Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Eger Green Card ile ABD'de yasiyorsaniz zamani geldiginde Naturalization yoluyla ABD Vatandasi olabilirsiniz.

• Eger ABD ordusu personeliyseniz, Green Card statunuzden 1 yil sonra

• Eger bir ABD Vatandasi ile evliyseniz, Green Card statunuzden 3 yil sonra

• Diger yollarla Green Card aldiysaniz 5 yil sonra;

N-400 formunu doldurarak ABD vatandasligi surecinizi baslatabiliyorsunuz. Ayrica Naturalization surecinizi baslatmak icin:

• En az 18 yasinda olmaniz
    • Green Card'li olmaniz
    • ABD'de son 5 yilin en az 30 ayini (ya da 3 yilin en az 18 ayini) gecirmis olmaniz
    • Basvurunuzu yaptiginiz eyalette en az son 3 aydir kalmis olmaniz

gerekiyor. Ayrica bu surecte continuous residence'i da bozmamis olmaniz gerekiyor. Bu konuda ayrintili bilgi sahibi olmak icin su konuyu okuyabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

( Askerlik yoluyla vatandaslik icin not: Su an savas zamani oldugundan, 1 yildan kisa sure askerlik yapan kisiler de naturalization surecini baslatabiliyor. Bu konuda ayrintili bilgiyi surada bulabilirsiniz. )

alt metni

ABD Vatandasligi Basvuru Surecim:

Benden sonrakilere yol gostermesi acisindan ABD Vatandaslik Basvuru Surecimi yaziyorum:

Son 5 yil NY'ta yasadigim icin tum sureci New York eyaletine gore yazacagim (Diger eyaletlerde de surecler ayni olacaktir ama zamanlamalar degisebilir, genelde kucuk eyaletlerde bekleme sureleri cok daha kisa oluyor). Vatandaslik surecini baslatmaniz icin N-400 formunu doldurup USCIS'e gondermeniz gerekiyor. Bazi eyaletler Texas'a, bazilari da Arizona'ya gondermeli. Nereye gondereceginize su sayfaya bakarak karar vermelisiniz:

Ayrica bu sayfada surecle ilgili butun bilgileri de bulabilirsiniz.

N-400'u 5. yilin bitiminden 90 gun once gonderebilirsiniz (file edebilirsiniz), ama 91 gun once gonderirseniz basvurunuz size geri donebilir ya da surec sirasinda basvurunuz iptal olabilir. O nedenle 90 gunu iyi saymaniz gerekiyor. Risk almayip 85 gun once gonderebilirsiniz.

1) Belge gonderimi (8 Temmuz)

Benim 90 gunum Haziran basi doldu fakat acelem olmadigi icin formu ancak 8 Temmuz gunu gonderdim ve iki hafta icinde 3 farkli posta aldim. Formla beraber check'i de gonderdim (Eger ABD disindaysaniz, iki adet fotograf da gonderiyorsunuz).

Oncelikle vatandaslik icin doldurmaniz gereken form su:
    https://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/n-400.pdf

Formdaki sorularin aciklamalari surada:

Bu da ilk basvuruyu yaparken gondermeniz gereken belgelerin listesi:
    https://www.uscis.gov/system/files_force/files/form/attachments.pdf

Gondermeniz gereken guncel ucreti su sayfada N-400 satirinda bulabilirsiniz:

(an itibariyle $640)

Bana 2 hafta icinde gelen 3 postanin hepsi de Form I-797C, Notice of Action belgesi.

Ilk belgede formu ve check'i aldiklarini soyluyor. Ikinci belgede uscis sitesinde hesap acmam icin gereken bilgiler var. Ucuncu belgede de biometrics ve fingerprint icin bana verilen randevu bilgileri var. Ben online hesapla ilgili bilgileri buraya yazmayacagim. Malum, forumdaki arkadaslar "hala statum X'ten Y'ye degismedi, acaba bir sorun mu var" tarzi sorular sorup streslenmeye bayiliyor 😊

2) Biometrics and Fingerprints (2 Agustos)

Bugun bana gonderilen belge (uzerinde randevu yeri ve saati olan belge) ve green card'im ile uscis office'e gittim. (Belgede sadece bu ikisini getirmem yaziyordu, sizde de ayni ya da farkli olabilir, o nedenle belgeyi okuyun) Randevum saat 10'da idi ve belgede cep telefonu getirmek yasak yaziyordu. Fakat ben cep telefonu goturdum, tek yaptiklari butun elektronik cihazlari kapatin demek oldu (hem giriste, hem de iceride). Fakat telefonu almadilar ya da iceri almamazlik yapmadilar. Binaya 10:04'te girdim ve butun islemleri bitirip binadan 10:41'de ciktim. Bu kadar hizli cikmayi beklemiyordum 😊 Tabii, uygulama ya da hiz farkli yerlerde farkli olabilir.
    Iceride parmaklarin teker teker ve toplu olarak izlerini alip, bir de fotograf cektiler. Bunun yaninda civics teste hazirlanmak icin M-638 verdiler. M-638'i surada bulabilirsiniz.

3) Randevu Bildirimi (13 Subat)

Bugun postadan mektubumu aldim ve ikinci randevunun 15 Mart gunu sabahi yapilacagini ogrendim. Mektupta, randevuya 30 dakikadan daha once gelmememi soyluyorlar ve yanimda gelirken su belgeleri goturmemi soyluyorlar:

• Mektubun kendisi
    • Green Card
    • Selective Service Registration karti (askerlik ile ilgili)
    • Pasaport
    • (Eger ordudan dolayi ya da es durumundan dolayi vatandas oluyorsam ilgili belgeler)

Bunlarin disinda N400 formuyla beraber gonderdiginiz belgeler varsa, onlarin orjinallerini goturmelisiniz (bosanma, evlenme, mahkeme vs. ile ilgili belgeler)

4) Randevu (15 Mart)

Bugun sabahtan yola koyuldum ve 30 dakika once binanin onundeydim (10:10). Guvenlikten gecip ilgili kata ciktim ve hemen oklari takip ederek siraya girdim.

Mektubumu ve green card'imi aldilar ve bana beni temsil eden biri olup olmadigini, bir cevirmenim olup olmadigini ya da avukatim olup olmadigini sordular. Hepsine de hayir deyince bilgisayarda bir seyler yapip hemen bir sira numarasi verdiler. (10:23)

Saat 10:54'te benim sira numaram okundu ve ilgili odaya yoneldim. Beni kapidan bir gorevli aldi ve kendi odasina yonlendirdi. (Herhalde icerde 20'den fazla oda vardi ve her odada baska birinin mulakati yapiliyordu). Oturmadan once ayakta elimi kaldirarak yemin ettirdi ve yukarida yazilan belgeleri benden istedi. Sonra civic testi hallettik (onundeki bilgisayardan okuyarak sordu, ben de karsisinda iken cevapladim), okuma ve writing testini yaptik (birer cumle okuttu ve yazdirdi) ve sonra da formun uzerinden gectik. Tum sorulari bana sorup cevaplari onaylatti. (Bir gun onceden butun formu bir daha gozden gecirmenizi tavsiye ederim, cunku bazi sorulari o kadar hizli okuyordu ki dun gece yazilanlara bakmasaydim bazi soylenenleri anlamayabilirdim). Formun bir yerinde bana "By any chance, do you have your birth certificate with you?" diye sordu. Nufus belgesi bana gelen mektupta yazmiyordu fakat ben ne olur ne olmaz bazi ekstra resmi dokumanlari yanimda goturmustum ve birth certificate de bunlardan biriydi. 2-3 hafta once TC Konsoloslugu'nun noter kismindan nufus kaydinin ingilizcesini istemistim, onlar da yaklasik $10 islem ucreti karsiliginda bu belgeyi vermislerdi.
    Bunun disinda en basta ehliyet de sordu, daha dogrusu butun ID'leri alabilirim dedi, ben de ehliyet de yanimda deyince gormek istedi. Eger ehliyet ya da birth certificate yanimda olmasaydi ne olurdu bilmiyorum, buyuk ihtimal hicbir sey olmazdi.

Konsolosluktan almis oldugum belgenin kopyasini yapip, orjinalini bana geri verdi ve mulakat devam etti. Butun formu okuduktan sonra, onumdeki tableti imzalattirdi ve sonra butun belgeleri (gc, ehliyet, pasaport, birth certificate, sss) bana geri verdi. Bana mulakatin raporunu verdi ve basvurunuzun onaylanmasi icin olumlu oneri verecegim dedi. Sonra da odadan ciktim ve binayi 11:25 civarinda terk ettim. Mulakat yaklasik 20-25 dakika surdu.

Mulakat genel olarak cok rahat gecti ve gorevli bana hic zor anlar yasatmadi.

5) Yemin toreni bildirimi (8 Mayis)

Bugun yemin toreninin yapilacagi yer ve zamanla ilgili mektup elime ulasti.
    Bana gelen mektubu ve Green Card'imi alip 2 Haziran'da dedikleri adreste olmam gerektigi yaziyor. Bunun disinda evlenme, bosanma, mahkeme vs. kayitlari varsa onlari da goturun, ABD disina ciktiysaniz bu surede onunla ilgili belgeleri de goturun...
    Mektubun arkasinda yemin toreni gununde doldurmak uzere sorulan sorular var (hemen yukaridaki cumlede bahsettigim konularda mulakat gununden yemin toreni gunune kadar durumunuzda gerceklesen degisiklikleri ogrenmek icin).

Yemin toreninden bir gun once beni bir USCIS calisani gizli bir numaradan arayip, yemin toreninde yanimda iki tane pasaport sartlarina uygun fotograf getirmemi soyledi. Zaten pasaport basvurusu icin cikartmistim onceden, onlari da yanimda goturecegim.

6) Yemin Toreni (2 Haziran)

Sadece Green Card, mektup ve iki adet fotomu alarak yemin torenine gittim. Saat 10'da baslayacakti toren mektuba gore... ben de saat 9:30'da kapidaydim. Hic sira beklemedim, insanlar yeni yeni gelmeye baslamisti zaten. Ustumu arayip telefonumu alip iceri soktular... Zaten girer girmez mektubun arkasindaki sorularin cevaplanmis olup olmadigini kontrol ettiler. Mektubu alip naturalization belgesinin ustundeki bilgileri kontrol ettirdiler, sonra welcome package verip bir yere gecmemi soylediler. Salon 400 kisilikti ve bu dedigim kontrol ve beklemelerin hepsi o salonda gerceklesti. Ben siranin onlerinde oldugumdan isim hemen bitti ve sonra onlerde bir koltuga gecip paketin icindeki belgeleri inceledim.
    Paketin icinde vatandas olduktan sonraki sorumluluklar ile ilgili bilgiler var, secimlerde oy kullanma ve secmen kaydini yapma, ayrica bir de DS-11 amerikan pasaport basvurusu formu var.
    Fakat ben zaten onceden online olarak formu indirip 2 sayfasini doldurmustum, dolayisiyla bu formu kullanmadim.

Belgeleri incelemem bittiginde salondaki herkesin kontrolu de yapilmisti. Daha sonra iceri hakim girdi ve welcome konusmasi yapti, butun toren de 2 - 2,5 saat arasi surdu. Torenin sonunda da hakim herkesi tebrik ederek sertifikasini teker teker taze vatandaslara dagitti.

alt text

Eve gidince de naturalization sertifikasinin fotokopisini cektim (cunku orjinalini pasaport basvurusu icin gondermem gerekiyor), ertesi gun de certificate of naturalization, ehliyet, fotograf, DS-11 formu ve bu kisisel belgelerin fotokopilerini alarak postaneye gittim (USPS) pasaport basvurusu icin. Pasaport basvurusunun ayrintilari icin su konuyu inceleyebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/671/amerikan-pasaportu-basvurusu

• Bu süreçle ilgili bir sorum vardı:
    -ABD dışında ABD kökenli bir şirkette çalıştığımızda vatandaşlık süresinin işleyişi değişir mi? Eğer vatandaşlık süreci devam ederse, aile fertlerinden sadece birinin o şirkette çalışması tüm ailenin haklarını korur mu? Ayrıca bu süreçte ABD'ye ara sıra girmek istersek pasaport kontrol noktasında giriş için sorun yaşar mıyız, kartı alma ihtimalleri olur mu? Bu konularda daha detaylı bilgi alabilmek için nereye, hangi adrese e-mail yollamak lazım, bilginiz dahilinde yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ümit-açıkgöz maalesef sadece ABD kokenli bir sirkette calismak sizi ABD'ye bagli biri yapmaz.

Gocmenlik servisindeki yetkiliyi, ABD'ye bagli olan ve ABD'de yasayan biri oldugunuza ikna etmeniz gerekli. Eger ABD'de calistiginiz sirket sizi ABD disina gonderdiyse 6 aydan fazla ABD disinda bu nedenle kalislariniz da sorun yaratmayabilir. Ama asil yasadiginiz yerin ABD olduguna, ABD'de evinizin, arabanizin, banka hesaplarinizin vs. -sizi ulkeye baglayan pek cok iliskinin- oldugunu da gosterebilmeniz lazim.

Bir kisi ABD vatandasi oldugunda, sadece 18 yasindan kucuk cocuklari kendisi ile birlikte otomatik olarak vatandas oluyorlar. Fakat bunun disindaki aile uyeleri otomatik vatandaslik kazanamiyorlar.

Bu surec dediginiz hangisi? ABD vatandaslik sureci mi? Yoksa oncesi mi? ABD'ye ara sira girerek vatandaslik alabileceginizi sanmiyorum, ayrica giriste dediginiz gibi surekli sorulara maruz kalacaksiniz, ABD'de yasadiginiza ve calistiginiza, ABD'deki sirket tarafindan yurtdisina gonderildiginize giristeki gorevlileri ikna etmeniz gerekli.

Resmi sitelerdeki genel bilgileri inceleyebilirsiniz, surec genel hatlariyla belli ve her dosya gocmenlik servisindeki gorevliler tarafindan ayri bir sekilde degerlendirilir, o nedenle sizin vatandaslik surecindeki dosyanizi incelemeden resmi gorevliler size kesin bir cevap veremezler.

• Eşlerden biri 6 ay dışarda kalırsa süreç sıfırlanıyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@schadow Herkesin durumu ayri degerlendiriliyor, esinizin disarda kalma suresi sizin dosyanizi etkilemez. Esinizin ABD disinda kalma nedenine gore basvurusu onaylanmayabilir. Eslerden birinin basvurusunun onaylanmasi digerinin de onaylanacagi anlamina gelmiyor. Biri kabul edilip, digeri reddedilebilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Vatandaslik Testi ile ilgili ekleme:

Vatandaslik basvurunuzun onaylanmasi icin ingilizce konusabiliyor ve anlayabiliyor olmaniz gerekiyor. Size bu konu ile ilgili tek cumlelik okuma ve yazma sinavlari uygulanacak; ayrica anlama ve konusma becereniz de test edilecek. Fakat su durumlarda, ingilizce testi sarti aranmiyor:

• Eger vatandaslik basvurunuzu yaptiginiz zaman 50 ya da uzeri bir yastaysaniz ve ABD'de 20 yildan uzun sureli yasiyorsaniz

ya da

• Eger vatandaslik basvurunuzu yaptiginiz zaman 55 ya da uzeri bir yastaysaniz ve ABD'de 15 yildan uzun sureli yasiyorsaniz

Bu iki sarttan biri sizin durumunuza uyuyorsa bu durumda ingilizce testi size uygulanmaz ama hala vatandaslik bilgisi testini gecmeniz gerekmektedir. Bu durumda testi kendi dilinizde alabilirsiniz, bunun icin yaniniza bir tercuman goturmelisiniz.

• Bir sorum olacak.Abd vatandaşı olunca Türk vatandaşlığından çıkmak gerekiyor diye birsey duymustum.Böyle bir şey varmı ? Eğer var ise vatandaşlıktan çıktığımız zaman Türkiyede ki tüm haklarımızı kaybediyormuyuz ? (Mal,ev,arsa,miras,ehliyet vs gibi belgeler) Eğer hepsini kaybediyorsak tekrar Türk vatandaşı olunca tüm haklarımız geri veriliyor mu ?

• ABD vatandaşı "olunca/olmak için" TR vatandaşlığından "çıkmıyorsunuz/çıkmanıza gerek yok". Ancak genelde 3. ülke vatandaşlığının zorlu olduğunu belirtiyorlar. Bir de haklar açısından değil ama vergilendirmede bazı ülkeler belirli bir gelirin üstünü (diğer ülkeden gelen) beyan etmenizi ve vergilendirilmesini talep edebiliyorlar. Vatandaşlıktan çıktığınızda üzerinizdeki taşınmazlar ve taşınırlar yabancı olarak değerlendirildiğinizden farklı yasalara tabii olabilir. Vergileri ve alım-satım şartları değişebilir.
    Çifte vatandaşlıkta emeklilik ve sosyal sigorta hakları değişebilir dikkat etmekte fayda var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kaptansuleyman ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization) içinde söyledi:

Bir sorum olacak.Abd vatandaşı olunca Türk vatandaşlığından çıkmak gerekiyor diye birsey duymustum.Böyle bir şey varmı ? Eğer var ise vatandaşlıktan çıktığımız zaman Türkiyede ki tüm haklarımızı kaybediyormuyuz ? (Mal,ev,arsa,miras,ehliyet vs gibi belgeler) Eğer hepsini kaybediyorsak tekrar Türk vatandaşı olunca tüm haklarımız geri veriliyor mu ?

Sayin @caglaror 'in dedigi gibi boyle bir durum soz konusu degil. ABD de Turkiye de cifte vatandaslik konusunda sorun cikarmayan ulkelerden...

• @crazycells @caglaror ohh bee rahatladım.Kafamda milyon tane soru vardı.Şu nasıl olcak bu nasıl olcak diye.Cok tesekkür ederim

• Bi soruda benden,,

Bu vatandaslik icin ulkede kalis sureli var burda tamamim fakat sole diyelim green kartim var.

5 sene sonra vatandaslik basvur hakkim doguyor egerki ulkede ikamet eder isem.

Fakat benim isi kabin memurlugu ve sikca ulke disini cikiyorum bole bu durumda

Ozel bu durum var midir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pilot23 ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization) içinde söyledi:

Bi soruda benden,,

Bu vatandaslik icin ulkede kalis sureli var burda tamamim fakat sole diyelim green kartim var.

5 sene sonra vatandaslik basvur hakkim doguyor egerki ulkede ikamet eder isem.

Fakat benim isi kabin memurlugu ve sikca ulke disini cikiyorum bole bu durumda

Ozel bu durum var midir?

evet, ozel bir durum vardir. Bir ABD sirketiyle calisiyorsaniz ve is nedeniyle ABD'ye giris cikis yapiyorsaniz (ya da ABD disinda 6 aydan fazla kaldiysaniz), ABD disindaki sureyi goz ardi ediyorlar.

• Merhaba. Ben 2013 Ekim ayında green Card'ımı aldım. 2015 Nisan ayına kadar ülkede ikamet edemedim. Bu süre içerisinde giriş çıkışlarım oldu. Ailevi nedenlerden dolayı bu girişlerimde 6 ay süresini iki defa aştım ve girişte büyük bir sorun yaşamadım. Ama Nisan 2015' den beri sürekli ABD'de ikamet ediyorum. Bu süreden sonraki ziyaretlerim birkaç haftayla sınırlı oldu. Normalde vatandaşlık başvurusu için gerekli 4 sene 9 ay Temmuz 2018 de doluyor. Bu sürede ABD' de 30 aydan uzun bir dönem yaşamış olacağım. Burada benim kafamı karıştıran konu şu: Türkiyede 6 aydan uzun süre kaldığım için vatandaşlık başvurusu için yapacağım süre Nisan 2015 baz alınacak. Bu baz alınan süreden sonra 30 ay sürekli ikamet etmem yeterli olacak mı? Yoksa Nisan 2015 den sonra 5 sana daha beklemem gerekli olacak mı?

• @myfnwy Nisan 2015'ten sonraki gunlerin sayılacak eğer her yil 6 aydan fazla Amerika'da kaldıysanız.

• Nisan 2015'den sonra 30 ay mı, yoksa 5 sene mi? asıl sorum bu

• Nisan 2015'ten sonraki 5 yil boyunca her yila ayri ayri bakilir. Mesela nisan 2015'ten nisan 2016 arasi 6 aydan fazla Amerika'da kaldiysan bu sayilir ve beş sene böyle yaptiysan o zaman vatandaslik icin başvurabiliyorsun. Eğer bir sene bile bunu bozduysan bir gun bile olsa farketmez süreç tekrardan başlar.

• 2015_2016 birinci yıl
    2016-2017 ikinci yıl
    2017-2018 üçüncü yil
    2018_2019 dorduncu yil
    2019-2020 besinci yil oluyor.

• @crazycells 6 ay 1 gun olarak hesaplarsak kabaca 5 yilda 30 ay 5 gun eder. Eger bu 30ay 5 gunu dahq kisa surede toplarsaniz o zaman basvurabiliyormuyuz 5 yil dolmadan onu da @crazycells cevaplandirsin. E yorlamam bu kadar😁

• @myfnwy pardon şimdi jeton düştü aslında sorunuzun cevabını en doğru ordaki vatandaşlık birimine sorarak alabilirsiniz. Yani ben olsam zaten ordayken gidip sorarım işte nerden başvuruluyorsa🤔

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@myfnwy ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization) içinde söyledi:

Merhaba. Ben 2013 Ekim ayında green Card'ımı aldım. 2015 Nisan ayına kadar ülkede ikamet edemedim. Bu süre içerisinde giriş çıkışlarım oldu. Ailevi nedenlerden dolayı bu girişlerimde 6 ay süresini iki defa aştım ve girişte büyük bir sorun yaşamadım. Ama Nisan 2015' den beri sürekli ABD'de ikamet ediyorum. Bu süreden sonraki ziyaretlerim birkaç haftayla sınırlı oldu. Normalde vatandaşlık başvurusu için gerekli 4 sene 9 ay Temmuz 2018 de doluyor. Bu sürede ABD' de 30 aydan uzun bir dönem yaşamış olacağım. Burada benim kafamı karıştıran konu şu: Türkiyede 6 aydan uzun süre kaldığım için vatandaşlık başvurusu için yapacağım süre Nisan 2015 baz alınacak. Bu baz alınan süreden sonra 30 ay sürekli ikamet etmem yeterli olacak mı? Yoksa Nisan 2015 den sonra 5 sana daha beklemem gerekli olacak mı?

6 ayi asinca otomatik olarak sure sifirlanmiyor, hesaba katilabilir ama USCIS gorevlisi sizden o 6+ aylarin hesabini sorar 🙂 Eger o surede hala ABD'yle siki bir iliski icerisinde oldugunuzu gosterebilirseniz (hala kira odediginizi, ABD'de is sahibi oldugunuzu, yurtdisina gecici olarak ciktiginizi ama istemediginiz nedenlerden dolayi 6 ay'dan fazla kalmak zorunda kaldiginizi vs.) vatandaslik surecini olumlu atlatabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

• 40
  • 5
  • 2
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |