Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells Anladım, işe girerken bu kategoriler açısından sorun yoksa tamamdır. benimki normalde E11 olması gerekiyordu, E12 yazmışlar. Sizin tablo sayıları vermiş.

• @crazycells ama işte madem kategoriler arasında fark var, neden E11 basmadılar, yine de merak ettim, 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@somebody, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorluguyla Green Card almak)

@crazycells Anladım, işe girerken bu kategoriler açısından sorun yoksa tamamdır. benimki normalde E11 olması gerekiyordu, E12 yazmışlar. Sizin tablo sayıları vermiş.

sorun yok, zaten size sponsor olan kendileri. Is yerinin bu kategorilerden bile haberder oldugunu sanmiyorum, dolayisiyla sizin acinizdan bir sorun olmayacak.

• @crazycells biraz detaya inmem lazım. Ben EB1A alırken sponsor beyan etmedim, bu kategoride sponsor gerekmiyor, referans mektuplarınız var ancak, GC aldıktan sonra istediğiniz işe girebiliyorsunuz. Interview de, Job offer mektubu sorduklarında bu kategoride gerekmiyor dedim ve kabul ettiler. Ama diğer tüm kategorilerde ya sponsor veya labor certification var. Dolayısıyla ,yarın öbür gün işe girerken, adam senin kategorin E12, sponsorun olan şirkete git derse, veya zorluk olursa ne yapılacak? Ben bunu USCIS e yazdım, daha yanıt vermediler. Bence I-797 de yazan kategoriyi basmalıydılar. Siz , sponsor olan kendileri derken USCIS i mi kast ediyorsunuz? Öyleyse tamamdır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@somebody, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorluguyla Green Card almak)

@crazycells biraz detaya inmem lazım. Ben EB1A alırken sponsor beyan etmedim, bu kategoride sponsor gerekmiyor, referans mektuplarınız var ancak, GC aldıktan sonra istediğiniz işe girebiliyorsunuz. Interview de, Job offer mektubu sorduklarında bu kategoride gerekmiyor dedim ve kabul ettiler. Ama diğer tüm kategorilerde ya sponsor veya labor certification var. Dolayısıyla ,yarın öbür gün işe girerken, adam senin kategorin E12, sponsorun olan şirkete git derse, veya zorluk olursa ne yapılacak? Ben bunu USCIS e yazdım, daha yanıt vermediler. Bence I-797 de yazan kategoriyi basmalıydılar. Siz , sponsor olan kendileri derken USCIS i mi kast ediyorsunuz? Öyleyse tamamdır.

Haklisiniz, ben karistirdim. Bu kategoride is yerinin sponsorluguna gerek yok. Fakat hala diger cevabim ayni, bir problem olmaz 🙂 Bu Green Card ile kendinize uygun bir is bulup calisabilirsiniz. Hickimse hangi yontemle Green Card aldiginizi merak etmez 🙂 es uzerinden ya da loto ile Green Card alsaydiniz, calisma hakkiniz farkli mi olacakti? 🙂 Tabii ki hayir...

• @crazycells Anladım. Evet tamamdır. Yanlız son cümleyle ilgili bir şey..lottery alındığında iş yelpazesi daha geniş, ama E12 de sadece ilgili bilim dalında çalışabiliyorum galiba değil mi? kusura bakmayın çok uzattım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Anladım. Evet tamamdır. Yanlız son cümleyle ilgili bir şey..lottery alındığında iş yelpazesi daha geniş, ama E12 de sadece ilgili bilim dalında çalışabiliyorum galiba değil mi? kusura bakmayın çok uzattım

Boyle bir kisitlama oldugunu sanmiyorum, ama vatandas olana kadar sizin kariyerinize uygun isler yapmaniz daha iyi olur.

• @crazycells şöyle bir soruyla karşılaşıyorum hep, sponsora ihtiyacın var mı bu kategoride? ben E12 olarak aldım. Affidavit of Support formunu doldurmamıştım çünkü ABD de sponsor um yok, benim sponsor gerekliliğim var mıdır? Nedir bu sponsor gerekliliği?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells şöyle bir soruyla karşılaşıyorum hep, sponsora ihtiyacın var mı bu kategoride? ben E12 olarak aldım. Affidavit of Support formunu doldurmamıştım çünkü ABD de sponsor um yok, benim sponsor gerekliliğim var mıdır? Nedir bu sponsor gerekliliği?

Hayir, sizin sponsora ihtiyaciniz yok. Eger kendinize Green Card sponsoru olmaniza ragmen maddi olarak ABD'de kendinizi gecindirebileceginizi gosteremezseniz o durumda sponsor bulmanizi isteyeceklerdir. Ama siz zaten gocmen vizenizi almistiniz? Yanlis mi hatirliyorum?

Bilgilerinizi imzaniza tasimaniz iyi olur.

• @crazycells Evet ben aldım GC. Başka bir avukata da sordum, sponsora gerek yok dedi. Sizin gibi.

Bilgileri imzaya nasıl taşıyacağız, onu göremedim ben.

• @somebody bu iletide nasıl yapılacağı anlatılıyor ⬇

📝 Vize Surecinizi Imzaniza Tasiyin! https://yesilkartforum.com/forum/post/59676

• @Muhtaradana sağol. 🙂

• ⭐⭐⭐

@FreeWoRLD, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorluguyla Green Card almak)

İleride işlemlerin detaylarını öğrenmek isteyenler için kendi başvurumun adımlarını ekliyorum ve guncelliyor olacagim;

Tarih: Ekim 12, 2018
    PREVAILING WAGE DETERMINATION adımı ile başvurum yasal olarak başladı. Bu adım gelen bilgiye göre 2 veya 3 ay sürecek.
    Bu adımı özetlersek; Maaş oranının standartların altında olmaması için Çalışma Bakanlığından onay alınması.

Tarih: Nisan 12, 2019
    RECRUITMENT adımına geçtik. Önceki adımın internetteki bilgilere göre zaman dilimi 2 hafta, gerçekleşen kendi deneyimim 6 ay.
    Bu adımın tahmini süresi 2-3 ay. Bakalım gerçekleşen ne kadar olacak.
    Bu iş sanırım tahminimden çok daha fazla sürecek....

Tarih: Eylül 6, 2019
    ADS AND RECRUITMENT adımı ile tüm kanallardan iş ilanı geçen hafta Cuma günü açıldı. İş ilanına göre Amerika'da ilgili pozisyonu doldurabilecek aday olup olmadığı araştırılmış ve dökümanlanmış olacak. İlan verilen yerler arasında aşağıdaki kanallar mevcut;

• State workforce agency
    • Linkedin
    • Şirketin kamuya çaık kendi İlan sayfası
    • (Muhtemelen) Gazete ilan sayfaları - Erişimim olmadığı için bunu teyit edemiyorum fakat kural gereği yapılması gerekli

60 gün (30 gün ilan + 30 gün bekleme) sonrasında PERM başvurusu yapılacak (ETA Form 9089). PERM başvurusu sonrası araştırmalarıma göre ortalama 7 ay sonra EAD (Employment authorization document) ve Advance Parole kombo kartını alabileceğim.

Tarih: Aralik 12, 2019
    PERM APPLICATION adimini avukatimdan gelen bilgiye gore bugun yapmis olduk. Bu ayni zamanda priority date oluyor benim islemlerim icin. Sirada PERM onayini beklemek var. Tahmini sure 3-4 ay.

Tarih: Nisan 28, 2020
    PERM onayi bugun geldi. Case number A-19345-*****

Ne yazik ki, Turkiye'ninde dahil oldugu kategori EB3 icin current degil. Bu nedenle I-485 basvurusu yapamiyoruz. Muhtemelen Ekim 2020 ayinda yeni fiscal year ile Current olmasi bekleniyor ve basvuru o zaman yapilabilir. Bu nedenden dolayi, EAD basvurusu da henuz yapilamiyor. Yakin zamanda I-140 basvurusu yapilacak.

L1 vizem Agustos ayinda bitiyor. Mutemelen calistigim firma, L1B vizesini yenileme yoluna gidecek.

Devamı gelecek....

Tarih: Mayis 28,2020
    I-140 basvurusu regular olarak yapildi. Receipt Mayis 29, 2020. I-485 basvurusu current ulanamadigi nedeni ile yapilamiyor.

• Merhaba
    ABD vatandaşı tarafından herhangi bir iş gösterilerek sponsor olunursa, green card çıkarmamız mümkünmü?
    Süreç kaç ay sürer, öncelikli işlem ücreti ödendiği taktirde ne kadar süreyi azaltmaktadır?
    Onaylanma durumunda 6 ay yada daha fazla bir süre sonra başka bir işe geçme dururmumda green cardıma bişey olurmu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@DoctorWho, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

Merhaba
    ABD vatandaşı tarafından herhangi bir iş gösterilerek sponsor olunursa, green card çıkarmamız mümkünmü?
    Süreç kaç ay sürer, öncelikli işlem ücreti ödendiği taktirde ne kadar süreyi azaltmaktadır?
    Onaylanma durumunda 6 ay yada daha fazla bir süre sonra başka bir işe geçme dururmumda green cardıma bişey olurmu ?

Hayir, herhangi bir is olmuyor. Isin belli standartlari saglamasi gerekiyor, hangi kategoride basvuru yapmayi dusunuyorlar?

Green Card aldiktan 6 ay sonra degisiklik yapabilirsiniz, ama oncesinde yapmamaya calisin.

• @crazycells Türk Mutfağı üzerine işlemlerin sonuçlanması kaç ay alır?
    Olumsuz sonuçlanması durumunda işlemlerde harcanan paranın geri alınma durumu olurmu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@DoctorWho, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

@crazycells Türk Mutfağı üzerine işlemlerin sonuçlanması kaç ay alır?
    Olumsuz sonuçlanması durumunda işlemlerde harcanan paranın geri alınma durumu olurmu?

Gorev tanimina bagli olarak bir kategori secmeleri lazim EB1 / EB2 / EB3, bunu ben soyleyemem... Sponsor olan kisiye ya da islemleri yapacak avukata sormaniz lazim.

Parayi geri alamazsiniz maalesef, bu boyle bir surec degil.

• Bir şirket var çok araştırdım güvenilir bir şirkete benziyor. Adjustment of status olarak 18200 dolar, Consular Processing olarak 25200 dolar para istiyor. Tabi bu parayı tek seferde ödemiyoruz önce 5000-6000 dolar ödüyoruz. Bunun ayrıntısı var isteyen bilgi alabilir. Önce web sitelerine üye oluyoruz ve bilgilerimizi dolduruyoruz. Daha sonra pasaport bilgileri vs. dolduruluyor. Daha sonra iş başvurusu yapıyoruz iş ilanları oluyor. İş veren sizin iş başvurunuza olumlu yanıt vermesiyle işlemler başlıyor. Önce 5000-6000 dolar gibi parayı yatırıyoruz. sonra 10 bin dolarını vs. Ama eb3 vizemiz onaylanmazsa ödediğimiz parayı geri alamıyoruz. Tekrar biz para ödemeden başka bir işe başvurabiliyoruz. Yine aynı işlemler 2. kez uygulanıyor hiç bir para ödemeden. Parayı bir kere ödüyoruz. Para biriktirip başvurmayı düşünüyorum. Sizce mantıklı mı?

• @FreeWoRLD, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

Avukat ile bugünkü yazışmamız sonucunda ilginç bir bilgi aldım. USCIS başvurularında EB1 kategorisini çok sıkı tutarak eleme riskinin çok olduğunu belirttiler. Bu nedenle Perm ile EB2 veya EB3 yollarının daha güvenli ve hemen hemen aynı sürede sonuca ulaşılabildiğini geçtiler.

Hangi yollarla başvuru yaptınız bilgi verir misiniz?

• ⭐⭐⭐

@eren57tr, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

Bir şirket var çok araştırdım güvenilir bir şirkete benziyor. Adjustment of status olarak 18200 dolar, Consular Processing olarak 25200 dolar para istiyor. Tabi bu parayı tek seferde ödemiyoruz önce 5000-6000 dolar ödüyoruz. Bunun ayrıntısı var isteyen bilgi alabilir. Önce web sitelerine üye oluyoruz ve bilgilerimizi dolduruyoruz. Daha sonra pasaport bilgileri vs. dolduruluyor. Daha sonra iş başvurusu yapıyoruz iş ilanları oluyor. İş veren sizin iş başvurunuza olumlu yanıt vermesiyle işlemler başlıyor. Önce 5000-6000 dolar gibi parayı yatırıyoruz. sonra 10 bin dolarını vs. Ama eb3 vizemiz onaylanmazsa ödediğimiz parayı geri alamıyoruz. Tekrar biz para ödemeden başka bir işe başvurabiliyoruz. Yine aynı işlemler 2. kez uygulanıyor hiç bir para ödemeden. Parayı bir kere ödüyoruz. Para biriktirip başvurmayı düşünüyorum. Sizce mantıklı mı?

Kesinlikle mantikli degil.

Is sponsorlu yesil kart basvurusu icin mecburi kilinan PERM asamasinda, ucretlerin calisan tarafindan odenmesi veya odeme talep edilmesi yasa geregi zaten uygun degil.
    Ayrica; isveren araciligi ile yapilan tum GC basvurulari / islemleri, ilgili sirket tarafindan (yani sizi ise alacak sirket tarafindan) yapilmaktadir. Sizi ise alacak sirket, neden bu tarz 3.ncu parti bir firmaya ihtiyac duysun ki?

Yukarida bahsettiginiz "sirket"in dolandirici oldugunu dusunuyor ve size de uzak durmanizi tavsiye ediyorum. Kendi deneyimlerime ve sahsi fikrime gore; "Ama eb3 vizemiz onaylanmazsa ödediğimiz parayı geri alamıyoruz" olarak belirttiginiz kismin direk sonuc olarak size yansiyacagini garanti edebilirim.

Su link te onceden bahsettigim dolandiricilik sistemini incelemenizi tavsiye ederim.

Lutfen bu tarz vaadlerde bulunan kişi ve kuruluşlara itibar etmeyiniz.

Benzer Başlıklar

• 2053
  • 14
  • 573
  • 25
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |