Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@yucell Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

@crazycells merhaba. bu başlığın ilk sayfasında
    “Not: I-131 multeciler ve ulkesinden pasaport almak istemeyen / alamayan kisiler tarafindan da kullanilabiliyor, o nedenle adresi secerken Re-entry permit adresine baktiginizdan emin olun.”
    ifadelerine yer vermişsiniz. mümkünse bu istinai durumu bir örnekle açıklayabilir misiniz? bahsettiğiniz bu diğer durumda I-131’i doldurmak için green card talihlisi ve aynı zamanda mülteci mi olması gerekiyor? biraz detay oldu ama cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.

Green Card talihlisi olmakla, Green Card sahibi olmayi birbirinden ayiralim... "cekilis" Green Card alma yontemlerinden sadece bir tanesi, ne en cok GC veren yontem, ne de en populer olan yontem degil 🙂 o nedenle Green Card gordugunuz cumlede eger DV, Diversity Visa, Cesitlilik Vizesi, Talihli vs. gibi ibareler yoksa bu cumleyi normal green card olarak degerlendirin.

Biliyorsunuz ABD'deyken iltica veya siginma talebiyle de Green Card alabiliyorsunuz. I-131 belgesi normalde pasaport yerine de geciyor, bir pasaportunuz yoksa -ki iltica ya da siginma talebi yapan birinin pasaportu olmama ihtimali yuksek- o durumda bu arkadaslar bu belgeyi o amacla da kullanabiliyorlar. Zaten formu doldurmaya baslarsaniz orada size secim yaptiriyor. Siz re-entry permit kismini secmelisiniz. Ayni I-131 basvuru formu baska amaclarla da doldurulabiliyor.

• @asya merhaba asya hn bizde re entry permit için başvuracağız. Aplication type için hangisini seçmiştiniz acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@duygu Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

@asya merhaba asya hn bizde re entry permit için başvuracağız. Aplication type için hangisini seçmiştiniz acaba?

Re-entry permit icin I-131'deki "1.a Re-entry permit almak istiyorum" diyen secenegi isaretleyeceksiniz.

• Merhaba,

Ben 2 hafta önce başvurumu yaptım. Ödeme için kredi kartı formunu doldurdum. Evraklar ulaştıktan sonra kredi kartımdan 660$'ı kestiler. Şu an görüşme tarihi verilmesini bekliyorum. Görüşme tarihi nasıl bildiriliyor? Görüşme tarihi belli olduktan sonra telefonla arayıp görüşme tarihimi erteleyebilir miyim?

Bir de evrakları gönderdikten sonra Amerika dışına çıktım. Sorun yaşar mıyım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozancanan Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

Merhaba,

Ben 2 hafta önce başvurumu yaptım. Ödeme için kredi kartı formunu doldurdum. Evraklar ulaştıktan sonra kredi kartımdan 660$'ı kestiler. Şu an görüşme tarihi verilmesini bekliyorum. Görüşme tarihi nasıl bildiriliyor? Görüşme tarihi belli olduktan sonra telefonla arayıp görüşme tarihimi erteleyebilir miyim?

basvurudan sonra 3-4 hafta icinde biyometrik randevunuz icin mektup aliyorsunuz, sizin de gelmek uzeredir, telefonla erteleyemezsiniz ama size gelen mektubu geri gonderip erteleme talep edebilirsiniz, kredi kartindan cekmis olmalari iyi bir durum 🙂 en azindan surecin basladigini gosteriyor )

• @crazycells Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

Merhaba,

basvurudan sonra 3-4 hafta icinde biyometrik randevunuz icin mektup aliyorsunuz, sizin de gelmek uzeredir, telefonla erteleyemezsiniz ama size gelen mektubu geri gonderip erteleme talep edebilirsiniz, kredi kartindan cekmis olmalari iyi bir durum 🙂 en azindan surecin basladigini gosteriyor )

Aynen para çekilince biraz rahat ettim 🙂 Biraz masraflı oldu ama yapacak bir şey yok 🙂

Bu arada dün aldığım kararla sanırım verseler bile ben yine de 2019 başında amerikaya yerleşeceğim 🙂 Verirlerse kışın yerleşmektense bahara bırakırım sadece.

Bu mektup geri gönderme işini nasıl yapacağız peki? Mektup arkadaşıma gidecek, ona tarif etmem lazım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

Merhaba,

Aynen para çekilince biraz rahat ettim 🙂 Biraz masraflı oldu ama yapacak bir şey yok 🙂

Bu arada dün aldığım kararla sanırım verseler bile ben yine de 2019 başında amerikaya yerleşeceğim 🙂 Verirlerse kışın yerleşmektense bahara bırakırım sadece.

Bu mektup geri gönderme işini nasıl yapacağız peki? Mektup arkadaşıma gidecek, ona tarif etmem lazım.

Re-entry permit almaniz illaki ABD disinda kalmanizi gerektirmiyor. ABD disina cikisinizin uzerinden 6 ay gecmemis bile olsa ABD'ye permitinizi gosterip giris yapabilirsiniz. Permit hala 2 yil gecerli olacak.

Sanirim mektubun alt taraflarinda appointment re-schedule ile ilgili bir secenek olacak, onu isaretleyip geri gondermeniz gerekecek. Arkadasiniza mektup ulasinca fotografini cekip size gondersin, siz o sekilde tarif edersiniz... isin icin cikamazsaniz burada sorabilirsiniz sorunuzu yine...

• @crazycells Teşekkür ederim

• Merhaba Ali Bey, Eşim için re entry başvurusu yapacağız haftaya bunun ile ilgili bir sorum olacaktı size.
    Have you ever filed a federal income tax return as a nonresident or failed to file a federal income tax return because you considered yourself to be a nonresident ?
    Daha önce vergi formu doldurdu şuanda bulunduğu eyalette toplam 10 ay ikamet etmiş durumda . Bu durumda Evet mi Hayır mı dememiz gerekir bu soruya acaba ?
    Teşekkürler

• @asya merhabalar 19 haziranda reentry permit formlarını doldurup new yorktan postaladık. Bugun yani 6 temmuzda da benim ve eşimin formlarını işleme aldıklarıni bildiren evraklar (I-797C)elimize ulaştı. Ne yazıkki 3 yaşındaki oğlum için doldurdugumuz evrakta yanlışlık oldugunu bildirmisler ve kabul etmemisler fakat yanlışın nerde oldugu net değil. 14 yaş altı için form doldurulurken dikkat edilmesi gereken hususlar nedir acaba?? Mesela imza kısmı için?
    “Part 8 Signature of applicant” kısmını boş bırakıp
    “Part 9 Information about person who prepared this application, if other then the applicant” kismini doldurduk. Bu kisimlardaki bosluklarin nasil doldurulmasi gerektigi ve 14 yas alti icin gerekli olan 575 dolarlik cekin nasil doldurulmasi gerektigi konusunda yardimci olabilirseniz sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@duygu Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

@asya merhabalar 19 haziranda reentry permit formlarını doldurup new yorktan postaladık. Bugun yani 6 temmuzda da benim ve eşimin formlarını işleme aldıklarıni bildiren evraklar (I-797C)elimize ulaştı. Ne yazıkki 3 yaşındaki oğlum için doldurdugumuz evrakta yanlışlık oldugunu bildirmisler ve kabul etmemisler fakat yanlışın nerde oldugu net değil. 14 yaş altı için form doldurulurken dikkat edilmesi gereken hususlar nedir acaba?? Mesela imza kısmı için?
    “Part 8 Signature of applicant” kısmını boş bırakıp
    “Part 9 Information about person who prepared this application, if other then the applicant” kismini doldurduk. Bu kisimlardaki bosluklarin nasil doldurulmasi gerektigi ve 14 yas alti icin gerekli olan 575 dolarlik cekin nasil doldurulmasi gerektigi konusunda yardimci olabilirseniz sevinirim.

imza kismi dogru gorunuyor. Ucretlerle ilgili bir sikinti cikmis olabilir.

Formda basvuru amaci icin "re-entry permit" secenegini sectiniz degil mi?

14-79 yas arasindaki kisiler icin $85 biometrik servis ucreti de var, siz bu miktari da koydunuz mu?
    Ayrica herkesin $575 odemesi de gerecekecek, bunlari check olarak mi koydunuz? Yoksa money order mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

Merhaba Ali Bey, Eşim için re entry başvurusu yapacağız haftaya bunun ile ilgili bir sorum olacaktı size.
    Have you ever filed a federal income tax return as a nonresident or failed to file a federal income tax return because you considered yourself to be a nonresident ?
    Daha önce vergi formu doldurdu şuanda bulunduğu eyalette toplam 10 ay ikamet etmiş durumda . Bu durumda Evet mi Hayır mı dememiz gerekir bu soruya acaba ?
    Teşekkürler

"resident" ve "non-resident" kavramlari vergi amacli ve gocmenlik amacli olarak farkli amaclarla kullaniliyor. Genelde gocmenlik acisindan dusunuyorsunuz bu kelimeyi o nedenle kafalar karisiyor, fakat gocmen olmasaniz da vergi amacli "resident" olarak kabul edilebilirsiniz. Eger ABD vatandasi ya da Green Card sahibiyse basvuran kisi zaten vergi amacli da "resident"tir, eger vize ile ABD'de bulunuyorsa ve ABD'de su hesaba gore gecirilen gun sayilarinin en az 183 gun olmasi durumunda "resident"tir, aksi durumda "non-resident"tir.

Vergi yilinda ABD'de kaldigi gun sayisi + 1 onceki yil kaldigin gunlerin 1/3'u + 2 onceki yil kaldigi gunlerin 1/6'si = 183 veya daha fazlasi ise "resident", daha azsa "non-resident"tir.

Bu soruda da federal vergiyi yanlis bir unvanla doldurup doldurmadigi soruluyor, eger basvuran kisi 1040 Formunu kullanarak IRS'e bildirim yaptiysa "resident" olarak yapmistir, eger 1040NR Formunu kullanarak IRS'e bildirim yaptiysa "non-resident" olarak yapmistir.

IRS'in su sayfasindan bilgilere ulasabilirsiniz: https://www.irs.gov/taxtopics/tc851

• Ağustos 2018'de ilk girişi yapacağız. Sonrasında bir haftalık Karayip Gemi turu için bir giriş çıkış daha yapmamız söz konusu. Ağustos sonunda Türkiye'ye geri dönüp, işlerle ilgili gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra en geç bir sene içerisinde ABD'ye yerleşmek üzere tekrar girmeyi planlıyoruz.

1. Mevcut GC vizesi ile (kartı henüz almamışsak) Karayip turu giriş-çıkışında bir sorun yaşar mıyız?
    2. Bu planlamada ABD'ye geri dönmek üzere Türkiye'ye giderken re-entry permit'e ihtiyaç var mıdır?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@commodore Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

Ağustos 2018'de ilk girişi yapacağız. Sonrasında bir haftalık Karayip Gemi turu için bir giriş çıkış daha yapmamız söz konusu. Ağustos sonunda Türkiye'ye geri dönüp, işlerle ilgili gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra en geç bir sene içerisinde ABD'ye yerleşmek üzere tekrar girmeyi planlıyoruz.

1. Mevcut GC vizesi ile (kartı henüz almamışsak) Karayip turu giriş-çıkışında bir sorun yaşar mıyız?
    2. Bu planlamada ABD'ye geri dönmek üzere Türkiye'ye giderken re-entry permit'e ihtiyaç var mıdır?
    1. Sorun yasamazsiniz.

2. Eger 1 yildan daha uzun kalma ihtimaliniz varsa; evet, re-entry permit'e basvurun. Aksi durumda gocmenliginizin ilk yil oldugu icin cok problem olmaz.

• @crazycells çok teşekkür ederim.

• Eşim için tekrar yazıyorum 🙂 4 şubatta çıkış yaptı ve o zamandan beri hala Türkiye'de.İşten ayrılması vs. ablasının doğumu onları göreyim edeyim yanlarında olayım derken eylül ekime sarktı gelmesi şimdi de ekimde girişte bir sıkıntı yaşarmı diye merak ediyoruz gümrükte? Re entry permite gerek varmıdır bizim durumumuz için?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@betfair39 Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

Eşim için tekrar yazıyorum 🙂 4 şubatta çıkış yaptı ve o zamandan beri hala Türkiye'de.İşten ayrılması vs. ablasının doğumu onları göreyim edeyim yanlarında olayım derken eylül ekime sarktı gelmesi şimdi de ekimde girişte bir sıkıntı yaşarmı diye merak ediyoruz gümrükte? Re entry permite gerek varmıdır bizim durumumuz için?

Hayir, 8 ay olmus olacak. 1 yili gecmedigi icin re-entry permit'e gerek yok.

Buyuk ihtimal sorulmayacak bile kendisine ama neden ABD disinda 6 aydan fazla kaldigina dair belgeleri yaninda alsin isterseniz (yegeninin dogumu vs.). Sorulmasi halinde belgeyi gosterir.

• Merhaba. Benim re entry permitle ilgili merak ettigim bir sey var. 2 yilllik basvuru yaptim. Eger onaylanirsa gidip islerimi halledip geri gelecegim Amerikaya. Peki istedigim zaman gelip yani 2 yillik alacagim ama daha erken gelip kaldigim yerden devam edebilir miyim. Gelisimde yapmam gerekenler neler var prosedur olarak? Havalimanindan girip 1 hafta icinde tekrar calismaya baslayabilir miyim. Ve vatamdaslik icin 5 yili doldurmak icin re entry permit tarihinin bitmesini mi beklemek gerekiyor yoksa re entrye gerek kalmadi artik diyebilir miyim bir kaç ay sonra gelebilirsem?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arslan Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi) içinde söyledi:

Merhaba. Benim re entry permitle ilgili merak ettigim bir sey var. 2 yilllik basvuru yaptim. Eger onaylanirsa gidip islerimi halledip geri gelecegim Amerikaya. Peki istedigim zaman gelip yani 2 yillik alacagim ama daha erken gelip kaldigim yerden devam edebilir miyim. Gelisimde yapmam gerekenler neler var prosedur olarak? Havalimanindan girip 1 hafta icinde tekrar calismaya baslayabilir miyim. Ve vatamdaslik icin 5 yili doldurmak icin re entry permit tarihinin bitmesini mi beklemek gerekiyor yoksa re entrye gerek kalmadi artik diyebilir miyim bir kaç ay sonra gelebilirsem?

2 yillik re-entry permit'iniz olsa da, dilediginiz zaman ABD'ye giris cikis yapabilirsiniz. 2 yilin sonuna kadar re-entry permiti kullanabilirsiniz, bir kullanimlik degil o belgeler.

ABD'ye girdikten sonra dilediginiz zaman calisabilirsiniz, eger 6 ay ABD disinda kalmadiysaniz -re-entry permit'iniz olsa da olmasa da farketmez- vatandaslik sureci etkilenmez.

• ⭐⭐

Selamlar herkese. 2 senelik (730 gun) Re entry permit alış sürecim hakkinda edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istedim. 13 Temmuz'da I-131 formunu doldup, 660 dolarlık (580$ form ücretı + 80$ biyometrik fotoğraf ucreti) money order checki ile birlikte zarflayarak USCIS Nebraska posta kutusuna gönderdim. 11 Ağustos'da göndermiş olduğum zarfın taraflarına ulaştığını ve başvurumun kabul edildiğini belirten bir posta aldım. Bu posta içeriğinde biyometrik fotoğraf ve parmak izi için randevu bilgileri yer almiyordu. Randevu bilgilerinin ayrıca gönderileceğine dair bir ibare ekliydi. Yaklaşık 10-12 gün içerisinde de randevu bilgilerimi içeren posta geldi. Bugün söz konusu randevu için belirtilen USCIS ofisine gittim. Montana da bulunuyor oluşumdan ötürü yoğunluk hiç yoktu. İçeri girdikten 3 5 dakika sonra bir kadin gelerek önce biyometrik fotografimi çekti, sonra ise FBI veritabanına işlenmek üzere parmak izlerimi aldı. Sürecin tamamı 10 dakikadan az sürdü. 10 dakikalık bu randevu için gelmiş olduğum 100 millik yolu hiç beklemeksizin geri döndüm. 🙂 Re entry permit kağıdım belirtmis olduğum konsolosluk binasına postalanacak. Bu işlemlerı tamamlamis olduğumdan ötürü diledigim vakitte ABD den ayrilabilirim. Sorusu olan arkadaşlar olursa eğer yardımcı olmaya çalışırım. İmla hataları için kusura bakmayın lütfen. 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |