Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @IsmailAbi ismail bey, turist>F1 geçişi 1 yılı buluyor şu anda diyorlar. Diyelim ki bizim change of status 1 yıl sürecek uzayacagi belli. Parole dediğiniz izin alabiliyor muyuz biz de? Yani b1/b2>F1 bekleyenler de??
    Anladığım kadarıyla b1/b2>eb3 geçişi direkt olmuyor. Doğru mudur?

• @IsmailAbi, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

@mexido Ayrica turist vizesinden eb3 e AOS yapamazsiniz cunku turist vizesi dual intent degil.

Önce F1 e çevirip onaylanırsa mi eb3 yapıyoruz yoksa F1 süreci devam ederken de eb3 e başvuru yapabiliyormuyuz?

• @IsmailAbi, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

@mexido AOS ile islemlere basladiginizi varsayarak cevap yaziyorum. Tr'ye donebilmeniz ancak Advanced Parole denilen "seyahat izni" diye basitlestirebilecegim onayi aldiktan sonra mumkun. Basvuru surecindeki herkes icin gerekiyor.
    Ayrica bahsettiginiz turist ten f1 gecmek kisa bir surec degil. Sadece bu 2 seneyi bile bulabilir.

Evet ben 6 ay 1 sene arası duymuştum 2 senede uzunmuş fakat sıkıntı yok sonuçta 2 yıl a kadar misal kalabilirsin en kotu kaçağa düşmezsin hiç yoktan.

• @mexido mantıklı düşünürsem f1'in onaylanması gerek ilk önce.
    aynı anda 2 ayrı statü değiştirmesine başvuramamanız gerekir, mantıgı yok.

• @charon, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

@mexido mantıklı düşünürsem f1'in onaylanması gerek ilk önce.
    aynı anda 2 ayrı statü değiştirmesine başvuramamanız gerekir, mantıgı yok.

Turist den direk eb3 e basvuramiyorum ama F1 den Eb3 e basvuruyorum neden böyle bir durum söz konusu?

• @mexido @materialist @charon - Herkese ayni anda cevap vermeye calisicam. ABD sizi turist vizesiyle ulkeye giris yapmaniza izin verdiginde ulkede kalici olarak kalmayacaksiniz diye kabul ediyor. Eger bu surecte ulkede kalip egitiminize devam etmeye karar verirseniz size turist statusunden f1 statusune gecmenize izin veriyor. Cunku f1 statusu de ayni turist vizesi gibi ulkede kalici olarak kalmayacaksiniz diye goruluyor ve bu statu degisikligine izin veriliyor. Bu su anlama geliyor hem turist hem de f1 "gocmen olmayan" statuleri ve "dual intent" olarak gorulmuyor. Dual intent su demek, USCIS kimi statuleri (H1B ve L1 gibi), gocmen olmayan kategorisinde olsalar dahi sizin ulkede gocmen statusune (eb2 eb3 gibi) gecebilme ihtimaliniz olabilecegini kabul ediyor. Ne turist vizesi ne de f1 bu "dual intent" olarak kabul edilmiyor. F1 den eb3 e gecmek mumkun mu? Evet, mumkun ama calistiginiz kurumun size neden ihtiyaci oldugunu ve sizin yerinize neden baska kimseyi bulamayacagini guclu bir sekilde USCIS e kabul edilmesi icin sunmasi gerekiyor. Bununla ilgili su linkin icindeki 11. sayfanin en asagisindaki sorunun cevabini okuyabilirsiniz.

• @Cagdas-Kilic hayirli ugurlu olsun darisi bize insallah

• @IsmailAbi cok guzel acikladiniz bunlarin haricinde bu surec devam ederken abdde statusunu korumasi lazim diye biliyorum eb2/eb3 dosyalarinin da ortalama 3 yil surdugunu goz ardi etmemek lazim

• @Mustafa-Kemal-Atay-0, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

@IsmailAbi cok guzel acikladiniz bunlarin haricinde bu surec devam ederken abdde statusunu korumasi lazim diye biliyorum eb2/eb3 dosyalarinin da ortalama 3 yil surdugunu goz ardi etmemek lazim

1,5-2 yıl yazıyor ABD için ve hızlandırma alırsan daha erkene cekebiliyor ekstra ücret ödeyip.

@mexido @materialist @charon - Herkese ayni anda cevap vermeye calisicam. ABD sizi turist vizesiyle ulkeye giris yapmaniza izin verdiginde ulkede kalici olarak kalmayacaksiniz diye kabul ediyor. Eger bu surecte ulkede kalip egitiminize devam etmeye karar verirseniz size turist statusunden f1 statusune gecmenize izin veriyor. Cunku f1 statusu de ayni turist vizesi gibi ulkede kalici olarak kalmayacaksiniz diye goruluyor ve bu statu degisikligine izin veriliyor. Bu su anlama geliyor hem turist hem de f1 "gocmen olmayan" statuleri ve "dual intent" olarak gorulmuyor. Dual intent su demek, USCIS kimi statuleri (H1B ve L1 gibi), gocmen olmayan kategorisinde olsalar dahi sizin ulkede gocmen statusune (eb2 eb3 gibi) gecebilme ihtimaliniz olabilecegini kabul ediyor. Ne turist vizesi ne de f1 bu "dual intent" olarak kabul edilmiyor. F1 den eb3 e gecmek mumkun mu? Evet, mumkun ama calistiginiz kurumun size neden ihtiyaci oldugunu ve sizin yerinize neden baska kimseyi bulamayacagini guclu bir sekilde USCIS e kabul edilmesi icin sunmasi gerekiyor. Bununla ilgili su linkin icindeki 11. sayfanin en asagisindaki sorunun cevabini okuyabilirsiniz.

Ozaman rota turist - F1 - eb3

• @mexido dostum pwd hazirlik 2 ay 6 7 ay pwd suruyor
    3 ay recruitment
    6 7 ay perm certification
    daha sonra i140 formu dosyalaman gondermen 1 ay
    i485 kac ayda sonuclanir bilmiyorum ama o asamaya kadar zaten 18 20 ay geciyor ve uzerine daha i1485 asamasi var

• @Mustafa-Kemal-Atay-0, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

@mexido dostum pwd hazirlik 2 ay 6 7 ay pwd suruyor
    3 ay recruitment
    6 7 ay perm certification
    daha sonra i140 formu dosyalaman gondermen 1 ay
    i485 kac ayda sonuclanir bilmiyorum ama o asamaya kadar zaten 18 20 ay geciyor ve uzerine daha i1485 asamasi var

sirket premium yapinca 13 temmuz 2022 basvuru 20 temmuz 2022 onay tarihi yani tam 1 haftada onaylandi obur turlu 8 ay suruyor demişsiniz. Buna istinaden söyledim aslında.

• @mexido anladim dostum onu premium yapsan bile 18 20 ay i485 e kadar gelmen suruyor

@mexido anladim dostum onu premium yapsan bile 18 20 ay i485 e kadar gelmen suruyor

Dogrudur hcam ben avukatlarin soyledigini yaziyorum 1,5-2 yil diye abd den basvurularda demislerdi. Tr den ve pandemiden yavaslama olmasi gayet dogal. Sorun degil gc alalimda 2de 3 de bekleriz.:))

• Referenced by  Programmer Programmer 

• Herkese Merhaba! Ben 2021 yili mart ayinda aupir olarak J1 ile amerikaya geldim. 1 yilin ardindan mart ayinda F1’a vize degisimi icin basvuru da bulundum. Suan tam 6 aydir sureci bekliyorum. Fakat bu surecte bir sirket beni bunyesinde kalmak icin bana teklif gonderdi. Hangi avukat ile calisacagim bilmiyorum.. statum onay asamasinda yine de basvuru yapilabildigini biraz once gruptan okudum. Bir kac avukattan $20k civari aldim ve bu bana biraz fazla geldi sanki.. Maryland de yasiyoruz bu arada. Surec sanirim 2.5-3 yil suruyor.. Ve Turkiye de uluslararasi iliskiler bitirdim ve okul sonrasi Borusan da yaklasik 1 yila yakin muhasebe yaptim. Ve bir mermer firmasinda calistim. Buradaki Sirket ise granit ve mermer isi yapiyor. Sizde benim Cv’im ile yapacagim isin eslesme ihtimali ne kadardir sizce.. Ve ben abd den basvuru yapacagim bu konu hakkinda bana yardimci olacak birileri var midir? Sevgiler

• @Elif-Deniz, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

Herkese Merhaba! Ben 2021 yili mart ayinda aupir olarak J1 ile amerikaya geldim. 1 yilin ardindan mart ayinda F1’a vize degisimi icin basvuru da bulundum. Suan tam 6 aydir sureci bekliyorum. Fakat bu surecte bir sirket beni bunyesinde kalmak icin bana teklif gonderdi. Hangi avukat ile calisacagim bilmiyorum.. statum onay asamasinda yine de basvuru yapilabildigini biraz once gruptan okudum. Bir kac avukattan $20k civari aldim ve bu bana biraz fazla geldi sanki.. Maryland de yasiyoruz bu arada. Surec sanirim 2.5-3 yil suruyor.. Ve Turkiye de uluslararasi iliskiler bitirdim ve okul sonrasi Borusan da yaklasik 1 yila yakin muhasebe yaptim. Ve bir mermer firmasinda calistim. Buradaki Sirket ise granit ve mermer isi yapiyor. Sizde benim Cv’im ile yapacagim isin eslesme ihtimali ne kadardir sizce.. Ve ben abd den basvuru yapacagim bu konu hakkinda bana yardimci olacak birileri var midir? Sevgiler

@Elif-Deniz ,
    Merhaba, hb1/hb2 vize türleri ile mi sponsorluk olucak acaba? Birde şirket karşılamıyor mu tüm masrafları? Genelde şirket karşılar çünkü. Acaba türk firma mi bu yabancı firma mi size sponsor olmak isteyen? Türk ise tüm masrafları size yıkmak da istemiş olabilir.

• NVC dan DQ ya gore mülakat almis arkadaslarin paylasimlarini rica ederim. Suan randevu bekleme sureleri ortalama 530 gun gorunuyor.. Son zamanlarada randevu alan arkadaslardan bilgilendirme yapmalarini rica ederi.

• @H-Ozdemir Bu bilgiye (530 gün) nereden ulaştınız? Takip edebileceğimiz bir link var mıdır?

• Bekleyen arkadaslarin ortalamasina baktim. DQ Tarihinden randevu tarihine kadar..

• Merhabalar,
    EB-2 NIW ile Haziran ayı başında tüm evraklarımı NVC'ye gönderdim ve aldıklarına dair mail aldım. Ancak halen interview tarihine dair bir mail almadım. Ortalama bekleme süresi ve randevu tarihi ne kadar acaba?

Benzer Başlıklar

• 920
  • 35
  • 573
  • 1116
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |