Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Benim durumumda olan var mı bilmiyorum fakat sorayım…

2020 Greencard’ı ailecek aldık sonrasında tek başıma giriş yaptım sebebini boş verin çok zorlu süreçti. Şimdi eşim ve çocuklarımı bir şekilde vize alıp beraber gitmek istiyorum. Aile sponsorlu vize işlemleri bir kaç yıl sürüyor anladığım kadarıyla en kolayı Turist vizesi olur diye düşünüyorum. Bizim durumumuz işin turist vizesi alabilir miyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@YollardakiAdam, içinde söyledi: ABD Vatandasi ve gocmen yakinlarinin B1/B2 vize basvurulari

Benim durumumda olan var mı bilmiyorum fakat sorayım…

2020 Greencard’ı ailecek aldık sonrasında tek başıma giriş yaptım sebebini boş verin çok zorlu süreçti. Şimdi eşim ve çocuklarımı bir şekilde vize alıp beraber gitmek istiyorum. Aile sponsorlu vize işlemleri bir kaç yıl sürüyor anladığım kadarıyla en kolayı Turist vizesi olur diye düşünüyorum. Bizim durumumuz işin turist vizesi alabilir miyiz?

Eger gocmen vize aldilarsa turist vizesi almalari cok zor maalesef. Zaten sizin ABD'de tek basiniza gocmen olmaniz da basli basina ustune dusunulecek bir nokta... O nedenle cok ciddi bir nedenle ABD'ye girip sonra cikmayacaklarsa turist vizesini alma ihtimaliniz bence oldukca dusuk. Zaten turist vizesi icin randevu alma sureleri de cok uzun su an... O nedenle benim size tavsiyem aile sponsorlu gocmenligi ilk firsatta baslatmaniz olur, en azindan bu bekleme suresinde sureciniz isliyor olur...

• Arkadaslar selam,

Benim 2 sorum olacak. 1. Anne ve Babam icin ben B2 vizesine basvurmusum ama B1/B2 basvurmam gerekiyormus. DS160 da B2 yazmistim. Bu bir sorun olur mu?
    2. Halihazirda basvuru ucretlerini odeyip randevu aldik. Bu asamadan sonra DS160 da degisiklik yapabilir miyim?

Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nuri, içinde söyledi: ABD Vatandasi ve gocmen yakinlarinin B1/B2 vize basvurulari

Arkadaslar selam,

Benim 2 sorum olacak. 1. Anne ve Babam icin ben B2 vizesine basvurmusum ama B1/B2 basvurmam gerekiyormus. DS160 da B2 yazmistim. Bu bir sorun olur mu?
    2. Halihazirda basvuru ucretlerini odeyip randevu aldik. Bu asamadan sonra DS160 da degisiklik yapabilir miyim?

Tesekkurler

1. problem olmaz, icinde B2 oldugu surece bir sorun yok.
    2. ne konuda degisiklik yapmayi planliyorsunuz? cok onemliyse yeni bir DS-160 formu doldurmaniz gerekebilir.

• @crazycells oncelikle size nasil tesekkur etsem az 🙂 bir kac yildir bu forumdayim elimden geldigince bi seyler katmak istiyorum ve her zaman sizi birilerine yardim ederken goruyorum. Cok sagolun.

Amerika gezinize kim sponsor olacak tarzinda bi sorun vardi. Onu kendim (self) olacak sekilde yapmislar. Aslinda ben (Other - Relative - Child) - Permanent Resident olmasi gerekiyordu. Vize mulakatinda oglum bana sponsor alicak masraflarimi o karsilayacak derse problem olur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nuri, içinde söyledi: ABD Vatandasi ve gocmen yakinlarinin B1/B2 vize basvurulari

@crazycells oncelikle size nasil tesekkur etsem az 🙂 bir kac yildir bu forumdayim elimden geldigince bi seyler katmak istiyorum ve her zaman sizi birilerine yardim ederken goruyorum. Cok sagolun.

Amerika gezinize kim sponsor olacak tarzinda bi sorun vardi. Onu kendim (self) olacak sekilde yapmislar. Aslinda ben (Other - Relative - Child) - Permanent Resident olmasi gerekiyordu. Vize mulakatinda oglum bana sponsor alicak masraflarimi o karsilayacak derse problem olur mu?

Buyuk bir problem olacagini sanmiyorum, bunu hala aciklayabilirler mulakat sirasinda... fakat mulakatta hem kendi banka hesaplarini ve hem de sizin banka hesaplarinizi beraber vermeleri iyi olur diye dusunuyorum.

• Merhaba arkadaşlar,
    Ben annem için vize başvurusu yapmak istiyorum. Evlilik sebebiyle gc sahibiyim. Annem Türkiye de bi kaç kişiye veya şirkete sormuş ve başvuruların seneye Eylül’e kadar yapılmadığını duymuş. Bunun doğruluğu nedir? Başvuruyu yapabilir miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Uhnht, içinde söyledi: ABD Vatandasi ve gocmen yakinlarinin B1/B2 vize basvurulari

Merhaba arkadaşlar,
    Ben annem için vize başvurusu yapmak istiyorum. Evlilik sebebiyle gc sahibiyim. Annem Türkiye de bi kaç kişiye veya şirkete sormuş ve başvuruların seneye Eylül’e kadar yapılmadığını duymuş. Bunun doğruluğu nedir? Başvuruyu yapabilir miyim?

evet, maalesef turist vizelerinde ciddi bir birikme var. Konsolosluk bu vize turune su an icin oncelik vermiyor ve randevu miktari da eskisi kadar fazla degil... O nedenle dediginiz gibi su an basvuru yapinca 1 yil sonrasina mulakat tarihi alabiliyorsunuz ama surekli takvimi kontrol ederek, bu tarihi one cekebileceginizi hatirlatmak isterim...

Su an basvuru yapmanizda hicbir sakinca yok. Hatta tam tersine eger turist vizesi almak istiyorsaniz en yakin zamanda basvuru yapip bir tarih almanizi tavsiye ederim.

• @crazycells
    Tamamdır kesinlikle bunu yapacağım. Çünkü galiba anneme yanlış bilgi verilmiş başvurunun dahi yapılamayacağına dair. Dediğiniz gibi başvuruyu yapıp belki bir ihtimal öne çekilebilir. Tekrar teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Uhnht, içinde söyledi: ABD Vatandasi ve gocmen yakinlarinin B1/B2 vize basvurulari

@crazycells
    Tamamdır kesinlikle bunu yapacağım. Çünkü galiba anneme yanlış bilgi verilmiş başvurunun dahi yapılamayacağına dair. Dediğiniz gibi başvuruyu yapıp belki bir ihtimal öne çekilebilir. Tekrar teşekkürler

Ne su an, ne de daha once basvurulari tamamen kapattiklarini hatirlamiyorum... belki sistemde gecici bir hataya denk gelen olmustur, ama uzun suredir genel problem randevu miktarlarinin cok kisitli olmasindan dolayi uzun sure sonrasina mulakat tarihi verilmesi. Bunun disinda Haziran-Temmuz aylarinda pek cok turist vizesi randevusunu da iptal etmislerdi... Ama bunlar onceden planlanan ya da duyurulan kararlar degil, o nedenle turist vizesi almak isteyen birinin yapmasi gereken en makul islem, formlari doldurup bir mulakat tarihi almasi...

• @crazycells Cevabınız için çok teşekkür ederim. Biz aldık bile maalesef seneye Ekim’e en erken randevu gözüktü ancak dediğiniz gibi sürekli takvimi takip edicez şanslı olursak belki erkene çekebiliriz.

• @crazycells merhaba, bir konuda bilginizi rica edeceğim.

Kendim İstanbul'da ikamet eden Amerikan vatandaşıyım, geçtiğimiz sene Haziran 2020'de eşimle evlendikten sonra aklımızda yakın zamanda Amerika'ya taşınma niyetimiz olmadığından Eylul 2020'de turist vizesine başvurduk. Aslında niyetimiz hem balayı yapmak hem de eşime olurda ileride Amerika'ya taşınırsak bir oryantasyon turu yapıp oraları tanıtmaktı. Mayıs 2021'e ancak randevu alabildik, sonrasında Şubat 2021'de randevumuz iptal edilince Ocak 2022'ye ancak yer bulabildik ve Ocak 2022'deki randevununda iptal olabileceği endişesi ile dedik IR1 sürecine başlamak bizim açımızdan çok daha mantıklı olacak. Nisan 2021'de IR1 sürecini başlattık ve NOA1 aşamasındayız şu an.

IR1 sürecine başlamadan önce Şubat 2021'de Mayıs 2021 randevumuz iptal olunca bir şekilde Ocak 2022'de olan randevuyu Kasım 2021'e sistemde uygun yer bulunca kaydırdık. İstanbul Amerikan konsolosluğunda vize departmanında daha önceden çalışan bir arkadaşım, siz zaten $160 ödediniz bu ücretinde iadesi yok gidip görüşmenizi yapın ve IR1 sürecinde olduğunuzu , Amerika'ya gidip yaşayacağınız yeri eşinize göstereceğinizi belirten bir sebep sunarsanız belki 1 senelik bir vize verirler dedi. Aslında bana da mantıklı geldi cunku IR1 sonuclandıktan sonra eşim daha önceden hiç görmediği bir yere benimle birlikte gidip kalıcı olarak yerleşecek. Belki turist vizesi alırsa en azından IR1 sonuclanana kadar 1 kere de olsa gidip önceden görme şansı olucak.

Bu şekilde ilerlememizin sakıncası olur mu? IR1 süreci tehlikeye girer mi veya IR1 süreci devam ederken 1 senelik kısa bir turist vizesi verme durumları olur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AE123, içinde söyledi: ABD Vatandasi ve gocmen yakinlarinin B1/B2 vize basvurulari

@crazycells merhaba, bir konuda bilginizi rica edeceğim.

Kendim İstanbul'da ikamet eden Amerikan vatandaşıyım, geçtiğimiz sene Haziran 2020'de eşimle evlendikten sonra aklımızda yakın zamanda Amerika'ya taşınma niyetimiz olmadığından Eylul 2020'de turist vizesine başvurduk. Aslında niyetimiz hem balayı yapmak hem de eşime olurda ileride Amerika'ya taşınırsak bir oryantasyon turu yapıp oraları tanıtmaktı. Mayıs 2021'e ancak randevu alabildik, sonrasında Şubat 2021'de randevumuz iptal edilince Ocak 2022'ye ancak yer bulabildik ve Ocak 2022'deki randevununda iptal olabileceği endişesi ile dedik IR1 sürecine başlamak bizim açımızdan çok daha mantıklı olacak. Nisan 2021'de IR1 sürecini başlattık ve NOA1 aşamasındayız şu an.

IR1 sürecine başlamadan önce Şubat 2021'de Mayıs 2021 randevumuz iptal olunca bir şekilde Ocak 2022'de olan randevuyu Kasım 2021'e sistemde uygun yer bulunca kaydırdık. İstanbul Amerikan konsolosluğunda vize departmanında daha önceden çalışan bir arkadaşım, siz zaten $160 ödediniz bu ücretinde iadesi yok gidip görüşmenizi yapın ve IR1 sürecinde olduğunuzu , Amerika'ya gidip yaşayacağınız yeri eşinize göstereceğinizi belirten bir sebep sunarsanız belki 1 senelik bir vize verirler dedi. Aslında bana da mantıklı geldi cunku IR1 sonuclandıktan sonra eşim daha önceden hiç görmediği bir yere benimle birlikte gidip kalıcı olarak yerleşecek. Belki turist vizesi alırsa en azından IR1 sonuclanana kadar 1 kere de olsa gidip önceden görme şansı olucak.

Bu şekilde ilerlememizin sakıncası olur mu? IR1 süreci tehlikeye girer mi veya IR1 süreci devam ederken 1 senelik kısa bir turist vizesi verme durumları olur mu?

Bu sekilde ilerleyebilirsiniz. Turist vizesi basvurusu iptal edilse de iptal edilmese de, basvurunuz red edilse de edilmese de, bunlarin hicbiri IR-1 surecinizi etkilemez. O nedenle rahat olabilirsiniz...
    Arkadasinizin dedigi gibi saglam argumanlarla ve kanitlarla konsolosluga giderseniz ve bu girisinizin gecici olduguna, sonrasinda IR-1 icin Turkiye'ye geri doneceginize konsolosu ikna ederseniz o durumda vize alma ihtimaliniz var.

• Merhaba, bir sorum olacak;
    Duyduğum kadarıyla konsolosluklar tekrar açılmış- turist vizeleri işlenmeye başlandı mı?
    Sevgilim Amerika'da yaşıyor, B2 vizesini alıp onu ziyaret etmek istiyorum da; acaba bu ne zaman mümkün olur? Teşekkürler 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aria-sozerr, içinde söyledi: ABD Vatandasi ve gocmen yakinlarinin B1/B2 vize basvurulari

Merhaba, bir sorum olacak;
    Duyduğum kadarıyla konsolosluklar tekrar açılmış- turist vizeleri işlenmeye başlandı mı?
    Sevgilim Amerika'da yaşıyor, B2 vizesini alıp onu ziyaret etmek istiyorum da; acaba bu ne zaman mümkün olur? Teşekkürler 🙂

Evet, basvuru yapip mulakat tarihi almaniz mumkun ama su aralar 1+ yil sonrasinda mulakat tarihi veriliyor, bilginize.

Tabii, mulakat tarihi aldiktan sonra takvimi ara ara kontrol edip, daha onceki tarihlerde bosalan yerlere de gecis yapabilirsiniz.

• @crazycells merhaba herkese. Gecen hafta babam icin basvuruda bulunduk. Maalesef Ekim 2022’ye en yakin tarih verdi sistem. Acil durum basvursu yaptik. (Bizim amerika’da yasadigimiz ve bebek bekledigimizi anlatarak, babamin bize gelip yardimci olacagini ve bu sebeple onceliklendirme rica ettik) Ancak hizlandirma basvurumuz hayati risk tasimadigi icin onaylanmadi. Bu durumda yapilabilecek ek bir aksiyon olur mu acaba? Babam ilk torunu olacagi icin dogum zamani yanimizda olmak istiyor. Senatorlere vs. yazsak randevuyu one almak konusunda yardimci olurlar mi acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sorusuvar, içinde söyledi: ABD Vatandasi ve gocmen yakinlarinin B1/B2 vize basvurulari

@crazycells merhaba herkese. Gecen hafta babam icin basvuruda bulunduk. Maalesef Ekim 2022’ye en yakin tarih verdi sistem. Acil durum basvursu yaptik. (Bizim amerika’da yasadigimiz ve bebek bekledigimizi anlatarak, babamin bize gelip yardimci olacagini ve bu sebeple onceliklendirme rica ettik) Ancak hizlandirma basvurumuz hayati risk tasimadigi icin onaylanmadi. Bu durumda yapilabilecek ek bir aksiyon olur mu acaba? Babam ilk torunu olacagi icin dogum zamani yanimizda olmak istiyor. Senatorlere vs. yazsak randevuyu one almak konusunda yardimci olurlar mi acaba?

Pek sanmiyorum maalesef. Duygusal nedenleri kabul ettiklerini gormedim, senatorlere yazsaniz da fayda saglayacagini sanmiyorum ama isterseniz deneyebilirsiniz.

• @crazycells merhaba annem babamın vefatından dolayı emekli aylığı alıyor ve doğal olarak emekli statüsünde ve birde zihinsel engelli bir abeyim var.Daha yeni greencard vizesini aldım amerika gidince annem ve zihinsel engelli abimi yanıma almak istiyorum.Abimin ağır bir durumu yok engel oranı %55 sorun şu

1-Annemle abimin ayrılma şansı yok ikisi beraber gelmek zorundalar.Turist vizesine başvurabilir miyim bir sorun çıkar mı engelli abim için?
    2-Annemin okuma yazması yok mülakatta kardeşimle beraber görüşme nasıl olacak yanlarında ben girebiliyomuyum yoksa avuklatmı girmek zorunda?
    3-Abim engelli diye bir sorun cıkar mı( kimseye muhtaç değil bu arada sadece zekası gelişmemiş)
    Teşekkür ederim

• ⭐⭐

@28Bjk1903, içinde söyledi: ABD Vatandasi ve gocmen yakinlarinin B1/B2 vize basvurulari

@crazycells merhaba annem babamın vefatından dolayı emekli aylığı alıyor ve doğal olarak emekli statüsünde ve birde zihinsel engelli bir abeyim var.Daha yeni greencard vizesini aldım amerika gidince annem ve zihinsel engelli abimi yanıma almak istiyorum.Abimin ağır bir durumu yok engel oranı %55 sorun şu

1-Annemle abimin ayrılma şansı yok ikisi beraber gelmek zorundalar.Turist vizesine başvurabilir miyim bir sorun çıkar mı engelli abim için?
    2-Annemin okuma yazması yok mülakatta kardeşimle beraber görüşme nasıl olacak yanlarında ben girebiliyomuyum yoksa avuklatmı girmek zorunda?
    3-Abim engelli diye bir sorun cıkar mı( kimseye muhtaç değil bu arada sadece zekası gelişmemiş)
    Teşekkür ederim

....izdirabinizi anliyorum, ne varki siz once amerikaya gidip yerlesin,orda bir baginiz kokunuz olsun,ondan sonra yakinlariniz icin turist vizesine muracaat ediniz, corona-19 dolayhisiyoa amerika diger ulkelere SINIRLARINI kapamis degil,covit virusu bitirilemedi ve avrupa ve bir cok ulkede her gun vaka sayilari artiyor,bu yil veya gelecek yil turist vizesi verirken biraz dudunurler zannediyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@28Bjk1903, içinde söyledi: ABD Vatandasi ve gocmen yakinlarinin B1/B2 vize basvurulari

@crazycells merhaba annem babamın vefatından dolayı emekli aylığı alıyor ve doğal olarak emekli statüsünde ve birde zihinsel engelli bir abeyim var.Daha yeni greencard vizesini aldım amerika gidince annem ve zihinsel engelli abimi yanıma almak istiyorum.Abimin ağır bir durumu yok engel oranı %55 sorun şu

Teşekkür ederim

Turist vizesini ne amacla kullanabileceginizi unutmayin. Eger bu ziyaretin gecici olacagini dusunmezlerse vize almasi zorlasabilir.

1. Turist vizesine ailece basvuru yapabilirler, ama abinizin randevusunu one alirlar mi emin degilim maalesef, eger ABD'ye erken girmesi icin bir gereklilik varsa olabilir ama sadece annenizden ayrilmasin diye erkene almaya calisirsaniz bunu kabul etmeyebilirler. Isterseniz simdiden randevu alip siraya koyun kendisini... Eger one cekemezlerse ve annenizin yakin zamanda ABD'ye girmesine gerek yoksa abiniz randevu aldiktan sonra anneniz ona refakat edebilir.

2. Bu durumda siz tek basiniza girebilirsiniz, annenizin girmesine gerek yok sanirim? Baska biri de girebilir tabii ki. Ayrica kendisinin durumunu onceden konsolosluga mesaj atarak da bildirseniz iyi olabilir, belki konsolosluga girerken izlemeniz gereken farkli bir protokol vardir. Abiniz konusamayacagi icin kendisi yerine sorulari cevaplayabilecek biri ile mulakata katilmali.

3. Saglik problemine dair bir doktor raporunu yaninizda bulundurmanizi tavsiye ederim. Cunku ozel durumunun kendisi veya baskalari icin zararli olup olmayabilecegini degerlendirmek isteyebilirler vize verirken... O nedenle doktorun hazirlayacagi rapora acik bir sekilde hickimse icin tehlike olusturmayacagini (kriz gecirip hickimseye saldirmayacagi vs. gibi seylerden bahsediyorum) ozel olarak belirtmeniz faydali olur diye dusunuyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |