Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @goodluck, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@Ryback, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@Ege, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@goodluck benim esimin 9 nisan ona bir mesaj geldi USCIS ten randevularin 1 nisana kadar iptal olduguna dair. ama esimin hala iptal olmadi. sureci yasayip gorecegiz. size de bol sanslar.

Eşiniz girebildimi mülakata?

Yok onunki de benden 3 gun sonra iptal oldu. Henuz yeni mulakat tarihi almadik ikimiz de

Tesekkur ederim. Umarim bir an once halledersiniz.

• @Ryback maalesef hala tarih bekliyoruz. Ama Ben ceremony icin bu sabah tarih verdiklerine dair bir e-mail aldim bu da calismaya basladiklarini gosteriyor. Benim tahminim esim icin de 10 gun icin de donus alabilecegimiz.(sadece benim dusuncem).

• Sevgili @sedef izninle bi konu hakkinda deneyimini ogrenmek istiyorum. Simdi Ben ceremony den sonra certificate alip pasaport basvurumu yaparken cocuk icin de yapabilir miyiz? Yoksa onun icin N600 doldurup onun certificate beklemem mi gerekiyor? Onu beklemek zaman aldigi icin oyle degildir diye umut ediyorum. Bide pasaportlariniz ne kadar zaman da geldi? Cok tesekkur ederim. Sanirim bu surec bitene kadar sorularim olacak size😊

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• @Ege selam. Biz ceremony ertesi bizim pasaportlarla birlikte cocugun pasaportunu hemen cikarttik. Hatta uspsteki kadin greencardi almadi bizden cocugun cardini. Bizim pasaportlar 2 hafta icinde geldi oglumunki gelmedi. Sonra eksik belge diye bi mektup aldik greencardi istediler onuda yolladik postayla. Sonra 2 hafta icinde cocugun pasaportu geldi yaninda bir not greencardi imirgration a gonderdik size greencard donmeyecek diye. Size tavsiyem cocugun pasaportunu cikartmadan once greencardin fotosunu cekip saklayin. Cunku n600 formunda allien number istiyorlar. Bende forografi vardi greencardin allien numarasini ordan yazdik. Biz not yazmistik pasaport cikartirken greencardi aldilar diye. Pasaportun fotografinida yolladik. Simdi beklemedeyiz henuz sertifika gelmedi. Elimden geldigince sorularinizi yanitlarim elbette. Bol sanslar

• Merhaba 6 ay muammasını çözemiyorum.Geçen sene toplamda 5 ay amerikada kesintili olarak kaldım.Tek seferde 6 aydan uzun süre abd dışında kalmadım ama parçalı olarak 1 yılda toplam 6 aydan fazla abd dışında kaldım. bu süre sıfırlanmışmı oluyor.

• @estoyza, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba 6 ay muammasını çözemiyorum.Geçen sene toplamda 5 ay amerikada kesintili olarak kaldım.Tek seferde 6 aydan uzun süre abd dışında kalmadım ama parçalı olarak 1 yılda toplam 6 aydan fazla abd dışında kaldım. bu süre sıfırlanmışmı oluyor.

Hayir. tek seferde 180 gunden fazla ABD disinda kalmadiysaniz sorun yok.

• @Ryback teşekkürler

• @sedef cok tesekkur ederim.

• Benim bir sorum olacak. Bunun tam cevabını bir türlü alamadım. Greencardimiz elimizde usaya ilk girisimizden sonra.

1. Yıl : 4 ay Türkiye , 2 ay usa, 5 ay Türkiye 1 ay usada kaldık

2. Yıl : 4 ay Türkiye , 2 ay usa, 5 ay Türkiye 1 ay usada kaldık

3. Yıl : 4 ay Türkiye , 2 ay usa, 4 ay Türkiye 2 ay usada kaldık

Son iki yılda amerikada kaldık. Dolayısıyla 5 senenin yarısından fazlasını usada kaldık. 6 aydan fazlada usa dışında kalmadık. Vatandaşlığa basvurabiliyormuyuz

• @Murat-Görkey, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Benim bir sorum olacak. Bunun tam cevabını bir türlü alamadım. Greencardimiz elimizde usaya ilk girisimizden sonra.

1. Yıl : 4 ay Türkiye , 2 ay usa, 5 ay Türkiye 1 ay usada kaldık

2. Yıl : 4 ay Türkiye , 2 ay usa, 5 ay Türkiye 1 ay usada kaldık

3. Yıl : 4 ay Türkiye , 2 ay usa, 4 ay Türkiye 2 ay usada kaldık

Son iki yılda amerikada kaldık. Dolayısıyla 5 senenin yarısından fazlasını usada kaldık. 6 aydan fazlada usa dışında kalmadık. Vatandaşlığa basvurabiliyormuyuz

Basvurabilirsiniz. ABD'de kalis sureniz ve giris cikislariniz basvuru icin yeterli. Yalniz bir onceki mesajinizda hic yasal calismadim ve vergi beyani yapmadim demissiniz. Calismaya ihtiyaciniz olmadigi ve yurtdisi gelirlerinizin belli bir limitin altinda oldugundan dolayi yasal olarak vergi beyani yapmaniz gerekmiyor olabilir. Kagit uzerinde vatandasliga gecme hakkiniz var ama sizin son 5 yillik durumunuzu USCIS nasil degerlendirir o konuda birsey diyemem. Surec icerisinde onlari ABD'ye olan bagliliginiza ikna edebilirseniz, vatandasliga gecebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ryback "Son iki yil da Amerika'da kaldik diyelim" gibi bir faraziye var sanirim orada sayin @Ryback ... Aksi durumda dediginiz gibi ABD'de hic calismadan vergi odemeden hangi parayla gecindiginizi USCIS merak edecektir sayin @Murat-Görkey ...

• @crazycells, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@Ryback "Son iki yil da Amerika'da kaldik diyelim" gibi bir faraziye var sanirim orada sayin @Ryback ... Aksi durumda dediginiz gibi ABD'de hic calismadan vergi odemeden hangi parayla gecindiginizi USCIS merak edecektir sayin @Murat-Görkey ...

Is durumu o kadar cok onemli degil, cunku ev hanimlari da hic disarida calismadan eger diger sartlari yerine getirmislerse vatandaslik aliyorlar ama hic tax return yani vergi beyani yapmadan almak biraz zor. Hic ABD'de calismamis olsaniz bile, 5 yil boyunca bir yerlerden geliriniz vardi veya bankada paraniz vardi. Onun vergi beyanini yapmaniz gerekiyordu, yillik tax return limitlerinin altinda bile olsa. Bunu interview'de aciklayabilmeniz sikintili olabilir. O yuzden greencardlilarin, gelirleri yillik tax return limitlerinin altinda bile olsa, vatandaslik alincaya kadar her yil tax return yapmalarinda fayda var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea dediginiz durumda da birilerinin vergi bildiriminde "dependent" gorunecegi icin sorun olmaz diye dusunuyorum sayin @MySea ...

Ama 5 yil boyunca bir yetiskinin vergi bildirimi yapmamasi supheli bir durum bence de, ben de USCIS memuru olsaydim bu kadar sure ABD'de nasil yasadigini ve ABD'ye gercekten bagli olup olmadigini merak ederdim. Eger ABD'de yasamiyorsaniz, calismiyorsaniz o durumda vatandaslik basvurusunda sikinti yasama ihtimaliniz var.

• Cevaplar için teşekkürler. Her konuda faydalanıyoruz..

• Vatandasliga basvurduktan sonra, vatandas olana kadar yurt disina cikilmaz diye bir kural varmiydi? Aklimda oyle kalmis ama bulamadim bir yerde. Ilk randevuya katilip, parmak izi vs verdikten sonra 3 hafta Turkiye yapip gelsek mulakat beklerken sikinti olurmu acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ryback, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Vatandasliga basvurduktan sonra, vatandas olana kadar yurt disina cikilmaz diye bir kural varmiydi? Aklimda oyle kalmis ama bulamadim bir yerde. Ilk randevuya katilip, parmak izi vs verdikten sonra 3 hafta Turkiye yapip gelsek mulakat beklerken sikinti olurmu acaba?

oyle bir kural yok ama bir sonraki asamada yurtdisina cikip cikmadiginiz; ciktiysaniz nerede, ne amacla, kac gun kaldiginiz sorulacak. O sorulara dogru cevaplar vermelisiniz.

• ⭐⭐

Ben Abd disina cikmamanizi tavsiye ederim. Vatandaslik proseduru nedeniyle degilde tekrar giriste hem kendi sagliniz hemde covid bahanesiyle yurutulen gocmenlik politikasindan dolayi sorun olabilir

• @crazycells @goodluck Tesekkurler.

• Merhaba korana virusunden dolayi 5 ay gibi bir sure Turkiyede kalip ardindan ABD ye donme dusuncem var. 1 yildir ABD de yasamaktayim. Sorum su ki 5 ay uzun bir sure oldugundan dolayi vatandaslik basvuru zamanim geldiginde bu bir sıkıntı yaratir mi eylulde gidip Subatta donme durumum olacak, Bir de Subatta korana virusunden dolayı bir sıkıntı yasarmıyım diye cekınmıyorda degilim. Konu ilgili goruslerinizi bekliyorum.

Benzer Başlıklar

• 40
  • 3
  • 15
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |