Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Lenore Biometric randevusu sonrası belki çıkış yapılabilir ama 3-5 ay dışarıda kalmak ne kadar uygun olur bilemedim. Ben Amerikan pasaportunu alıncaya kadar uzun süreli ABD dışında kalmayı düşünmüyorum ama bu süreci yaşamış kişiler kendi tecrübelerini paylaşırsa daha iyi olur tabi.

• Merhaba 2021 yılından beri green card sahibiyim. Kafamda şuan CDL ehliyeti alıp her senenin 9 ayını Amerika'da çalışmak, 3 ayını ise Türkiye'de tatil yaparak geçirmek şeklinde bir plan var. Bu şekil 5 senemi doldurduğumda vatandaşlığa başvursam bir sıkıntı çıkar mı? Bildiğim kadarıyla son 5 senenin 30 ayını Amerika'da geçirmek gerekiyor ve matematiksel olarak bu kıstası sağlıyorum fakat yetkililerin böyle bir şeye bakış açıları nasıl olur bilemedim.. @crazycells senin de yorumunu merak ediyorum abi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Lenore Vatandaşlık başvurusu için sıkıntı yaratacak bir durum yok bence.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozN Arkadaşlar fazla endişe ediyorsunuz. Vatandaşlık şartları açık, bu şartları sağladığınız sürece sorunsuz bir şekilde vatandaşlık alırsınız. 3 ay Türkiye'de geçirmek gayet makul.

• @knnrn Teşekkür ederim, yorucu bir iş süreci geçireceğimden tatil süresini biraz yüksek tutmak istedim ama emin olamamıştım. İmzanızdan gördüğüm kadarıyla siz bu işi aradan çıkarmışsınız, tebrik ederim! 🙂

• Referenced by  crazycells crazycells 

• @zgrsmsk, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Bende basvurumu yapmis bulunuyorum.
    Daha once GreenCard kaybi nedeniyle parmak izi verdigim icin, yenisine gerek duyulmadi.
    Surec 13 ay olarak basladi ve bir ay iccerisinde sirasiyla 7 aya dustu, 8 aya yukseldi ve guncel olarak tekrar 7 aya dustu.
    Konum Miami FL

ABD`ye ilk giris; Mart 27, 2017
    N400; Ocak 5, 2022
    Randevu bildirimi; Subat 26, 2022
    Randevu; Nisan 14,2022

Bugun itibari ile ben de ABD vatandasi oldum.
    8:20 AM gorusmem vardi, ben saat 8de oradaydim. Guvenlikten gectikten sonra gorevli evraklarimi inceledi ve bana bir sira numarasi verdi. Daha sonra oturup siramin gelmesini bekledim. Sira numaram P40 idi ve bir kac dakikada bir memurlar kapiyi acip sirasi gelenleri cagiriyorlardi. Hangi memurun hangi adayi mulakata alacagi onceden belli sanirim cunku sira numaralari karisik gidiyordu, ornegin P25-P33-P45 gibi. Yaklasik 30 dk bekledikten sonra sira bana geldi. Once yemin ettirdi ve ardindan civic teste gecti ve sunlari sordu;

1:What did the Declaration of Independence do?
    ---Said that United States is free
    2:If the President can no longer serve, who becomes President?
    ---The Vice President
    3:Name one war fought by the United States in the 1900s?
    ---World War II
    4:Who did the United States fight in World War II?
    ---Germany, Japan and Italy
    5:Name on U.S. territory.
    ---Puerto Rico
    6:Name on state that borders Mexico.
    ---California

6`da 6 yaptiktan sonra okuma ve yazma testine gecti.

Okumami istedigi cumle;
    -How many U.S. Senators are there?
    Yazmami istedigi cumle;
    -We have 100 Senators.

Daha sonra N400 formumum uzerinden gecti ve kimlik, is ve adres bilgilerimi dogrulatti. Ardindan Yes/No cevapli sorulari tekrar sordu. Hic tutuklandin mi sorusana sadece trafik cezasi aldigimi bunlari odedigimi ve fislerinin yanimda oldugunu soyledim. Ardindan hic tax borcum varmi diye sordu. Butun tax transcripler yanimdaydi ancak gormek istemedi ve beni tebrik etti. Butun mulakat 10 dk civari surdu sanirim. Daha sonra lobide beklemeye basladim ve yaklasik 20 dakika sonra adim okundu ve Oath Ceramony belgesini teslim aldim, Ayni gun 2:30 PMde yemin torenine katildim, iceri giris, cikis harici 5 dk surdu ve bitiminde vatandaslik belgemi verdiler. Boylelikle ABDye girisimden 5 yil 18 gun sonra vatandas olmus oldum. Butun surec cok kolay gecti ve herkese bol sans dilerim!

Surecin ozeti;
    Untitled.jpg

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zgrsmsk tebrikler, gözünüz aydın 🇺🇸
    darısı bunu bekleyen ve arzulayan herkesin başına.

• @zgrsmsk Hocam Tebrikler, bundan sonraki hayatınızın umduğunuz gibi olması dileğiyle...

• @gucarslan @melcem cok tesekkurler🇺🇸

• Certificate of naturalization`i nasil imzalayacagimizi bilen var mi? Net bir bilgi bulamadim, kimi yerde isim ve soyisim yazilmasi gerekiyor deniliyor. Baska bir yerde bildigimiz karalama seklinde imza atilmasi gerektigi yaziyor. Hangisi dogru?

• @zgrsmsk, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Certificate of naturalization`i nasil imzalayacagimizi bilen var mi? Net bir bilgi bulamadim, kimi yerde isim ve soyisim yazilmasi gerekiyor deniliyor. Baska bir yerde bildigimiz karalama seklinde imza atilmasi gerektigi yaziyor. Hangisi dogru?

Ehiyetteki imzayi attik biz. Sonradan uyandim adinizi soyadinizi yazarak imzalayin dedigine. Moralim bozuldu. Hic sorun olmadi sonra. Pasaportuda ayni sekilde imzaladik. Turkiye'ye gidip geldik. Kimse birsey sormadi. Normal imzanizi atip gecin diyen cok gordum internette pasaport icin ozellikle.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zgrsmsk, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Certificate of naturalization`i nasil imzalayacagimizi bilen var mi? Net bir bilgi bulamadim, kimi yerde isim ve soyisim yazilmasi gerekiyor deniliyor. Baska bir yerde bildigimiz karalama seklinde imza atilmasi gerektigi yaziyor. Hangisi dogru?

ABD'de imza olarak ad-soyadın el yazısıyla yazılışı kullanılıyor. Ben de buraya geldikten sonra değiştirdim, bazı kurumlar bu konuda katı olabiliyor. Karalama şeklinde yaparsanız kabul etmezler. Vatandaşlık belgesi, tapu gibi belgelerde bu şekilde yapmak mantıklı, diğer şeylerde fazla önemi yok zaten.

• Merhaba birşey sormak istiyorum kızım 16 yaşında Amerika’ya girişte direk vatandaşlık alabiliyor mu??

• @crazycells merhaba bu konu hakkında bilginiz varmıdır ?kızım 16 yaşında greencard başvurusunu eşim yaptı, eşim abd vatandaşı ama kızım onun öz kızı değil bu durumda kızım direk abd vatandaşlığına kabul edilir mi? Sınava ve beklemeye gerek kalmadan ?

• Referenced by  gucarslan gucarslan 

• Merhabalar, konuyla ilgili geçmiş mesajları okuyordum ve biometrics reuse bildirimi aldığınızı gördüm. Bu hangi durumlarda geçerli acaba? Kimler biometrics vermek zorunda?

• @Lenore kendi kendimi cevaplayayım.

Sanırım bu konu çok aktif değil:)

ilginç bir şekilde bu konuyla ilgili ne Yeşilkart Forum fb sayfasında ne burada pek bir bilgiye ulaşamadım (bir kişi reuse bildirimi almış bu konu altında gördüm). FB grubunda eski bir post’ta yine bu bildirimi alan bir kişinin yorumlarına sordum ama orada da cevaplayan çıkmadı.

Yabancı forumlarda bu konu ile ilgili daha fazla detay vardı sanıyorum bir çok kişiye aynı bildirim gelmiş. Yine de tam olarak neye göre reuse bildirimi oluyor, genel olarak greencardlıların hepsine mi geliyor bunu öğrenemedim.

• @Lenore, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@Lenore kendi kendimi cevaplayayım.

Sanırım bu konu çok aktif değil:)

ilginç bir şekilde bu konuyla ilgili ne Yeşilkart Forum fb sayfasında ne burada pek bir bilgiye ulaşamadım (bir kişi reuse bildirimi almış bu konu altında gördüm). FB grubunda eski bir post’ta yine bu bildirimi alan bir kişinin yorumlarına sordum ama orada da cevaplayan çıkmadı.

Yabancı forumlarda bu konu ile ilgili daha fazla detay vardı sanıyorum bir çok kişiye aynı bildirim gelmiş. Yine de tam olarak neye göre reuse bildirimi oluyor, genel olarak greencardlıların hepsine mi geliyor bunu öğrenemedim.

Herkese gelmiyor. Yakin zamanda biometric vermis olanlara geliyor. Mesela Amerikan vatandasi ile evli, 2 yillik green cardi uzatmak icin gecen sene biometric vermis, bu sene vatandasliga basvurmus, o durumda reuse gelebiliyor. Turkiyeden gocmen vize alip gelmis 5 yil once, green card adresine gelmis, bu sene vatandasliga basvurmus, reuse gelmiyor dogal olarak.

• Merhaba, konuyla ilgili iki sorum olacak.

1. Yeni nufus cuzdanlarinda ingilizce tanimlari da bulunmakta. Eger yeni nufus cuzdani varsa yine de ingilizce nufus kayit ornegi gerekir mi?
    2. Evlilik cuzdaninin arka sayfasinda her bolumun cevirisi bulunmakta. Bu sekilde kullanip basvuran oldu mu? Kesin olarak ceviri gerekli olup olmadigini anlamaya calisiyorum.
      Yardimci olursaniz cok sevinirim.

• Merhaba. ekim ayının ilk haftası vatandaşlık başvurusu yaptım. ve 2 gün önce mail ile interview tarihimi aldım. 16 haziran da interview olacak. tabi ben interview tarihininne zaman geleceğeni bilmediğim için temmuz ortası için Türkiyede nişan organizasyonumu planlamıştım. ve şuan büyük bir panik içindeyim. Seremoni yi ne zaman verebileceklerine dair hiç bir fikrim yok. seremoniden sonra uçuş tarihimden önceki 5 gün içerisinde appoınmnetla urgent travel olarak aynı gün pasaport alabiliyor muşum ama seremoniyi en erken yada en geç ne zamana verecekleri konusunda araştırmaktan beynim kazan gibi oldu. bu konuda verebileceğiniz bir tavsiye var mı? mesela interview den hemen sonra ceremony olmadan 1 aylığına gidip gelmem bir sorun yaratır mı?

• @zeynepnep Oath ceremony olmadan vatandas sayilmiyorsunuz ve ABD pasaportuna basvurmazsiniz bu nedenle turk pasaportu ile yurtdisina cikip gelebilirsiniz ve sorun olmaz. Oath ceremony ye katilmadan once size verilen belgenin arkasini dolduruyorsunuz ve ulke disina ciktiginizi orada belirtebilirsiniz. Bu arada benim ceremony ve interview ile ayni gun oldu. Interview`in olacagi yere simdiden gidip yeni vatandas olmus birkac kisiye sureci sorabilirsiniz, Cogu yer ayni gun yapiyor artik sansiniza.

Benzer Başlıklar

• 5
  • 40
  • 9
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.1k

| | | |