Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• hayirli ugurlu olsun.

• Arkadaşlar merhaba, bizde sonunda 5 seneyi doldurduk formları doldurmaya başladım. 2 ekimde sanırım başvuru form ücretleri artacakmış o yüzden hızlıca formları doldurmaya çalışıyorum. Tüm postları okudum fakat birth certificate kısmında bazı arkadaşlar yeni TC kimliği gönderdik demişler eğer yanlış hatırlamıyorsam. Benden istenen ek belgeler evlilik cüzdanı ve kızım İçin doğum belgesi. Biz geçen sene yeni TC kimliklerimizi aldık. Bu durumda evlilik cüzdanı çevirisi ve kimliği göndermemiz yeter li olur mu?

Herkese bol şanslar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@F-Ayt, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Arkadaşlar merhaba, bizde sonunda 5 seneyi doldurduk formları doldurmaya başladım. 2 ekimde sanırım başvuru form ücretleri artacakmış o yüzden hızlıca formları doldurmaya çalışıyorum. Tüm postları okudum fakat birth certificate kısmında bazı arkadaşlar yeni TC kimliği gönderdik demişler eğer yanlış hatırlamıyorsam. Benden istenen ek belgeler evlilik cüzdanı ve kızım İçin doğum belgesi. Biz geçen sene yeni TC kimliklerimizi aldık. Bu durumda evlilik cüzdanı çevirisi ve kimliği göndermemiz yeter li olur mu?

Herkese bol şanslar

Evet, 2 Ekim'de ucretler artacak.

Hayir, dogum belgesi olarak "vukuatli nufus kayit ornegi"ni gonderin.

• @crazycells Tesekkurler

• Merhaba, Eylul 17, 2020 sabah 9:15 te citizenship interview vardi. Sureci ve yasadiklarimi anlatmak istiyorum. Bazi onemli noktalar var dikkat edilmesi gereken.

Onemli Nokta : Turkiye de askerlik yaptiysaniz kesinlikle 15. nolu soru "YES" olmali. Ayrica, her asker gibi baslangicta acemi egitiminde silah egitimi aldiysaniz kesinlikle 19. madde de "YES" olmali.
    Kesinlikle korkmayin Turkiye de askerlik zorunlu. bu yuzden baska secim sansiniz yoktu ve bu egitimi almaniz legal/yasal di. Interview sirasinda bu konuyu uzunca konustuk ve officer kesinlikle rahat olmami, bunun hicbir sekilde negatif bir durum yaratmadigini bana soyleyerek beni sakinlestirmeye calisti. cunku biraz gerilmistim.

Interview writing test ile basladi, onde bir Ipad vardi orada cikan cumleyi okudum. Arkasindan bana soyledigi bir cumleyi ayni Ipad e yazdim. Hemen arkasindan Civic test basladi, 6. soru bittiginde tamamini dogru cevapladigimdan dolayi 7.ci soruyu sormadi ve tebrik etti. bu surec toplam da 5 dakika kadar surdu. Soru numaralari soyle: 1, 17, 21, 55, 79, 94 goruldugu gibi bastan ortadan ve sondan olmak uzere soruyorlar. yani tum sorulara calismak sart!

Arkasindan asil interview basladi, N-400 ile ilgili sorular. bu da yaklasik 25 dakika surdu. formda ki toplam 60 sorunun tamamina yakinini sordu nerdeyse. Amerikaya geldiginizde neler yaptiniz, nerelerde yasadiniz, telefon numaralarini degistirdiyseniz eski numaralarinizi soruyorlar. yasadiginiz yerin adresi, isiniz ile ilgili sorular, adres telefon bilgileri. evlenip bosandiysaniz, bunlari tarihleri ile birlikte soruyorlar. yani form da ne isaretlediyseniz kesinikle orada da ayni cevabi vermeniz gerekiyor. aksi halde cevaplar tutarli olmazsa oradan uzerinize yuruyorlar.

Ben, askere gittigimi ama silah egitimi almadigimi belirtmistim formda. Gorevli bana askerdeyken silah egitimi alip almadigimi sordu. ben de evet dedim. neden forma "NO" yazdigimi sordu. Bende askerlik egitimini bu katagoriye sokmayi dusunmedim dedim. Dusundugum askerlik sonrasi ozel silah egitimi idi. Ancak, O oyle olmadigini bu sorunun da cevabinin "YES" olmasi gerektigini soyledi ve onundeki ekrandan benim cevabimi degistirdi. Egitim aldigim silahin markasina ve kac defa silah atisi yaptigimi sordu. tabi 30 yil once olmus bir olay, nasil hatirlayabilirim dedim. yaklasik cevap verdim. KAbul etti sonucta.

Interview bitince ondeki Ipad ten tum soru ve cevaplari tekrar gosterdi an alta imza attim.

Yemin torenini hemen alip almadigimi sordu. Bende severek dedim ve yaklasik 45 dak. sonra bekleme odasina bir gorevli elinde dosyalar ile geldi ve bana ve o sabah interview alan ve gecen digerlerine vatandaslik belgelerimizi verdi. ayaga kaltik o yemin metnini okudu biz de I do diyerek toreni bitirdi ve evlere dagildik. Corona dan dolayi toplu seromoni yapilmiyor. ayni gun toplamda 2 saat icinde hersey tamamlandi ve vatandas oldum.

Sinava gireceklere simdiden basarilar.

• @volkana : Bölge olarak, başvurduğun yeri yazabilir misin? Çünkü bekleme süresi çok değişiyor.

• State: FL
    County: Palm Beach
    ABD'ye geliş tarihi: 22 Temmuz 2015
    Vatandaşlığa baş vurma tarihi: 3 Mayıs 2020

Arkadaşlar Merhaba,
    3 Mayısta online olarak vatandaşlığa başvurdum. Hemen 10 gün sonra mektup aldım. Ödemeyi ve başvuruyu aldıklarını, gözden geçirildikten sonra Biometrics için randevu verileceği yazılıyordu. Ancak bugüne kadar randevu tarihi gelmedi. Benden 2 ay önce baş vuran bir arkadaşıma 1 ay içinde Biometrics randevusu gelmişti. USCIS'de account'ıma baktım "Biometrics randevusu bekliyor" diye yazıyor. Ayrıca Case'in tamamlanma tarihi olarak Aralık 2020 yazılmış. Ben de kendilerine bir e-mail yazdım. Bugüne kadar biometrics randevusu verilmeyişinin nedenini sordum. 3 gün sonra cevap yazdılar. Henüz sıram gelmediğini, sıram gelince mail ile randevu tarihini göndereceklerini belirtiler. Acaba biometrics randevusu için benim kadar bekleyen varmı? Teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@volkana hayirli olsun 🙂

usa

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Miamili, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

State: FL
    County: Palm Beach
    ABD'ye geliş tarihi: 22 Temmuz 2015
    Vatandaşlığa baş vurma tarihi: 3 Mayıs 2020

Arkadaşlar Merhaba,
    3 Mayısta online olarak vatandaşlığa başvurdum. Hemen 10 gün sonra mektup aldım. Ödemeyi ve başvuruyu aldıklarını, gözden geçirildikten sonra Biometrics için randevu verileceği yazılıyordu. Ancak bugüne kadar randevu tarihi gelmedi. Benden 2 ay önce baş vuran bir arkadaşıma 1 ay içinde Biometrics randevusu gelmişti. USCIS'de account'ıma baktım "Biometrics randevusu bekliyor" diye yazıyor. Ayrıca Case'in tamamlanma tarihi olarak Aralık 2020 yazılmış. Ben de kendilerine bir e-mail yazdım. Bugüne kadar biometrics randevusu verilmeyişinin nedenini sordum. 3 gün sonra cevap yazdılar. Henüz sıram gelmediğini, sıram gelince mail ile randevu tarihini göndereceklerini belirtiler. Acaba biometrics randevusu için benim kadar bekleyen varmı? Teşekkür ederim

Pandemiden dolayi bu tur gecikmeler normal diye dusunuyorum.

• @Miamili ben yazayım New york Buffalo'dan başvuruyor, aramızda başvuru için sadece 4 gün var Volkan 3 Şubatta başvurmuştu Buffalo'dan ben 7 şubatta başvurdum San Francisco'dan O'nun tüm süreci tamamlandı, benim ortada tarih bile yok, hala 5 ay var processin bitmesine diyor 🙂

• Delete..

• ⭐⭐

Vatandaslik basvurumuz onaylandi. Yemin toreni icin tarih bekliyoruz. Surecimi bastan sona yazayim.

Abd giris tarihi 24 Mart 2015
    Vatandaslik basvuru tarihi: 16 subat 2020
    Biometric scheduled notice: 21 subat 2020
    Biometric randevu tarihi: 9 mart 2020
    Interview scheduled noticed: 16 Mart 2020
    Interview tarihi: 20 nisan 2020
    Interview de-scheduled notice(covid nedeniyle): 1 Nisan 2020
    Ikinci interview scheduled notice: 10 agustos 2020
    Interview tarihi: 4 eylul 2020
    Ceremony: 8 Ekim 2020

4 eylulde vatandaslik randevumuz saat 9 da idi. Nereden aklimda kaldiysa randevumuz 9:30 da diye dusunuyordum. Aksamdan sabah 8 de cikmak icin esimle sozlestik. Ben randevu 9:30 diye dusundugumden sallaniyorum tabi. 8:15 de evden ciktik. Esim normalde sakindir acele ettiriyor. Tabi bir anlam veremiyorum bir suru zamanimiz var. uscis office evimize 15 dakika. Neyse starbucksa ugradik. Oradaki eleman acemi 5 dakikalik isi 15 dakikada yapti. Ben hala cok sakinim. Esim soguk terler dokuyor. Neyse ciktik starbucks’tan uscis office’e vardigimizda saat 8:55 idi 😀 esim oh yetistik dedi. Niyeki randevu 9:30 da dedim ve jeton dustu 😀 Covid onlemleri icerisinde iceri girdik. Bizden baska kimse yoktu. Belgelerimizi bankoya verdik. 9:05 de esimi 9:10 da beni cagirdilar. Mulakat cok hizli gecti. Ilk 6 soruyu bildikten sonra reading ve writing bolumunu yaptik. Sonra officer formadaki sorularin uzerinden gecelim dedi. Kaldigim adresleri yada yaptigim isleri tekrarlamadi. Son isim olan postanede ne is yaptigimi sordu. Turkiye’ye son 5 yilda 60 gun gittigini goruyorum dedi. Ailemi ziyaret icin gittigimi soyledim. Tabiki gideceksin diye onayladi. Formda belirttigim vergi borcumuzu sordu. Irs ile agreement yaptigimi ve emin olmamakla beraber son alti aydir taksitler seklinde odedigimi soyledim. Problem olacagini dusunmedigimden sadece odeme yaptigimin ekran goruntusunu yanimda goturmustum. Onu yeterli gormedi. Formun sonundaki cevabi hayir olan terorist eylemlerde bulundun mu tarzi sorulari tekrarladiktan sonra vergi borcu ile ilgili ek belge talep ettiklerine dair kagit verdi. Bu durum olusmasaydi covid nedeniyle yemin seremonisi ayni gun olacakti. Hemen evde irs hesabimdan istedikleri belgeyi indirip sistemlerine yukledim. 22 eylulde de vatandas oldugumuza dair yaziyi uscis online hesabimda gordum. Seremoni tarihini daha sonra haber verecekleri yaziyor. Darisi bekleyen herkesin basina olsun 🙂

• @goodluck Tebrik ederim. Hayirli olsun.

• @goodluck gözünüz aydın, tebrikler 😉

• @googlegibiherif Houston'da fazla uzun sürüyor süreç, başvuru sayısının çok fazla olmasından dolayı. Umarım ben başvurduğum zaman 2 senelik bir sürece denk gelmem. 🙄

• ⭐⭐⭐

@goodluck, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Vatandaslik basvurumuz onaylandi. Yemin toreni icin tarih bekliyoruz. Surecimi bastan sona yazayim.

Abd giris tarihi 24 Mart 2015
    Vatandaslik basvuru tarihi: 16 subat 2020
    Biometric scheduled notice: 21 subat 2020
    Biometric randevu tarihi: 9 mart 2020
    Interview scheduled noticed: 16 Mart 2020
    Interview tarihi: 20 nisan 2020
    Interview de-scheduled notice(covid nedeniyle): 1 Nisan 2020
    Ikinci interview scheduled notice: 10 agustos 2020
    Interview tarihi: 4 eylul 2020

4 eylulde vatandaslik randevumuz saat 9 da idi. Nereden aklimda kaldiysa randevumuz 9:30 da diye dusunuyordum. Aksamdan sabah 8 de cikmak icin esimle sozlestik. Ben randevu 9:30 diye dusundugumden sallaniyorum tabi. 8:15 de evden ciktik. Esim normalde sakindir acele ettiriyor. Tabi bir anlam veremiyorum bir suru zamanimiz var. uscis office evimize 15 dakika. Neyse starbucksa ugradik. Oradaki eleman acemi 5 dakikalik isi 15 dakikada yapti. Ben hala cok sakinim. Esim soguk terler dokuyor. Neyse ciktik starbucks’tan uscis office’e vardigimizda saat 8:55 idi 😀 esim oh yetistik dedi. Niyeki randevu 9:30 da dedim ve jeton dustu 😀 Covid onlemleri icerisinde iceri girdik. Bizden baska kimse yoktu. Belgelerimizi bankoya verdik. 9:05 de esimi 9:10 da beni cagirdilar. Mulakat cok hizli gecti. Ilk 6 soruyu bildikten sonra reading ve writing bolumunu yaptik. Sonra officer formadaki sorularin uzerinden gecelim dedi. Kaldigim adresleri yada yaptigim isleri tekrarlamadi. Son isim olan postanede ne is yaptigimi sordu. Turkiye’ye son 5 yilda 60 gun gittigini goruyorum dedi. Ailemi ziyaret icin gittigimi soyledim. Tabiki gideceksin diye onayladi. Formda belirttigim vergi borcumuzu sordu. Irs ile agreement yaptigimi ve emin olmamakla beraber son alti aydir taksitler seklinde odedigimi soyledim. Problem olacagini dusunmedigimden sadece odeme yaptigimin ekran goruntusunu yanimda goturmustum. Onu yeterli gormedi. Formun sonundaki cevabi hayir olan terorist eylemlerde bulundun mu tarzi sorulari tekrarladiktan sonra vergi borcu ile ilgili ek belge talep ettiklerine dair kagit verdi. Bu durum olusmasaydi covid nedeniyle yemin seremonisi ayni gun olacakti. Hemen evde irs hesabimdan istedikleri belgeyi indirip sistemlerine yukledim. 22 eylulde de vatandas oldugumuza dair yaziyi uscis online hesabimda gordum. Seremoni tarihini daha sonra haber verecekleri yaziyor. Darisi bekleyen herkesin basina olsun 🙂

Tebrik ederim hayırlı olsun

• ⭐⭐

@MegaShintai, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@googlegibiherif Houston'da fazla uzun sürüyor süreç, başvuru sayısının çok fazla olmasından dolayı. Umarım ben başvurduğum zaman 2 senelik bir sürece denk gelmem. 🙄

Houston’u duydum. Uzun suruyormus malesef. Bizim sehirde, covid olmasaydi vatandaslik basvuru tarihimizden 2 ay sonra approved, toplam 3 ay sonrada seromoniye katilip vatandas olmus olacaktik. Online ekledigim belgelerle yetinmeyip ekstra belge de gondermistim. Onlar daha yolda ama uscis hizli davranip belgelerden once approved yapti 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@goodluck hayirli olsun
    usa

• @googlegibiherif Houston ve San Francısco'da (Malkoç Ömer) bu kadar uzun süre beklendiğini bilmiyordum. Florida da eskiden en fazla 6 ay bekleniyordu. Bu günlerde bu süre 9-15 ay arasında.

• @goodluck Yolun sonuna gelmişşin. Tebrikler!

Benzer Başlıklar

• 9
  • 40
  • 81
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |