Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@yapay-zeka Re-entry Permit (I 131) içinde söyledi:

keyfi sebeblerden Re-entry Permit alınırmı

ilk kez aliyorsaniz buyuk ihtimal sorun cikarmayacaklardir ama yine de "canim oyle istiyor" demek yerine 🙂 Turkiye'deki islerinizi tamamen bitirip sonrasinda ABD'ye tasinacaginizi soylemeniz daha uygun olur.

• Merhaba, net bir karar vermesek de re-entry permit de opsiyonlarımız içinde bulunuyor. Konu hakkında benim de birkaç sorum olacak.

Bizim durumumuz kısaca şu şekilde;

*Green card talihlisi benim, hepimizin (eşimin ve 20 aylık kızımın da) kartları elimize ulaştı. Nisan 15-23 haftası Amerika'da olacağım, eşimin iş durumu nedeniyle yalnız geleceğim. Süreci ailem için benim başlatmamda bir sorun var mı? Sanırım sadece ben ve eşim için re-entry başvurusu yapmamız yeterli olacak. Kızımla ilgili bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum ama gerekirse onun için de başvuruda bulunabilirim. Bu noktada farklı düşünen var mı?

• Süreçle ilgili yazılanlardan anladığım kadarıyla ilk şart fiziksel olarak Amerika'da bulunmak fakat bunun tam olarak nasıl ispat edildiğini anlayamadım. Süreci başlatmak için herhangi bir ofise vs. gitmem gerekli mi yoksa sadece form ve istenilen belgeleri postalamam yeterli mi, eğer yeterli ise biyometrik randevu almak için gönderilen I-131 formunu ve ödeme talimatlarını benim ya da bir başkasının göndermesi hangi adımda önem kazanıyor, başvuru formunu kimin gönderdiği nasıl tespit ediliyor?

• Kısa sürede dönüş yapacağım için I-797C formunu doğrudan ben alamayacağım, bu bir sorun oluşturur mu? Form sadece posta ile mi gönderiliyor?

• Nisan'da başvuru yaptığımızı ve Haziran gibi biyometrik randevu tarihinin belli olacağını varsayalım, bu randevu yeri formda belirttiğimiz adrese göre mi belirleniyor ? Büyük ihtimalle Temmuz'dan önce giriş yapamayacağız, Türkiye'deyken mail yoluyla randevuyu ertelememiz mümkün olur mu? Devamında biyometrik randevu için gelip kısa sürede dönüş yapmak sorun yaratır mı ?

Re-entrye karar vermesi ayrı başvuru sürecinin kendisi ayrı kafamızı karıştırdı, umarım sağlıklı bir karar verebiliriz, yardımlarınız için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anka Re-entry Permit (I 131) içinde söyledi:

Merhaba, net bir karar vermesek de re-entry permit de opsiyonlarımız içinde bulunuyor. Konu hakkında benim de birkaç sorum olacak.

Bizim durumumuz kısaca şu şekilde;

• Green card talihlisi benim, hepimizin (eşimin ve 20 aylık kızımın da) kartları elimize ulaştı. Nisan 15-23 haftası Amerika'da olacağım, eşimin iş durumu nedeniyle yalnız geleceğim. Süreci ailem için benim başlatmamda bir sorun var mı? Sanırım sadece ben ve eşim için re-entry başvurusu yapmamız yeterli olacak. Kızımla ilgili bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum ama gerekirse onun için de başvuruda bulunabilirim. Bu noktada farklı düşünen var mı?

• Süreçle ilgili yazılanlardan anladığım kadarıyla ilk şart fiziksel olarak Amerika'da bulunmak fakat bunun tam olarak nasıl ispat edildiğini anlayamadım. Süreci başlatmak için herhangi bir ofise vs. gitmem gerekli mi yoksa sadece form ve istenilen belgeleri postalamam yeterli mi, eğer yeterli ise biyometrik randevu almak için gönderilen I-131 formunu ve ödeme talimatlarını benim ya da bir başkasının göndermesi hangi adımda önem kazanıyor, başvuru formunu kimin gönderdiği nasıl tespit ediliyor?

• Kısa sürede dönüş yapacağım için I-797C formunu doğrudan ben alamayacağım, bu bir sorun oluşturur mu? Form sadece posta ile mi gönderiliyor?

• Nisan'da başvuru yaptığımızı ve Haziran gibi biyometrik randevu tarihinin belli olacağını varsayalım, bu randevu yeri formda belirttiğimiz adrese göre mi belirleniyor ? Büyük ihtimalle Temmuz'dan önce giriş yapamayacağız, Türkiye'deyken mail yoluyla randevuyu ertelememiz mümkün olur mu? Devamında biyometrik randevu için gelip kısa sürede dönüş yapmak sorun yaratır mı ?

Re-entrye karar vermesi ayrı başvuru sürecinin kendisi ayrı kafamızı karıştırdı, umarım sağlıklı bir karar verebiliriz, yardımlarınız için teşekkürler.

Kiziniz icin bence de surec sorun olmaz.

fiziksel adresinizi forma yaziyorsunuz, ayrica imzanizi da atiyorsunuz. Boylece USCIS sizin nerde oldugunuzu biliyor.

Diger sorulariniz tamamen sureci ve asamalarini zorlamaya yonelik sorular 🙂 ne olur ne olmaz ben de bilmiyorum. Bu surec ABD'deyken izin alinip sonra ABD disina cikmak icin dizayn edilmis. O nedenle sorulariniza ancak sizin gibi dusunup hareket eden biri cevap verebilir 🙂 Su an icin dediginiz asamalardaki sureci sizden ogrenecegiz gibi duruyor maalesef.

Eger izin almadan ABD disina cikarsaniz benim tahminim USCIS'in basvurunuzu iptal edecegi yonunde. Ama pratikte ne kadar toleransli davranirlar bilmiyorum maalesef.

• Bizim durumda şu ben kasımda geldim hala buradayım çalışıyorum geldiğim ilk günden beri ama eşim TR de çalışıyor.Ocakta geldi 10 gün süre kaldı SSN si ve Greencard ı adresimize ulaştı ama eşim hala TR de olucak temmuz a kadar.Re Entry permit gereklimi bizim için?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@betfair39 Re-entry Permit (I 131) içinde söyledi:

Bizim durumda şu ben kasımda geldim hala buradayım çalışıyorum geldiğim ilk günden beri ama eşim TR de çalışıyor.Ocakta geldi 10 gün süre kaldı SSN si ve Greencard ı adresimize ulaştı ama eşim hala TR de olucak temmuz a kadar.Re Entry permit gereklimi bizim için?

Eger 1 yildan daha uzun ABD disinda kalacaksaniz ya da boyle bir ihtimal varsa re-entry permit'e basvuru yapin.

• Merhaba,

DV-2017 talihlisiyim. ABD ye 2 defa Chicago' dan giriş yaptım fakat son girişimde pasaport memuru çok sıkıştırdı ve pasaportuma I-327 diye birşey yazdı ve bu belgeyi almam gerektiğini söyledi. Bu belge nedir? 1-131 ile aynı mıdır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@veycell Re-entry Permit (I 131) içinde söyledi:

Merhaba,

DV-2017 talihlisiyim. ABD ye 2 defa Chicago' dan giriş yaptım fakat son girişimde pasaport memuru çok sıkıştırdı ve pasaportuma I-327 diye birşey yazdı ve bu belgeyi almam gerektiğini söyledi. Bu belge nedir? 1-131 ile aynı mıdır?

Evet, I-327 aldiginiz re-entry dokumaninin ismi. I-131 ise bu dokumani almaniz icin doldurmaniz gereken formun ismi.

• @crazycells çok teşekkürler. Chicago da ortağı olduğum bir restoran var,buradan aldığım vergi kayıtları geç giriş yapmam durumunda işime yarar mı? Bir de kendim gitmeden avukat aracılığıyla I-131 belgesi alabilir miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@veycell Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

@crazycells çok teşekkürler. Chicago da ortağı olduğum bir restoran var,buradan aldığım vergi kayıtları geç giriş yapmam durumunda işime yarar mı? Bir de kendim gitmeden avukat aracılığıyla I-131 belgesi alabilir miyim?

Fayda saglayabilir ama genel olarak kendinizi nasil savundugunuza bagli. ABD'yle ne kadar cok iliskinizi gosterebilirseniz o kadar iyi olur.

Hayir, ABD disindayken sureci devam ettiremezsiniz. Avukat kullanabilirsiniz ama ABD'de olmaniz sart.

• crazycells tesekkur ederim cevabiniz icin. Yalniz gecenlerde bir arkadasimin uyarisi kafami karistirdi, emin olmak istiyorum. Eger 2 yil izinli olarak amerika disinda kalirsam,amerikaya geri dondugumde simdiye kadar amerikada kaldigim 1.5 yillik sure vatandaslik icin sifirlanip yeniden mi basliyor. Bu konu cok onemli benim icin cunku biran once vatandasligi alip donmek istiyoruz.saygilarimla

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@athens1997 Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

crazycells tesekkur ederim cevabiniz icin. Yalniz gecenlerde bir arkadasimin uyarisi kafami karistirdi, emin olmak istiyorum. Eger 2 yil izinli olarak amerika disinda kalirsam,amerikaya geri dondugumde simdiye kadar amerikada kaldigim 1.5 yillik sure vatandaslik icin sifirlanip yeniden mi basliyor. Bu konu cok onemli benim icin cunku biran once vatandasligi alip donmek istiyoruz.saygilarimla

ABD'de yasayip calismadan vatandasligi almaniz mumkun degil.

Evet, ilk 1.5 yillik sureyi vatandaslik basvurusu icin kullanamazsiniz ama son 6 ayi hesaba katabilirsiniz.

• Merhabalar daha önce abd ye girdim çıktım ve şubatta ülkeye geri döndüm. Şimdi tekrar abd ye girip re entry permit başvurusu yapacağım. Başvuruyu yaptıktan sonra bizi biyometrik ve parmak izi randevusuna çağıracakları kesin mi yoksa bizim bilgilerimiz zaten var diye çağırmama durumları olur mu ? Ya da bu randevudan önce ülkeye tekrar döner ve randevu zamanı abd ye girersem sıkıntı olur mu ? Çünkü bazı yerlerde randevu öncesi abd yi terk ederseniz başvurunuz reddedilebilir yazıyor. Bir sorum da eşime tekrar sağlık raporu ve vize almamız lazım. Bunun için belli bir zaman var mı ? İstediğimiz zaman tekrar başvurabiliyor muyuz ? İlginiz için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@apostleoftruth Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

Merhabalar daha önce abd ye girdim çıktım ve şubatta ülkeye geri döndüm. Şimdi tekrar abd ye girip re entry permit başvurusu yapacağım. Başvuruyu yaptıktan sonra bizi biyometrik ve parmak izi randevusuna çağıracakları kesin mi yoksa bizim bilgilerimiz zaten var diye çağırmama durumları olur mu ? Ya da bu randevudan önce ülkeye tekrar döner ve randevu zamanı abd ye girersem sıkıntı olur mu ? Çünkü bazı yerlerde randevu öncesi abd yi terk ederseniz başvurunuz reddedilebilir yazıyor. Bir sorum da eşime tekrar sağlık raporu ve vize almamız lazım. Bunun için belli bir zaman var mı ? İstediğimiz zaman tekrar başvurabiliyor muyuz ? İlginiz için teşekkürler.

Benim tavsiyem tum surec bitmeden ABD'den cikmamaniz yonunde, maalesef ABD disina ciktiginizda USCIS'in ne zaman basvuruyu reddedecegini tam olarak bilmiyorum.

Eger gocmen vizenizin tarihi gectiyse once konsoloslukla konusup onlardan surece devam edebilmek icin izin almaniz lazim. Eger konsolosluk onay vermezse tekrar gocmen vize alamazsiniz. Suresi gecmis Diversity Visa vizeleri DV surecinin son ayi olan Eylul'e kadar tekrar alinabilir.

• Merhabalar 2019 green kart çekilişi talihlisiyim 21 yaşındayım ve şuan 2. sınıfım yeni bitti ve 2 sene üniversite eğitimim devam ediyor.Vize başvurusunu yaptım ve mülakat için beklemedeyim.Benim sorum re-entry permit almadan görevliye okulumun 2 sene sonra biteceğini ve hayatımı tam anlamıyla abd de yaşamak üzerine kuracağımı belirtsem bana okulumun bitmesine müsade ederler mi ? Yoksa mecbur re-entry permite mi başvurmam gerekir.Teşekkürler

• Case numberiniz kac k larda

• ⭐⭐

@Ayberk-Macar etrafımdaki Green Card sahiplerinden yola çıkarak bilgi vereyim. Senede 1 kez gir çık, ilk 2 sene idare edersin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayberk-macar Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

Merhabalar 2019 green kart çekilişi talihlisiyim 21 yaşındayım ve şuan 2. sınıfım yeni bitti ve 2 sene üniversite eğitimim devam ediyor.Vize başvurusunu yaptım ve mülakat için beklemedeyim.Benim sorum re-entry permit almadan görevliye okulumun 2 sene sonra biteceğini ve hayatımı tam anlamıyla abd de yaşamak üzerine kuracağımı belirtsem bana okulumun bitmesine müsade ederler mi ? Yoksa mecbur re-entry permite mi başvurmam gerekir.Teşekkürler

12 aylik sure boyunca ABD disinda kalmamalisiniz, nedeni ne olursa olsun. Sizin bahsettiginiz durum zaten re-entry permit oluyor, bu izni kapidaki gorevliden degil USCIS'ten almalisiniz. Sizin yapabileceginiz en iyi sey ilk giriste re-entry permit almak olur. Aciklik getirmis olayim, re-entry permit alinca ABD disinda 2 yil kalmaniz gerekiyor diye bir durum yok, hala giris cikis yapmaya devam edebilirsiniz ama re-entry permitiniz yaninizda oldukca neden disarda o kadar uzun kaldiginiz sorulmaz. Genc-erkek-bekar , CBP gorevlilerinin en sevdigi kombinasyon 🙂 sizi her seferinde soru yagmuruna tutarlar.

• Merhaba @ayberk-macar,
    Vizenizi aldiniz mi? aldiktan sonra 6 ay icinde ilk giris yapmak gerekiyor.( 6 ay )
    Ilk giristen sonra pasaporta 1 yillik damga vuruyorlar, bunla girip-cikabilirsiniz, cok sikinti olmaz ( 1 yilda burda)

Bu sekilde zaten sureciniz 1.5 yilda sikinti yasamadan devam edebilir diye dusunuyorum.

• @crazycells Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

Eger Green Card sahibiyseniz ve 1 yildan daha uzun sure ABD disinda kalacaksaniz, re-entry permit almaniz gerekir. Re-entry permit size 2 yila kadar ABD disinda kalma imkani tanir.

Eger uzun sureli ABD disinda kalma ihtimaliniz varsa, Green Card'inizi tehlikeye atmamak ve ABD'ye giriste sorun yasamamak icin I-131 formunu doldurarak, re-entry permit basvurusu yapmanizi tavsiye ederiz. Re-entry permit (I 327 belgesi), ABD'ye giris garantisi saglamaz ama ABD disindaki kalisinizin gecici oldugu varsayimina dayanarak hazirlanan yasal ve gecerli bir belgedir. Eger ABD disindaki kalisinizin nedenine dair belgeleriniz varsa, bu belgelerinizi ABD'ye giris yaparken (sorulma ihtimaline karsin) yaninizda bulundurmanizi tavsiye ederiz.

Re-entry permit'i ABD'de iken I-131 formunu gondererek alabilirsiniz. Forma su linkten ulasabilirsiniz:
    https://www.uscis.gov/system/files_force/files/form/i-131.pdf

• I-131 formunu doldururken gecerli bir yasal statude olmalisiniz ve formu doldururken ABD'de fiziksel olarak bulunmalisiniz. Formu doldurduktan sonra ABD disina cikabilirsiniz ama boyle bir durumda biyometrik randevu icin geri gelmelisiniz (eger yasiniz 14-79 arasinda ise).

• I-131 formunu gonderirken su belgeleri de gondermelisiniz:

-Form I-131 doldurma ucreti ($575) ve biyometrik ucreti ($85) (14-79 yas arasi icin)
      -Green Card'izin (ya da gocmen statunuzu gosteren diger resmi belgelerin) onlu arkali fotokopisi
      -isim, fotograf ve dogum tarihinizin yazili oldugu resmi bir kimlik fotokopisi (ornek belgeler: pasaportun bilgi sayfasi, onceki bir re-entry permit, hukumet tarafindan verilmis olan ehliyet vb.)

• I-131 formunu resmi USCIS sayfasinda da belirttigi gibi USCIS Phoenix ya da Dallas'taki Lockbox'lardan birine gondermelisiniz:

Bulundugunuz eyalete gore adres degisiyor, hangisine gondereceginizi buradan ogrenebilirsiniz: https://www.uscis.gov/i-131-addresses

Not: I-131 multeciler ve ulkesinden pasaport almak istemeyen / alamayan kisiler tarafindan da kullanilabiliyor, o nedenle adresi secerken "Re-entry permit" adresine baktiginizdan emin olun.

• I-131'i gonderdikten sonra iki hafta icinde USCIS'in formlari aldigini belirten bir I-797C formu alacaksiniz, daha sonra ise bir USCIS Application Support Center'da biyometrik randevu bilgileriniz size gonderilecek (fotograf, parmak izi ve imzanizin alinmasi icin) ve bu randevuyu tamamladiktan sonra, ABD'den disari cikabilirsiniz.

• Biyometrik randevunuzu tamamladiktan sonra USCIS dosyanizi Nebraska Service Center'a gonderecek ve dosyaniz burada karara baglanacak ve size permitiniz gonderilecek. Permitin gonderilmesi 3 ayi bulabilir.

• Eger permit'i alamadan ABD disina cikmaniz gerekiyorsa, re-entry permit bir ABD konsolosluguna da gonderilebilir.

• Re-entry permit genelde 2 yilligina verilir (son 5 yilin 4 yildan fazlasini ABD disinda gecirdiyseniz max. 1 yilligina verilir) son gunune kadar ABD'ye giris cikis icin kullanilabilir (1'den fazla kez kullanabilirsiniz)

• Re-entry permit'ler uzatilamaz ama birden fazla kez basvuru yapabilirsiniz. Halihazirda gecerli ve suresi dolmamis bir re-entry permitiniz varsa, yeni bir basvuru yapamazsiniz.

US Code'da Re-entry permit ile ilgili kisim:
    Title 8 - ALIENS AND NATIONALITY
    CHAPTER 12 - IMMIGRATION AND NATIONALITY
    SUBCHAPTER II - IMMIGRATION
    Part III - Issuance of Entry Documents
    Sec. 1203 - Reentry permit

Formu gonderdikten sonra ortalama 1-1,5 ay icinde biometric randevusu gelecektir, biometric islemi tamamlandiktan sonra ABD'yi terk edebilirsiniz.

Re-entry permit sureci hakkindaki sorularinizi bu konuda sorabilir, deneyimlerinizi yine buraya aktarabilirsiniz.

• @crazycells merhaba. bu başlığın ilk sayfasında
    “Not: I-131 multeciler ve ulkesinden pasaport almak istemeyen / alamayan kisiler tarafindan da kullanilabiliyor, o nedenle adresi secerken Re-entry permit adresine baktiginizdan emin olun.”
    ifadelerine yer vermişsiniz. mümkünse bu istinai durumu bir örnekle açıklayabilir misiniz? bahsettiğiniz bu diğer durumda I-131’i doldurmak için green card talihlisi ve aynı zamanda mülteci mi olması gerekiyor? biraz detay oldu ama cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

54

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.0k

| | | |