmaz mı? Hani mesela eğitim veya deneyim diyor ya. Eğitim vasıfsız yapılacak işle ilgili eğitim mi olacak yoksa lise üniversite derecesinden mi bahsediyor. VEYA dediği için ya eğitim ya deneyim göstereceğim değil mi? İkisi birden değil.
    2. İşverenime avukatı nisan veya mayıs ayında gelip seninle çalışmaya başlayacaklar demiş. Süreç bu kadar uzun sürüyorsa benim 2023 mayısta gitmem imkansız o zaman. Yoksa eb3 vizesini alıp orada çalışırken green kart sürecim devam edebilir mi? İşverenin avukatı bundan mı bahsediyor acaba?
    3. O zaman eb3 vizelerinin vize onay oranı yüksek diyebiliriz? Sicilim temiz, evraklarım tam olursa vize memuru insiyatifine kalmıyorum?
    4. Mesela şu kafama takıldı. İşveren eb3 sürecimi başlatsa bile ve mayıs 2023te eb3 ile gidemesem, H2B vizesiyle yaz sezonu için çalışmaya gidebilir miyim? Çünkü göçmenlik ile ilgili bir sürecim başladığı için göçmen olmayan vize türüne çalışma izni veren h2b vizesine de mi ret verirler?
    5. O 3 yılı tam anlayamadım açıkcası , 3 yıl çalışırsan sana bitirme belgesi veriyorum ve amerikan vatandaşlık sınavına girmeye hak kazanıyorsun dedi. 3 yılı bir akit üzerinde zorunlu tutamaz ama belki avantaj olarak sunmuştur. Çünkü kendisi de biliyor üniversite mezunu olduğum için ileride burada ne olmayı düşünüyorsun benim yanımdan gideceksin bir illa ki falan dedi.

Sorularınızın hepsine olmasa da şunları söyleyebilirim.

Eb3 vizesine başvurmanız H1B veya H2B L1 gibi vize türlerini etkilemez çünkü bu vize türleri her ne kadar göçmen olmayan vize kategorisinde olsa da günün sonunda göçmenlik amacı güder. Eb3 onayı tr için % kaçtır bilmiyorum bilgisayara geçince Fiscal Year 2022yi incelemek gerekir kaç kişi Türkiye’den bu yolla gitmiş, kaç adet vize basılmış vs vs…
    Söyle bi durum var sizin o işe uygun olup olmadığınız zaten uscise gönderilen belgeler sonrasında belli oluyor diye biliyorum. Ayrıca bu işi ABDde kimsenin yapamayacağının kanıtları gerek.

• @ecem08 hayır amerika da avukatım

• Herkese merhaba,
    EB2 Consular Processing ile yeşil kart başvurusu yaptım, NVC onayından geçti ve konsolosluktan randevu tarihi bekliyorum. 1 haftalığına Rusya'ya gitmeyi düşünüyorum. Savaştan sonra ambargolu ülkeler arasına girdiği için pasaportumda Rusya vizesini gördüklerinde sorun çıkarmalarından çekiniyorum. Bununla ilgili bir bilgisi ve ya deneyimi olan varsa paylaşabilirse sevinirim.
    Saygılar.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Emre Kurtulmuş Emre Kurtulmuş 

• Herkese merhaba.
    Ufak bir bilgi paylasimi yapayim.

Bu aralar uzun suren PWD sureleri sebebiyle avukatlar recruitment asamasini PWD sureci devam ederken baslatiyorlar. Bunun bazi avantaj ve dezavantajlari mevcut.

• Avantaj olarak; eger maas dogru belirlenirse sure bakimindan 2-3 aylik bir kazanc elde edilmis oluyor.
    • Dezavantaj olarak; Calisma bakanligindan gelen maas belirlenen maastan yuksek olursa bazi recruitment adimlarinin tekrarlanmasi gerekiyor ve ayrica isverenin de bu yuksek kismi kabul etmis olmasi gerekiyor, aksi durumda tum surec yeniden baslayabilir.
    • Bir diger dezavantaj da; eger recruitment kismi erken baslatilmis olursa gecerlilik suresi (180 gun) kacirilip tekrar recruitment yapilmasi gerekebilir.
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Programmer Programmer 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Programmer Programmer 

• @mexido Benim cos tam 26 ay surdu saka gibi. simdi f1 vizesinden sponsor basvurusu yapacagim. F1 vizem onaylandi.ingilizce kursuna gitmeden sponsora basvurabilir miyim ?

• Emin olmakla birlikte neden olmasın. Bilenler net cevap verecektir.

• Merhabalar
    Abd de bir isyeri sponsor olucak yillik ne kadar kazanc gosteemesi gerekiyor ve sureci baslattigimizda ne kadar suruyor sonuclanmasi green kart onay almasi tesekkurler

• civil documentleri verecegiz malesed e devlet uzerinden ingilizce nufus kayir ornegi alinmiyor buna yalniz yeminli ingilizce cevirisi yeterli mi yoksa noter imzasi ardindan apostil mi lazim hizli donus olursa sevinirim

• civil documentleri verecegiz malesed e devlet uzerinden ingilizce nufus kayir ornegi alinmiyor buna yalniz yeminli ingilizce cevirisi yeterli mi yoksa noter imzasi ardindan apostil mi lazim hizli donus olursa sevinirim

• @Mustafa-Kemal-Atay-0 Merhaba, sanirim NVC’ye evrak yukleyeceksiniz. Eger Ankara’daki konsoloslukla surecinize devam edecekseniz evraklarinizi Turkce olarak yukleyebilirsiniz. Biz tum evraklarimizi Turkce olarak yukledik. NVC onayimizi aldik.

• merhaba cok tesekkur ederim evet sitesinde zaten native language icin sorun yok yaziyor avukat aklimi karistirdi

• @IsmailAbi Merhaba, siz vizenizi alabildiniz mi? Bizim DQ tarihimiz Agustos 2021. Siz bizden önceydiniz sanırım. Size mülakat tarihi verildi mi diye merak ettim.

Benzer Başlıklar

• 5
  • 4
  • 35
  • 2053
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |