Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @materialist

Genelde 2 sene boyunca calistiramayacaksa sponsor olmuyorlarlar zaten. Benim suana kadar gordugum h1b veya O calisma vize izni olup EB2 ya donenler ya da baska ulkdeden calisip eb2 alanlar. Ben ve bircok EB2/3 basvuru sonucunu bekleyen arkadaslarimin tum masraflarini sirket oduyor. Yani sizin sirketlerine buyuk katki yapacaginizi dusunurlerse boyle bir yatirimi yapabilirler. Umudunuzu kaybetmeyin.

• Bugün mülakat a girenler nerelerde arkadaşlar ?

• @zerrin0 tabi ki katkım olur, neden olmasın. Sonuçta doktorayı bitirmek üzere 8-9 yıl savunma havacılık, otomotiv gibi alanlarda tecrübesi olan imalat ve arge bilen biriyim ama şans işte.
    teşekkür ederim bilgilendirme için.

• Merhaba,

Dün konsolosluk görüşmesine girdim.
    Sağlık Raporu:
    2 hafta önce Urgan Family da sağlık raporu aldım. Genelde kişilere ertesi gün gelip almalarını söylüyorlardı ama benim vize türümde otomatik gönderim olacağını o nedenle akşam 5 e kadar onlardan herhangi bir telefon almazsam ertesi gün konsolosluğa belgeleri kendilerinin online göndereceklerini söylediler. Ertesi gün Urgan Family den sağlık raporumun konsolosluğa gönderildiğine dair email aldım.
    Görüşme:
    Randevum 9:15 deydi. Saat 09:00 da konsolosluk önündeydim. Otelde 10 dk yürüme mesefesi seçtiğim için bütün eşyalarımı otelde bıraktım. Yanımda sadece poset dosya ve ince klasor dosyalara konmuş evraklarım vardı. Bütün evraklarımı koyduğum ziplock poseti girişte attılar (içeride çıt çıtlı dosya olan kişiler gördüm , ben atacaklarını düşündüğüm için ziplock a koymuştum, keşke çıtçıtlı dosya kullansaymıştım). İçeriye girdiğimde bir numara vererek , pasaportumun arkasına etiket yapıştırdılar, 15 dk sonra evraklarımı teslim etmem için numaram yandı (randevudan 1 hafta önce hangi evrakları getirmenize dair bir email geliyor, onları toparlamanız yeterli,- bu email de istenen belgeler her kişiye özel hazırlanıyor bence ve ne bir fazlası ne bir eksiğini sordular benden). Bütün dosyaları teslim aldılar ve randevuyu hangi dilde yapacağım soruldu, ingilizce tercih ettim ve görüşme için beklemeye başladım. 10:30 da görüşme için numaram yandı. Sadece sponsor olan işyerinin adını sordu, bunun dışında form da doldurduğum birkaç özel bilgiyi bana gülümseyerek söyledi ama soru-cevap gibi değildi. Eski pasaportumdaki turist vizesini rica etti. Vizeniz onaylandı dedi ve oradan elimde dünya kadar dokümanla ayrıldım 🙂 Toplamda 2-3 dk lık sohbet tadında bir görüşmeydi.

Bu süreçte forumdan inanılmaz destek gördüm. Bütün YeşilKart Forum ailelesine ve tecrübelerini paylaşan tüm arkadaşlara tek tek teşekkür ederim.
    Süreçler umarım hızlanır ve herkes bu kadar beklemeden en kısa sürede isteklerine kavuşur.

• Sevgili forum üyelerine bir sorum olacaktı,

Eğitimli diplomalı/sertifikalı ve uluslararası mesleki yeterlilik diplomasına/sertifikasına sahip profesyonel aşçıyım.
    Uluslararası standartlarda mutfak personelinden istenen tüm sertifikalara sahibim.
    City & Guilds
    HACCP
    HAZARD
    ( Gıda güvenliği, Haşere güvenliği, Hijyen, Mesleki yeterlilik vb.. )

Bu bilgiler doğrultusunda direkt sponsorlu olarak işçi vizesine mi başvurmam doğru olur? Fakat bu konularda çok bilgiye sahip değilim. Türkiyeden yüklü ödeme yapıp şirket aracılığı ile sponsor alarak giden insanları duyuyorduk, bu şirketler ortalama ne kadar ücret talep ediyor ve ne kadar sürede amerikaya gitmiş oluyoruz.
    Ayrıca şirketlere yüklü ödeme yapmadan çalışana ihiyaç duyan kuruluşlara nasıl ulaşabiliriz?

Şimdiden teşekkürler

• @smile, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

Merhaba,

Dün konsolosluk görüşmesine girdim.
    Sağlık Raporu:
    2 hafta önce Urgan Family da sağlık raporu aldım. Genelde kişilere ertesi gün gelip almalarını söylüyorlardı ama benim vize türümde otomatik gönderim olacağını o nedenle akşam 5 e kadar onlardan herhangi bir telefon almazsam ertesi gün konsolosluğa belgeleri kendilerinin online göndereceklerini söylediler. Ertesi gün Urgan Family den sağlık raporumun konsolosluğa gönderildiğine dair email aldım.
    Görüşme:
    Randevum 9:15 deydi. Saat 09:00 da konsolosluk önündeydim. Otelde 10 dk yürüme mesefesi seçtiğim için bütün eşyalarımı otelde bıraktım. Yanımda sadece poset dosya ve ince klasor dosyalara konmuş evraklarım vardı. Bütün evraklarımı koyduğum ziplock poseti girişte attılar (içeride çıt çıtlı dosya olan kişiler gördüm , ben atacaklarını düşündüğüm için ziplock a koymuştum, keşke çıtçıtlı dosya kullansaymıştım). İçeriye girdiğimde bir numara vererek , pasaportumun arkasına etiket yapıştırdılar, 15 dk sonra evraklarımı teslim etmem için numaram yandı (randevudan 1 hafta önce hangi evrakları getirmenize dair bir email geliyor, onları toparlamanız yeterli,- bu email de istenen belgeler her kişiye özel hazırlanıyor bence ve ne bir fazlası ne bir eksiğini sordular benden). Bütün dosyaları teslim aldılar ve randevuyu hangi dilde yapacağım soruldu, ingilizce tercih ettim ve görüşme için beklemeye başladım. 10:30 da görüşme için numaram yandı. Sadece sponsor olan işyerinin adını sordu, bunun dışında form da doldurduğum birkaç özel bilgiyi bana gülümseyerek söyledi ama soru-cevap gibi değildi. Eski pasaportumdaki turist vizesini rica etti. Vizeniz onaylandı dedi ve oradan elimde dünya kadar dokümanla ayrıldım 🙂 Toplamda 2-3 dk lık sohbet tadında bir görüşmeydi.

Bu süreçte forumdan inanılmaz destek gördüm. Bütün YeşilKart Forum ailelesine ve tecrübelerini paylaşan tüm arkadaşlara tek tek teşekkür ederim.
    Süreçler umarım hızlanır ve herkes bu kadar beklemeden en kısa sürede isteklerine kavuşur.

Hcam hayırlı olsun. Siz eb3 den green card aldınız sanırım.
    Sponsoru siz mi buldunuz ne kadar mal ettiniz?
    Ne iş yapacaksınız tr de mesleginizld ABD de yapacağınız iş aynı mi?
    Avukat tr den mi ABD den buldunuz tavsiye edebileceğiniz bir avukat miydi?
    Son olarak süreç sanırım tr den gerçekleşti değil mi?
    Kısaca bahsederseniz çok fazla kişi bilgilendirilmiş olur.

• @ethsea, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

Sevgili forum üyelerine bir sorum olacaktı,

Eğitimli diplomalı/sertifikalı ve uluslararası mesleki yeterlilik diplomasına/sertifikasına sahip profesyonel aşçıyım.
    Uluslararası standartlarda mutfak personelinden istenen tüm sertifikalara sahibim.
    City & Guilds
    HACCP
    HAZARD
    ( Gıda güvenliği, Haşere güvenliği, Hijyen, Mesleki yeterlilik vb.. )

Bu bilgiler doğrultusunda direkt sponsorlu olarak işçi vizesine mi başvurmam doğru olur? Fakat bu konularda çok bilgiye sahip değilim. Türkiyeden yüklü ödeme yapıp şirket aracılığı ile sponsor alarak giden insanları duyuyorduk, bu şirketler ortalama ne kadar ücret talep ediyor ve ne kadar sürede amerikaya gitmiş oluyoruz.
    Ayrıca şirketlere yüklü ödeme yapmadan çalışana ihiyaç duyan kuruluşlara nasıl ulaşabiliriz?

Şimdiden teşekkürler

Kesinlikle.
    15-20k$ civarları diyorlar.
    1,5-2 yıl.

• @mexido Merhaba,
    Ben EB2 ile evlendiğim için EB kategorisine dahil oldum 🙂 Yani iş bulma değil aslında evlilik vesilesi ile vize aldım. İşlemleri Türkiye den yürüttüm.

• 28 temmuz gunu EB3 vize gorusmesi için , mulakat saatımın yarım saat oncesinden kons. kapısından iceri alındım , içerisi cok kalabalık degıldı ve nerdeyse herkez yabancı uyrukluydu diyebilirim , belge teslımınden yaklasık 2 saat sonra gorusme bankosonuna cagrıldım. bankoya gelır gelmez parmak ızım alındı ve benım dosyamı iyi calısdıgı bellı bır bayan konsolos(onunde bana ait labor certification ve immigration petitionım vardı), ısı nerden buldun, fırma ne ıs yapıyor, gıbı serı sorular sormaya basladı, mulkattan once ıngılızce yada turkce ıstermısınız dıye sorulmadı, acıkcası bıraz zor oldu anlasmak, ama yaklasık 10 dk serı ısle alakalı sorular sonrası.vızenın onaylandıgını soyledı. 4 yıllık bekleyıs ardından sonunda mutlu sona ulasdım. Her asamada destegınden dolayı @gucarslan ( ugur beye) cok tesekur ederım. Mulakat bekleyen herkezede sabır ve basarılar dilerim.

• @mexido Geleceğe yatırım olarak büyük bir mebla olmasada 1,5 2 yıl beklemek için verilecekse büyük bir mebla gibi geldi bana. Hani en azından 6 ay falan bekleme süresi olsa hiç düşünmeden çıkartırdım o parayı. Zaten 2ayda geri dönecek rakamlar. Cevap için teşekkürler..

• @smile, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

@mexido Merhaba,
    Ben EB2 ile evlendiğim için EB kategorisine dahil oldum 🙂 Yani iş bulma değil aslında evlilik vesilesi ile vize aldım. İşlemleri Türkiye den yürüttüm.

Teşekkürler hcam:) hayırlı olsun.

• @ethsea, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

@mexido Geleceğe yatırım olarak büyük bir mebla olmasada 1,5 2 yıl beklemek için verilecekse büyük bir mebla gibi geldi bana. Hani en azından 6 ay falan bekleme süresi olsa hiç düşünmeden çıkartırdım o parayı. Zaten 2ayda geri dönecek rakamlar. Cevap için teşekkürler..

Malesef hcam keşke öyle olsa biz razıyız 2 yıl beklemeye ama eb3 green card veren bulamıyoruz:))

• @Cagdas-Kilic, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

28 temmuz gunu EB3 vize gorusmesi için , mulakat saatımın yarım saat oncesinden kons. kapısından iceri alındım , içerisi cok kalabalık degıldı ve nerdeyse herkez yabancı uyrukluydu diyebilirim , belge teslımınden yaklasık 2 saat sonra gorusme bankosonuna cagrıldım. bankoya gelır gelmez parmak ızım alındı ve benım dosyamı iyi calısdıgı bellı bır bayan konsolos(onunde bana ait labor certification ve immigration petitionım vardı), ısı nerden buldun, fırma ne ıs yapıyor, gıbı serı sorular sormaya basladı, mulkattan once ıngılızce yada turkce ıstermısınız dıye sorulmadı, acıkcası bıraz zor oldu anlasmak, ama yaklasık 10 dk serı ısle alakalı sorular sonrası.vızenın onaylandıgını soyledı. 4 yıllık bekleyıs ardından sonunda mutlu sona ulasdım. Her asamada destegınden dolayı @gucarslan ( ugur beye) cok tesekur ederım. Mulakat bekleyen herkezede sabır ve basarılar dilerim.

Hcam yazmayınca endişelendik ama almışsınız hayırlı olsun.)))
    Detaylı bir yazı yazacağım demiştiniz bekliyoruz. Sorularimiz olucak size.

• @materialist hocam abdde üniversiteyi sallayan çok yok. 2011de kıytırık satış danışmanı görüşmesinde elenen odtülü gördüm ben(cruise gemisi içindi). Kız bir de böyle havalı havalı söylemişti odtüyü, HR amerikalıydı, suratına boş boş bakıyordu ahahaha
    üniversitenin ne olduğu önemli değil, şirkete ne katacağın önemli.

• @vermaynen, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

Up!

Bende konuyla ilgili bir soru sormak istiyorum. Örneğin ailecek turist vizesi ile gittik orda eb3 için işlemlere başladık. Bu esnada tr ye donemiyoruz sanırım green card alana kadar doğrudur mudur ?
    Ek olarak eş ve çocuk tr ye gidebilir mi ?
    Yoksa turist i tekrar uzatıp yada F1 e ve F1 den Eb3 e çevirecegimiz için statü değişikliğine girdiği için tr girip çıkamıyoruz sanırım?

@vermaynen
    Ben de merak ediyorum açıkçası. Bilen arkadaşlar cevap vereceklerdir hcam size.

• @Cagdas-Kilic Gozunuz aydin. Yeni hayatinizda bol sanslar. Burda nereye geliyorsunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Cagdas-Kilic gözün aydın kardeşim, vizen hayırlı olsun.
    abd'deki hayatında mutluluk, sağlık ve başarı diliyorum.

• Bende konuyla ilgili bir soru sormak istiyorum. Örneğin ailecek turist vizesi ile gittik orda eb3 için işlemlere başladık. Bu esnada tr ye donemiyoruz sanırım green card alana kadar doğrudur mudur ?
    Ek olarak eş ve çocuk tr ye gidebilir mi ?
    Yoksa turist i tekrar uzatıp yada F1 e ve F1 den Eb3 e çevirecegimiz için statü değişikliğine girdiği için tr girip çıkamıyoruz sanırım?

• @mexido AOS ile islemlere basladiginizi varsayarak cevap yaziyorum. Tr'ye donebilmeniz ancak Advanced Parole denilen "seyahat izni" diye basitlestirebilecegim onayi aldiktan sonra mumkun. Basvuru surecindeki herkes icin gerekiyor.
    Ayrica bahsettiginiz turist ten f1 gecmek kisa bir surec degil. Sadece bu 2 seneyi bile bulabilir.

• @mexido Ayrica turist vizesinden eb3 e AOS yapamazsiniz cunku turist vizesi dual intent degil.

Benzer Başlıklar

• 26
  • 1116
  • 5
  • 11177
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |