Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @sunny super haber hayirli olsun. eger sormamda sakinca yoksa ne zaman vermistiniz biometric? tesekkurler.

• @fyzkynr tesekkurler
    biometric ben greencard alirken ya Ankarada ya da Amerikaya ilk giriste tam hatirlamiyorum o esnada verdim , bir de daha sonra Global Entry icin basvururken vermistim, herhalde onlardan birisini kullaniyorlar

• @crazycells ve diğer arkadaşlar merhaba. 2021 talihlisiyim numaram 84xx. ds 260 formunu göndermedim. boşandım annesi ile yaşayan 5 ve 8 yaşında iki çocuğum var.
    daha önce sizden aldığım bilgiler ışığında:
    mulakata çocuklar ile gider sonrasında amerikaya cocuklarla birlikte gidersem 1 gün bile kalsa cocuklar, sonrasında cocuklar amerikaya gelmese dahi yaşları itibariyle benimle birlikte vatandaşlığa başvurabileceğini sizlerin aracılığıyla öğrendim.
    benim su andaki sorunum: 5 yıl sonra ben sartları yerine getirdiğimde basvuru hakkını kazandıgımda basvururken bu surecin yani 6 - 9 ay arası cocukların da benimle birlikte amerikada olması gerekiyor yanlış bilmiyorsam.
    eğer cocuklar bu surecte amerikaya gelmezse, sadece ben vatandaslıga basvurursam cocukların gelmemiş olması, benim sürecime zarar verir mi? bu bir red sebebi midir? veya başka bir sorunla karşılaşır mıyım?
    cevaplar için teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mrule, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@crazycells ve diğer arkadaşlar merhaba. 2021 talihlisiyim numaram 84xx. ds 260 formunu göndermedim. boşandım annesi ile yaşayan 5 ve 8 yaşında iki çocuğum var.
    daha önce sizden aldığım bilgiler ışığında:
    mulakata çocuklar ile gider sonrasında amerikaya cocuklarla birlikte gidersem 1 gün bile kalsa cocuklar, sonrasında cocuklar amerikaya gelmese dahi yaşları itibariyle benimle birlikte vatandaşlığa başvurabileceğini sizlerin aracılığıyla öğrendim.
    benim su andaki sorunum: 5 yıl sonra ben sartları yerine getirdiğimde basvuru hakkını kazandıgımda basvururken bu surecin yani 6 - 9 ay arası cocukların da benimle birlikte amerikada olması gerekiyor yanlış bilmiyorsam.
    eğer cocuklar bu surecte amerikaya gelmezse, sadece ben vatandaslıga basvurursam cocukların gelmemiş olması, benim sürecime zarar verir mi? bu bir red sebebi midir? veya başka bir sorunla karşılaşır mıyım?
    cevaplar için teşekkür ederim.

sizin surecinize bir zarar gelmez, o konuda korkmaniza gerek yok. Herkesin sureci ayri ilerleyecek... ama siz vatandas olurken onlar da ABD'de olursa otomatik olarak vatandas olabilirler. Kucuk cocuklarin boyle bir avantaji var...

Ayrica, bence bundan 5-6 yil sonra siz basvuru yaparken onlar da gelip vatandas olmayi isteyeceklerdir 🙂

• Merhaba. 5 yildir green card vasıtasıyla Amerika'da yasiyoruz ve vatandasliga basvurmak istiyoruz. Aranan sartlari sagliyoruz ve 3 kisilik bir aileyiz. Sureci anlamaya caliyorum. Ancak birth certificate ile ilgili kafam karisik. Forumdaki tum entry leri okudum. Bazi kisiler nufus kayit ornegi ile bazi kisiler ise kimliklerinin cevirisi ile n400 u gondermisler. Konsolosluk bize uzak oldugu icin bir cevirmen ile kizimin kimligi dahil bizim kimliklerimiz ve nikah cuzdanimizin İngilizce cevirisini yaptirmak istiyorum. Oncelikle izledigim yol dogrumudur ve bu konuda yardimci olabilecek kisi ya da firma bilginiz var mi? Tesekkurler

• @vngurdil, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba. 5 yildir green card vasıtasıyla Amerika'da yasiyoruz ve vatandasliga basvurmak istiyoruz. Aranan sartlari sagliyoruz ve 3 kisilik bir aileyiz. Sureci anlamaya caliyorum. Ancak birth certificate ile ilgili kafam karisik. Forumdaki tum entry leri okudum. Bazi kisiler nufus kayit ornegi ile bazi kisiler ise kimliklerinin cevirisi ile n400 u gondermisler. Konsolosluk bize uzak oldugu icin bir cevirmen ile kizimin kimligi dahil bizim kimliklerimiz ve nikah cuzdanimizin İngilizce cevirisini yaptirmak istiyorum. Oncelikle izledigim yol dogrumudur ve bu konuda yardimci olabilecek kisi ya da firma bilginiz var mi? Tesekkurler

Birth Certificate yerine gecen belge vukuatli nufus kayit ornegi. Yasadiginiz bolgeye bakan Turk Konsoloslugu'nun sitesine bakarsaniz posta yolu ile temin edebiliyor olmaniz lazim. "Birth Extract" diye geciyor ve ingilizce veriyorlar. Ayrica yine posta yolu ile "Uluslararasi Evlilik Cuzdani" temin edebiliyor olmalisiniz konsolosluktan. Bildiginiz cuzdanlar gibi bir belge degil, Amerika'daki kurumlara verilecek sekilde uretilen bir belge. Evlilik cuzdani ve Birth Extract icin ceviriye gerek yok yani, ingilizce veriyorlar. Ayrica yeni kimlikleriniz varsa onlarinda ceviriye ihtiyaci yok. Her bolumde ingilizcesi de yaziyor. Eski kimlikler veya baska belgeler varsa ceviri ihtiyaclariniz icin asagida linkini verdigim site ile iletisime gecebilirsiniz. Ben bir kere iletisim sagladim, henuz islem yaptirmadim ama iletisimlerinden memnun kaldim.

www.turquoisehorizon.com

• @vngurdil Bende cevirileri konsolosluk uzerinden yaptim. California da yasadigim icin Los Angeles konsolosluguna aradim ulasamadim ama email ile donus sagladilar. Formlari hemen gondermem gerektigi icin ilk basta Los Angeles a ulasamadigim icin Florida uzerinden cevirilerimi yaptirdim. Birth extact icin edevlet uzerinden nufus kayit ornegini ve evlilik cuzdanini gonderdim. Eger bolgenizde bulunan konsolosluk bu hizmeti vermiyorsa, diger Turk konsolosluklari ile iletisime gecebilirsiniz.

• Merhaba, 30 ay ve 5 yıllık şartı tamamladıktan sonra sürece devam etmek için amerikada olma zorunluluğu var mı? 6 ayda giriş çıkış yapılıp vatandaşlık almak mümkün mü?

• ⭐⭐

@sChAdOw, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba, 30 ay ve 5 yıllık şartı tamamladıktan sonra sürece devam etmek için amerikada olma zorunluluğu var mı? 6 ayda giriş çıkış yapılıp vatandaşlık almak mümkün mü?

Riskli bir durum. Sebeblerini aciklamaniz gerekir. Alinir yada alinmaz diye kesin bir sey soylenemez. Ben vergi borcum varken irs ile anlastigimi odemelere bagli oldugumu gosteren belgeleri sunup almistim. Ulkede vakit gecirip abd ye bagliliginizi gostermeniz de vergi odemek gibi sorumluluklarimiz arasinda. Zaten vatandaslik basvurusunda tek tek abd den cikislarinizi belirtiyorsunuz ve mulakatta bunlar size soruluyor

• @sChAdOw, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba, 30 ay ve 5 yıllık şartı tamamladıktan sonra sürece devam etmek için amerikada olma zorunluluğu var mı? 6 ayda giriş çıkış yapılıp vatandaşlık almak mümkün mü?

Iki konuda dikkatli olmalisiniz.

1- Basvurduktan sonraki vatandaslik icin gerekli randevulari kacirmamak.
    2- Son 5 yildaki 30 aylik residence olma kuralini ihlal etmemek. (Bu arada basvurmadan onceki en az 3 ayi da ABD'deki bir residence adreste gecirmis olmaniz gerekiyor)

En mantiklisi ve guvenlisi vatandasligi alincaya kadar beklemek.

• interview ve yemin toreni bitip sertifika aldiginizda greencardinizi sizden aliyorlarmi? aliyorlarsa su an ortalama pasaport alma suresine 6-8 hafta deniyor websitesinde
    o sure zarfinda hem greencard hem Amerikan pasaportu olmadan nasil seyahat edilebilir? daha dogrusu Turk pasaportu ile Turkiye ye gidilse bile nasil Amerikaya donuste girilebilir?

• @sunny, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

interview ve yemin toreni bitip sertifika aldiginizda greencardinizi sizden aliyorlarmi? aliyorlarsa su an ortalama pasaport alma suresine 6-8 hafta deniyor websitesinde
    o sure zarfinda hem greencard hem Amerikan pasaportu olmadan nasil seyahat edilebilir? daha dogrusu Turk pasaportu ile Turkiye ye gidilse bile nasil Amerikaya donuste girilebilir?

Boyle bir durumda ABD passport gelinceye kadar beklemelisiniz. Certifika aldiginizda artik greencardli degil, vatandassiniz. ABD vatandaslari ABD passportu ile giris cikis yapmak zorundalar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sunny, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

interview ve yemin toreni bitip sertifika aldiginizda greencardinizi sizden aliyorlarmi? aliyorlarsa su an ortalama pasaport alma suresine 6-8 hafta deniyor websitesinde

Sayin @MySea cevap vermis zaten ama cok acil bir seyahat planiniz varsa bu durumda yemin torenini erteleyip seyahat sonrasina alabilirsiniz. Fakat Green Card sizden o gun alinacak ve zaten artik vatandas oldugunuz icin Green Card ile birlikte hicbir resmi islem yapmamalisiniz.

Pasaport sahibi olmadan yurtdisina seyahat edemezsiniz.

• cevaplar icin herkese tesekkurler, benim halen interview tarihim belli olmadi, estimated case completion halen May 2021 dolayisi ile normal sartlarda Nisan da bir haber cikar diye umuyorum, yaz basi Turkiyeye gitme planim vardi , ozellikle dis tedavileri icin, ama duruma gore( Mayisa kadar interview olacak mi daha da ertelenecek mi etc.) karar vericem tabi bir de pasaport alma suresini dusunmek gerekiyor. Her seyin cok yavas ilerledigi bir donemde basvurmamizda bizim sansizligimiz oldu ama yapacak birsey yok su asamada

• @sunny Interview Mayis'da olsa bile, birde yemin toreni var, o biraz daha sonra oluyor. Genelde 1-2 ay sonra. O toren sirasinda zaten vatandaslik belgesini vercekler. Hemen ve expedite olarak basvurursaniz, 4-6 hafta arasinda veya belkide biraz daha erken passport cikartabilirsiniz. Expedite icin $60 fazladan oduyorsunuz. Covid oncesi expedite suresi 1-3 hafta idi.

• @MySea covidden dolayi bazi yerlerde yemin toreni yapmiyorlar hersey tekseferde bitiyor

• yeniden heryerde yemin toreni seramonisine basladirlarmi hepsini yasayip gorucez, buradada paylasirim muhakkak

• Merhabalar, vatandaslik basvurusu ile alakali tum gonderileri okudum. Istenilen evraklar arasinda (eski) Turk kimligi, evlilik cuzdani ve askerlik teskeresinin oldugunu biliyorum.
    Sorum su; bildiginiz gibi evlilik cuzdanin arka sayfasinda her maddenin/kutunun Ingilizce cevirisi mevcut, bu sebeple sisteme orjinal evlilik cuzdanini yuklemek yeterli degilmi? Illaki ceviri gerekliyse (Ingilizce ogretmeni olarak) yapacagim cevirinin sonuna " The English language translation of this document is complete and accurate and I am competent to translate from Turkish into English." diye bir cumle ekleyip imzalasam yeterli olmaz mi? Ayni cumleyi askerlik ve Turk kimligi cevirisine de ekleyebilirim.
    Ayrica kimlik olarak Turk pasaportunu yukleyebiliriz diye dusunuyorum.
    Bu konularda tecrubesi olan arkadaslar fikirlerini paylasabilirse cok memnun olurum.
    Yanitlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emy, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhabalar, vatandaslik basvurusu ile alakali tum gonderileri okudum. Istenilen evraklar arasinda (eski) Turk kimligi, evlilik cuzdani ve askerlik teskeresinin oldugunu biliyorum.
    Sorum su; bildiginiz gibi evlilik cuzdanin arka sayfasinda her maddenin/kutunun Ingilizce cevirisi mevcut, bu sebeple sisteme orjinal evlilik cuzdanini yuklemek yeterli degilmi? Illaki ceviri gerekliyse (Ingilizce ogretmeni olarak) yapacagim cevirinin sonuna " The English language translation of this document is complete and accurate and I am competent to translate from Turkish into English." diye bir cumle ekleyip imzalasam yeterli olmaz mi? Ayni cumleyi askerlik ve Turk kimligi cevirisine de ekleyebilirim.
    Ayrica kimlik olarak Turk pasaportunu yukleyebiliriz diye dusunuyorum.
    Bu konularda tecrubesi olan arkadaslar fikirlerini paylasabilirse cok memnun olurum.
    Yanitlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Turk kimligi veya askerlik teskeresine gerek yok.

Evlilik cuzdaninizda ceviriler varsa, ayrica "certified translation" yaptirmaniza gerek olacagini sanmiyorum. Dediginiz sekilde hazirlayabilirsiniz.

Kimlik olarak, Green Card ve TC pasaportu uygundur.

• @crazycells yanitiniz icin cok tesekkur ederim, forumda evlilik cuzdani yada nufus cuzdani ile ilgili cok fazla gonderi vardi, o yuzden kafam karisti, ben de green card ve pasaport disinda belgelerin gerekli olmayacagini dusunuyorum.
    Eger birth certificate istenirse online basvuru esnasinda, e-devlet ten alinacak karekodlu nufus kayit ornegi gecerli olurmu sizce? (Daha once bir gonderide birth certificate olarak USCIS in bu belgeyi kabul ettigini okumustum.)
    Tekrar tesekkur ederim.

Benzer Başlıklar

• 5
  • 26
  • 2
  • 40
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

72

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |